Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300
Pierwszy Seiko Alpinist dedykowany jedynie na rynek Europejski

Pierwszy Seiko Alpinist dedykowany jedynie na rynek Europejski

2023-02-09
Seiko Alpinist to model kultowy i przez wielu uznawany za idealny zegarek na co dzień. Teraz doczekał się nowej, limitowanej wersji.
Seiko Alpinist to najdłużej produkowane japońskie zegarki sportowe - narodziły się już w 1959 roku. Każda kolejna generacja Alpinistów wyznaczała nowe standardy, które z czasem adaptowały konkurencyjne firmy. Pierwszy model nazywał się Laurel Alpinist, został wymyślony jako zegarek na każdy dzień, który sprawdzi się w biurze i podczas górskiej wędrówki. Ten uniwersalny charakter oraz najlepsze ówcześnie osiągalne technologie były źródłem sukcesu tamtych pierwszych modeli.
Pierwszy Zegarek Seiko Alpinist Laurel Alpinist z 1959 roku
seiko Red Alpinist z czerwonym paskiem
W toku długiej historii linii, została ona włączona do rodziny profesjonalnych zegarków sportowych. Seiko Alpinist Prospex zostało niedawno powiększone o limitowany model, stworzony specjalnie z myślą o Klientach w Europie. Powstał on w oparciu o (obecnie) najlepiej rozpoznawalne japońskie zegarki outdoorowe, czyli Alpinist z wewnętrznym pierścieniem skali kompasu. Wprowadzony do sprzedaży około 1995 roku model nazywany potocznie Red Alpinist okazał się stylistycznym i użytkowym strzałem w dziesiątkę, dając początek niezwykle rozpoznawalnym zegarkom, które przez długi czas były dostępne jedynie w Japonii.

Seiko Prospex Alpinist SPB355J1 Rock Face - ekskluzywny model Europejski.

Na szczęście, wraz z globalizacją marki Seiko, także Alpinist stał się oficjalnie dostępny w Europe. W 2022 roku specjalnie z myślą o Europejczykach, japoński producent przygotował wyjątkową edycję limitowaną o oryginalnej nazwie Rock Face (z ang.: skalna tarcza).
Seiko Prospex Alpinist Rock Face ze srebrną kopertą
Seiko Alpinist Rock Face idealny na wyjście w góry
Nazwa odnosi się do szarej tarczy o wyraźnej fakturze, która od razu przynosi na myśl wysokie góry i ich nagie, granitowe wierzchołki. Przez lata Seiko Alpinist był odmieniany różnymi, bardzo oryginalnymi tarczami, które miały uwydatniać jego naturę, jednak właśnie w modelu Alpinist Rock Face najlepiej uchwycono surowe piękno wysokich gór.
Zegarek ma matową kopertę i materiałowy pasek, co razem z tarczą tworzy doskonale zbalansowaną kompozycję. Przygotowanych zostało zaledwie 3000 egzemplarzy, które dostępne są w europejskich sklepach, oferujących zegarki Seiko. Wybierając ten model można mieć pewność, że nie łatwo będzie spotkać drugą osobę noszącą taki sam zegarek.
Męski Zegarek Seiko Prospex Alpinist Rock Face European Limited Edition
Zegarek Seiko Alpinist z szarą tarczą i niebieskimi indeksami

Unikatowa tarcza nowego Seiko Alpinist Rock Face

Tarcza modelu Prospex Alpinist SPB355J1 jest szara i ma niejednolitą fakturę, doskonale oddającą wygląd skał na szczytach gór. Na jasnej powierzchni zostały nałożone indeksy w intensywnym kolorze niebieskim. Część z nich ma formę liczb zapisanych cyframi arabskimi, Pozostałe są nowoczesną interpretacją oryginalnych indeksów z modelu Laurel Alpinist, które symbolizują wierzchołki gór. Logo marki zostało nałożone na górnej połowie tarczy, a u dołu znalazło się logo Prospex, informacja o rodzaju mechanizmu i wysokiej wodoszczelności.
Krawędź tarczy wypełnia podziałka minut/sekund i dziesiątych sekundy - obie zaznaczone cienkimi niebieskimi kreseczkami. Każde pięć minut/sekund zaznaczone zostało większym, prostokątnym indeksem z kropeczką z autorskiej substancji luminescencyjnej. Miejsce indeksu godziny 3 zajęło okienko datownika, nad którym, znalazła się lupka ułatwiająca odczytanie numeru dnia miesiąca.
Okienko datownika w zegarku Seiko Alpinist Rock Face
Kompas w zegarku Seiko Alpinist Rock Face
Nad tarczą pracują trzy, niezwykle łatwo rozpoznawalne wskazówki, w stosunkowo rzadko spotykanym fasonie “Katedralnym”. Są one wypełnione substancją Lumibrite, która została podzielona niczym szkło w witrażu - to skojarzenie z witrażami katedr jest źródłem nazwy takich wskazówek. Wewnętrzny pierścień, który porusza się za pomocą koronki przy godzinie czwartej, opisano skalą kompasu. Jest on ciemnoszary i opisany białymi i niebieskimi cyframi. Pozwala lepiej orientować się podczas wędrówki w terenie, a także wyznaczyć azymut. Jest to niewątpliwie znak rozpoznawczy serii współczesnych Seiko Alpinist, który czyni zegarek bardziej użytecznym w trakcie wyprawy za miasto.

Seiko Alpinist Limited Edition - substancja luminescencyjna Lumibrite

Na wszystkich trzech wskazówkach i przy każdym z dwunastu indeksów godzinowych, producent wykonał aplikacje z autorskiej substancji świecącej Lumibrite. To prawdopodobnie najlepiej świecąca substancja tego typu, jaka jest oferowana w zegarkach. Lumibrite jest całkowicie przyjazna dla człowieka i środowiska. Zapewnia jasne i miłe dla oka “świecenie” przez wiele godzin po zapadnięciu zmroku. Dzięki obfitym wykorzystaniu jej na wskazówkach godzinowej i minutowej, Alpinist jest czytelny nawet w zupełnych ciemnościach.
Substancja luminescencyjna Lumibrite w zegarku Seiko Alpinist Rock Face
Kompas słoneczny w srebrnym zegarku Seiko Alpinist Rock Face

Seiko Alpinist “Rock Face” - zegarek outdoorowy ze skalą kompasu

Zegarki Seiko Alpinist wyposażone są w obrotowy pierścień ze skalą opisującą kierunki świata i stopnie, który pozwala łatwo wyznaczać kierunki świata i orientować się w terenie. Nie jest to jednak kompas magnetyczny, a rodzaj kompasu słonecznego. Patrząc na tarczę zegarka i otaczający go pierścień, trudno wywnioskować jak ma działać kompas słoneczny, a nawet można mieć wątpliwości czy to w ogóle ma prawo działać.
Jednak zasada wyznaczania kierunków świata z użyciem zegarka jest bardzo prosta, warunkiem jest możliwość obserwowania położenia słońca na niebie i dokładnie nastawiony zegarek. Jeśli w zegarku ustawiona jest godzina zgodna z czasem letnim (DST) to przed wyznaczaniem kierunków świata należy cofnąć wskazówki do czasu strefowego.
Zegarek srebrny Seiko SPB355J1 z niebieskimi indeksami
Srebrny zegarek Seiko Alpinist Rock Face z szarym paskiem
Trzymając zegarek poziomo, trzeba skierować wskazówkę godzinową wprost w kierunku słońca. Połowa mniejszego kąta między wskazówką godzinową, a indeksem godziny dwunastej wyznacza południe na półkuli północnej i północ na półkuli południowej.
W tym momencie przydaje się wewnętrzny bezel, który obrócony zgodnie z tym co udało się wyznaczyć, od razu prezentuje dokładnie wszystkie kardynalne i pośrednie kierunki świata. Kompas słoneczny może przydać się praktycznie wszędzie, nawet w okolicach biegunów. Jego zaletą jest też to, że działa dokładnie, nawet w rejonach anomalii magnetycznych.
Klasyczny srebrny zegarek Seiko Alpinist Rock Face
Srebrna koperta w zegarku Seiko Alpinst Rock Face

Seiko Alpinist SPB355J1 - zegarek z dwiema koronkami

Koperta nowego limitowanego Seiko Prospex to połączenie matowych i polerowanych powierzchni, z wyraźną przewagą tych pierwszych. Jej średnica to 39,5 milimetra, grubość 13,2 milimetra, a wysokość, po angielsku określana jako lug-to-lug, to jedynie 46,4 milimetra. Sprawia to, że jest to zegarek kompaktowy, który z powodzeniem może nosić każdy. Dodatkowo Seiko Alpinist nie będzie przeszkadzał pod ściągaczem kurtki lub podczas wykonywania czynności przy których duży zegarek mógłby ograniczać ruchy nadgarstka.
Wierzchnie szafirowe szkło ma pudełkowaty kształt sprawiający, że zegarek jest bardzo obły, a odzież się po nim prześlizguje, nie zaczepiając. Wewnętrzna powłoka antyrefleksyjna ułatwia odczytywanie tarczy i wyznaczanie północy w pełnym słońcu. Z kolei lupka nad datownikiem ułatwia odczytywanie aktualnego dnia miesiąca. Zegarek wyposażony jest w dwie koronki. Podstawowa - przy godzinie trzeciej jest zakręcana, a jej funkcje są takie jak w większości zegarków - pozwala ustawić czas i datę. Druga - przy godzinie czwartej - pozwala obracać pierścień kompasu, w obu kierunkach.
Dwie srebrne koronki w zegarku Seiko Alpinist Rock Face
Dekiel z przeszkleniem w zegarku Seiko Alpinist Rock Face
Zegarek od spodu zamknięty jest zakręcanym deklem z przeszkleniem, pozwalającym oglądać mechanizm. Na deklu znalazło się logo Seiko i liniii Prospex.
Ta zwarta koperta już w oryginale została zaprojektowana jako odporna na działanie wody. Jednak Alpinist Rock Face to zegarek wykorzystujący elementy, takie jak zakręcana koronka i dekiel oraz uszczelki z nowoczesnych materiałów, które nie były dostępne przed sześcioma dekadami. Te rozwiązania, w połączeniu z wysoką precyzją procesu produkcyjnego, sprawiają, że Alpinist jest przystosowany do pływania, a nawet nurkowania. Jego wodoszczelność określono na 200 metrów.
Męski srebrny zegarek z szarym paskiem Seiko Alpinist Rock Face
Dodatkowy granatowy pasek w zegarku Seiko Alpinist Rock Face

Dwa oblicza Seiko Alpinist Rock Face SPB355J1

Wszystkie 3000 egzemplarzy z limitowanej edycji oferowane są w specjalnych pudełkach, w których właściciele znajdą zegarek z dwoma paskami. Pierwszy z nich to piaskowo-szary pasek płócienny, zapinany zapięciem bransoletowym. Kolor został doskonale dobrany do tarczy, a także do górskiego charakteru zegarka. Paski z canvasu są bardzo trwałe i zapewniają wygodę podczas noszenia. Dodatkowo, w pudełku znajdzie się niebieski pasek ze skóry cielęcej, również wyposażony w zapięcie bransoletowe. Jego kolor idealnie koresponduje z odcieniem wskazówek i indeksów. Zakładając ten pasek można błyskawicznie i bardzo łatwo odmienić utylitarny charakter zegarka i nadać mu wygląd zdecydowanie bardziej elegancki.

Seiko 6R35 - trwały mechanizm

Sercem tego modelu jest mechanizm 6R35 z automatycznym naciągiem sprężyny. Jest on bardziej przyjazny dla środowiska niż popularne mechanizmy kwarcowe, ponieważ nie wymaga wymiany baterii. Gdy zegarek jest używany regularnie, werk zawsze ma odpowiedni zapas energii do nieprzerwanej pracy. Jego pełna rezerwa naciągu wynosi około 70 godzin i zapewnia ogromną wygodę - zegarek można odłożyć na dłużej, co ma ogromne znaczenie, gdy posiada się kilka zegarków, które nosi się na zmianę. Kaliber 6R35 oferuje też możliwość dokręcania za pomocą koronki. Kaliber pracuje z dokładnością -15/+25 sekund na dobę.
Mechanizm 6R35 w Zegarku Seiko Alpinist Rock Face
Japoński zegarek Seiko Alpinist Rock Face

Seiko Alpinist SPB355J1 Rock Face Limited Edition - Europejska Ikona

Najnowszy wariant doskonale znanego i od lat cieszącego się niezmienną popularnością modelu Alpinist, już teraz ma status ikony i modelu, który warto kupić. Tak jak w przeszłości najbardziej pożądanym modelem był Zielony Alpinist - co wynikało z faktu, że można było go kupić tylko na rynku japońskim, tak dziś Alpinist Rock Face cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród fanów Seiko z całego świata. To powoduje, że znaczna część zegarków zostanie sprzedana poza Europę, czyniąc Rock Face trudniejszym do kupienia.
Pomijając aspekt limitowanej edycji, Alpinist Rock Face to praktyczny i wygodny zegarek. Jego wymiary pozwalają nosić go nawet osobom o bardzo szczupłych nadgarstkach. Dodatkowy pasek umożliwia natychmiastową zmianę charakteru zegarka, zależnie od okazji w jakiej ten ma być wykorzystany. Stal szlachetna, szkło szafirowe i materiałowy pasek tworzą trwały zegarek, który przez wiele lat będzie wyglądał doskonale, a w przyszłości będzie można go odnowić korzystając z usług wykwalifikowanego zegarmistrza.
Stalowy zegarek ze szkłem szafirowym Seiko Alpinist Rock Face
Klasyczny stalowy zegarek na pasku Seiko Alpinist Rock Face
Alpinist Rock Face sprawdzi się zarówno jako zegarek dla miłośnika wędrówek, jak i dla osoby pracującej w biurze, jednak nie mającej ochoty nosić “nudnego” klasycznego zegarka. Decydując się na Seiko Prospex Alpinist Rock Face SPB355J1 można liczyć na zysk przy ewentualnej odsprzedaży. O ile ktokolwiek będzie chciał się rozstać z tak perfekcyjnie wyważonym i wygodnym zegarkiem.

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.