Seiko Black Series - kolekcja all black
Nowości Black Series w kolekcji Seiko Prospex
Na nadchodzący sezon 2024 japońska firma przygotowała cztery nowe referencje, z których jedna jest modelem limitowanym, a trzy pozostałe wejdą do stałej kolekcji. Cała czwórka kontynuuje stylistykę Night Vision - połączenie głębokiej czerni i koloru zielonego.
W lutym bieżącego roku, w nowych odsłonach zadebiutują lubiane modele dla nurków Sumo i Turtle oraz dwa warianty zdowającego coraz większą popularność samowystarczalnego zegarka Speedtimer Solar Chronograph.
Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph The Black Series SSC923P1
Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph to dostępne od niedawna modele, które oferują klientom możliwość dokładnego mierzenia obserwowanych wydarzeń z pomocą stopera.
Zegarki te, podobnie jak oryginalne modele Speed Timer z 1969 roku, tworzone są w taki sposób, by zapewnić łatwość odczytywania wyników pomiarów i ponadprzeciętną trwałość. Wspomniane modele Speed Timer z 1969 roku były pierwszymi w historii mechanicznymi zegarkami z komplikacją stopera i automatycznym naciągiem sprężyny, jakie można było kupić. Różnicą jest to, że współcześnie produkowane modele są zawsze gotowe do pracy i praktycznie samowystarczalne. Ich kwarcowy mechanizm ładuje akumulatory zawsze, gdy na tarczę pada światło słoneczne lub jakiekolwiek sztuczne.
Tarcza ma antracytową, delikatnie ziarnistą powierzchnię, na którą nałożone zostały wyraźne indeksy godzinowe, wypełnione zieloną substancją Seiko Lumibrite Pro. Na flanszy łączącej tarczę z kopertą naniesiona została dokładna skala, dzięki której można odczytywać wyniki pomiarów stoperem z dokładnością do ⅕ sekundy.
Trzy subtarcze rozmieszczono w klasyczny sposób - przy godzinach 3-6-9. Pola małych liczników są czarne, nieznacznie zagłębione w tarczy i odrobinę przejrzyste - pod nimi kryją się ogniwa zbierające energię do pracy zegarka. Wszystkie naniesione na nie skale są białe.
Sercem tego zegarka jest kaliber V192. Jego dokładność producent określa na +/- 15 sekund w skali miesiąca. Kaliber prezentuje godziny, minuty, sekundy, dzień miesiąca, czas dobowy oraz informację o zapasie energii w akumulatorach. Stoper może odmierzyć maksymalnie 60 minut, z dokładnością do ⅕ sekundy.
Kaliber ma dwa tryby pracy - tryb czasu, w którym wskazówka na subtarczy przy godzinie szóstej prezentuje zapas energii na inspirowanej motoryzacją skali opisaną literami F i E. Po uruchomieniu pomiaru czasu na żądanie strzałka przeskakuje na pozycję 0 i prezentuje minuty zliczone przez chronograf.
Pełny zapas energii w akumulatorach pozwala zegarkowi pracować przez około sześć miesięcy, nawet w całkowitych ciemnościach. Żywotność kondensatorów, w których zbierana jest energia określa się na dziesięć lat, chociaż doświadczenie pokazuje, że często działają one sprawnie nawet przez dwanaście lat.
Ten model zegarka będzie częścią stałej kolekcji Seiko Prospex Speedtimer Solach Chronograph. Pierwsze dostawy zapowiedziano na luty.
Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph The Black Series SSC917P1
Druga odsłona Speedtimer Solar Chronograph w kolorystyce stealth to SSC917P1, czyli model bliźniaczy do SSC923. Zegarki różnią się tym, że SSC917P1 jest zegarkiem mniejszym i oferowanym z bransoletą.
Stalowa koperta Seiko Prospex Black Series o numerze referencyjnym SSC917P1 ma średnicę 39,0 milimetrów. Jej wysokość to 45,5 milimetra, a grubość to dokładnie 13,3 milimetra. Pozostałe właściwości - szkło szafirowe, wodoszczelność czy powłoka Hard Coating są dokładnie takie same jak w większym wariancie.
Seiko Prospex SSC917P1 sprzedawany jest ze sportową bransoletą o sportowym wzorze. Składa się ona z dużych, trzyrzędowych pełnych ogniw. Pełne są także endlinki - ogniwa łączące bransoletę z kopertą, co gwarantuje, że bransoleta nie rozciąga się przez lata noszenia na nadgarstku.
Do jej zapinania służy sportowe zapięcie, które rozpina się przez jednoczesne przyciśnięcie umieszczonych po obu stronach przycisków. Dodatkowo bransoleta ma dwustopniową mikroregulację, która wymaga użycia najprostszego narzędzia do pasków i teleskopów. Zmiany obwodu dokonuje się wciskając teleskop z jednej strony zapięcia i przesuwając go, żeby wskoczył do drugiego otworu, a następnie powtarzając operację z drugiej strony.
Podobnie jak wariant sprzedawany z paskiem z nylonu, tak i model z bransoletką będą w stałej ofercie sportowych zegarków Seiko.
Seiko Prospex Sea King Turtle The Black Series SRPK43K1
Taka konstrukcja wskazówki sekundowej pozwala zegarkowi spełnić jedno z kryteriów normy ISO dotyczącej zegarków dla nurków, według której mechaniczny zegarek musi dawać nurków możliwość łatwego i prostego sprawdzenia, czy jego kaliber pracuje.
Umieszczony przy godzinie trzeciej podwójny datownik prezentuje informacje białymi czcionkami zapisanymi na czarnym tle. W tym modelu projektanci nie popełnili błędu, który raził w oczy w jednej ze wcześniejszych edycji Black Series - oferowany przed kilkoma sezonami czarny Żółw miał miał białe tła datownika, co odrobinę kłóciło się z idą zegarków all black.
W tym zegarku wykorzystany został manufakturowy mechanizm Seiko 4R36, który jest kalibrem z automatycznym naciągiem. Dwukierunkowy system automatycznego naciągu Seiko Magic-Lever słynie z tego, że szybko uzupełnia zapasy energii w sprężynie napędowej. Pełna rezerwa naciągu wystarcza na około 41 godzin pracy zegarka, gdy ten nie jest noszony i odpoczywa w pudełku. Jak przystało na zegarek sportowy, Seiko Prospex SRPK43K1 ma mechanizm z systemem przeciwwstrząsowym. Producent zastosował tu swoje autorskie rozwiązanie Diashock, które doskonalone jest od 1956 roku.
Podobnie jak model Speedtimer, King Turtle Black Series Night Vision będzie modelem obecnym w stałej kolekcji, a jego dostawy zaplanowane zostały na luty.
Limitowany Seiko Prospex Sea Sumo The Black Series LE SPB433J1
Prospex Sumo SPB433J1 jest oczywiście prawie w całości czarny. Dokładnie tak samo jak w opisanych powyżej modelach, tak i w tym zegarku, koperta wykończona jest czarną powłoką. Zakręcana koronka nie ma żadnej osłony, jednak fakt, że przesunięto ją na godzinę czwartą sprawia, że nie przeszkadza ona podczas uprawiania sportu.
Obudowa ma 45,0 milimetrów średnicy i 52,6 milimetra wysokości. Duże lug to lug sprawia, że jest to zegarek, który osobom o drobnych kościach może wydawać się zbyt duży. Na szczęście koperta i uszy są świetnie wyprofilowane i niemal chwytają nadgarstek. Grubość obudowy to 13,4 milimetra.
Zagłębiony w obudowie, obrotowy w jednym kierunku bezel dla nurków otrzymał wkładkę z czarnych spieków ceramicznych, na której jasnoszarym kolorem zaznaczono punkt 0 i pierwsze dwadzieścia minut, a ciemniejszym odcieniem opisano pozostałe minuty.
Ziarnista tarcza nie odbija promieni słonecznych. Duże indeksy godzinowe znaczą każdą godzinę, nawet trzecią przy której znalazło się okienko datownika. Wskazówki są czarne, potężne i wypełnione substancją świecącą. Tu też zastosowana została najlepsza jej odmiana Lumibrite Pro. Sekundnik ma świecący w ciemnościach sygnalizator świetlny, czyli dwuczęściowy grot, kojarzący się ze światłami przy przejściach dla pieszych. Pierwszą taką wskazówkę projektanci przygotowali na potrzeby Seiko 6159-7000 z 1968 roku.
Pod indeksem godziny dwunastej pojawiło się logo producenta, a nad indeksem godziny szóstej logo kolekcji Prospex, informacja o typie zastosowanego mechanizmu i spełnianiu kryteriów normy ISO opisującej profesjonalne zegarki do nurkowania. Wokół ziarnistego cyferblatu umieszczona jest flansza ze skalą minutową.
Tarczę chroni szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną na spodniej stronie. Od spodu zegarek zamyka zakręcany dekiel, zwyczajowo ozdobiony medalionem prezentującym Wielką falę w Kanagawie, najsłynniejsze japońskie dzieło sztuki autorstwa Hokusaia. Poza standardowymi napisami, znalazły się tu dwa, które docenią kolekcjonerzy - Limited Edition oraz numer seryjny z puli limitowanych egzemplarzy, zapisany w formacie xxxx/3500. Koperta jest wodoszczelna do 200 metrów.
Sumo to model kultowy, który obok modelu SKX007 jest jednym z najpopularniejszych japońskich nurków. Przez siedemnaście lat powstało wiele jego wersji, a te limitowane, wykończone w ciekawy sposób, są dziś na rynku wtórnym prawdziwymi rarytasami, które zyskują na wartości. Można założyć, że wariant Black Series SPB433J1 również jest pewną lokatą kapitału.
Zegarek powstanie w serii 3500 egzemplarzy, co biorąc pod uwagę globalny zasięg Seiko, jest ilością naprawdę niewielką. Dostawy mają rozpocząć się na przełomie lutego i marca bieżącego roku.
Seiko Lumibrite Pro - co to właściwie jest?
W najnowszych wariantach Prospex Black Series Night Vision producent zastosował nową odmianę swojej autorskiej substancji luminescencyjnej, Lumibrite.
Lumibrite Pro, bo tak nazywa się nowy rodzaj świecącej w ciemności farby, po zmroku emituje intensywnie zielone światło, które zachowuje swoją jasność dłużej niż klasyczna substancja. Klasyczne Lumibrite pozwalało zegarkom Seiko Divers z powodzeniem przechodzić testy wymagane przez normę ISO 6425 dotyczącą zegarków nurkowych, według której zegarek dla nurka musi być czytelny w ciemnościach z odległości minimum 25 centymetrów, przez co najmniej 180 minut po zakończeniu ekspozycji na światło. Lumibrite Pro wydłuża czas świecenia wskazówek i indeksów zegarka.
Dodatkowo, substancja ma intensywnie zielony kolor, który w świetle słonecznym, na tle czarnych tarcz zegarków Prospex Black Series tworzy efekt bardzo podobny do tego, jaki zaobserwować można po zmroku, gdy elementy nad tarczą faktycznie świecą.
To bardzo ciekawe, a zarazem pomysłowe rozwiązanie, które docenią wszyscy, zwłaszcza miłośnicy świecących tarcz. Nadaje ono nowym modelom Seiko naprawdę unikalnego charakteru.
Seiko Prospex Black Series Night Vision 2024 - dla kogo?
Sumo, jak można wnioskować z nazwy, to duży zegarek, wspaniale prezentujący się na nadgarstku. Doskonale zaprojektowana koperta z bezelem częściowo schowanym w jej wnętrzu, czyni go wygodnym nawet pod mankietem koszuli.
Ogromną zaletą aktualnie oferowanej generacji Seiko Sumo jest mechanizm z wydłużoną do 70 godzin rezerwą naciągu. Ten aspekt docenią w szczególności osoby posiadające i noszące na zmianę kilka zegarków. Dzięki niemal trzydniowej rezerwie chodu, Sumo rzadko wymaga ponownego ustawiania przed założeniem na nadgarstek.
Zastosowany w Sumo kaliber 6R35 również słynie z niezawodności. Japończycy z powodzeniem wykorzystują go w zegarkach sportowych, a także ściśle limitowanych modelach eleganckich z ręcznie wykonywanymi tarczami, które wymagają zastosowania werków o odpowiednio wysokiej jakości.
Każdy z nowych modeli Seiko Prospex Black Series może być wspaniałym prezentem dla bliskiej osoby. Modele Speedtimer z pewnością spodobają się pasjonatom motorsportu, a nurkowe King Turtle i Sumo przypadną do gustu osobom aktywnym i nurkującym. Limitowane Sumo ma ogromny potencjał jako prezent dla kolekcjonera zegarków - jest to wyrób premium, o ciekawej stylistyce, który może uatrakcyjnić niejedną zegarkową kolekcję.
Zegarki Seiko Prospex Black Series 2024 w ZEGAREK.NET
Kupując wyroby Seiko w sklepie ZEGAREK.NET zawsze otrzymujecie państwo zegarek nowy, z kompletem dokumentów, w odpowiednim opakowaniu i z dwuletnią gwarancją producenta, obowiązującą na całym świecie.
Sprawdź inne zegarki Seiko z kolekcji Prospex: