Zegarki na Dzień Mamy 2024
tel. 753 753 300
Czym są kamienie w mechanizmie zegarka

Czym są kamienie w mechanizmie zegarka

2023-02-10
Zastanawiasz się nad zakupem swojego pierwszego zegarka z mechanicznym sercem, ale nie wszystkie parametry są dla Ciebie oczywiste? To świetnie, w tym artykule dowiesz się o kamieniach łożyskujących, jakie obecnie są stosowane w mechanizmach z automatycznym lub manualnym naciągiem sprężyny napędowej.

Z czego składa się mechanizm zegarka?

Jako iż działamy na rynku zegarkowym od wielu lat, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy Klienci znają dokładną zasadę działania zegarka mechanicznego. Dziś na tapetę bierzemy kamienie łożyskujące, nad którymi zrodziło się wiele błędnych przekonań i mitów.
Skład mechanizmu zegarka
Kamienie łożyskujące w mechaniźmie zegarka
Na wstępie warto zaznaczyć, że każdy mechaniczny werk składa się z wielu komponentów, które w połączeniu stanowią jeden niezwykle precyzyjny układ. Energia potrzebna do pracy jest pozyskiwana ze sprężyny napędowej umieszczonej w bębnie, a nie jak to w przypadku zegarków kwarcowych z baterii. Oprócz elementów takich jak m.in. kotwica, koło wychwytowe czy balansowe, można znaleźć wspomniane wyżej kamienie łożyskujące. Czym właściwie one są i do czego służą? Czy można je również spotkać w przypadku mechanizmów kwarcowych? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie poniżej.

Od czego zależy liczba kamieni w zegarku

Kamienie łożyskujące występują zarówno w mechanicznych, jak i kwarcowych mechanizmach, jednak z tą różnicą, że w przypadku tych drugich jest ich implementowanych o wiele mniej. Wynika to z bardzo prostego powodu. Kamienie łożyskujące, jak sama nazwa wskazuje, służą do zmniejszania oporów tarcia części ruchomych. Z racji, iż w kwarcowej jednostce napędowej jest znacznie mniej takich podzespołów, to ilość kamieni łożyskujących jest mniejsza i oscyluje w granicach 4-10 sztuk. Wszystko tak naprawdę zależy od poziomu zaawansowania konstrukcji oraz dodatkowych komplikacji. Mechanizmy wyposażone na przykład w moduł chronografu będą mieć ich więcej, aniżeli typowe konstrukcje wskazujące tylko aktualną godzinę za pomocą trzech wskazówek.
Mechanizm zegarka Frederique Constant
Kamienie w mechanizmach zegarków
W przypadku mechanizmów z automatycznym lub ręcznym naciągiem jest podobnie. Ilość kamieni łożyskujących jest uwarunkowana m.in. od ilości kół zębatych w przekładni, ale także od stopnia skomplikowania mechanizmu i rozbudowanych wskazań. Należy podkreślić, że nie wszystkie części ruchome wymagają zastosowania kamieni łożyskujących. Producenci stosują także nowoczesne technologie i materiały o zwiększonej wytrzymałości i stosunkowo niewielkim tarciu. Przyjęło się, że do konstruowania podstawowych mechanizmów mechanicznych wykorzystuje się średnio od 17 do 30 kamieni łożyskujących.

Czy ilość ma znaczenie?

Kolejną kwestią jest ta, czy mechanizm posiadający większą ilość kamieni jest lepszy od takiego, który posiada ich mniej? Oczywiście, że nie. Ilość kamieni nie determinuje czy dana jednostka napędowa jest lepsza bądź gorsza. Są producenci, którzy wytwarzają bardzo zaawansowane technologicznie kalibry wykorzystujące zaledwie kilka kamieni. Za najlepszy tego przykład może posłużyć firma Panerai, która modelem Lab-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days udowodniła, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych kompozytów i materiałów jak krzem, tantal czy ceramika pokryta specjalną powłoką z węgla można osiągnąć mniejsze opory tarcia bez wykorzystania tradycyjnych kamieni łożyskujących. Co więcej, nie ma potrzeby także oliwienia przekładni zębatej. W przypadku tego modelu z 3-dniową rezerwą chodu i małym sekundnikiem wykorzystano zaledwie cztery kamienie jako łożyska.
Lab-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days mechanizm
Rubin materiał do mechanizmu zegarków

Rubiny lub kamienie syntetyczne jako materiał kamieni łożyskowych

Przejdźmy do następnego zagadnienia. Z jakiego materiału są wykonane takie kamienie? Kiedyś w zegarmistrzostwie stosowano łożyska z naturalnego rubinu. Jednak wraz z rozwijającą się technologią zaczęto stosować syntetyczne kamienie przypominające swoim wyglądem oraz barwą ten szlachetny kamień, jednak o znacznie większej twardości. Naturalny rubin był stosunkowo kruchy i po jakimś czasie mógł po prostu pęknąć. Obecnie ze względu na zastosowanie syntetycznego materiału nie ma takiego problemu.

Po co kamienie w zegarku?

Kamienie łożyskujące oprócz zmniejszania oporów tarcia, a co za tym idzie wydłużania żywotności ruchomym podzespołów werku, mają jeszcze jedną ważną funkcję — estetyczną. Z racji ładnego różowego koloru dodają uroku i szlachetności mechanizmowi. Dla jasności nie jest to reguła, kamienie nie zawsze muszą mieć taką barwę, ale w większości przypadków producenci stosują właśnie takie. Zegarki typu skeleton, posiadające ażurowaną konstrukcję mechanizmu są najlepszym przykładem, że kamienie łożyskujące mają spory wpływ na jego wygląd.
Zegarek Orient Star Classic Mechanical Skeleton męski
Różowe kamienie łożyskujące w mechanizmach zegarków
Podsumowując, kamienie łożyskujące odnajdziemy w zegarkach z mechanizmem kwarcowym, automatycznym oraz mechanicznym. Są one wykonane z syntetycznego materiału i służą do zmniejszania oporów tarcia części ruchomych. Ich ilość absolutnie nie świadczy o tym, czy dany mechanizm jest lepszy lub gorszy.

Autor artykułu

Piotr Strzępski- autor artykułu
Piotr StrzępskiZegarmistrzostwo to dla niego nie tylko pasja, ale rodzinna tradycja. Jego fascynacja zegarkami narodziła się dzięki dziadkowi-kolekcjonerowi. Prywatnie zanurza się w świecie gier, a wieczory spędza przy dobrym filmie, obserwując ludzi i czerpiąc z tego inspirację.

Blog

Citizen Promaster Geo Trekker - trzy modele dla miłośników podróży i lotniczych przygód

Citizen Promaster Geo Trekker - trzy modele dla miłośników podróży i lotniczych przygód

Citizen Promaster Geo Trekker - trzy wyjątkowe modele dla osób, które żyją z pasją do podróży i lotnictwa - oferują niezawodność, precyzję i funkcjonalność w każdej sytuacji.
Czytaj
Wyjątkowa współpraca Frederique Constant z francuskim muzykiem The Avener

Wyjątkowa współpraca Frederique Constant z francuskim muzykiem The Avener

Dowiedz się, jak muzyka The Avenera wpłynęła na unikatowy design szwajcarskich zegarków Frederique Constant!
Czytaj
Poznaj wyjątkową kolekcję Tissot Seastar - wytrzymałe i stylowe zegarki, które inspirowane są WNBA

Poznaj wyjątkową kolekcję Tissot Seastar - wytrzymałe i stylowe zegarki, które inspirowane są WNBA

Zapraszamy do odkrycia Tissot Seastar – zegarków, które łączą w sobie trwałość i styl. Ich design czerpie inspirację z emocjonującego świata WNBA, oferując coś więcej niż zwykły czasomierz!
Czytaj
Kosmiczny zestaw - zegarek Balticus Perun i ręcznie wykonane pióro Makar Tools

Kosmiczny zestaw - zegarek Balticus Perun i ręcznie wykonane pióro Makar Tools

Odkryj kosmiczny zestaw zegarka Balticus Perun z ręcznie wykonanym piórem Makar Tools - obydwa produkty, które zostały stworzone z niezwykłą dbałością o detale!
Czytaj
Vostok Europe Pogoń Szczecin - specjalna edycja zegarków dla kibiców Dumy Pomorza

Vostok Europe Pogoń Szczecin - specjalna edycja zegarków dla kibiców Dumy Pomorza

Vostok Europe prezentuje nową, limitowaną edycję zegarków dedykowaną fanom Pogoni Szczecin. Odkryj te wyjątkowe czasomierze, które odzwierciedlają zarówno mistrzostwo zegarmistrzowskie, jak i ducha sportowej rywalizacji.
Czytaj
Nowa seria Victorinox Dive Pro - niezawodne zegarki dla nurków

Nowa seria Victorinox Dive Pro - niezawodne zegarki dla nurków

Poznaj nowe zegarki Victorinox Dive Pro dla nurków - precyzyjne i stylowe spełniają najwyższe standardy wytrzymałości.
Czytaj