Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Davosa "Junak" - limitowane modele z logo kultowego motocykla

30-06-2020

Źródła inspiracji do tworzenia nowych modeli zegarków czasem bywają naprawdę zaskakujące. Szczególnie ciekawie wypadają w tej kwestii zegarki limitowane, które często powstają dla uczczenia ważnych wydarzeń i osiągnięć. W czasach PRL takim wydarzeniem z pewnością było powstanie legendarnego polskiego motocykla. Junak, bo o nim mowa, jest w naszej kulturze symbolem tamtych lat i fantastycznym przykładem możliwości polskich inżynierów. Dziś ten wspaniały owoc polskiej motoryzacji doczekał się upamiętnienia także w kronikach szwajcarskiego zegarmistrzostwa, a to za sprawą edycji specjalnej zegarka Davosa Junak.

Davosa 162.501.55  AVIATOR JUNAK LIMITED EDITIONJunak czyli niezwykła inspiracja szwajcarskiej marki

SFM Junak to kultowy polski motocykl z przełomu lat 50-tych i 60-tych produkowany w Szczecińskiej Fabryce Motocykli. Owoc pracy trzech inżynierów: Jana Ignatowicza, Karola Wójcickiego i Stefana Porazińskiego, pozwolił poczuć Polakom smak jazdy jednośladem równie doskonałym co niedostępne w tamtym okresie zachodnie motocykle Norton czy Triumph. Nic dziwnego, że Junak zyskał miano legendy i fakt ten nie przeszedł bez echa na zachodzie. Dowodem na to jest hołd jaki szwajcarska manufaktura Davosa złożyła geniuszowi polskiej inżynierii wypuszczając na rynek dwa niezwykłe modele Davosa Aviator Junak i Davosa Aviator Junak Chrono.
Kultowy motocykl Junak


Davosa AVIATOR JUNAK LIMITED EDITION
Te oryginalne zegarki szwajcarskie objęte zostały limitacją do zaledwie 100 unikatowych, ponumerowanych sztuk. Podstawą do ich stworzenia stał się zegarek Davosa Pilot, dzięki czemu oba dedykowane zegarki charakteryzują się elegancką stylistyką zegarków lotniczych. Nie brakuje tu rzecz jasna odwołań, właściwych dla edycji specjalnej. Limitowane zegarki Davosa Junak otrzymały tarcze nawiązujące do licznika montowanego w polskim motocyklu. Właśnie dlatego wykonane zostały w czarnym kolorze, obowiązkowo z widocznym i dobrze znanym logiem marki Junak. Poza tarczą odniesień tych jest oczywiście znacznie więcej. Obie wersje bazują na 42 mm kopercie, która w całości została wyszczotkowana.Dopracowane detale

Nie da się ukryć, że wybranie Davosa Pilot na fundament do stworzenia edycji specjalnej jest nad wyraz trafione. Charakterystyczny, znany z tego modelu karbowany bezel nie tylko wygląda wspaniale, ale do złudzenia przypomina oponę bieżnikowaną tak jak w starych motocyklach. Łagodnie wychodzące z koperty, zwężające się uszy, zgrabnie przechodzą do bardzo solidnego paska wykonanego z grubej, naturalnej skóry. Oba zegarki Davosa Junak otrzymały też dużą, typową dla lotniczych modeli koronkę, którą swobodnie obsłużyć można nawet w rękawiczkach. Tym co łączy limitowane modele jest też wyjątkowy, zakręcany dekiel. Po obróceniu zegarka naszym oczom ukaże się boczny rzut motocykla Junak oraz unikalny numer egzemplarza. Na deklu znajdziemy także informacje dotyczące parametrów naszego czasomierza.
Ponadczasowy moto Junak


Limitowane zegarki Davosa AVIATOR JUNAK LIMITED EDITION
Zegarki Davosa Junak wykonano ze stali szlachetnej i przykryto odpornym na zarysowania, szafirowym szkiełkiem. Wodoszczelność w obu wariantach zamyka się w standardzie 5 atmosfer, co oznacza, że nie musimy obawiać się o zalanie mechanizmu podczas codziennego użytkowania. Na uwagę zasługują też ostre wskazówki, obficie pokryte świecącą w ciemności masą luminescencyjną. Szczególnym smaczkiem dla miłośników motoryzacji będą jednak arabskie indeksy, które napisano czcionką znaną z zegarków motocykli i aut produkowanych w latach 50’ i 60’ XX wieku. Jak widać oba limitowane zegarki mają ze sobą na prawdę wiele wspólnego, ale nie oznacza to, że nie ma między nimi żadnych różnic. 3 wskazówkowy Davosa Junak i 6 wskazówkowy Davosa Junak Chrono to mimo wszystko dwa odrębne czasomierze i warto poświęcić odrębną chwilę każdemu z nich.Limitowany zegarek Davosa Junak 162.501.55

Jako pierwszy na warsztat pójdzie “prostszy” wariant, czyli zegarek Davosa Aviator Junak 162.501.55. Model ten to typowy zegarek typu pilot, z przejrzystym, pozbawionym dodatków cyferblatem. Dzięki temu wzrok od razu koncentruje się na kluczowym elemencie kompozycji znajdującym się na godzinie 6. Logo marki Junak jest nieco większe niż logo manufaktury, która wykonała ten czasomierz i wygląda jak zdjęte wprost z baku legendarnego motocykla. Choć oba zegarki Davosa wykorzystują napęd kwarcowy to ze względu na odmienną funkcjonalność wyposażone są w odrębne mechanizmy. Davosa Aviator Junak zaopatrzony jest w dobrze znany i sprawdzony werk szwajcarskiej produkcji Ronda 515.


Zegarek Davosa AVIATOR JUNAK LIMITED EDITION z wyjątkowa tarczą


Zapewnia on doskonałą precyzję wskazań nie wymagając przy tym zbyt wiele uwagi ze strony użytkownika. Wystarczy, że mniej więcej co dwa lata wymienimy ukrytą pod grawerowanym deklem bateryjkę. Choć oba modele wzorują swoją tarczę na prędkościomierzu Junaka, różnią się sposobem ułożenia indeksów. Niebieskie okręgi służące za podkład dla arabskich indeksów są w zegarku Davosa Aviator przesunięte w stronę centralnej części tarczy. Wokół nich pojawiła się podziałka godzinowa w trapezowym kształcie, otoczona przez umieszczoną na krańcu tarczy minutową podziałką.


Zegarek Davosa 162.501.55 AVIATOR JUNAK LIMITED EDITION

Zegarek Davosa AVIATOR JUNAK LIMITED EDITIONDavosa Junak 162.502.55 z chronografem

Drugi limitowany zegarek, zgodnie z nazwą, jest chronografem, co przekłada się na jego stylistykę i funkcjonalność. Davosa Aviator Junak Chrono ma 3 dodatkowe wskazówki operujące na subtarczach niezbędnych dla wskazań stopera – oznacza to, że wykorzystać trzeba było mechanizm z komplikacją. W tej sytuacji wybór padł również na kwarcowy werk, a dokładniej ETA G10 212, dzięki któremu szwajcarski zegarek precyzyjnie odmierza każdy ułamek sekundy. Obecność stopera wymaga oczywiście dodatkowych elementów, które przekładają się na jego zewnętrzny wygląd. Warto podkreślić, że szwajcarscy projektanci wykorzystali tą sytuację w najlepszy możliwy sposób.

Zegarek Davosa AVIATOR JUNAK CHRONO LIMITED EDITION


Zegarek Davosa Junak Chrono oraz oświetlenie neobrite
Zegarek Davosa Junak Chrono otrzymał dwa przyciski przypominające tłok silnika, dzięki czemu jeszcze lepiej oddaje on inspirację legendarnym polskim motocyklem. Dość znaczne zmiany zaszły też na tarczy czasomierza, ze względu na obecność subtarcz stopera. Niebieskie okręgi wraz z arabskimi indeksami wypchnięte zostały do zewnętrznej krawędzi i otoczone są przez podziałkę minutową. Godzinowe, trapezowe indeksy poprzednika, przekształciły się tutaj w cienkie białe linie rozchodzące się ze środkatarczy. Rzecz jasna zegarek Davos Aviator Junak Chrono nie mógł obejść się bez loga. Nazwa manufaktury widoczna jest standardowo na godzinie 12, natomiast logo marki Junak znalazło swoje miejsce na godzinie 3, tuż pod subtarczą z godzinowym minutnikiem.


Tarcza zegarka Davosa Junak


Dekielek zegarka Davon Junak


Niezależnie do tego, który wariant zegarka Davosa przypadł Wam do gustu, oba dostępne są dla Was od ręki w naszym sklepie internetowym. Szwajcarski zegarek z polskim wątkiem to w końcu nie lada gratka dla wszystkich pamiętających arcydzieło polskiej myśli technicznej przemierzające nasze polskie drogi, Dzięki marce Davosa możemy kupić nie tylko ciekawy, ale przede wszystkim dobry zegarek. Szwajcarska jakość i wykonanie to z resztą jeden z najbardziej znanych powszechnie faktów, dotyczących branży zegarkowej.

PP

Zobacz limitowane modele Davosa Aviator "Junak":