Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300
Premiera nowych modeli U-Boat Classico

Premiera nowych modeli U-Boat Classico

2024-01-30
Awangardowa, włoska marka U-Boat przygotowała trzy nowości z łatwo rozpoznawalnej kolekcji Classico. Premierowe modele mają w sobie wiele wyrafinowanych detali i jeden naprawdę rzadki element. Zapraszamy do wspólnego przyjrzenia się nowościom, które już lada dzień zadebiutują w naszym sklepie.
Italo Fontana

U-Boat - pasja i historia

Marka U-Boat została stworzona przez Włocha Italo Fontanę. Inspiracją były dla niego projekty wodoszczelnego zegarka, które jego dziadek przygotował na potrzeby włoskiej marynarki wojennej, a które nigdy nie zostały wykorzystane do produkcji czasomierzy. Italo skorzystał z przygotowanych przez przodka rysunków i dodając wiele unikatowych elementów, zrodzonych z jego ekspresyjnej natury, przygotował w 2000 roku pierwsze modele marki U-Boat.

Stworzenie pierwszych modeli zajęło ponad 7 lat, które Italo Fontana poświęcił na projektowanie zegarków, organizowanie struktury tworzącej się marki i wyszukiwanie najlepszych rzemieślników, którzy potrafiliby wykonać zegarki odpowiadające wizji ich twórcy. Te wymykające się ówczesnym standardom zegarki spodobały się wielu Klientom o nieprzeciętnym guście, a szczególnie celebrytom - aktorom, prezenterom telewizyjnym i zawodowym sportowcom, co dodatkowo nakręciło sławę włoskiej marki.

Po blisko ćwierć wieku U-Boat jest marką dobrze znaną i rozpoznawaną. Jej zegarki są symbolem nonkonformistycznego podejścia do życia, a dla noszących je Klientów jednym z elementów osobistego i oryginalnego stylu.

Rozpoznawalność marki U-Boat wsród celebrytów i aktorów
koronka w zegarku U-BOAT po lewej stronie zegarka przy godzinie dziewiątej

Zegarki U-Boat Classico - niezwykle charakterystyczne

Przez ponad dwadzieścia lat istnienia, firma wyrobiła sobie markę za pomocą znaków rozpoznawczych, jakie składają się na oferowane wyroby. Po pierwsze, koronki zegarków U-Boat przeniesione są na lewą stronę koperty, czyli znajdują się przy godzinie dziewiątej. Taki układ jest bardzo wygodny, ponieważ gdy nosi się zegarek na lewym nadgarstku, koronka nie uwiera i nie drapie w wierzch dłoni. W przypadku tych włoskich zegarków jest to podwójnie ważne, ponieważ wiele z nich ma średnicę większą niż 45 milimetrów.
Drugim elementem jest system chroniący koronkę i poprawiający wodoszczelność, który powstał w oparciu o koncepcję przodka Italo Fontany. Czasomierze z kolekcji Classico mają niewielką koronkę, która jest bezpiecznie ukryta pod znacznie większym, odkręcanym elementem mogącym przy pierwszym kontakcie wydawać się ogromną koronką. Ten kapturek, zakręcany na gwint, jest połączony z kopertą za pomocą metalowej dźwigni pracującej na niewielkim zawiasie przymocowanym do lewego boku obudowy. To proste i na pozór dość toporne rozwiązanie wspaniale chroni właściwą koronkę i pozwala zegarkowi zachować wodoszczelność nawet podczas eksploracji morskich głębin. Większość zegarków w kolekcji jest wodoszczelna do 100 metrów.
System chroniący koronkę i poprawiający wodoszczelność w zegarku U-Boat Classic
Znak szczególny zegarków U-Boat powiększone indeksy godzinowe
Powiększone indeksy godzinowe, z indeksami godzin 12, 4 i 8 to kolejny znak szczególny U-Boat. W niektórych odmianach modeli Classico dwunastkę zastępuje powiększona litera U. Oczywiście w kolekcji występują też inne warianty tarcz, jednak te dwa z arabskimi cyframi 12-4-8 lub literą i cyframi U-4-8 są najbardziej prawdziwymi U-Boatami.
Wyroby marki można też określić jako pełne włoskiego stylu. Łączą one w sobie elegancję, szyk, sportowe możliwości i bardzo dużo nonszalancji. Ręcznie wykonywane paski w wielu ciekawych kolorach, czasem ozdobione napisami, różnokolorowe tarcze, łączenie tradycyjnych dla zegarmistrzostwa materiałów i tych rzadko spotykanych, to elementy włoskiego stylu według U-Boat.
Kolorowe paski w zegarkach U-BOAT
Przeszklony dekiel w zegarku U-Boat w kształcie litery U

Zaprojektowane przez Italo Fontanę - właściciel marki deklaruje, że wszystkie oferowane przez nią modele zostały zaprojektowane przez niego osobiście.

Przeszklony dekiel zegarków U-Boat również jest jedyny w swoim rodzaju. Zamiast popularnego okrągłego szkła w deklach, czy częściowego przeszklenia, włoskie zegarki mają okienko w kształcie litery U.

Wszystkie wyroby produkowane są we włoskiej Toskanii, skąd pochodzi rodzina Fontana. Marka zatrudnia najlepszych rzemieślników, którzy potrafią nie tylko przygotowywać luksusowe zegarki, ale też tchnąć w nie życie.

Nowe warianty U-Boat Classico 45 Tungsteno

Już na dniach do sprzedaży trafią trzy nowe wersje Classico 45 Tungsteno, czyli masywnego zegarka z komplikacją stopera, uwzględniającego wszystkie elementy, które rozsławiły markę.

Okrągła obudowa o średnicy 45 milimetrów przygotowana została ze stali szlachetnej i tungstenu, czego można domyślić się po nazwie modelu. Pod tą pochodzącą z języka szwedzkiego nazwą, oznaczającą ciężki kamień, kryje się wolfram, czyli pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych. Odkryty został w 1783 roku. Jest dość rzadki i drogi, szczególnie w porównaniu do wysokiej jakości stopów stalowych.

koperta w zegarku u-boat wykonana ze stali szlachetnej i tungstenu
Przyciski do obsługi stopera w zegarku U-Boat

Stalowy korpus jest satynowany, a bezel z tungstenu, czyli wolframu, wykończono na wysoki połysk. Na wierzchu wykorzystano szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną, które zabezpiecza tarczę.

Masywny bezel jest perfekcyjnie spasowany ze stalowym korpusem obudowy. Tungsten ma odrobinę ciemniejszy odcień niż stal szlachetna. Dodatkowo został precyzyjnie obrobiony, dlatego jego lustrzana powierzchnia wyraźnie odcina się od szczotkowanej reszty zegarka. Po lewej stronie koperty znalazła się koronka zabezpieczona zakręcanym kapturkiem, a tuż obok niej przycisk wysuwający ją z obudowy. Z lewej swoje miejsce mają też przyciski do obsługi stopera - start/stop przy godzinie ósmej i reset przy dziesiątej.

Na prawym boku wygrawerowane zostało logo marki - wielkie litery tworzące napis U-Boat. Na wysokości godziny drugiej znajduje się tabliczka, na której zapisany jest numer seryjny konkretnego egzemplarza Classico 45 Tungsteno.

Od spodu obudowę zamyka przykręcany siedmioma śrubkami dekiel z przeszkleniem w kształcie litery U. Oczywiście, w tej klasy zegarku spodnie szkło powstało przez precyzyjne cięcie tafli syntetycznego szafiru. W środku litery widnieje logo i nazwisko założyciela. Na zewnętrznej krawędzi dekla, po okręgu, zapisano pozostałe istotne dane techniczne o zegarku - jego numer referencyjny, numer patentu chroniącego zastosowane w nim rozwiązania, informację o wykorzystaniu wolframu i stali szlachetnej 316L, średnicę obudowy i rodzaj mechanizmu pracującego we wnętrzu.

Przeszklony dekiel w kształcie litery U w zegarku U-Boat Classic
Średnica obudowy to 45 milimetrów co w połączeniu z niemal cylindrycznym kształtem skutkuje potężnym optycznie zegarkiem. Jednak dzięki przeniesieniu koronki na lewą stronę i bardzo krótkim uszom, U-Boat Classico 45 Tungsteno nosi się bardzo wygodnie, porównywalnie z zegarkami 2-3 milimetry mniejszymi.

Jakie są zalety zegarka U-Boat wykonanego z wolframu?

Wolfram, jeden z najtwardszych znanych metali - jego twardość w skali Mohsa to 7,5, co plasuje go między kwarcem, a topazami, jest bardzo odporny na wysokie temperatury - topnieje w 3422 stopniach Celsjusza, a topi się powyżej 5600 stopni. Zdecydowana większość wydobywanego wolframu służy do przygotowania węglika wolframu, który dzięki swoim właściwościom nadaje się do produkcji super-wytrzymałych narzędzi - pił, ostrzy i wierteł. Jest też dodawany do stopów stali, które mają twardość ustępującą jedynie diamentom.
Dla użytkownika zegarka oznacza to, że koperta zegarka lub jej części wykonane z wolframu, są niezwykle trudne do zarysowania w codziennym życiu. Oczywiście, wykorzystując specjalne narzędzia lub ostrza diamentowe można by takie elementy porysować, a nawet zniszczyć, jednak mało kto nosi w kieszeni wiertło diamentowe służące do wiercenia w betonie.

Pierwsze wykorzystujące wolfram, w postaci węglika wolframu, zegarki zostały wprowadzone do sprzedaży w 1962 roku. Reklamowano je hasłem pierwszy na świecie zegarek odporny na zarysowania(od ang.: the worlds first scratchproof watch). Dziś te modele z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych są często poszukiwane przez kolekcjonerów, którzy chcą posiadać historyczne modele, a jednocześnie chcą, by posiadane przez nich egzemplarze wyglądały jak nowe.

Dopłacając do modelu z wolframu, w którym zastosowane zostało szafirowe szkło, zyskuje się zegarek, który będzie przez dziesięciolecia wyglądał tak samo, jak w dniu zakupu. Dokładnie takim wyrobem jest U-Boat Classico 45 Tungsteno.

Trójwymiarowa tarcza w zegarku U-BOAT

Ciekawa architektura tarczy w U-Boat Classico 45 Tungsteno

Zegarków ze stoperem na rynku są tysiące, a 90% procent z nich można określić jako podobne. W zegarkach U-Boat nie ma mowy o tym, by jakikolwiek element był podobny do innych produktów.

W Classico 45 Tungsteno U-Boat proponuje wielopoziomową tarczę z powiększonymi cyframi na indeksach godzin dwunastej, czwartej i ósmej, oraz wyraźne kreski symbolizujące pozostałe godziny. Cyfry arabskie wystają ponad powierzchnię, a kreski powstały przez wycięcie głównej tarczy, ukazujące umieszczoną niżej powierzchnię.

Datownik, zupełnie nietypowo, znajduje się przy godzinie dziewiątej. Mały sekundnik czasu bieżącego, który ma swoje miejsce przy godzinie trzeciej, ma skalę rozpisaną u góry i dołu wyciętej w powierzchni tarczy linii.

Na cyferblacie znalazły się trzy subtarcze - przy godzinie dwunastej licznik godzin stopera, przy szóstej licznik trzydziesto minutowy stopera oraz przy siódmej wskazanie czasu w formacie dobowym. Wszystkie trzy są zagłębione w tarczy. Tym co wyraźnie oddziela wskazanie minut stopera i czasu dobowego jest otok nałożony na tarczę AM/PM, który częściowo zachodzi na licznik od stopera.

Zegarek U-boat z datownikiem na godzinie dziewiątej
Imię i nazwisko twórcy zegarków U-BOAT pod datownikiem

Logo marki oraz imię i nazwisko jej twórcy znalazło się nad datownikiem, między indeksami godzin dziewiątej i dziesiątej. Między godziną siódmą, a piątą, na dolnej krawędzi tarczy przykręcone zostały niewielkie tabliczki z grawerunkiem Tungsteno.

Centralne wskazówki godzinowa i minutowa mają prostokątny fason, z aplikacjami z substancji luminescencyjnej. Centralna strzałka sekund stopera jest długa i smukła. Wskazówki nad totalizatorami są różne, ułatwiając orientację w tym co wskazują.

Opisując tarczę nie sposób nie wspomnieć o ogromnej średnicy szkła szafirowego, które wychodzi z bezela pod kątem i dopiero odrobinę bliżej środka staje się płaskie. To fazowanie krawędzi tworzy optyczne załamanie i zniekształca obserwowane pod kątem elementy tarczy. Zyskuje na tym nonkonformistyczny charakter całości.

W tym projekcie Italo Fonatana porzucił symetrię. Chociaż wszystkie te elementy, rozłożone na czynniki pierwsze i opisane, mogą zdawać się zupełnie nie pasować jeden do drugiego, to w rzeczywistości tworzą przykuwającą wzrok, bardzo świeżą i czytelną całość.

Nowości przygotowano w trzech przyjemnych dla oka i nieoczywistych kolorach.

Zegarek U-Boat Classico 45 Tungsteno CAS2 9568

Pierwsza z nowości to zegarek U-Boat Classico 45 Tungsteno CAS2 9568o składającej się z trzech poziomów tarczy typu panda, łączący kolor beżowy i czarny. Pomalowane czarną farbą z substancji Super-LumiNova indeksy godzinowe mają wyraźną, ziarnistą fakturę. Beżowa powierzchnia jest gładka, co w zestawieniu z intensywnie czarnymi dodatkowymi elementami może kojarzyć się jak negatyw standardowej tarczy zegarkowej.
Zegarek U-BOAT CLASSICO 45- TUNGSTENO CAS2
wygodny Zegarek U-BOAT CLASSICO 45 TUNGSTENO CAS2

Ten model zaprezentowany jest z ręcznie szytym paskiem z naturalnych skór cielęcych w kolorze koniakowym. Marka zatrudnia najwyższej klasy kaletników, a wykonywane przez nich paski słyną z wygody i trwałości.

Przed szyciem powierzchnia skóry zostaje naturalnie postarzana i opisana laserowymi grawerunkami. Przeszycia wykonano grubymi, woskowanymi nićmi.

Tak wykonywane paski różnią się między sobą, więc próżno szukać dwóch identycznych. Do zapinania pasków służy sygnowana logo producenta klasyczna sprzączka. Przy kopercie pasek ma szerokość 22 milimetrów i zwęża się stopniowo do 20 milimetrów przy sprzączce.

Sezonowane paski mają od razu wiele uroku, tak jak noszona przez wiele sezonów kurtka skórzana, która może odzwierciedlać charakter i tryb życia właściciela.

Zegarek U-Boat Classico 45 Tungsteno CAS Green 9581

Wariant U-Boat Classico 45 Tungsteno CAS Green 9581 w odcieniu oliwkowej zieleni oferuje beżowe indeksy godzinowe - wypełnione oczywiście substancją Super-LumiNova oraz skale i wskazówki. Subtarcze mają tu ten sam odcień zielonego co główna część tarczy.

Pasek do U-Boat 9581 powstał z naturalnej skóry wykończonej w kolorze czarnym. Proces jego produkcji, tak jak w modelu z beżową tarczą, również obejmuje sezonowanie i laserowe grawerowanie skóry.

Zegarek U-BOAT CLASSICO 45 TUNGSTENO CAS GREEN
Zegarek U-BOAT CLASSICO 45 TUNGSTENO CAS1

Zegarek U-Boat Classico 45 Tungsteno CAS1 9567

Wśród kolekcjonerów i miłośników zegarków jest równie dużo fanów tarcz typu panda co reverse panda - czyli odwróconej pandy. Italo Fontana i jego zespół zdają sobie z tego sprawę, dlatego ostatnia nowość U-Boat Classico 45 Tungsteno CAS1 9567przynosi do kolekcji Classico 45 Tungsteno czarną tarczę z beżowymi totalizatorami.

Ten model oferowany jest z paskiem w kolorze ciemnego brązu, przeszytym o ton jaśniejszymi nićmi.

U-Boat Classico i Jeremy Renner

Hollywoodzki aktor, Jeremy Renner jest fanem przygotowywanych w Toskanii zegarków, odwiedził włoską markę i wybrał dla siebie nowy model. Jego wybór to model z beżową tarczą. Aktor nosi ten zegarek w teledysku do piosenki Wait, którą przygotował dla swojej ukochanej córki Avy.

Renner znany jest między innymi z ról Hawkeyea w filmach Marvela czy udziału w Oscarowym The Hurt Locker (za który był nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej). Zagrał też w kasowym Mission: Impossible - Rogue Nation i docenianym filmie sci-fi Nowy Początek, za reżyserię którego odpowiada Denis Villeneuve.

Zegarek U-BOAT w teledysku Jeremyiego Rennera

Mechanizm w zegarkach U-Boat Classico 45 Tungsteno

Sercem opisanych wyżej modeli jest mechaniczny, automatyczny werk z komplikacją chronografu i modyfikacjami wykonanymi zgodnie ze specyfikacją przygotowaną przez włoskiego producenta.

Kaliber dostarczyła firma Sellita, będąca największym producentem mechanicznych werków w całej Szwajcarii. Na życzenie U-Boat kaliber SW 500 otrzymał między innymi szkieletowany wahnik.

Częstotliwość pracy mechanizmu Sellita SW 500 w U-Boat to 28 800 vph czyli 4 Hz, dlatego pomiary wykonywane przy pomocy stopera są dokładne. Producent wykorzystał 25 kamieni łożyskujących, które skutecznie zmniejszają tarcie między kluczowymi elementami i zapewniają długowieczność konstrukcji.

Rezerwa naciągu tego kalibru to 62 godziny, co pozwala odłożyć zegarek w piątek wieczorem, a w poniedziałek rano, przed wyjściem do pracy założyć go bez potrzeby ponownego nastawiania.

Sellita SW 500 to współczesna, unowocześniona konstrukcja, której początki sięgają lat siedemdziesiątych i kultowego już mechanizmu Valjoux 7750, który doceniany był za dokładność, trwałość i łatwość serwisowania. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w zegarkach z komplikacjami, ponieważ składają się one ze znacznie większej ilości elementów niż kalibry prezentujące wyłącznie czas. Warto o tym pamiętać i co 4-5 lat przesłać zegarek do serwisu w celu kontroli, regulacji i ewentualnej wymiany zużytych elementów. Pilnując tego, będzie można przez dziesięciolecia cieszyć się precyzyjnym zegarkiem.
zegarek u-boat 9581 z zieloną tarczą

Nowości U-Boat Classico 45 Tungsteno - dla kogo powstały te zegarki?

Trzy nowe warianty modelu Classico, U-Boat dedykuje wszystkim Klientom kochającym wyróżniać się z tłumu i nie bojącym się pokazywać światu swojego sukcesu. To zegarki, które są widoczne na nadgarstku, a ich doskonała stylistyka i wspaniała jakość wykonania z miejsca zdradzają ich luksusowy charakter.

Ponieważ Classico 45 Tungsteno wyposażono w mechanizmy z komplikacją stopera, to automatycznie stają się doskonałą propozycją dla fanów wszelkiego rodzaju wyścigów i motorsportu. W zegarkach naręcznych stoper spopularyzowany został w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, gdy prężnie rozwijała się motoryzacja, a kierowcy chcieli mieć zawsze przy sobie narzędzie do mierzenia osiąganych przez siebie czasów.

Zegarek z zieloną tarczą i czarnym paskiem - U-Boat 9581 - może przypaść do gustu Klientom lubiącym militaria i przedmioty EDC, często wywodzące się właśnie z wojskowości. Przedmioty every day carry są zrobione z najlepszych materiałów, dzięki czemu są trwałe i praktyczne. Tak jak nowy U-Boat Tungsteno.

Zegarek U-BOAT CLASSICO 45 TUNGSTENO CAS GREEN 9581
Zegarek U-BOAT CLASSICO 45 TUNGSTENO CAS2 beżowa tarcza

U-Boat 9568 - czyli wariant panda z beżową tarczą i czarnymi subtarczami to propozycja dla tych, którzy szukają awangardowego modelu, jednak zakorzenionego w zegarkowej tradycji. Dziś na aukcjach oryginalne, wyprodukowane w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, modele z takimi tarczami osiągają rekordowe ceny. Nie da się przewidzieć czy nowy wyrób włoskiej marki również zyska kilkunastokrotnie na wartości, jednak pewne jest to, że to zegarek prezentujący się rasowo, a jednocześnie elegancko.

Trzecia z premier - zegarek U-Boat 9567 z tarczą typu reverse panda to również ukłon w stronę klasyki. Najprawdopodobniej taka kolorystyka pojawiła jako pierwsza, na kilka lat przed panda dial. Najprawdopodobniej zadebiutowała w 1957 roku, gdy do butików trafiła nowa odmiana lubianego przez kierowców wyścigowych zegarka Superocean. Fakt, że producenci, nawet tak chętnie eksperymentujący jak włoska marka U-Boat, wciąż po nią sięgają pokazują jej doskonałość i ponadczasowość.
Zegarek U-BOAT CLASSICO 45 TUNGSTENO CAS1 z czarną tarczą

U-Boat w ZEGAREK.NET

Klientów, którzy czują, że opisane modele są dokładnie tym, czego potrzebują, zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta. Nasz zespół sprawdzi dla Państwa czas realizacji zamówienia i ustali szczegóły zakupu.

Wszystkie sprzedawane przez nasz sklep internetowy zegarki są oryginalne i pochodzą z legalnych źródeł. Dzięki temu, kupując jeden z modeli U-Boat w ZEGAREK.NET macie Państwo pewność jego pochodzenia oraz dwuletnią opiekę na podstawie gwarancji producenta.

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.