Jesienna Wyprzedaż 2024
tel. 753 753 300
Gwiazdy i Tytan - Prezentacja limitowanego zegarka Citizen Attesa Hakuto-R. Zobacz jak niebo może inspirować człowieka

Gwiazdy i Tytan - Prezentacja limitowanego zegarka Citizen Attesa Hakuto-R. Zobacz jak niebo może inspirować człowieka

2023-11-24
Japońska marka Citizen jest partnerem organizacji ispace, której celem jest zbadanie Księzyca i tworzenie pozaziemskiej infrastruktury. Od kilku lat producent zegarków dostarcza do kosmicznego startupu specjalny metal Super Titanium. W związku ze współpracą przygotowano limitowany zegarek z serii Attesa, który już za chwilę będzie można kupić. Zapraszamy do przeczytania o tej kooperacji!

Ispace inc. - japoński startup

Prywatne ispace powstało we wrześniu 2010 roku, a siedzibą jest Tokio. Jego twórcą i szefem jest pan Takeshi Hakamada. Gdy był dzieckiem oczarowały go “Gwiezdne Wojny”, a poznanie kosmosu stało się jego celem. Ukończył Georgia Institute of Technology, czyli uczelnię techniczną w amerykańskiej Atlancie, uzyskując dyplom na kierunku Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna.

Po studiach zajął się konsultingiem w przemyśle, nabył umiejętności menedżerskie i organizacyjne. Pasja do kosmosu doprowadziła go do stworzenia w 2010 roku ispace i programu HAKUTO, który zgłosił do konkursu Google Lunar X Prize.

Główną nagrodą w konkursie informatycznego giganta było 20 milionów dolarów, a dostać je miała ekipa, która jako pierwsza, przy wykorzystaniu minimum 90% środków prywatnych, umieści na Księżycu łazik zdolny przejechać 500 metrów i przysłać na Ziemię wysokiej rozdzielczości zdjęcia i filmy z powierzchni Srebrnego Globu. Chociaż żadnej z drużyn nie udało się umieścić pojazdu na powierzchni Księżyca, to zespół ispace był jedną z drużyn, które przedstawiły projekt i zakontraktowaly lot, co można rozumieć jako przejście do finału.
Google, mimo trzykrotnego przedłużenia ostatecznego terminu, zakończył konkurs w 2018 roku. Jednak ekipa pana Hakamady pracowała dalej. W kwietniu 2023 roku łazik Hakuto-R poleciał w kosmos, okrążył księżyc i przesłał zdjęcia powierzchni Księżyca i widocznej w drugim planie Ziemi. Wykonał je na wysokości około 100 kilometrów nad powierzchnią ziemskiego satelity i przystąpił do manewru lądowania. Była to pierwsza w historii próba “prywatnego” lądowania na Księżycu. Niestety, Hakuto-R rozbił się, czego przyczyną był najprawdopodobniej nie wystarczający zapas paliwa, przez co lądownik nie wyhamował i spadł z wysokości kilkudziesięciu metrów.
Na zakończenie konferencji, która była streamowana na żywo z centrali ispace, gdy było już wiadomo, że Hakuto-R nie nawiązał łączności, pan Hakamada zapowiedział, że zespół ispace nie podda się, a kolejne próby - misje numer 2 i 3 zostały już zaplanowane.
Super Titanum Citizen

Citizen x ispace

Japoński producent zegarków Citizen z ponad stuletnią tradycją, dostarcza do ispace jedną ze swoich flagowych technologii - Super Titanium. Powstaje on z czystej rudy tytanu, która zostaje przetworzona w specjalnym, opatentowanym procesie produkcyjnym Duratec. Na tę zaawansowaną technologię składają się różne metody obróbki - galwanizacja, utwardzanie gazowe, obróbka zimną plazmą i powłoki typu duplex.

W efekcie wszystkich procesów, tytan Super Titanium jest nie tylko lekki i odporny na korozję, ale też trwały. Projektując łazik, ispace szukało materiału z którego można by wykonać trwałe i lekkie nogi Hakuto-R, co doprowadziło do współpracy z Citizenem.

Citizen Attesa - zegarki z tytanu

Citizen jako pierwsza firma na świecie zaprezentował zegarek wykonany z tytanu. Model X-8 Chronometer z 1970 roku był prawdziwym przełomem. Nie minęło wiele czasu, a większość producentów zegarków zdecydowała się włączyć do swoich kolekcji zegarki z tytanu.

Seria Attesa jest w ofercie Citizen od 1987 roku. Nazwa kolekcji została zaczerpnięta z języka włoskiego, a oznacza ona uczucie towarzyszące oczekiwaniu na coś. Od samego początku, seria Attesa była skupiona na zaoferowaniu klientom pięknych zegarków z tytanu. Współcześnie, każdy zegarek Citizen Attesa to wyrób wykonany z najwyższą dbałością o szczegóły, który może być wyposażony we wszystkie charakterystyczne dla japońskiej marki technologie, takie jak Satellite Wave, Radio Control czy Eco-Drive.

Zegarki Citizen męskie to modele o wspaniałej prezencji, osiągniętej dzięki ciekawej stylistyce tarcz oraz kopertach i bransoletach wykonanych z precyzją niespotykaną w tym segmencie cenowym.

Pierwszy zegarek z tytanu Citizen X-8
Zegarek Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition

Citizen Hakuto-R - edycja limitowana

Limitowany do 2700 sztuk zegarek Citizen Attesa Hakuto-R już przy pierwszym spojrzeniu zdradza swoją wyjątkowość. Niesamowita, inspirowana kosmosem tarcza została przygotowana z pochodzącego z recyklingu poliwęglanu, którego kolor nie jest wynikiem malowania, a specjalnej nanostruktury.

Wodoszczelna koperta powstała z czarnego, kontrastującego z tarczą, Super Titanium. Uzupełnieniem jest wspaniała, przestrzenna bransoletka. Jej trzyrzędowy wzór został zainspirowany klasycznymi sportowymi bransoletkami do zegarków męskich. Na deklu znalazło się doskonale rozpoznawalne logo projektu Hakuto-R.

Ostatnim elementem nowego zegarka jest zaawansowany mechanizm H800 dający właścicielowi możliwość skorzystania z szeregu przydatnych funkcji.

Citizen Attesa Hakuto-R AT8285-68Z - kosmiczna tarcza

W limitowanym zegarku męskim Citizen Hakuto-R, tarcza powstała w procesie, który prawdopodobnie nigdy wcześniej nie został wykorzystany w żadnym innym zegarku. Jej jasne i intensywne kolory powstały dzięki technologii strukturalnego koloru. Zainspirowana została bezkresem kosmosu i olbrzymimi mgławicami, jakie można oglądać na zdjęciach wykonywanych przez orbitujący wokół Słońca Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Powstała z materiału z recyklingu. Tarcza nie jest pomalowana, zabarwiona ani polakierowana, a kolor wynika z tego jaka jest jej struktura materiału i jak odbija on światło. Dzięki temu, kolory tarczy Citizen Hakuto-R nie zmienią się w czasie i nie zbledną. Kolor strukturalny, chociaż jest przełomem w przemyśle, a dokładniejsze badania nad nim prowadzone są od niedawna, w naturze nie jest niczym nowym. Korzystają z niego ptaki - na przykład paw, a także niektóre rośliny. Technologię do produkcji cyferblatu dostarczyła japońska firma Fujifilm - producent aparatów fotograficznych i lornetek, a także najbardziej skomplikowanego sprzętu medycznego - aparatów do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Kosmiczna tarcza Citizen Attesa Hakuto-R AT8285-68Z
Subtarcze w zegarku Citizen Attesa
Citizen AT8285-68Z to zegarek wyposażony w mechanizm ze stoperem, co łatwo rozpoznać po układzie tarczy i liczbie wskazówek. Nad cyferblatem porusza się aż sześć wskazówek. Trzy z nich - wskazówki godzinowa, minutowa, sekundowa (lub sekundowa stopera), umieszczone są centralnie, a pozostałe trzy zajmują pozycje przy godzinach 12, 6 i 9. Taki układ subtarcz jest popularny w sportowych zegarkach z możliwością pomiaru czasu na żądanie.

U góry znalazła się strzałka zliczająca minuty odmierzone przez stoper. Ma ona też inne funkcje - może prezentować zapas energii w akumulatorze zegarka oraz czy mechanizm pokazuje czas naturalny czy “letni” czyli Daylight Saving Time.

Wskazówka przy godzinie szóstej, zależnie od trybu pracy zegarka, prezentuje odmierzone godziny stoperem, nazwę aktualnego dnia tygodnia oraz status radiowej synchronizacji czasu.

Tarcza w zegarku Citizen Attesa Hakuto-R
Zegarek Citizen Attesa Hakuto R z datownikiem na tarczy

Przy godzinie dziewiątej umieszczona została dyskretna skala czasu dobowego - pozwala się ona łatwo zorientować w tym jaka jest pora dnia i wiedzieć czy główne wskazówki informują o czwartej nad ranem czy szesnastej po południu.

Przy godzinie trzeciej znalazło się okienko datownika dni miesiąca. Te prezentowane są białym liternictwem na czarnym dysku, co świetnie komponuje się z czarną obudową.

Wokół kolorowej mgławicy tarczy umiejscowiona została czarna flansza z białą skalą minut i sekund. Nałożono na nią sporej wielkości indeksy godzinowe, które skierowane są do środka i unoszą się ponad kolorową powierzchnią. Każdy z nich ma aplikację z substancji świecącej po zmroku. Czarne wskazówki godzinowa i minutowa mają fason dauphine i zostały wykończone białą substancją luminescencyjną. Smukły i długi sekundnik ma biały grot i czarną przeciwwagę.

Dzięki luminescencyjnym wskazówkom i indeksom nowego zegarka Citizen, czas można odczytać z niego także w ciemności.

zegarek citizen attesa hakuto-r limitowana edycja
Przyciski i koronka w zegarku Citizen Attesa Hakuto-R

Zegarek Citizen Attesa Hakuto-R - tytanowa koperta

Model przygotowany dla podkreślenia współpracy z ispace posiada tytanową kopertę w kolorze czarnym. Oczywiście powstała ona z Super Titanium, które sprawia że zegarki Citizen męskie są lekkie i wygodne w noszeniu.

Średnica obudowy to 42 milimetry, zaś jej grubość to 10,8 milimetra. Takie proporcje, w połączeniu z krótkimi, opadającymi w dół uszami, które dodatkowo od wierzchu zostały ścięte, tworzą zegarek wygodny na niemal każdym ręku. Japończycy z Citizena wiedzą jak przygotować obudowę, która będzie wygodna nawet na smukłym nadgarstku.

Na bezelu otaczającym szafirowe szkło wygrawerowane zostały nazwy miast będących “stolicami” różnych stref czasowych. Znacząco ułatwia to korzystanie z funkcji mechanizmu jaką jest czas światowy.

Ciekawe kształty nadano kopercie. Płaski wierzch obudowy, który ma matowe wykończenie, jest skromny. Poza górnym elementem uszu praktycznie nie istnieje - lewa i prawa strona uszu została sfrezowana i wypolerowana. Takie kształty koperty sprawiają, że na nadgarstku zegarek sprawia wrażenie mniejszego niż jest w rzeczywistości.

Zegarek Citizen Attesa z tarczą inspirowaną kosmosem
Ponieważ mechanizm wyposażony jest w stoper i wymagające precyzyjnego ustawienia funkcje, na prawym boku obudowy znalazły się dwa przyciski o prostym fasonie i koronka z częściowo żłobkowym bokiem. Dodatkowo, na koronce znalazło się zwężenie, które pomaga odciągnąć ją do pożądanej pozycji.
Dekielek w zegarku Citizen Attesa Hakuto-R męskim

Pełny, płaski dekiel został ozdobiony grawerowanym napisem HAKUTO-R i logo projektu. Dodatkowo, odczytać można z niego wszystkie informacje o zegarku - jego wodoszczelności, odporności na pola magnetyczne, możliwości odbierania sygnału czasu, wykonaniu z tytanu powlekanego Duratect i szkła szafirowego oraz zasilaniu solarnym. Zegarek powstał oczywiście w Japonii, co też zostało podkreślone na deklu.

Dodatkowe oznaczenia “CE” i “UKCA” to potwierdzenie, że produkt powstał zgodnie z wytycznymi zarówno Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, dotyczącymi bezpieczeństwa użytkowników i ochrony środowiska, dzięki czemu jest dopuszczony do sprzedaży na tych rynkach.

Obudowa jest wodoszczelna do 100 metrów, dzięki czemu nowy Citizen Attesa Hakuto-R można wykorzystywać podczas pływania.

Tytan to metal przyjazny dla ludzkiego organizmu - nie wchodzi w reakcje z ciałem człowieka, dlatego mogą go używać osoby z alergią na nikiel. Przedmioty wykonane z tytanu są lekkie, szybko przyjmują temperaturę ciała właściciela, a ponadto w środowisku naturalnym jest całkowicie odporny na korozję.

Lekka i wygodna bransoleta zegarka Citizen Attesa

Autorski materiał Super Titanium z powłoką Duratect wykorzystano również do stworzenia trzyrzędowej bransolety.

Ogniwa w kształcie litery “H” łączą się ze sobą za pomocą wypukłych prostokątów. Ten sportowy wzór bransoletki został przez specjalistów z Citizen zreinterpretowany i dopasowany do pełnej ostrych krawędzi i zróżnicowanych wykończeń koperty. Tym, co rzuca się w oczy jest fakt, że chociaż cała bransoleta jest czarna, to dzięki połączeniu matowej i satynowej obróbki poszczególnych jej elementów, zmienia się wraz z padającym na nią światłem. Środkowa sekcja może się wydawać jednolicie czarna lub nawet srebrzysta. Ogniwa są dość drobne co pozwala lepiej dopasować obwód bransoletki do nadgarstka.

Bransoleta w zegarku męskim Citizen Attesa Hakuto-R AT8285-68Z
Do zapinania jej służy sportowy zamek z zabezpieczeniem przed przypadkowym rozpięciem - zamek otwiera się dopiero po wciśnięciu dwóch przycisków umieszczonych po jego bokach.
Mechanizm w zegarku Citizen Attesa Hakuto-R

Mechanizm Citizen H800 w zegarku Attesa Radio Controlled Hakuto-R

Sercem najnowszego modelu Attesa jest manufakturowy mechanizm Citizen H800. To samowystarczalny kaliber kwarcowy, który oferuje niesamowitą dokładność i użyteczne funkcje.

W trybie czasu mechanizm prezentuje godziny, minuty, sekundy i dzień tygodnia. Jeśli zajdzie potrzeba odmierzenia czasu trwania jakiegoś zdarzenia, przyda się chronograf. Gdy pracuje stoper centralna strzałka sekund zamienia się we wskazówkę sekundową stopera, a strzałki przy godzinie dwunastej i szóstej odmierzają minuty i godziny.

Zegarki męskie Citizen z tym kalibrem są też praktycznymi narzędziami dla osób często podróżujących między strefami czasowymi. Posiadają bardzo wygodną funkcję Czasu Światowego, której obsługa sprowadza się do odciągnięcia koronki, wybrania jednej z 26 stref czasowych i ponownego wciśnięcia koronki. Wtedy zegarek automatycznie zmieni wszystkie wskazania, łacznie z dniem tygodnia i miesiąca, o ile zajdzie taka potrzeba.
Zegarek męski Citizen Attesa Hakuto-R na bransolecie czarnej
Kaliber H800 to konstrukcja zdolna do odbierania nadawanego drogą radiową sygnału czasu. Ten zawsze dokładny czas - “obliczany” dzięki zegarom cezowym, pozwala mechanizmowi zawsze wskazywać najdokładniejszą godzinę. Teoretyczny błąd zegara w stacji DCF77 w Mainflingen to 1 sekunda na 100 000 lat! Zegarek będzie automatycznie próbował odebrać sygnał, a jeśli to się powiedzie i będzie taka potrzeba, prezentowany wskazówkami czas zostanie skorygowany tak, aby był zgodny ze wzorcem. Możliwe jest manualne uruchomienie odbioru sygnału, które może przydać się w sytuacji, gdy zegarek rozładuje się i zostanie ponownie uruchomiony.

Jeśli zegarek nie ma możliwości odebrać radiowego sygnału czasu to nadal jest bardzo dokładny. Producent deklaruje, że błąd w skali miesiąca nie będzie większy niż +/- 15 sekund. Wskazówka przy godzinie szóstej może wskazać czy ostatni odbiór sygnału powiódł się, był błędny czy właśnie trwa. Wystarczy krótko przycisnąć guzik przy godzinie 4.

W werku H800 znalazła się też technologia Eco-Drive czyli niezwykle wydajne ładowanie solarne. Citizen nieprzerwanie rozwija to rozwiązanie od 1976 roku, gdy na rynku zadebiutował Citizen Cryston, będący pierwszym w historii analogowym zegarkiem zasilanym światłem. Ogniowo jest bardzo wydajne - podczas kwadransa na zewnątrz, w pochmurny dzień, zegarek zbiera energię na ponad dobę pracy. Dodatkowo, zegarek może ładować akumulator ze światła sztucznego . Chociaż jest to proces znacznie wolniejszy, to pozwala cieszyć się zegarkiem zawsze gotowym do pracy - wystarczy tylko nie zamykać zegarka w pudełku.

W pełni naładowany akumulator gromadzi energię potrzebną do około 6 miesięcznej pracy w normalnym trybie lub do 10 miesięcznej pracy w trybie oszczędzania energii.
Citizen Attesa Hakuto-R na czarnej bransolecie dla kogo

Zegarek Citizen Attesa Hakuto-R Radio Controlled - dla koneserów

Najnowszy, limitowany Citizen poświęcony łazikowi księżycowemu Hakuto-R to zegarek dla koneserów, osób kochających i marzących o kosmosie, ceniących nowinki technologiczne.

Koneserzy docenią fakt, że specjalny model Attesa powstał w krótkiej serii 2700 egzemplarzy, a tarcza każdego powstała dzięki nowoczesnej technologii koloru strukturalnego od japońskiego koncernu Fujifilm. Te zegarki z pewnością będą zyskiwały na wartości.

Miłośnicy kosmosu znajdą w modelu AT8285-68Z wspaniały, rozgwieżdżony cyferblat, oddający piękno kosmicznych mgławic. Lądownik Hakuto-R jest ogromnym osiągnięciem, które przybliża ludzkość do powrotu na Srebrny Glob po ponad pół wieku, w dodatku nie za sprawą agencji rządowych, a prywatnej firmy.

Zegarek łączy w sobie wiele rozwiązań, z których słynie japoński producent. Zegarek jest samowystarczalny - jego mechanizm zasilany jest z niewyczerpanego źródła energii. Dzięki temu, ma znacznie mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne niż klasyczne zegarki zasilane z trudnych do recyklingowania baterii. Specjalny, odporny na zarysowania tytan Super Titanium i szafirowe szkło czynią zegarek Citizen Hakuto-R odpornym i długowiecznym.
Zegarek Citizen Attesa Hakuto-R na czarnej standardowej bransolecie
Kaliber Citizen 0100

Zastosowany we wnętrzu mechanizm może być tym, co zainteresuje miłośników dokładności w zegarkach. Dzięki temu, że Polska znajduje się w zasięgu stacji DCF 77, nadającej sygnał czasu obliczony przez zegar atomowy, właściciele zegarków Citizen Radio Controlled będą zawsze znać dokładną godzinę. Precyzja wskazywania czasu z dokładnością do 1 sekundy na 100 000 lat przewyższa wszystkie klasyczne zegarki kwarcowe, nawet te określane jako High Accuracy Quartz. Najdokładniejszy tego typu mechanizm, kaliber 0100 (również wyrób marki Citizen) jest dokładny do jednej sekundy w skali roku.

Zegarek męski Citizen Attesa AT8285-68Z może być wspaniałym prezentem dla bliskiej osoby. Świetnie sprawdzi się jako pamiątka jubileuszu lub upominek związany z kosmiczną pasją!

Citizen Attesa Hakuto-R x ZEGAREK.NET

Spodziewamy się, że pierwsze egzemplarze limitowanego zegarka Citizen Hakuto-R AT8285-68Z juz niedługo dotrą do naszej firmy. Wszystkich zainteresowanych ich zakupem zapraszamy do skorzystania z funkcji “Powiadom mnie o dostępności”, którą można znaleźć na stronie produktu, tuż obok zdjęcia tego unikatowego zegarka.

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.