Salon Harf x Zegarek.net we Wrocławiu
tel. 753 753 300

Wyjątkowy model zegarka w lotniczym stylu od marki Davosa

19-04-2022

Wycieczka zabytkowym kabrioletem przez słoneczne krainy to dla wielu wymarzony i idealny sposób spędzenia wakacji. Szwajcarzy tworzący markę Davosa znaleźli sposób, by cieszyć się cząstką takiej wyprawy nawet w ponury listopadowy dzień w pracy.


Davosa NEWTON SPEEDOMETER AUTOMATIC - zegarek z historią

Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte ubiegłego wieku to czasy, gdy powstawały wspaniałe wizualnie samochody, dające właścicielom poczucie wolności i niezależności. Pozwalały podróżować na wielkie dystanse znacznie szybciej i wygodniej niż inne środki transportu. Dodatkowo, były obiektami tworzonymi z prawdziwą pasją, często bez ustępstw. Firmy motoryzacyjne i ich projektanci głowili się nad tym jak każdemu modelowi nadać własny, niepowtarzalny charakter.


Do tego ducha swobody odwołali się projektanci szwajcarskiej marki Davosa, przygotowując model Newton Speedometer. Już przy pierwszym spojrzeniu można zauważyć, że to nie jest wyrób, nad którym czuwali księgowi, a popis kreatywności speców od zegarków.

Davosa NEWTON SPEEDOMETER AUTOMATIC

Wygodny i wytrzymały w każdych warunkach

Zegarek Davosa NEWTON SPEEDOMETER AUTOMATIC

Newton Speedometer, chociaż sklasyfikowany w grupie zegarków lotniczych marki, wygląda jak prędkościomierz kilkudziesięcioletniego auta. Takiego o wnętrzu pozbawionym wszystkich gadżetów, surowego i skupionego wokół kierowcy, lecz niepozbawionego smaczków i detali. Duża koperta z wąskim pierścieniem lunety prezentuje tarczę z jedną tylko wskazówką. Średnica obudowy to 44 milimetry, a jej wysokość 12,8 milimetra. Takie wymiary tworzą dużą, jednak bardzo zgrabnie wyglądającą na nadgarstku całość. Nie trzeba obawiać się zachlapań lub przypadkowego kontaktu z wodą. Mimo lotniczych korzeni Speedometer otrzymał uszczelnienie najważniejszych elementów, dzięki czemu jego wodoszczelność to 5 atmosfer. Duża koronka o głębokim moletowaniu zdradza lotnicze konotacje z pozostałymi przedstawicielami linii Newton. Jej wierzch ozdobiono stylizowaną różą wiatrów, będącą logotypem producenta.


Wysoka precyzja wskazywanego czasu

Centralna wskazówka w formie prostej pałeczki porusza się ponad czarnym tłem, w centrum przestrzeni pod szkłem. Nie widać jej mocowania do osi, bo ten punkt zakrywa malutki dysk z czerwoną kreseczką. W przeszłości wskazówki prędkościomierzy i obrotomierzy też miały takie dyski. W Newtonie ten element stale się obraca, co tworzy sprytnie wkomponowany w całość sposób pokazania upływających sekund. Mimo, że wskazówka minut porusza się w klasyczny sposób, wykonując pełny obrót, to najbliższej jej skali nie rozpisano na całym okręgu. To linia rozpisana od godziny 7 do 5, z małymi prostopadłymi kreskami dla każdej z minut w tym zakresie i większymi dla każdych pięciu minut. To kolejny fragment zapożyczony z historii motoryzacji. Między osią centralną, a początkiem i końcem podziałki znalazła się nazwa i logo Davosa wraz z informacją o ojczyźnie marki. Właściwą skalą pozwalającą sprawdzać minuty jest ta na zewnętrznej krawędzi tarczy, odrobinę wyniesiona ponad centralny poziom. Czytelne liternictwo wykorzystuje arabskie cyfry do opisania każdych pełnych pięciu minut godziny. Zaznaczono nawet 30, pomimo faktu, że wspomniana wcześniej skala ją pomija.

Zegarki Davosa

Detale, które tworzą niepowtarzalny design

Równowagą dla logo w dolnej połowie tarczy jest symetryczne wycięcie tarczy u góry. W nim "wyświetla się" informacja o aktualnej godzinie. Dużymi cyframi zapisano numery pełnych godzin. Mniejszymi, używając cyfr całości i ułamka dziesiętnego, zaakcentowano każde pół godziny. Cyfry wędrują zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak więc najpierw 8 przesuwa się nad czerwony trójkąt ułatwiający odczyt, później na to miejsce wkracza 8,5, potem 9 i tak dalej. Dzięki zaznaczeniu połówek godzin, łatwym będzie ustalenie dokładnego czasu, nawet gdy strzałka minut będzie wskazywała 60 przesłaniając w ten sposób centralną cyfrę  widoczną w okienku.


W samochodach zestawy wskaźników miały podświetlenie, które włączało się wraz z uruchomieniem świateł. W mechanicznym zegarku nie ma elektrycznego podświetlenia, jednak i na to znaleziono sposób. W modelu Newton Speedometer wskazówka minutowa, skala minutowa i godzinowa na obrotowym dysku pokryte zostały substancją świecącą SuperLumiNova o zielonej emisji. Dzięki temu czas można kontrolować nawet po zmroku. 

substancja świecąca SuperLumiNova


Duch przeszłości widoczny jest także w skórzanym pasku. Jego wierzchnia strona została przygotowana w taki sposób, by zyskać ten unikalny wygląd, jaki zyskuje galanteria skórzana po wielu latach użytkowania. Do zapinania służy klasyczna sprzączka.


Najwyższej klasy mechanizm

Silnikiem tych zegarków jest mechaniczny kaliber DAV 3023. Jest to werk z automatycznym naciągiem, pozbawiony trudnej do późniejszej utylizacji baterii. Oznacza to, że noszony na ręku zegarek ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne, zbierając przy każdym ruchu właściciela energię do dalszego działania. Pełny możliwy zapas pozwala nieporuszanemu zegarkowi pracować nieprzerwanie przez około 38 godzin. Zegarki mechaniczne konstruowane są tak, by działać przez długie lata. Obsługiwane w odpowiedni sposób i serwisowane w regularnych odstępach czasu potrafią towarzyszyć właścicielowi przez dekady.

mechaniczny kaliber DAV 3023

Dla fanów wyjątkowych czasomierzy

Zegarki Davosa Newton Speedometer to wyroby wysokiej jakości, a przede wszystkim wyraz odwagi i pasji jaka cechuje ludzi tworzących tę markę. Speedometer łączy kluczowe detale samochodowych instrumentów z precyzyjnym zegarmistrzostwem, tworząc unikalną całość. Model ten na pewno sprawdzi się jako prezent dla miłośnika klasycznych samochodów. Z pewnością nie zabraknie dla niego miejsca w kolekcjach osób szukających wzorów nieprzeciętnych i unikatowych.

FILTRY0