Przezenty na Dzień Dziecka 2024
tel. 753 753 300

Ball Fireman Enterprise — perfekcyjny stosunek jakości do ceny

23-11-2020

Obecnie wybór zegarków mechanicznych na rynku jest ogromny, a co ważniejsze stale się rozrasta i nie widać dna. Czasami o wyborze zegarka nie decydują tylko wygląd czy parametry użytkowe, ale także cena. Dziś przedstawimy Państwu czasomierz znanej i cenionej szwajcarskiej manufaktury Ball, który nie dość, że prezentuje sobą wysoki poziom wykonania, to nie kosztuje majątku, a satysfakcja płynąca z jego użytkowania jest gwarantowana.Wyjątkowy design nawiązujący do amerykańskiego kolejnictwa

Mowa tutaj o modelu Fireman Enterprise. Inspiracją do powstania tego zegarka były tradycyjne czasomierze kieszonkowe noszone przez pracowników amerykańskich kolei. Tarcza zegarka została zaprojektowana w taki sposób, aby można było błyskawicznie odczytać z niej czas, bez względu na porę dnia i warunki oświetleniowe. Jej prostota ma wbrew pozorom wiele plusów, ale o tym później.

Wyjątkowy design nawiązujący do amerykańskiego kolejnictwa


Wyjątkowy design zegarków Ball nawiązujący do amerykańskiego kolejnictwa

Na powierzchni cyferblatu osadzono podłużne indeksy godzinowe, składające się z mikrorurek wypełnionych gazem H3 (trytem). Największą wartością tych kapilarek jest fakt, że świecą do 100 razy jaśniej, aniżeli zwykła substancja luminescencyjna, niezależnie od zewnętrznego źródła światła i energii. Co więcej, ich żywotność przewidziano na 25 lat. To naprawdę kawał czasu. Jedenaście z nich świeci na zielono, a jedna, oznaczająca godzinę dwunastą, na pomarańczowo. W sumie zaimplementowano 15 takich mikrorurek — trzy pozostałe znajdują się na wskazówkach. Jeśli mowa już o wskazówkach, to warto zwrócić uwagę na sekundową. Widnieje na niej monogram „RR” oznaczający Railroad (z ang. kolej). Jest to niezwykle subtelne nawiązanie do bogatej historii manufaktury zegarków Ball mocno skorelowanej z amerykańskim kolejnictwem.Specyfikacja techniczna zegarka Ball Fireman Enterprise

Oprócz aktualnej godziny z tarczy odczytamy również dzień miesiąca. Okienko od tego indykatora usytuowano na godzinie trzeciej. Klienci do wyboru mają cyferblat w kolorze czarnym i srebrnym. Ten pierwszy posiada matową, porowatą strukturę, z kolei ten drugi został udekorowany szlifem promienistym. Układ wskazań zabezpiecza szafirowe szkło z wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną.

Specyfikacja techniczna zegarka Ball Fireman Enterprise


Wyjątkowa kolekcja zegarków Ball Fireman

Koperta o charakterystycznym dla kolekcji Ball Fireman kształcie łączy w sobie powierzchnie polerowane i zmatowione. Taki mariaż dodaje szyku i zapewnia ładny kontrast dla oka. Średnica koperty mierzy 40 mm, a grubość to 11,3 mm. Zakręcana koronka zabezpiecza kopertę przed dostaniem się wody do jej wnętrza. Samą wodoszczelność określono na 100 metrów.Dlaczego model Fireman Enterprise jest wyjątkowy?

Tym, czym wyróżnia się model Fireman Enterprise na tle konkurencji, to z całą pewnością szereg usprawnień i zabezpieczeń. Koperta zegarka została skonstruowana tak, aby chronić mechanizm przed negatywnym wpływem natężenia pola magnetycznego do wartości 4800 amperów na metr. Ponadto konstrukcja odporna jest na wstrząsy do 5,000Gs - w przybliżeniu jest to wolny upadek z 1 metra. Wiele osób może stwierdzić, że jest to zupełnie zbędne, ale nic bardziej mylnego. Pokazuje to spory procent zegarków trafiających na serwis, które mają kilkuminutowe odchyłki dobowe z powodu namagnesowanego włosa balansowego. Przecież w dzisiejszym świecie elektronika jest wszechobecna. W tytułowym modelu ten problem został sprytnie wyeliminowany.


Rewers obudowy stanowi pełny stalowy zakręcany dekiel, na którego powierzchni wygrawerowano laserowo lokomotywę. Ponownie producent nawiązuje do tradycji i korzeni. Bijącym sercem zegarka jest jednostka napędowa z automatycznym naciągiem o oznaczeniu RR1103. Mechanizm charakteryzuje się 4 Hz pracą i 38-godzinną rezerwą chodu. Jego ruchome elementy łożyskowane są za pomocą 25 kamieni syntetycznych. Za bazę posłużyła ETA 2824-2, która jest ceniona w branży i odznacza się niską awaryjnością.

Dlaczego model Fireman Enterprise jest wyjątkowy?


Wytrzymała bransoleta w zegarkach Ball Fireman

Zegarek dostępny jest na stalowej bransolecie, której ogniwa są wyjątkowo specyficzne. Plusem jest to, że polerowane elementy są trudno dostępne dla płaskich powierzchni i ciężko będzie je zarysować. Wszystkie ogniwa są skręcane za pomocą śrubek, zapewniając komfort podczas dopasowywania rozmiaru bransolety do obwodu nadgarstka. Dwuzatrzaskowe zapięcie również poprawia wygodę użytkowania.Wysoka jakość wykonania

Ball Fireman Enterprise to solidny i niezawodny zegarek wykonany z najwyższej jakości materiałów. Jego ponadprzeciętne parametry użytkowe sprawiają, że jest to świetna propozycja dla osób wymagających należytej trwałości oraz praktyczności. Wracając na chwilę do prostej i eleganckiej traczy, warto zaznaczyć w tym miejscu, iż pomimo sportowego charakteru model ten doskonale sprawdzi się także w bardziej formalnych sytuacjach. 

NM2188C-S5J-WH
NM2188C-S20J-WH


Tak jak wszystkie zegarki Ball, tak i ten został objęty czteroletnią międzynarodową gwarancją z możliwością jej przedłużenia o dodatkowy rok. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty poruszone w tym tekście, za stosunkową niewielką cenę — 5290 zł — otrzymujemy znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

FILTRY0