Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300
Seiko 5 Sports - powrót legendarnych Rally Divers

Seiko 5 Sports - powrót legendarnych Rally Divers

2024-02-14
Seiko 5 Sports to japoński zegarek o tysiącu twarzy. Lada dzień kolekcję zasilą dwa warianty inspirowane modelami potocznie nazywanymi Rally Diver. Zapraszamy do dokładnego ich poznania
Seiko Rally Diver

Seiko Rally Diver - rzadki model

Oryginalnie japońska firma Seiko produkowała modele nazywane Rally Diver na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Oferowanych było wiele wariantów, różniących się między sobą kolorystyką, fasonem tarczy czy sposobem wykończenie obrotowego w obu kierunkach bezela.

Wspólne cechy tych zegarków to automatyczne mechanizmy, podwyższona do 70 metrów wodoszczelność, pozwalająca moczyć zegarek podczas uprawiania sportów, czytelne tarcze z dużymi indeksami godzinowymi, proste i luminescencyjne wskazówki, a przede wszystkim wzór malowania bezela w wyścigową szachownicę.

24h
Seiko 5 Sports Automatic The Stealth SRPJ09K1
1.849,00 zł1.664,00 zł
Seiko 5 Sports Automatic The StealthSRPJ09K1
Bestseller
24h
Seiko 5 Sports Automatic The Stealth SRPJ11K1
1.629,00 zł1.466,00 zł
Seiko 5 Sports Automatic The StealthSRPJ11K1
(1)
Bestseller
24h
Seiko 5 Sports Automatic Cement Special Edition SRPG63K1Seiko 5 Sports Automatic Cement Special Edition SRPG63K1 - hover
1.499,00 zł1.349,00 zł
Seiko 5 Sports Automatic Cement Special EditionSRPG63K1
(2)
Bestseller
24h
Seiko 5 Sports Automatic Yuto Horigome Limited Edition SRPJ37K1
1.549,00 zł1.394,00 zł
Seiko 5 Sports Automatic Yuto Horigome Limited EditionSRPJ37K1
Edycja specjalna
24h
Seiko 5 Sports Automatic SKX Skeleton SRPJ47K1
1.629,00 zł1.466,00 zł
Seiko 5 Sports Automatic SKX SkeletonSRPJ47K1
Limited
24h
Seiko 5 Sports ONE PIECE SANJI Limited Edition SRPH69K1
24h
Seiko 5 Sports ONE PIECE SABO Limited Edition SRPH71K1
24h
Seiko 5 Sports NARUTO & BORUTO Limited Edition Sasuke Uchiha SRPF69K1
2.199,00 zł1.979,00 zł
Seiko 5 Sports NARUTO & BORUTO Limited Edition Sasuke UchihaSRPF69K1
Rotomat gratis Limited
Ostatni wspomniany element powstał zainspirowany wyglądem flagi w kratkę, która sygnalizuje koniec wyścigu. W latach 60 zmagania kierowców na torach wyścigowych przyciągały równie dużo, a może nawet więcej widzów niż dziś. Kierowcy wyścigowi cieszyli się statusem podobnym do gwiazd rocka, a konstruktorzy prześcigali się w tworzeniu jeszcze szybszych, lepiej skręcających i agresywniej hamujących bolidów, które pozwalały urywać kolejne setne sekundy na każdym okrążeniu.
Lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku to także nieustanny wyścig producentów zegarków, w efekcie którego przygotowanych zostało wiele rozwiązań, które nawet dziś są zegarkowym standardem. Seiko było (i jest nadal) jednym z najbardziej kreatywnych producentów, którego wyroby są nie tylko ciekawe stylistyczne, ale też wykonane z dbałością o szczegóły. Marka ma bogatą historię i wiedzę dotyczącą produkcji każdego rodzaju zegarka - od eleganckich modeli typu dress watch, przez sportowe divery, aż do chronografów.
Logo Seiko
To, czym przed sześćdziesięciu laty wyróżniały się japońskie zegarki z fabryk Daini i Suwa, to w pełni stalowe koperty (co u Szwajcarów wcale nie było jeszcze standardem), zwiększona wodoszczelność wielu modeli, kształt obudów mający zapewniać wygodę oraz solidne i łatwe w naprawie mechanizmy. Wynikało to z faktu, że oba zakłady pracowały niezależnie - każdy projektował swoje wyroby na miejscu, nie dzieląc się planami i rozwiązaniami z drugim. Rozwiązanie to sprawiało, że Daini i Suwa musiały stale podnosić jakość i projektować zegarki pasujące do gustu Klientów, a dodatkowo atrakcyjne cenowo.

Fabryka Daini oferowała swoje modele w kwadratowej kopercie, jednak wyłącznie na rodzimym rynku. Z kolei fabryka Suwa oferowała modele w kopercie o beczkowatym kształcie, która miała 39 milimetrów szerokości i 19 milimetrową bransoletę. Te modele były eksportowane na rynki zachodnie, i chociaż produkowano je przez około 2 lata, to zdobyły popularność wśród Klientów. Dziś są one chętnie kupowane przez kolekcjonerów zegarków vintage, ponieważ ich malowane bezele starzeją się w bardzo ciekawy sposób - blakną i zmieniają kolor, co sprawia, że każdy egzemplarz jest odrobinę inny.

Właśnie do modeli z fabryki Suwa nawiązują zaprezentowane nowości.

zegarek dla nurków SKX007

Nowe Seiko 5 Sports Rally Divers - współczesny SKX na torze wyścigowym

Współczesne Seiko 5 Sports Automatic to modele nawiązujące do kultowego zegarka dla nurków - Seiko SKX007 z połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ten prosty, lecz niezwykle solidny zegarek, jest często wymieniany obok prawdziwych legend, jako alternatywa, która nie kosztuje kilku tysięcy Euro, a doskonale sprawdza się w czasie zanurzenia i normalnego, codziennego życia. SKX007 oferowany był w kopercie o średnicy niewiele przekraczającej 42 milimetrów i wysokości lug to lug ok 46 milimetrów, co czyniło go zegarkiem wygodnym nawet dla osób o drobnych nadgarstkach. Spełniająca kryteria normy ISO dotyczącej zegarków do nurkowania, koperta była w SKXie wodoszczelna do 200 metrów. We wnętrzu zastosowano mechanizm z automatycznym naciągiem i datownikiem day-date, który należał do poprzedniej generacji kalibrów.

Po prawie piętnastu latach, produkcja tego modelu (a także jego wariantów kolorystycznych) została wstrzymana. Było to spowodowane faktem, że w ciągu tych piętnastu lat Japończycy wprowadzili do oferty wiele innych modeli Seiko Professional Diver’s, które technicznie przewyższały SKX007. Jednak doskonały i lubiany przez miliony Klientów z całego świata projekt koperty nie mógł się zmarnować. Wykorzystano go do całkowitego odświeżenia kolekcji Seiko 5. Do wnętrza trafił nowy mechanizm z serii 4R, będący bardziej na czasie i oferujący dokręcanie koronką oraz stop-sekundę, co w czasie produkcji SKX’ów stało się branżowym standardem. Żeby zachować atrakcyjną cenę zegarka, zrezygnowano z zakręcanej koronki i dodatkowych uszczelnień.

W efekcie Klienci otrzymali atrakcyjny zegarek, z nowoczesnym mechanizmem, wodoszczelnością pozwalającą na uprawianie sportów i doskonałą ceną. Dodatkowo, Seiko prawdopodobnie na fali popularności moddingu SKXów, postanowiło przygotowywać zgodne z aktualnymi trendami wersje kolorystyczne. Okazało się to absolutnym strzałem w dziesiątkę, a w ciągu kilku lat Seiko 5 Sports stało się fenomenem na miarę najlepszych, sezonowych wariantów szwajcarskich zegarków Swatch.

W ciągu ostatnich lat pojawiła się ogromna liczba wersji kolorystycznych oraz edycji limitowanych, przygotowanych we współpracy z najróżniejszymi markami. Koniec końców przyszła też pora na zasięgnięcie do historii marki i wprowadzenie do oferty modeli inspirowanych Rally Diver’ami. Najpierw w sprzedaży pojawił się model odwołujący się do wyrobów z fabryki Daini - Seiko 5 Sports SRPK09K1, ze srebrną tarczą i bezelem ozdobionym trzema rzędami linii w białym i czarnym kolorze. Mimo okrągłej, nie kwadratowej koperty, stylistyka tarczy jasno sygnalizowała do jakiego modelu nawiązano.

Do bardziej znanych modeli z fabryki Suwa nawiązują zegarki Seiko SRPK65K1 i SRPK67K1, prezentujące nowoczesną interpretację najpopularniejszych wśród kolekcjonerów wariantów tarcz, jakie dostępne były na przełomie szóstej i siódmej dekady ubiegłego wieku.

Seiko 5 Sports SRPK65K1 - wyścigowy i niebieski

Seiko 5 Sports Automatic Petrol Blue Checker Flag Special Edition SRPK65K1odwołuje się do referencji 6119-7173 z 1969 roku. Oryginalny zegarek prezentował czas na jednolicie niebieskiej tarczy, na którą nałożono prostokątne indeksy godzinowe i wielokątne, masywne obramowanie datownika day-date nawiązującego do szachownicy.
Zegarek Seiko 5 Sports Automatic Petrol Blue Checker Flag Special Edition SRPK65K1 męski z niebieską tarczą
Niebieska tarcza ze szlifem słoneczym i datownikiem w zegarku Seiko 5 Sports SRPK65K1
Nowe Seiko 5 Sports Rally Divers podąża za stylistyką oryginału, jednak unowocześnia ją i odrobinę porządkuje. Niebieską tarczę zdobi teraz szlif słoneczny, indeksy godzinowe mają smuklejszy kształt, dzięki czemu na tarczy pojawiło się więcej przestrzeni. Zachowano wielokątne obramowanie datownika day-date, który mieści się w miejscu indeksu godziny trzeciej, jednak zrezygnowano z różnokolorowego wykończenia dysków prezentujących dzień tygodnia i dzień miesiąca. Obie informacje zapisano białą czcionką na czarnym tle, dzięki czemu datownik nie rozprasza uwagi podczas sprawdzania aktualnej godziny.

Zachowana została jasna flansza z czarnymi kwadratami w miejscu każdych pięciu minut. Pośrodku tych kwadratów umieszczone zostały świecące w ciemnościach kropki.

U góry tarczy znalazło się nakładane logo producenta oraz symbol serii Seiko 5. Dla równowagi, u dołu, kursywą zapisano informację o wykorzystaniu mechanizmu z automatycznym naciągiem.

Zachowany został fason wskazówek - godzinowa i minutowa mają prosty kształt i wypełnienie z substancji świecącej. Sekundnik ma kolor pomarańczowy, co jest zgodne z historycznym modelem. Ciekawostką jest, że w zegarkach vintage sekundniki zmieniły kolory, często zmieniając się w lekko żółte lub ciemnoczerwone.

logo u góry tarczy w zegarku seiko 5 sports SRPK65K1
Obracany bezel w zegarku Seiko 5 Sports SRPK65K1
W nowym Seiko 5 Sports Rally Diver SRPK65K1, pierścień obraca się w jednym kierunku. Jego dwukolorowa wkładka to element, na którym dzieje się bardzo dużo. Jej powierzchnia otrzymała delikatnie ziarniste wykończenie, a namalowana na niej szachownica jest niezwykle precyzyjnie wykonana. Blisko wewnętrznej krawędzi znalazła się drobna podziałka minutowa w formie prostych kreseczek. Każde pełne 10 minut zaznaczono gładkim trapezem o srebrnym tle i niebieskich cyfrach. Wyjątkiem jest punkt “0” zaznaczony dużą luminescencyjną kropką na niebieskim tle.

Zegarek Seiko SRPK65K1 prezentowany jest na stalowej bransolecie utworzonej z trójrzędowych ogniw. Do jej zapinania służy sportowe zapięcie z dodatkowym zabezpieczeniem przed przypadkowym otwarciem.

Patrząc na tę nowość, od razu widać, że ma się do czynienia z wyrobem, którego stylistyka choć świeża i interesująca, powstała w innej epoce. Jest to ogromna zaleta tego modelu, który skierowany jest do ludzi znających modele z lat 1969-1970 oraz tych, szukających niekonwencjonalnej stylistyki. Dla Klientów oczekujących nowoczesnej stylistyki, Seiko przygotowało inne warianty modeli 5 Sports.

zegarek seiko 5 sports SRPK65K1 na stalowej bransolecie standardowej
Zegarek Seiko 5 Sports Automatic Black White Checker Flag Special Edition SRPK67K1 z czarną tarczą

Seiko 5 Sports SRPK67K1 - czerń, biel i błękit

Drugi z zaprezentowanych modeli to Seiko 5 Sports Automatic Black and White Checker Flag Special Edition SRPK67K1, który odnosi się do modelu 6106-8227, będącego prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym wariantem modeli Rally Divers z przeszłości.

Czarną tarczę Seiko SRPK67K1 ożywia okrąg utworzony z naprzemiennie ułożonych białych i błękitnych trapezów, który łączy ze sobą wszystkie indeksy godzinowe, tworząc skalę minutową. Indeksy godzinowe otrzymały aplikacje z substancji świecącej Seiko Lumibrite.

Ponieważ centrum tarczy jest czarne i gładkie, biało-błękitny wzór natychmiast rzuca się w oczy. Tarczę otoczono czarną flanszą z klasyczną podziałką sekundnika. Nie ma na niej kropek z farby luminescencyjnej.

Podobnie jak w niebieskim bliźniaku, tak tu znalazł się datownik day-date z czarnym tłem i białymi czcionkami. U góry tarczy naniesiono logotyp Seiko 5, a u dołu “Automatic” wskazujące jaki mechanizm napędza ten model.

okrąg niebieskich i białych trapezów wokól tarczy w zegarku seiko 5 sports SRPK67K1
pierścień w zegarku seiko 5 sports SRPK67K1 z biało-czarnymi prostokątami

Wskazówki są takie same, z wyjątkiem koloru sekundnika - ten jest czerwony, jak w zegarkach vintage.

W Seiko 5 Sports Rally Divers SRPK67K1 pierścień łączy ze sobą srebrne i czarne elementy. Sprawia on wrażenie naturalnego przedłużenia tarczy, która choć pełna koloru, to jednak w przeważającej części jest czarna.

Zegarek sprzedawany jest z tą samą sportową bransoletą co wariant z niebieską tarczą. Wszystkie jej ogniwa są pełne, dzięki czemu w czasie wieloletniego noszenia, nie ulegają one rozciągnięciu.

Seiko 5 Sports Rally Diver SRPK67K1 to model stworzony, by współcześni Klienci mogli sięgnąć po prawdopodobnie najrzadszą stylistykę oryginalnych modeli Rally Divers sprzed ponad pięćdziesięciu lat. Dziś, znalezienie pierwowzoru w zadowalającym stanie i złożonego z oryginalnych części, bez przeróbek lub renowacji, jest zadaniem czasochłonnym, trudnym i wymagającym sporych nakładów finansowych. Dlatego Seiko udostępniło Klientom możliwość kupienia nowego, współczesnego egzemplarza z gwarancją.
Zegarek Seiko 5 Sports SRPK67K1 na stalowej bransolecie
przejrzysty dekiel w zegarku seiko 5 sports SRPK67K1

Wymiary i cechy Seiko 5 Sports Rally Divers

Oba nowe modele mają charakterystyczne, asymetryczne koperty z koronką przy godzinie czwartej i dużymi jej osłonami. Średnica obudowy to 42,5 milimetra, jej wysokość to 46 milimetrów, a grubość 13,2 milimetra. Wierzch koperty wykończono wyraźnym satynowaniem, które kontynuowane jest na wierzchu ogniw bransolety. Boki koperty, chwyt nurkowego pierścienia, wierzch koronki i boki bransolety zostały wykończone na wysoki połysk. Powstała ona ze stali szlachetnej, która jest odporna na korozję i przyjazna dla organizmu człowieka.

Fakt, że stal nie rdzewieje po kontakcie z wodą czyni ją doskonałym wyborem jako materiał do produkcji zegarków sportowych. Dodatkowo, niska zawartość niklu, który jest uwalniany bardzo powoli, sprawia, że mogą ze stali szlachetnej korzystać osoby uczulone na ten pierwiastek. Uszy koperty zostały przewiercone, dzięki czemu można łatwo przycisnąć teleskop i zdjąć bransoletę, by wymienić ją na dowolny pasek o rozmiarze 22 milimetrów.

Koperta ma zakręcany, przejrzysty dekiel, przez który można oglądać pracę automatycznego mechanizmu. Koronka nie jest dokręcana, jednak nie przeszkadza to w niczym - zegarek jest wodoszczelny do 100 metrów.

Manufakturowy mechanizm Seiko 4R36

Automatyczny mechanizm 4R36 zaprojektowano, wyprodukowano i skompletowano wewnątrz firmy Seiko. To sprawdzona konstrukcja, która wykorzystuje 24 kamienie łożyskujące, automatyczny naciąg Magic Lever działający niezależnie od tego, w którym kierunku obraca się rotor oraz system przeciwwstrząsowy Seiko Diashock. Częstotliwość pracy kalibru to 3 Hz, co zapewnia mu z jednej strony dobrą dokładność odmierzania czasu, a z drugiej długowieczność ponieważ części poruszają się wolniej i działają na nie mniejsze siły. Rezerwa chodu tej konstrukcji to około 41 godzin. Mechanizm otrzymał wahnik zdobiony logo Seiko 5.

Jego nieustanną pracę można oglądać przez przejrzysty dekiel.

Komu spodobają się nowe Seiko 5 Sports Rally Divers?

Przedstawione modele to przede wszystkim propozycja dla Klientów otwartych na nietuzinkowe, wyróżniające się projekty i na tyle odważnych, by korzystać z nich każdego dnia. Zdecydowanie nowości takie są - mają rzadko spotykane dziś bezele, wykończenie wyścigową szachownicą oraz tarcze wierne modelom, które zapisały się w bogatej historii marki.

Te “wyścigowe piątki” przykuwają wzrok, dzięki historycznej stylistyce i wspaniałej jakości wykonania. Już w latach sześćdziesiątych zegarki Seiko cieszyły się doskonałą opinią klientów - były ciekawie zaprojektowane, przygotowywane ze stali szlachetnej, a ich mechanizmy trwałe i niezawodne. Takie są też nowe 5 Sports Rally Divers.

Zegarek Seiko 5 Sports SRPK65K1 srebrny klasyczny automatyczny na bransolecie
Zegarki Seiko 5 Sports dla fanów motoryzacji

Klienci pasjonujący się motoryzacją i wyścigami samochodowymi też docenią SRPK65K1 i SRPK67K1, których specyficzne malowanie bezeli zainspirowane zostało flagą sygnalizującą koniec wyścigu. To zegarki w ciekawy sposób nawiązujące do świata motoryzacji, jednak pozbawione popularnego w tego typu wyrobach stopera. Chociaż zdecydowanie więcej Klientów postrzega stoper, jako atrakcyjną wizualnie i przydatną komplikację, to jest też spore grono Klientów, którym dodatkowe subtarcze przeszkadzają i którzy preferują duży, centralny sekundnik.

Seiko 5 Sports Rally Divers z niebieską tarczą (SRPK65K1) może okazać się wspaniałym zegarkiem wakacyjnym - ma wesołą, niebieską tarczę, jest wodoszczelne i łatwo można założyć do niego pasek typu NATO.

Seiko 5 Sports to też wspaniały “pierwszy zegarek automatyczny”. Będzie dobrym wyborem dla osób, które spróbowały noszenia zegarka kwarcowego, jednak uległ on awarii lub był niepraktyczny.

Wielu Klientów zwraca się do nas z wątpliwościami, jaki wybrać zegarek mechaniczny. W takiej sytuacji, wśród kilku propozycji, zawsze polecamy Seiko 5, ponieważ jest on wygodny, trwały, wodoszczelny i praktycznie bezawaryjny. Często Klienci, którzy kupili niskiej jakości zegarek mechaniczny mają potem obawy, czy to aby na pewno jest właściwy wybór.

Jesteśmy przekonani, że Seiko 5 rozwieje ich wątpliwości. Na kolekcję Seiko 5 Sports, niezależnie czy w wydaniu Rally Divers czy każdym innym, powinni zwrócić też uwagę Klienci oczarowani fantastyczną historią Seiko SKX007, jednak nieprzygotowani na kupno zegarka z drugiej ręki, w wysokiej cenie. Nowe, sportowe “piątki” to niemal bliźniaki kultowego SKX’a, a dodatkowo oferowane są w ogromnej liczbie wariantów kolorystycznych i wykończeniowych.

Automatyczny zegarek Seiko 5 Sports SRPK67K1

Seiko Rally Divers w ZEGAREK.NET

Nowości już niedługo będą dostępne w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy do śledzenia zakładki poświęconej marce Seiko. Decydując się na kupno zegarka Seiko w ZEGAREK.NET zyskujecie Państwo pewność, że w paczce znajdziecie oryginalny, nieużywany zegarek, pochodzący z legalnego źródła i objęty dwuletnią gwarancją producenta.

Poznaj pozostałe zegarki japońskiej marki Seiko:

24h -21%
Seiko Chronograph SSC803P1
1.890,00 zł1.499,00 zł
Seiko ChronographSSC803P1
24h -26%
Seiko Chronograph SSC801P1
1.890,00 zł1.399,00 zł
Seiko ChronographSSC801P1
(2)
Bestseller
24h
Seiko 5 Sports Automatic The Stealth SRPJ09K1
1.849,00 zł1.664,00 zł
Seiko 5 Sports Automatic The StealthSRPJ09K1
Bestseller
24h
Seiko 5 Sports Automatic The Stealth SRPJ11K1
1.629,00 zł1.466,00 zł
Seiko 5 Sports Automatic The StealthSRPJ11K1
(1)
Bestseller
24h
Seiko SI SUR303P1 SUR303P1Seiko SI SUR303P1 SUR303P1 - hover
799,00 zł719,00 zł
Seiko SUR303P1
(1)
24h
Seiko Prospex Alpinist SPB211J1Seiko Prospex Alpinist SPB211J1 - hover
3.649,00 zł3.284,00 zł
Seiko Prospex AlpinistSPB211J1
(1)
24h
Seiko Classic Quartz SUR459P1
1.159,00 zł1.043,00 zł
Seiko Classic QuartzSUR459P1
(3)
24h
Seiko Prospex Solar Diver 200m SNE593P1
2.419,00 zł2.177,00 zł
Seiko Prospex Solar Diver 200mSNE593P1
(1)
24h
Seiko Classic Automatic SRPH85K1
1.429,00 zł1.286,00 zł
Seiko Classic AutomaticSRPH85K1
(1)
Bestseller
24h
Seiko Prospex 1970 Diver’s Modern Re-interpretation SPB237J1Seiko Prospex 1970 Diver’s Modern Re-interpretation SPB237J1 - hover
6.649,00 zł5.984,00 zł
Seiko Prospex 1970 Diver’s Modern Re-interpretationSPB237J1
(1)
Rotomat gratis Edycja specjalna Zestaw
24h
Seiko Presage Cocktail Time Modern Style SRPJ17J1
2.199,00 zł1.979,00 zł
Seiko Presage Cocktail Time Modern StyleSRPJ17J1
Bestseller
24h
Seiko SI SUR315P1 SUR315P1Seiko SI SUR315P1 SUR315P1 - hover
929,00 zł836,00 zł
Seiko SUR315P1

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.