Gwarancja dostawy przed Mikołajkami 2023
tel. 753 753 300
Od Seiko Laurel do Presage: Ewolucja japońskiego czasomierza. Poznaj Seiko Presage Beer Julep & Half and Half czyli nowości w rodzinie Seiko!

Od Seiko Laurel do Presage: Ewolucja japońskiego czasomierza. Poznaj Seiko Presage Beer Julep & Half and Half czyli nowości w rodzinie Seiko!

2023-11-09
Japońskie zegarki Seiko Presage to modele o klasycznej aparycji i nowoczesnych rozwiązaniach technicznych. Marka zaprezentowała właśnie dwie nowości o ciekawych, odrobinę tajemniczych nazwach “Beer Julep” oraz “Half and Half”. Zapraszamy do bliższego ich poznania.
1913 Laurel seiko historia seiko

Seiko Presage - mechaniczny i bardzo japoński

Zegarki Seiko Presage powstały dzięki inspiracji, jaką był pierwszy japoński zegarek naręczny - Seiko Laurel z 1913 roku. Powstał on jako jeden z pierwszych, produkowanych masowo zegarków naręcznych na świcie, co było możliwe wyłącznie dzięki wizji twórcy marki, kierującego się maksymą “Zawsze o krok przed innymi”. Kintaro Hattori był wizjonerem, który wiedział, że aby jego produkty były konkurencyjne względem tych z zachodu, muszą być nowoczesne i świetnie wykonane. Właśnie taki był Laurel, dzięki czemu zdobył ogromną popularność. Produkowany był w wielu wariantach, przez długi czas, a wszystkie warianty miały cechy wspólne - elegancki charakter i czytelną tarczę.

Więcej o modelu Laurel można przeczytać w naszym artykuleEdycja limitowana Seiko Presage Laurel z okazji 110 rocznicy pierwszego japońskiego zegarka naręcznego”.

Seiko Cocktail - kultura koktajlowa

Koktajle to napoje składające się z soków, wody, owoców, warzyw, przypraw, ziół, a często też alkoholi. Powstały prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, a samo słowo cocktail ma prawdopodobnie związek z kogucim ogonem, którym udekorowano pierwsze zmieszane alkohole. Pomysłowe mikstury powstawały z myślą o zadowoleniu wymagających klientów, przychodzących do lokali spędzić wesoło czas w gronie znajomych. Gdy alkohol został zakazany, barmani wymyślali takie mikstury, które miały ukryć jego obecność, tak powstało Long Island Tea.
Zegarek Seiko Presage Coctail ze złotą kopertą i tarczą
Zegarki Seiko Coctail z jasną tarczą na pasku
Jednak to co modne często ulega pauperyzacji i tak też stało się z drinkami. Od lat sześćdziesiątych miały być szybkie i tanie w przygotowaniu, by móc sprzedać ich jak najwięcej w ciągu wieczoru. Ten trend trwał aż do przełomu wieków XX i XXI, kiedy to zaczęto wracać do klasycznych receptur, zrezygnowano z dodawania napojów typu cola. Jednocześnie, coraz więcej lokali zrezygnowało z kupowania wielu składników i postanowiło produkować je na miejscu. Tak powstały na przykład unikalne nalewki lub jedyny w swoim rodzaju, przejrzysty lód, które dostępne są jedynie w kilkudziesięciu czołowych lokalach na całym świecie.

Historia Seiko Presage Cocktail

Linia Presage zadebiutowała w 2017 roku, jednak modele Cocktail Time oferowane były już wcześniej. Pierwszym koktajlowym modelem Seiko był SARB065 z 2010 roku, któremu nadano przydomek “Cool”. Był to zegarek o jasno błękitnej tarczy, ozdobionej wyraźnym, promienistym wzorem. Zegarek był pierwszym, jaki powstał w wyniku współpracy marki zegarkowej z utytułowanym barmanem - Shinobu Ishigaki. W 2005 roku zdobył on tytuł najlepszego na świecie barmana, wygrywając prestiżowy konkurs Bacardi Martini Granprix we włoskim Turynie, jednocześnie będąc pierwszym reprezentantem krajów orientu, który sięgnął po ten tytuł. Tokijski Bar Ishinohana, stworzony przez Shinobu, jest jednym z bardziej znanych japońskich cocktail barów.
SARB065 zegarek seiko presage coctail
SARB065 pierwszy zegarek seiko presage coctail
Seiko SARB065 “Cool” stał się popularny. Cieszył się uznaniem wśród ludzi, którzy chętnie po godzinie siedemnastej odwiedzali koktajlbary, by po pracy wypić drinka w towarzystwie znajomych i zostawić za sobą stres minionego dnia roboczego. Takie popołudniowe wyjścia doczekały się nawet specjalnego określenia słowa: Nomunication hour. Powstało ono przez połączenie japońskiego nomu, oznaczającego pić; communication, co w języku angielskim oznacza komunikację i również angielskiego hour, czyli godziny. Godzina picia i rozmów to siedemnasta, gdy większość Japończyków zatrudnionych w biurach kończy pracę i ma trochę czasu na socjalizację i swobodne rozmowy ze znajomymi z firmy. Doceniali go też klienci dalecy od wyjść z kolegami z pracy, a po prostu potrzebujący eleganckich, a jednocześnie niebanalnych modeli zegarków.
Gdy linia Presage stała się dostępna na całym świecie, docenili ją nie tylko Japończycy. Klienci pokochali stylistykę oferowanych w niej modeli, a seria Cocktail stała się swoistym fenomenem na skalę światową. Eleganckie, klasyczne modele w kopertach zamkniętych kopulastym szkłem i wyposażone w fantazyjnie wykonane tarcze oferowane były (i są nadal) w atrakcyjnych cenach. Dlatego błyskawicznie stały się modelami polecanymi jako pierwszy elegancki zegarek lub sugerowanymi jako kolorowe uzupełnienie posiadanych już kolekcji.
Współpraca Seiko z panem Shinobu zakończyła się po kilku latach, jednak pomysł na tworzenie zegarkowych tarcz na wzór kolorowych i pięknych napojów nie został odłożony na półkę. W związku z tym, producent zegarków nawiązał nową współpracę z panem Hisashi Kishi. Barman z tokijskiej dzielnicy Ginza jest jednym z najbardziej utytułowanych artystów koktajlowych na świecie. W przeszłości zdobył tytuł mistrza świata, przyznany przez International Bartender Association. Stworzony przez niego Star Bar należy do grona najlepszych lokali nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Efektem tej współpracy są wyjątkowe, często limitowane modele. Dwa z nich - Illumine i Red Brick posłużyły marce Seiko do zaprezentowania światu nowych, manufakturowych mechanizmów.

Seiko Presage Cocktail “Beer Julep” i “Half and Half” - edycja specjalna

Na jesień przygotowano dwa nowe warianty Seiko Presage Cocktail, które zarezerwowane zostały dla klientów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Pierwszy z nich nazywa się “Beer Julep”, a jego numer referencyjny to SRPK46J1. Z kolei drugi nazwany został “Half and Half” i otrzymał numer referencyjny SRPK48J1.

Obie specjalne edycje ponownie stworzono “w oparciu” o koktajle serwowane w Star Barze. Premierowe modele to eleganckie i wpadające w oko wyroby, których stalowe koperty i bransolety zostały wykończony pozłoceniem w kolorze żółtego złota. W ich wnętrzach pracują oczywiście manufakturowe mechanizmy automatyczne.

Seiko Presage Cocktail Beer Julep i Half and Half edycja specjalna
SRPK46J1 zegarek seiko presage coctail z kolorze złota

Zegarek Seiko Presage Cocktail Time “Beer Julep” - SRPK46

Oglądając tarczę modelu Presage Cocktail Time SRPK46J1, można odnieść wrażenie, że przez szkło szklanki ogląda się przygotowany przez barmana drink.

“Beer Julep” powstaje z jasnego japońskiego piwa, whisky, ginu, syropu cukrowego, cytryny oraz świeżych liści bazylii. W efekcie powstaje orzeźwiający aperitif - czyli napój alkoholowy pity przed posiłkiem, mający pobudzać apetyt. U góry tarcza ma jaśniejszy, bardziej błękitny odcień, pośrodku ma złocisty kolor jasnego piwa, a u dołu jest odrobinę ciemniejsza, lekko czerwona, co oddaje odcień jaki nadaje napojowi dodatek whisky.

Wyrazista faktura tarczy to sposób na uchwycenie wyraźnej “kruchości” napoju, jaka powstaje przez dodanie do niego drobno skruszonego lodu. Złote wskazówki i indeksy godzinowe uzupełnione są czarną skalą minutowo-sekundową. Przy godzinie trzeciej umieszczono otoczone złotą ramką, okienko datownika dni miesiąca.

Zegarek Seiko Presage Cocktail Time “Half and Half” - SRPK48

Model przygotowany w oparciu o drink nazywany po prostu Half and Half, ma tarczę która w centrum jest jasno złocista, zaś przy zewnętrznej krawędzi brązowa. Są to kolory zaczerpnięte od dwóch gatunków piwa, jakich używa się przy przygotowywaniu drinka Half and Half (pół na pół). Ciemny, brązowy kolor to odcień jaki ma piwo typu Stout - lekkiego, wytrawnego piwa wykorzystującego ciemne słody. Jasny odcień zaczerpnięto od piw typu Ale - które stanowią drugi składnik Half and Half. Ale to piwo kojarzone z rzemieślniczą produkcją, do którego dodawane są drożdże pracujące w wyższych temperaturach. To one sprawiają, że smak jest bogatszy niż produkowanych szybko i na masową skalę lagerów.

Prawidłowo przygotowany Half and Half ma dwie warstwy - ciemną na górze, jasną na dole szklanki. Podobnie jak w wariancie “Beer Julep”, tak i w “Half and Half” wskazówki, indeksy i ramka datownika są złote. Różnicą jest skala minutowa, która w tym modelu ma kolor biały.

Złote indeksy w zegarku Seiko Presage Coctail
Bransoleta w kolorze złota w zegarku Seiko Presage Coctail

Seiko Presage Cocktail Time - koperta i bransoletka

Obudowa nowych modeli ma klasyczny już dla Cocktail Time rozmiar 40,5 milimetra oraz 11,84 milimetra grubości. Wysokość (lug-to-lug) to 47,5 milimetra, pozwalające na wygodne noszenie zegarka nawet na nadgarstku o obwodzie piętnastu centymetrów.

Od wierzchu kopertę zamyka pudełkowate szkło Seiko Hardlex, które trwałością ustępuje jedynie szkłom szafirowym, stosowanym w droższych modelach zegarków. Również od spodu koperta jest przeszklona - w deklu pojawiło się płaskie szkło pozwalające oglądać pracę mechanizmu.

Koperta została w całości pozłacana. Jej wodoszczelność określono na 50 metrów, co pozwala zanurzyć zegarek w wodzie, ale nie pływać z nim na ręku.

Elegancką kopertę o świetnych proporcjach uzupełnia klasyczna bransoleta. Ta składa się z ogniw o pięciu rzędach, z czego trzy są szczotkowane, a dwa polerowane. Bransoletę zamyka się wygodnym zapięciem motylkowym. Zapięcie jest pewne, ponieważ by je otworzyć trzeba jednocześnie nacisnąć dwa przyciski, umieszczone po jego dwóch stronach, czego nie da się zrobić przypadkowo.

zegarek seiko presage coctail Half and half
mechanizm Seiko 4R35

Manufakturowy mechanizm Seiko 4R35

Sercem modeli Seiko Presage Cocktail Time US ; European Exclusives jest mechanizm Seiko 4R35. To zaprojektowana, wyprodukowana i skompletowana wewnątrz firmy konstrukcja, którą wyposażono w automatyczny naciąg sprężyny, 23 kamienie łożyskujące i system anty-wstrząsowy. W 4R35 automatyczny naciąg wyposażono w autorską technologię Magic Lever, sprawiającą, że każdy ruch wahnika, niezależnie czy w lewo czy w prawo, nakręca sprężynę napędową. System anty-wstrząsowy Diashock to kolejne rozwiązanie stworzone przez inżynierów Seiko, które jest nieustannie doskonalone od blisko siedemdziesięciu lat.

Rezerwa naciągu tego mechanizmu pozwala odłożyć zegarek na około 41 godzin, a później założyć go ponownie bez potrzeby ustawiania godziny i daty.

Nowe Seiko Presage Cocktail Time - świetna propozycja

Nowość od Seiko to kolejny dowód na to, że współcześnie firmy nadal potrafią przygotowywać unikatowe modele, nawet w tańszym segmencie cenowym. Presage Cocktail Time to modele “entry level”, które ceną konkurują raczej z kwarcowymi zegarkami szwajcarskimi, niż automatycznymi. Modele “Beer Julep” i “Half and Half” powstały wokół ciekawego i zyskującego na popularności również w Polsce tematu koktajli. Unikalne kolory i faktury dobrano w taki sposób, by jak najlepiej oddać estetykę przygotowywanych po mistrzowsku mikstur.
fakturowana tarcza w zegarku seiko presage coctail
Zegarek Seiko Presage Coctail dla mężczyzn i kobiet

Nowe zegarki spodobają się zarówno kobietom i mężczyznom. Mają elegancki, odrobinę biżuteryjny charakter, który docenią panowie lubiący wyraziste dodatki, tworzone z poszanowaniem zasad klasycznej męskiej elegancji. Zegarki takie jak nowe Presage Cocktail Time mogły powstać nawet sześćdziesiąt lat temu, jednak wtedy byłyby wykonane ze złota i bardzo drogie.

Panie docenią tę kolorystykę, ponieważ będzie świetnie komponowała się z biżuterią z żółtego złota. Za kwotę niewiele większą niż wiele zegarków od marek stworzonych przez projektantów mody, mogą one mieć zegarek od jednego z najważniejszych na świecie producentów zegarków, który będzie z powodzeniem służył przez długie lata.