Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Zegarki Vostok Europe dumnym partnerem największego na świecie podwodnego sprzątania!

12-10-2022

Kilkuset profesjonalnych nurków zgromadziło się w pięknej portugalskiej miejscowości Sesimbra, by podjąć próbę ustanowienie rekordu Guinnessa. Jednemu z nich towarzyszył wyjątkowy zegarek Vostok Europe.


Największe na świecie podwodne sprzątanie z Vostok Europe

Znajdująca się w odległości czterdziestu kilometrów od Lizbony Sesimbra leży na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Sprzątania Wybrzeża obchodzony był w tym lubianym kurorcie nie tylko 17 września lecz trwał aż 8 dni. W tym okresie ochotnicy zbierali zanieczyszczenia zalegające zarówno na plażach, jak i pod wodą. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w 1986 roku. Ma ono miejsce rokrocznie, w trzecią niedzielę września. W akcję sprzątania zaangażowany był Joao Rainho oraz litewska marka Vostok Europe.

Podwodne sprzątanie z marką Vostok

Joao Rainho ambasador zegarków Vostok Europe

 Joao Rainho ambasador marki Vostok

Joao Rainho, były portugalski żołnierz, od 2005 roku jest aktywny w dziedzinie nurkowania saturowanego. Po godzinach, aktywnie angażuje się w pracę organizacji pozarządowej Oceanum Liberandum, dążącej do zwiększenia świadomości o tym, jak ważne są oceany oraz zajmującej się sprzątaniem dna morskiego. Joao ma swoje “biuro” zazwyczaj około stu metrów poniżej poziomu morza, w pobliżu konstrukcji przy której aktualnie pracuje, by nie musieć każdorazowo przechodzić procesów dekompresji.

Tego typu nurkowania, trwające wiele dni, uznawane są za jedne z najniebezpieczniejszych prac świata. Towarzyszą mu przy tym zegarki Vostok Europe, które są nie tylko wodoszczelne lecz także wyposażone w zawór helowy. Ten jest niezbędny w czasomierzu znajdującym się w atmosferze bogatej w hel, a taka właśnie panuje w podwodnych habitatach. Zegarki pozbawione zaworu helowego mogą ulec uszkodzeniu podczas procesu dekompresji, z uwagi na cząsteczki helu, którym udało się wniknąć do wnętrza koperty pokonując uszczelki.

 Zegarek marki Vostok na nadgarstku Joao

Nowy rekord Guinnessa z zegarkiem Vostok Europe na nadgarstku

Rekord Guinnessa pobity z zegarkiem Vostok

Podczas ostatniego dnia tegorocznej edycji Międzynarodowego Sprzątania Wybrzeża, na zaproszenie Joao, w zatoce Sesimbra pod wodę zeszło 597 nurków, by przez 12 godzin zbierać śmieci z dna morskiego. Portugalczyk nie tylko wziął udział w podwodnych porządkach, ale był też zaangażowany w organizację wydarzenia - skontaktował się z przeszło siedmioma setkami certyfikowanych nurków, by przybyli do Portugalii uczestniczyć w próbie pobicia rekordu z 2019 roku.


Wtedy u wybrzeży amerykańskiej Florydy podwodne odpadkizbierały 633 osoby. O jedenastej rano w wodzie pracowało już 200 nurków, a nowi wciąż przybywali. Po zakończeniu podmorskiej próby w Sesimbrze zważono wszystkie wydobyte śmieci. Ich łączna masa przekroczyła 3 tony!

Masa śmieci wyłowiona z oceanu

Vostok Europe zegarki do zadań specjalnych

Zegarek męski Vostok Europe Space Race

Joao Rainho pod wodę zabrał ze sobą nie tylko ekwipunek potrzebny do sprzątania lecz także unikatowy zegarek męski Vostok Europe, należący do kolekcji Space Race. Litewska marka przygotowała limitowaną edycję stu zegarków Space Race, o numerze referencyjnym 6S21-325A446B, wyposażonych w komplikację stopera, poświęconą działalności Oceanum Liberandum.


Ten specjalny model wyróżniają tarcza i dekiel ozdobione logotypem Oceanum Liberandum - wizerunkiem wieloryba i nurka.Dodatkowo, na medalionie dekla dostrzec można śmieci wydobywane z dna oraz kolejny numer z puli limitacji. Zegarek dostarczany jest na czerwonym gumowym pasku. W jego wnętrzu pracuje japoński mechanizm Miyota 6S21 wyposażony w komplikację stopera i datownika wskazującego aktualny dzień miesiąca. Żywotność baterii w tym werku to około trzy lata. Koperta ma potężne wymiary szerokość 47, wysokość 54 i grubości 17 milimetrów.

Zegarek Vostok Europe z logotypem Oceanum Liberandum


Wodoszczelny zegarek Vostok

Joao miał na ręku swój prywatny egzemplarz podczas morskiego sprzątania. Dzięki wodoszczelności do 200 metrów, zegarek bez najmniejszych problemów poradził sobie w trakcie tego zadania.


Inicjatywy dla lepszego jutra

Wyjątkowa akcja zakończyła się sukcesem i została nagłośniona w mediach nie tylko lokalnych lecz także tych o wielkim zasięgu. Wszystkie akcje mające na celu ochronę mórz i oceanów są niezwykle ważne dla przyszłości planety i nas samych. Nawet samo mówienie i nagłaśnianie takich inicjatyw może przynieść pożądane skutki.  Dodatkowo sto osób będzie mogło nosić zegarek poprawiający rozpoznawalność organizacji Oceanum Liberandum. To model doskonały dla aktywnych i wszystkich, którzy nie boją się wyróżnić z tłumu.

Akcja podwodnego sprzątaniaDuży, rzucający się w oczy model z kolekcji Vostok Europe Space Race być może sprawi, że jego właściciel zostanie zapytany o wyjątkową tarcze z logo organizacji. To ma szansę przerodzić się w dłuższą rozmowę na temat tego, jak ważne są morskie głębiny dla życia na powierzchni ziemi. Zobacz również całą kolekcję zegarków Vostok Europe Space Race: