Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300
Dlaczego warto wybrać zegarek Seiko Astron? Historia pierwszego zegarka naręcznego Seiko

Dlaczego warto wybrać zegarek Seiko Astron? Historia pierwszego zegarka naręcznego Seiko

2023-04-03
Mottem Seiko jest maksyma Always One Step Ahead of The Rest co w języku polskim oznacza Zawsze O Krok Przed Pozostałymi. Wyrazem tego podejścia jest linia zegarków Astron.

Seiko Astron - lepszy od konkurencji

Kintaro Hattori uważał, że japońska firma, zajmująca się przemysłem rozwiniętym na Starym Kontynencie ma szansę na sukces tylko jeśli będzie w stanie zaproponować wyroby bardziej zaawansowane niż te tworzone w europejskich zakładach. Podejście to stosował przy planowaniu rozwoju fabryki Seikosha, a później w strategii opracowywanej dla Seiko. Dbałość o to, by być realną konkurencją dla Szwajcarów okazała się opłacalną strategią. Współcześnie, Seiko jest drugim największym producentem zegarków na świecie, zatrudniającym ponad 12 000 pracowników.

Jednym z kilku modeli, które przyczyniły się do gigantycznego rozwoju japońskiego przedsiębiorstwa był Astron, czyli pierwszy skomercjalizowany zegarek, w którego wnętrzu pracował mechanizm kwarcowy zasilany baterią.

Kintaro Hattori Seiko

Droga do dokładniejszych zegarków

Dziś, aktualną godzinę można sprawdzić bez najmniejszego problemu w telefonie, komputerze czy na ulicznym parkomacie, jednak w przeszłości nie było to takie proste. W pierwszej połowie dwudziestego wieku, zegarek był dla zdecydowanej większości ludzi narzędziem. Towarzyszył właścicielowi niemal wszędzie, a jego zadaniem było wskazanie właściwego czasu. Produkowane wtedy zegarki mechaniczne były zdecydowanie bardziej wrażliwe na niewidoczne z pozoru uszkodzenia, skutkujące niewłaściwym odmierzaniem czasu. Dlatego niemal równocześnie próbowano znaleźć optymalne rozwiązanie. Inżynierowie Seiko intensywnie pracowali nad wszelkimi możliwymi rozwiązaniami, by wyprzedzić europejską konkurencję.

Hi-Beat 36000 Mechanizm Seiko
W dziedzinie klasycznego zegarmistrzostwa trwały intensywne próby przygotowania zegarka z mechanicznym kalibrem, pracującym z częstotliwością 5 Hz. Zwiększona częstotliwość owocuje wyższą dokładnością, jednak wiąże się z trudnościami technicznymi, jak na przykład kwestia właściwego smarowania ruchomych elementów czy szybszego zużywania się części. Pierwszy tego typu mechanizm powstał w 1966 roku, w szwajcarskim zakładzie marki Girard-Perregaux. Drugi, który trafił do sprzedaży stworzyło rok później Seiko. Dopracowane do perfekcji mechanizmy Hi-Beat 36000 są dziś oferowane w ramach marki Grand Seiko i cieszą się ogromnym uznaniem kolekcjonerów zegarków luksusowych. Najwyższą jakość japońskiej konstrukcji potwierdzały sukcesy w konkursach chronometrycznych w Genewie i Neuchâtel. Mimo doskonałości takiego rozwiązania, było ono bardzo kosztowne, przez co zegarki Hi-Beat nie były dostępne dla większości klientów.
Pierwsze próby stworzenia alternatywy dla zegarka ze sprężyną napędową podjęto po Drugiej Wojnie Światowej. W 1952 roku, francuski Lip i amerykański Elgin Watch Company przedstawiły opracowany w porozumieniu prototyp mechanizmu elektrycznego. Miał on koło balansowe, służące za regulator oraz baterię będącą źródłem zasilania, wystarczające na około rok pracy. Pierwszym sprzedawanym zegarkiem tego typu był amerykański Hamilton. Produkowali je też Junghans, Seiko, Timex oraz niektóre firmy szwajcarskie, korzystające z mechanizmu Landeron. Mechanizmy elektryczne były popularne, a mimo to producenci szybko porzucili je na rzecz rozwiązań z drgającym kamertonem.
Pierwszy mechanzm elektryczny powstały w 1952 roku
Pierwszy zegarek Bulova z kamertonem 1960
W kolejnej generacji mechanizmów zrezygnowano z koła balansowego, a regulatorem stał się kamerton. W drgania wprawiały go impulsy elektryczne pochodzące z baterii. Częstotliwość drgań metalowego kamertonu wynosiła ponad 300 Hz, a niektórzy producenci oferowali modele osiągające aż 720 Hz. Pionierem była Bulova sprzedająca takie zegarki od 1960 roku, jednak to Szwajcarzy z ESA przygotowali najlepsze mechanizmy tego typu. Stanowiły ostatni etap pośredni między zegarkami mechanicznymi i kwarcowymi. Niestety, były stosunkowo trudne w serwisowaniu i szybko straciły na znaczeniu.

Pierwsze prace nad kwarcowymi mechanizmami Seiko

Pierre Curie wraz z bratem Jacques’em odkryli w 1880 roku piezoelektryczność. Podczas badań, które wtedy prowadzili, zaobserwowali, że kryształ kwarcu poddany działaniu elektryczności drga bardzo szybko i precyzyjnie. Na początku nie było jeszcze wiadomo jak tę właściwość można by wykorzystać w praktyce. Musiało minąć prawie pięćdziesiąt lat, by kryształ kwarcu posłużył za element zegara. Został do tego wykorzystany przez zespół Warrena Marrisona w 1927 roku. Pierwszy taki zegar powstał w Japonii dziesięć lat później, dzięki pracy Issaca Koga. Ludzie z Seiko dostrzegli, że to rozwiązanie może okazać się przyszłością przemysłu zegarkowego i podjęli prace nad rozwojem tej technologii.

Jacquesund i jego brat Pierre Curie
Seiko1958 zegar przeznaczony do stacji nadawczych telewizji i radia
Najpierw, w 1958 roku, przygotowany został zegar przeznaczony do stacji nadawczych radia i telewizji. Miał on postać szafki wysokiej na 210 i szerokiej na 130 centymetrów. Inżynierowie byli świadomi, że muszą znaleźć sposób, by zmniejszyć go 300 000 razy tak, by można było zmieścić go w zegarku naręcznym. Tak narodził się Projekt 59A, którego celem była miniaturyzacja zegara kwarcowego.

Dwa lata później, Seiko zostało wybrane oficjalnym chronometrażystą Tokijskich Igrzysk Olimpijskich zaplanowanych na 1964 rok, co spowodowało, że prace musiały przyspieszyć.

W połowie drogi do startu Igrzysk, specjaliści przygotowali działający chronometr morski. Przygotowany z myślą o japońskiej marynarce, zegar ważył ponad 30 kilogramów. Po kilku miesiącach ukończyli prototyp zegara stołowego, o znacznie bardziej “przenośnej” wadze i wymiarach. W następnym roku gotowy był Crystal Chronometer - pierwszy na świecie przenośny zegar kwarcowy. W czasie Tokijskich Igrzysk był wykorzystywany do odmierzania czasu podczas rywalizacji lekkoatletów. Gotowe urządzenie ważyło “jedynie” 3 kilogramy.

Seiko Crystal Chronometer
Kieszonkowy zegarek z mechanizmem kwarcowym 1966 Seiko

W 1966 i 1967 roku, Japończycy zaprezentowali światu koncepcyjne zegarki - najpierw kieszonkowy, później naręczny, wyposażone w mechanizmy kwarcowe. Egzemplarze kieszonkowe brały udział w konkursach chronometrycznych w Obserwatorium w Neuchâtel, zajmując miejsca od 2 do 5 w 1966 roku i od 1 do 5 w następnym sezonie.

W 1968 roku prezydent Seiko, pan Shoji Hattori polecił zaprzestać prowadzenia prac nad rozwiązaniem kamertonowym i skupić się na zegarku kwarcowym. Szwajcarzy również prowadzili intensywne prace nad wprowadzeniem do sprzedaży mechanizmu zegarka naręcznego z oscylatorem kwarcowym. Od 1962 roku działało Centre Electronique Horloger (CEH), co można by po polsku opisać słowami Centrum Zegarmistrzostwa Elektronicznego. W inicjatywę włączyło się wiele marek zegarkowych, między innymi Bulova, Doxa, IWC, Longines, Omega, Patek Philippe i Rolex.

Eksperymentowano w nim z różnymi technologiami, co ostatecznie zakończyło się opracowaniem mechanizmu Beta 1 i przygotowaniem od 5 do 10 testowych zegarków w 1967 roku. Szwajcarzy w niektórych materiałach wskazują, że był to pierwszy zegarek, jednak na żadnym etapie jego tworzenia nie było brane pod uwagę wprowadzenie go do sprzedaży.

25 grudnia 1969 - początek kwarcowej rewolucji i dominacji Seiko

Dokładnie 25 grudnia 1969 roku rozpoczęła się sprzedaż modelu Seiko Quartz Astron 35SQ - czyli pierwszego zegarka naręcznego z mechanizmem kwarcowym, dopuszczonego do ogólnej sprzedaży. Nazwa pochodzi od starogreckiego słowa oznaczającego gwiazdę. Została wybrana przez Shojiego Hattori ponieważ kojarzyła się z podbojem kosmosu, który w końcu lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku trwał w najlepsze. Jak każda nowa technologia, tak i ta wprowadzona w modelu Astron była początkowo droga. Zegarek z pierwszej serii kosztował około 450 000 Yenów, za co można było ówcześnie kupić samochód lub dwa złote Grand Seiko.
Zegarek Seiko Quartz Astron 1969
Seiko Astron Quartz 1969 masowa produkcja

Mechanizm 35 zastosowany w tym zegarku wykorzystywał wynaleziony wcześniej, w 1969 roku silnik krokowy, połączony z oscylatorem kwarcowym, działający z częstotliwością 8192 Hz. Był tak samo praktyczny i łatwy w obsłudze jak dzisiejsze zegarki kwarcowe. Dokładność pomiaru czasu na poziomie 0,2 sekundy dziennie była fenomenalna i zupełnie poza zasięgiem wyrobów z klasycznymi mechanizmami. Bateria miała pozwolić działać Astronowi przynajmniej przez rok.

Pierwsza seria Astrona liczyła 100 sztuk. Ich uformowane ze złota koperty, powstawały dzięki trudowi najlepszych rzemieślników pracujących na co dzień przy Grand Seiko, były szerokie na 36 milimetrów. Do końca 1970 roku powstało kilkaset sztuk, ze sprzedażą których Seiko nie miało problemu. Zarząd firmy podjął decyzję o rozpoczęciu masowej produkcji zegarków z mechanizmami kwarcowymi.

W następnym roku do sprzedaży wprowadzono model Seiko Astron z komplikacją datownika dni miesiąca. Poza “ulepszonym” Astronem wprowadzono na rynek całą gamę zegarków korzystających z nowego mechanizmu serii 38xx. Były to pierwsze mechanizmy kwarcowe produkowane masowo. Pozbawione były tak zaawansowanej regulacji jak kalibry 35 z Astronów, jednak nadal oferowały dokładność +/- 2 minuty w skali roku. Do kolekcji włączono także dwa modele zegarków stalowych, wykorzystujących mechanizm 35 z Astrona. Ich ceny ustalono na 175 000 i 185 000 Jenów, czyli tyle na ile wyceniano złote Grand Seiko. Kolejny mechanizm - seria 03 z 1972 był już na tyle mały, że Seiko mogło wprowadzić do oferty high-endowe wyroby dla kobiet. Oczywiście także kaliber 03 był pierwszym na świecie, w kategorii mechanizmów do zegarków damskich.
seiko mechanizm 35

Seiko Historical Collection - rok 2000

Na koniec dwudziestego wieku japońska marka przygotowała bardzo ciekawą kolekcję historyczną. Składały się na nią modele odwołujące się do najważniejszych referencji zegarków naręcznych produkowanych w fabrykach Seiko od 1913.
SCQZ002 Seiko

Wśród siedmiu modeli znalazł się Astron, wyposażony w nowoczesny kaliber 9F61 i kopertę z osiemnasto karatowego złota. Jego stylistyka do złudzenia przypominała oryginał z 1969 roku, z tą różnicą, że Historyczna Edycja nie miała na tarczy logo fabryki Suwa. Zegarek korzystał z mechanizmu typu High Accuracy Quartz (z ang.: mechanizm kwarcowy wysokiej dokładności) działającego z precyzją do +/-10 sekund w skali roku. Mechanizm działa około 3 lata bez potrzeby wymiany baterii, jest antymagnetyczny i zawiera rozwiązania sprawiające, że wskazówka sekundowa idealnie trafia w indeksy rozrysowane na tarczy. Zamknięta konstrukcja jest gwarancją tego, że smary wykorzystane w werku nie starzeją się, a serwis wymagany jest niezwykle rzadko.

Powstało pięćset egzemplarzy modelu o referencji SCQZ002. Cena wynosiła 700 000 Jenów.

Seiko Astron obchodzi 40 urodziny

Czterdziesta rocznica wprowadzenia Astrona do sprzedaży była przez Seiko obchodzona w ciekawy sposób. Seiko w 2001 roku ogłosiło program dla projektantów i pracowników, którego celem było wyłonienie najciekawszych pomysłów na to, jak w przyszłości mógłby wyglądać zegarek naręczny. Trwał on przez osiem lat, a w każdym roku miał swój unikalny temat prac. Jego wynikiem były zarówno futurystycznie wyglądające prototypy, korzystające z najnowocześniejszych dostępnych wtedy technologii jak i wzory wyglądające na znacznie prostsze, jednak niemożliwe do wprowadzenia do masowej produkcji.

Z okazji rocznicy wprowadzenia pierwszego kwarcowego zegarka do sprzedaży, przygotowano wystawę, na której zaprezentowanych zostało czterdzieści wzorów stworzonych i zainspirowanych Astronem w czasie ośmiu lat programu. Wystawa odbyła się w Tokio, w grudniu 2009 roku.

seiko muzeum zegarków
seiko astron S23617J1
Zaprezentowano też nowy, tytanowy model Seiko Astron o referencji S23617J1. Jego stylistyka była wyraźnie inspirowana oryginałem, jednak równocześnie bardzo śmiała i nowoczesna. Czarna tarcza ozdobiona licznymi symbolami kryształów kwarcu, zamknięta była w tytanowej obudowie. Ten stosowany w medycynie metal został pieczołowicie wykończony polerowaniem i szczotkowaniem, co nadało jego ciemnoszarej powierzchni unikalny wygląd.

Zegarek korzystający z mechanizmu HAQ 9F62 miał duże, znane z mechanicznych zegarków, wskazówki typu Dauphine. Większość mechanizmów kwarcowych wymaga mniejszych i lżejszych wskazówek niż zegarki napędzane sprężyną, jednak nie ten. Dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu zapobiegającemu cofaniu się strzałki i temu, że wskazówka sekundowa wykonuje dwa ruchy, by pokonać dystans symbolizujący upływ jednej sekundy, najdłuższa wskazówka nie cofa po każdym ruchu.

Dwieście wyprodukowanych egzemplarzy zostało sprzedanych błyskawicznie. Seiko ogłosiło, że ten model był zapowiedzią nadchodzących, fascynujących rozwiązań.

mechanizm seiko HAQ 9F62 i wskazowki dauphine
seiko astron gps 2012

Przełom roku 2012

Wrzesień 2012 roku był świadkiem wyjątkowej, kolejnej w historii marki, światowej premiery. Ujawniono zegarek Seiko Astron GPS Solar, z nowym mechanizmem linii 7X. To pierwszy zegarek łączący nawigację GPS i zasilanie solarne, przygotowany tak, by automatycznie dostosowywał wskazania do strefy czasowej, w której znalazł się wraz z właścicielem.

Przygotowania do wprowadzenia na rynek tak zaawansowanego modelu rozpoczęły się niedługo po roku 2000. Po kilku latach prac badawczych, które pozwoliły ustalić, że wykonalne jest połączenie nawigacji satelitarnej, z zasilaniem światłem i umieszczenie tego w niewielkim przedmiocie jakim jest zegarek naręczny, projekt został zatwierdzony do dalszej realizacji. Problemem na jaki napotkano podczas prac, było to, że metal koperty zegarka zaburzał sygnał docierający do anteny GPS, która była niezbędna, aby mechanizm połączył się z systemem satelitów. Rozwiązanie zaproponowane w 2011 roku okazało się skuteczne - antena została ukryta w ceramicznym bezelu. Podczas całego procesu projektowania Astrona GPS Solar zgłoszono ponad 100 wniosków patentowych na rozwiązania potrzebne do jego stworzenia.

Za futurystyczne wzornictwo odpowiedzialny był Junichi Kamata, który stworzył podstawy wykorzystywane przez wszystkie produkowane później modele Astrona. Zaproponował dużą kopertę, łączącą spiek ceramiczny z tytanem. Jej wymiary to 47 średnicy i 16,5 milimetra grubości. Dwa zaawansowane materiały wybrał, by podkreślić nowoczesną technologię wykorzystaną we wnętrzu. To nie znaczy, że zapomniano o klientach preferujących stalowe czasomierze - także i takie weszły w skład kolekcji. Na starcie kolekcja składała się z sześciu różnych modeli, w tym limitowanego do 2500 egzemplarzy SAST001.

Jako uzupełnienie stylistyki, nie tylko będącej na czasie lecz też wyznaczającej standardy na następne lata, zaprojektował tarczę z trójwymiarowymi elementami - Junichi stworzył okazałe indeksy, wyłaniające się z wysokiej flanszy otaczającej tarczę.

junichi kamata astron seiko
seiko astron sast001
Pierwsza seria została wyposażona w mechanizm 7X52 prezentowała jednocześnie dwa czasy - domowy i lokalny. Służyły do tego dwa zestawy wskazówek - trzech centralnych i dwóch przy godzinie szóstej. Dolna para prezentuje czas w formacie dobowym. Nad tarczą, po lewej stronie pracuje jeszcze jedna wskazówka, odpowiedzialna za informowanie o parametrach pracy zegarka, między innymi o poziomie naładowania akumulatora. Z tarczy, z okienka przy godzinie trzeciej można było także odczytać aktualny dzień miesiąca, zawsze aktualny ponieważ zegarek wyposażono w funkcję wiecznego kalendarza.
Mechanizm 7X52 raz dziennie próbuje nawiązać połączenie z przynajmniej czterema satelitami, by ustalić dokładną pozycję właściciela i dostosować do niej czas jednej z 39 zaprogramowanych stref czasowych. Dla wygody właściciela połączenie z siecią satelitów można uruchomić na żądanie, na przykład po przylocie do innego kraju. Po czasie krótszym niż minuta, wskazówki automatycznie ustawiają się na właściwych pozycjach, prezentując czas z dokładnością zegara atomowego. Teoretyczna dokładność to 1 sekunda błędu w okresie 100 000 lat, przy ciągłej synchronizacji z systemem globalnego pozycjonowania. Jeśli zegarek nie będzie nawiązywał tego połączenia, to precyzja odmierzania czasu ma zamknąć się w +/- 15 sekundach na miesiąc. Kalibry z funkcją ładowania solarnego i GPS’em powstają w Morioka Seiko Instruments, czyli fabryce odpowiedzialnej za tworzenie mechanizmów serii 9xxx do zegarków Grand Seiko i Credor.
Połączenie mechanzimu 7X52 z satelitami Seiko
Astron GPS Solar okazał się fenomenem - wokół zegarka powstał ogromny szum medialny, pisały o nim gazety i portale zorientowane na temacie zegarków. Klienci docenili luksusowy charakter modelu, jego atrakcyjną stylistykę oraz coś więcej. Był to model perfekcyjnie wypełniający lukę między tanimi zegarkami kwarcowymi i automatycznymi, których dokładność nie zawsze okazuje się wystarczająca do potrzeb klientów, a drogimi modelami mechanicznymi z Certyfikatem Chronometru COSC. Astron dostarczył niespotykaną wcześniej dokładność połączoną z atrakcyjną stylistyką drogiego zegarka mechanicznego. Był to przepis na sukces.
Setna rocznica zegarków Seiko
Ten wzór posłużył za bazę do przygotowania wyjątkowej edycji limitowanej, upamiętniającej stulecie japońskich zegarków naręcznych, które miało miejsce w 2013 roku. Po raz pierwszy w historii na zegarku Seiko znalazło się imię i nazwisko twórcy marki, oraz słynny cytat “One step ahead of the rest”. Przygotowanie tej serii limitowanej w oparciu o nową kolekcję było wyrazem wiary w siłę tego produktu.

Rok 2014 - zegarek Seiko Astron w nowej odsłonie

Następna edycja Astrona GPS Solar była poświęcona krzywiźnie Ziemi. Zmienił się kształt zegarka - zastosowano dużą kopułę z super wypukłego szafirowego szkła. Chroniła ona nie tylko tarczę i wskazówki, lecz także ceramiczny pierścień z nazwami miast symbolizujących strefy czasowe. Tarczę, pod którą znajduje się panel odpowiedzialny za ładowanie akumulatora, ozdobiono mapą świata w ujęciu z Biegunem Północnym w centrum. Modele o referencjach SAS03x odrobinę urosły, do 48,1 milimetra średnicy, jednak dzięki kształtowi uszu, mocno wygiętych ku dołowi, doskonale układały się na nadgarstku. Ten odważny projekt miał wewnątrz Seiko swoją specjalną nazwę - Stratus. Zaczerpnięto ją od nazwy stratosfera, oznaczającej drugą w kolejności warstwę atmosfery ziemskiej, w kolejności od powierzchni planety.
Astron Seiko 2014
Seiko Astron z 2014 roku

Astron GPS Solar - druga generacja

Sezon 2014/2015 był świadkiem premiery kolejnej generacji zegarków Seiko, korzystających z nawigacji satelitarnej. Do sprzedaży wprowadzono modele z kalibrem 8X82, wyposażone w niedostępną wcześniej komplikację stopera.

Mechanizm został ulepszony, co pozwoliło zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię, a to w rezultacie pozwoliło dodać funkcję pomiaru czasu na żądanie. Nowa antena GPS miała teraz średnicę 35,5 milimetra średnicy zamiast 38 we wcześniejszej konstrukcji. Pozwoliło to zmniejszyć wymiary kompletnego zegarka, co spodobało się klientom o drobniejszych nadgarstkach. Obudowy Astronów ze stoperem miały średnicę 44,6 oraz grubość 13,3 milimetra. Powstawały z tytanu i stali, niektóre z nich wyposażone były w dodatkowe przyciski, potrzebne do obsługi komplikacji stopera.

Zmieniły się także tarcze. W tych wariantach miały dodatkowe wskaźniki rozmieszczone w układzie 2, 6, 10, co nadało tarczy bardzo sportowego, acz niepozbawionego elegancji, charakteru. Niemal od razu do sprzedaży trafiły też modele wykorzystujące mechanizm 8X53, różniący się układem wskazań i pozbawiony dodatkowych przycisków do obsługi. Miały one dodatkową wskazówkę informującą o porze dnia.

O swoim projekcie pan Takuya Matsumoto powiedział, że “fundamentalnym jego elementem jest komfort”. Sprzyjały mu zmniejszony rozmiar i zmniejszona waga każdej edycji z serii 8X.

Seiko Astron z 2015 roku
Seiko Astron 5X Series Dual-Time 2018

Kolejna odsłona - kolejne ulepszenia

Myślą przewodnią, jaka towarzyszyła zespołowi pod kierownictwem Masanori Kawamura podczas tworzenia trzeciej generacji Astrona GPS Solar było “stworzenie autonomicznego zegarka, który będzie łatwy w codziennym użytkowaniu”.

Listopad 2018 roku był świadkiem premiery modeli z linii 5X. Nowości ponownie były mniejsze od wcześniej oferowanych zegarków, ale korzystały też z zupełnie zmienionej anteny GPS. Ta pozwalała mechanizmowi każdego dnia dwukrotnie połączyć się z siecią satelitów, by zsynchronizować czas oraz ustawić mechanizm w trybie czasu letniego i nocnego, zależnie od warunków danej strefy czasowej, wykorzystując mniej energii niż operacja wymagała w starszych kalibrach. Podobno zapotrzebowanie na energię było zaledwie połową tego z mechanizmów 8X. Drastycznie skrócony został także czas odbioru sygnału i ten wymagany do przestawienia wskazań.

Astron serii 5X to zegarek o wymiarach 42,9 średnicy i 12,2 milimetra grubości, czyli zupełnie nie wyróżniających się z przeciętnie oferowanych w tym czasie modeli, które nie posiadały nawet ułamka jego możliwości. Powstał projekt na tyle uniwersalny, że świetnie pasował do biurowego outfitu złożonego z koszuli i marynarki, jak i zupełnie niezobowiązujących dżinsów i t-shirtu wybieranych na podróż.

Zadebiutował także model Astron GPS Solar Sports 5X Titanium, którego kształt zainspirowany został przodkiem z 1969 roku, z tytanowym bezelem. We wcześniejszych generacjach zastosowanie tego metalu do wykonania pierścienia było niemożliwe, w związku z umieszczoną w lunecie anteną. Model Sports został dodatkowo uszczelniony, co poskutkowało odpornością na wodę do 200 metrów.

seiko astron gps solar sports 5x titanium
zegarek SBXD002 seiko na 50-rocznicę

Mechanizm 3X22 - pięćdziesiąte urodziny

Z okazji pięćdziesiątej rocznicy wprowadzenia Astrona na rynek, przygotowano wyjątkową edycję limitowaną. Upamiętniała ona nie tylko sam zegarek, lecz także rewolucję, jaką była nowa technologia, oferująca dokładny i prawie nie wymagający obsługi zegarek. Klienci otrzymali możliwość zakupu jednego z pięćdziesięciu egzemplarzy SBXD002.

Do złudzenia przypominał on oryginał - jego koperta powstała z żółtego złota, miał pozbawioną dodatkowych wskaźników tarczę w delikatnym, złotym odcieniu z pionowym szlifem i niewielką koronkę ukrytą w obudowie. Zdobienia na wierzchu obudowy zostały wykonane odręcznie, co sprawiało, że każdy egzemplarz miał swój indywidualny charakter.

SBXD002 wprowadził do oferty mechanizm 3X22 - najmniejszy produkowany do tej pory mechanizm GPS Solar od Seiko. Antena GPS, która we wcześniejszych odsłonach miała kluczowe znaczenie przy projektowaniu, w nowej generacji została pomniejszona i przeniesiona pod tarczę. Zapotrzebowanie na energię zostało zmniejszone o 75% względem modelu z 2012 roku. Dzięki temu, limitowany SBXD002 miał kopertę o średnicy 40,9 milimetra.

Stworzenie nowego, mniejszego mechanizmu pozwoliło też na to, by powstał pierwszy na świecie zegarek damski GPS Solar. Za ten projekt odpowiedzialna była pani Kanako Koriyama. Efektem są ciekawe modele, łączące kopertę w kształcie poduszki, znaną od ponad pół wieku z nowoczesną ceramiką, tajemniczą masą perłową i brylantami. Damskie modele Astron GPS Solar mają średnicę 39,8 milimetrów.

mechanizmy astron
seiko ssj011j1 meski zegarek astron
Na polskim rynku można kupić modele SSJ011J1 oraz SSJ003J1, będące doskonałym wyborem dla klientów ceniących dokładność oraz wygodę zegarka. Mają one 39 milimetrów średnicy, a to sprawia, że z powodzeniem mieszczą się pod mankietem koszuli.
Rok 2020 wiązał się ze 160 jubileuszem urodzin Kintaro Hattori i ponownie to zegarek z linii Astron został wybrany do stworzenia specjalnej edycji, mającej upamiętnić twórcę firmy. Rok później, Seiko obchodziło 140 rocznicę założenia przez Hattoriego pierwszego biznesu pod szyldem K. Hattori ; Co. Młody Japończyk nie zraził się panującą w kraju recesją, a jego wizja i zasady, którymi się kierował pozwoliły mu stworzyć globalną markę. Także i na tę okazję powstał specjalny wariant modelu Astron 5x.
seiko astron model z okazji 140 rocznicy

Rok 2022 - dekada kosmicznej precyzji

To, że zegarki Seiko z GPS są niewiarygodnie dokładne nie zaskakuje już tak bardzo jak dziesięć lat temu. Tym, co może zaskoczyć i wzbudzić zachwyt jest zaś to, że Japończycy stale pracują nad ulepszaniem zegarków z rodziny Astron. To dążenie do doskonałości i nieustanny trud, by być o jeden krok przed konkurencją, przejawiają się na kilka sposobów. Po pierwsze, same mechanizmy są poprawiane i zmniejszane, tak by zaoferować użytkownikowi produkt doskonały i nie wymagający obsługi, a przez to praktyczny w każdej sytuacji.
GPS Solar Astron 10th Anniversary Limited Edition
Po drugie, ewoluuje wzornictwo - poza częścią kolekcji, która jest wierna kształtom oryginalnego Astrona z końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, wiele modeli ma nowoczesny charakter lub wręcz wytycza trendy. Z okazji dziesięciolecia modeli z GPS’em ofertę powiększono o model będący luksusowym zegarkiem sportowym ze zintegrowaną bransoletką. Taki rodzaj zegarka powstał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a obecnie wrócił jako najważniejszy trend ostatnich dwóch sezonów. W wykonaniu Astrona GPS Solar 5X zyskuje on zupełnie nowy wymiar.
Nowości, w tym limitowany SSH113J1, mają średnicę 42,7 i wysokość zaledwie 48 milimetrów. To w połączeniu z ostrymi krawędziami koperty i zintegrowaną, mocno opadającą bransoletą tworzy wygodny zegarek. Jednocześnie przynosi on na myśl największe zegarkowe ikony sprzed kilkudziesięciu lat, jak i supernowoczesne urządzenia do pomiaru czasu. Szkło otoczone jest cienkim pierścieniem z nazwami miast, sprawiającym, że uwaga użytkownika skupia się na wskazaniach na tarczy. Bransolety mają ukrytą w zapięciu mikroregulację nazwaną “Smart Adjuster”. Te modele już niedługo będzie można kupić w Polsce.
Seiko astron SSH113J1
seiko ssh123j1 zegarek czarny sportowy astron
Z tego retro-futurystycznego kodu projektowania korzystają też warianty inspirowane astronomicznym fenomenem w kopertach o średnicy 43,1. Ich tarcza została nazwana przez producentów supernową. Jej promienisty szlif i atrakcyjna kolorystyka zainspirowane są kosmicznymi eksplozjami. Koperta tych modeli ma jeszcze ostrzejsze linie uszu, wprowadza luksusowy zegarek sportowy na wyższy poziom wzornictwa. Na rynku japońskim jest też wiele nowych referencji korzystających z różnych mechanizmów z nawigacją satelitarną. Wśród nich są absolutnie klasyczne i ponadczasowe wzory z mechanizmami 3X22, które nie zdradzają na pierwszy rzut oka swoich możliwości. Na debiut tych modeli na Polskim rynku trzeba jeszcze trochę poczekać.

Seiko Astron - luksusowy zegarek

Historia linii Seiko Astron to historia ciągłego dążenia do zaoferowania nowych, epokowych rozwiązań. Od pierwszego modelu z 1969 roku, aż po dzisiejsze warianty, były to zegarki wytyczające kurs na następne lata. Konkurencja musi dziś uważnie śledzić osiągnięcia i premiery Seiko, by nie zostać w tyle.
Fakt, że Japończycy udostępnili w latach siedemdziesiątych swoją rewolucyjną technologię innym firmom, było powodem wielu problemów z jakimi musieli się zmierzyć Szwajcarzy, dotychczasowi liderzy branży. Sprawiło to także, że zegarek stał się znacznie bardziej dostępny, nawet w biedniejszych regionach świata. Oprócz tego, mechanizmy kwarcowe są znacznie trwalsze i dokładniejsze niż większość mechanicznych kalibrów. To pozwala tworzyć zegarki zdolne przetrwać wielokrotnie więcej niż klasyczne rozwiązania ze sprężyną i kołami zębatymi.
Rewolucyjne technologie Japończyków w zegarmistrzostwie
zegarki astron kiedys i dzis
Linia Astron to też jeden z niewielu przedstawicieli luksusowych zegarków kwarcowych. Technologia, która pięćdziesiąt lat temu była szczytowym osiągnięciem przemysłu, została w toku dziejów sprowadzona do roli tanich, mniej wartościowych zegarków. Było to potrzebne, by producenci z całego świata mogli nadal sprzedawać zegarki mechaniczne. Na szczęście, ludzie tworzący dzisiejsze Seiko nie zapomnieli o tym jak wielkim przełomem okazał się mechanizm z oscylatorem kwarcowym. Nadal podejmują wysiłki, by dostarczać na rynek tego typu modele o prawdziwie luksusowym poziomie wykończeń, stworzone z doskonałych materiałów i jednocześnie łatwe w obsłudze. Zegarki Astron GPS Solar są w stanie działać nawet pół roku bez dostępu do światła, a noszone na co dzień nie zatrzymają się nigdy. Nie będą też wymagały przestawiania datownika ani czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. W ten sposób, poza wyrafinowaną stylistyką i mnogością funkcji oferują to, co spowodowało, że zaczęto szukać alternatyw dla mechanicznych kalibrów - są narzędziami, na których można polegać niemal w każdej sytuacji.
24h
Seiko Astron Sunray Silver Lining GPS Solar 5X SSH117J1
10.800,00 zł9.720,00 zł
Seiko Astron Sunray Silver Lining GPS Solar 5XSSH117J1
Bestseller
24h
Seiko Astron GPS Solar SSJ003J1
9.229,00 zł8.306,00 zł
Seiko Astron GPS SolarSSJ003J1
(1)
Bestseller
24h
Seiko Astron GPS Solar SSJ005J1
9.229,00 zł8.306,00 zł
Seiko Astron GPS SolarSSJ005J1
Bestseller
24h
Seiko Astron Sunray Dark Night GPS Solar 5X SSH119J1
10.800,00 zł9.720,00 zł
Seiko Astron Sunray Dark Night GPS Solar 5XSSH119J1
Bestseller

Autor artykułu

Piotr Strzępski- autor artykułu
Piotr StrzępskiZegarmistrzostwo to dla niego nie tylko pasja, ale rodzinna tradycja. Jego fascynacja zegarkami narodziła się dzięki dziadkowi-kolekcjonerowi. Prywatnie zanurza się w świecie gier, a wieczory spędza przy dobrym filmie, obserwując ludzi i czerpiąc z tego inspirację.