Firma Ball powstała z potrzeby wyeliminowania niedoskonałości czasomierzy innych producentów. Już na samym początku swego istnienia jej cel został jasno określony - stworzyć zegarek, który nigdy nie zawiedzie. W efekcie zegarki Ball są cały czas udoskonalane, a marka słynie z dużej liczby patentów, dzięki którym zegarki Ball cieszą się niezwykłą popularnością i uznaniem miłośników zegarmistrzostwa. Zegarki firmy Ball charakteryzuje również wysoka jakość wykonania, co potwierdzają opinie zadowolonych klientów i branżowych recenzentów.
Marka Ball przykłada ogromną wagę do wyboru swoich ambasadorów. Zostają nimi zazwyczaj znane osobistości ze świata eksploracji i sportów ekstremalnych. Wybór jest bardzo przemyślany, ponieważ precyzja i niezawodność w każdych warunkach jest podstawą w obu przypadkach. Wśród najbardziej znanych osób zaangażowanych w promocję zegarków Ball są m.in.: Adam Bielecki - wybitny polski himalaista, Guillaume Néry - czterokrotny rekordzista świata w wolnym nurkowaniu, Edurne Pasaban - himalaistka, która jako pierwsza kobieta zdobyła wszystkie 14 ośmiotysięczników, Dr Josh Wurman - słynny łowca tornad, Brian Binnie - rekordzista wzniesienia się statkiem kosmicznym (367 442 stóp), Paul Zizka - profesjonalny fotograf, specjalizujący się w fotografowaniu najbardziej niedostępnych miejsc na ziemi. We wszystkich reprezentowanych przez nich dziedzinach najważniejszymi elementami są precyzja i niezawodność, którymi zdecydowanie wyróżniają się zegarki Ball.
Historia marki Ball
BALL Watch Company wzięła swą nazwę od założyciela - Webstera Claya Balla - jubilera, który później został zegarmistrzem. Początkowo sklep jubilerski firmy Ball sprzedawał zegarki wykorzystujące mechanizmy innych producentów, lecz były one modyfikowane w zakładzie tak, by wyeliminować niedoskonałości i zwiększyć dokładność chodu. W dzisiejszych czasach wiele rzeczy bierzemy za pewnik. Na przykład wiemy, że możemy liczyć na to, że różne zegary z różnych regionów pokażą ten sam czas, o ile znajdują się w tej samej strefie czasowej. Jednak w nie tak odległej przeszłości użytkownicy zegarków nie mieli takiego komfortu, co było powodem wielu problemów, a nawet katastrof. W 1891 roku w Kipton w stanie Ohio zatrzymany zegarek spowodował katastrofę pociągu. Po wypadku Webb C. Ball został wyznaczony do zbadania przyczyny i pomocy w opracowaniu nowego zestawu krajowych przepisów dotyczących pomiaru czasu, które regulowałyby działanie wszystkich zegarków używanych w operacjach kolejowych.
Był on odpowiedzialny za ustanowienie standardów precyzji zegarków, które miały być używane przez koleje Stanów Zjednoczonych oraz wymyślenie systemu norm, regulującego ich prawidłowe działanie. Ball ustanowił standard RR, który był szeroko stosowany przez firmy kolejowe. Aby otrzymać certyfikat dla standardu RR, zainteresowane dostarczaniem zegarów firmy musiały spełnić szereg kryteriów - od fizycznych właściwości czasomierza po jego dokładność, która miała oczywiście ogromne znaczenie. Rodzina Webstera Ball'a prowadziła firmę Ball Watch przez dziesięciolecia po jego śmierci w 1922 roku.
W 1962 roku w ofercie marki pojawił się model Skindiver, który szybko zdobył popularność i stał się kultowym zegarkiem dla nurków. Obecnie firma Ball Watch zajmuje się produkcją wysokiej klasy zegarków mechanicznych, których różnorodność jest bardzo duża. Firma nie zapomniała jednak o swoim kolejowym DNA, tworząc linię Trainmaster. Pod koniec 2017 roku firma Ball wypuściła w końcu swój pierwszy w pełni produkowany przez firmę kaliber 7309 z 80-godzinną rezerwą chodu. Tym samym Ball wszedł do grona nielicznych firm mogących pochwalić się manufakturowym werkiem.
Technologie i patenty w zegarkach Ball
Zegarki Ball są wyjątkowe pod wieloma względami. Ball nieustannie tworzy opatentowane funkcje dla swoich zegarków na rękę. Oto najciekawsze systemy opracowane przez firmę Ball:
Stal nierdzewna klasy 904L nie przypomina żadnej innej stali. Ze względu na dodatkowe ilości chromu, molibdenu, niklu i miedzi stal 904L charakteryzuje się doskonałą odpornością na korozję, rdzę i kwasy. Stal 904L rysuje się o wiele trudniej niż tradycyjna stal 316L.
Duraloc i Crown Protection System - system zmniejszający uszkodzenia koronki.
Amortiser - system chroniący mechanizm przed wstrząsami i ich następstwami.
A-Proof - system chroniący mechanizm przed negatywnym wpływem pola magnetycznego.
Ball TMT Measurement - mechanizm BALL TMT napędza pierwszy na świecie mechaniczny termometr wykorzystujący spiralę bimetaliczną z zakresem wskazań od -35 ° C do 45 ° C (-31 ° F do 113 ° F). Technologia ta dostarcza większą dokładność niż moduły temperatur używane w dotychczasowych zegarkach.
Od kilkunastu lat wszystkie zegarki Ball posiadają rurki trytowe.
Zaawansowana technologia BALL Watch bezpiecznie wykorzystuje gaz trytowy (H₃) w bardzo stabilnej formie. Czysty gaz trytowy zamyka się w pustej szklanej rurce. Wewnętrzne ścianki pokryte są luminescencyjnym materiałem, który emituje światło aktywowane przez uwalniane przez tryt elektrony. Małe, precyzyjne i lekkie rurki gazowe H₃ wytwarzane są za pomocą lasera CO2. Rurki są następnie przymocowywane do wskazówek i indeksów w bezpieczny sposób, wykluczający ryzyko ich uszkodzenia. Okres świecenia przewidziany jest na 25 lat.
Innowacyjne zegarki Ball zachwycające designem
Zegarki męskie Ball to niezwykłe połączenie precyzji i elegancji. Podstawową kolekcją, odnoszącą się do historii firmy, jest linia Ball Trainmaster. Kwintesencją zegarków z tej kolekcji jest model Ball Standard Time, którego indeksy przypominają zegar kolejowy z początków XX wieku. Zegarek ze względu na swoje kolejowe DNA jest niezwykle czytelny. Dzięki rozmiarowi koperty wynoszącemu 39,5 mm (szerokość) i 10,5 (grubość) zegarek idealnie pasuje do garnituru. Klasycznym wyglądem kusi również linia Fireman, w której znajdziemy coś dla Pań. Jednym z takich zegarków jest Classic Lady NL2098C. Koperta tego zegarka jest niewielka, przez co będzie dobrze wyglądał na większości kobiecych nadgarstków. Model Classic Lady NL2098C dostępny jest w opcji z paskiem lub bransoletą.
Ball Engineer Hydrocarbon - to najwyżej stojąca w hierarchii kolekcja w ofercie producenta. W zegarkach tej kolekcji zastosowano zarówno najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, jak i te dotyczące wyglądu. Niezwykle ciekawym przedstawicielem tej kolekcji jest Ball Engineer Hydrocarbon NEDU. Zegarek ten został stworzony, by towarzyszyć właścicielowi w najbardziej wymagających warunkach. Wewnątrz 42 milimetrowej koperty z tytanu pracuje mechanizm automatyczny Ball RR1402-C na bazie chronografu ETA 7750 z certyfikatem COSC. Niesamowite wrażenie robi opatentowany przez Ball Crown Protection System, który chroni koronkę przed uszkodzeniem. W zegarku zastosowano 23 duże pałeczki z trytem, dzięki którym odczyt czasu w całkowitej ciemności nie będzie problemem. Wodoszczelność tego modelu wynosi 600M (2000ft), co czyni go jednym z najlepiej zabezpieczonych chronografów na świecie. Dodatkowo w koronce znajduje się automatyczny zawór helowy. Zegarki Ball Engineer to bez wątpienia czasomierze do zadań specjalnych, które sprostają największym wyzwaniom.
Kolekcja Ball Roadmaster to zegarki o wyglądzie rasowego divera. Bije od nich bezkompromisowość połączona z niezwykłą czytelnością tarczy. W zegarkach Ball Roadmaster zastosowano manufakturowy mechanizm BALL RRM7309-C z certyfikatem COSC i 80h rezerwą chodu. Zegarek Ball Roadmaster GMT idealnie sprawdzi się w podróży. Dzięki dodatkowej wskazówce błyskawicznie określimy czas w interesującej nas strefie czasowej. Wszystkie kolekcje zegarków Ball zwracają uwagę nie tylko niebanalnym projektem, lecz także genialną jakością wykonania.