Zegarki na Dzień Mamy 2024
tel. 753 753 300

Przedstawiamy trzy nowe zegarki Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph

08-02-2023

Seiko prezentuje trzy nowe modele z serii Prospex Speedtimer Solar Chronographs. To zegarki ze stoperem zainspirowane oryginalnymi Speedtimerami sprzed ponad pięćdziesięciu lat. Zobaczmy co oferują najnowsze modele!


Seiko zmienia oblicze światowego zegarmistrzostwa

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, Seiko przedstawiło wiele rozwiązań, które już na zawsze zmieniły oblicze zegarmistrzostwa. Z najważniejszych premier warto wymienić pierwszy japoński zegarek sportowy Seiko Alpinist Laurel z 1961 roku; przygotowanie kwarcowego zegara stołowego, pozwalającego na dokładny pomiar czasu w sporcie; wprowadzenie do sprzedaży w 1966 roku drugiego w historii, masowo produkowanego mechanizmu pracującego z częstotliwością 5 Hz oraz premierę pierwszego na świecie zegarka kwarcowego - modelu Seiko Astron, sprzedawanego od grudnia 1969 roku.

Zegarek Seiko Laurel


Pierwszy zegarek Seiko 5 Sports Speed-Timer

W 1969 roku miała miejsce jeszcze jedna premiera - Japończycy rozpoczęli sprzedaż zegarka Seiko 5 Sports Speed-Timer, wyposażonego w mechanizm z automatycznym naciągiem i kompilacją stopera. Wszystkie produkowane przed 1969 rokiem zegarki ze stoperem wymagały ręcznego nakręcania za pomocą koronki. W tym czasie, Szwajcarzy intensywnie pracowali nad takim rozwiązaniem, a prace prowadzone były zarówno przez markę Zenith jak i przez konsorcjum składające się z marek Heuer (w przyszłości TAG Heuer), Breitling, Hamilton oraz producenta części i modułów do mechanizmów Dubois-Dépraz. Wszystkim udało się skonstruować automatyczny mechanizm ze stoperem, każde rozwiązanie różniło się od pozostałych i.. nie do końca jasne jest, komu należy się złoty medal.


Pierwsze modele Breitlinga Chronomatic sprzedano Klientom latem 1969 roku, Zenitha El Primero jesienią, a Seiko już w maju, jednak model o referencji 6139 był przeznaczony jedynie na rynek japoński. Do sprzedaży na całym świecie trafił dopiero w następnym roku. Zdawać by się mogło, że sprawa jest jasna, lecz dla niektórych przeznaczenie modelu wyłącznie na rodzimy rynek, dyskwalifikuje pretensje modelu 5 Sports Speed-Timer do tytułu. Niezależnie od tego, jak patrzeć na tę sprawę, to japoński wyrób był jednym z pierwszych i stanowił nieoczekiwaną konkurencję dla wyrobów z Europy.

Seiko 5 Sports Speed-Timer

Seiko 5 Speed-Timer

Przykuwający uwagę zegarek Seiko 5 Sports Speed-TimerŹródło: https://www.plus9time.com/blog/2019/11/17/book-the-history-of-the-seiko-5-sports-speed-timer

Sprzedawany w przeszłości model 5 Sports Speed-Timer przykuwał uwagę różnymi kolorami tarcz, które otoczone były dwukolorowymi pierścieniami ze skalą tachometru. Niespełna ćwierć okręgu była czerwona, a jego reszta była czarna lub niebieska. W połączeniu z dużą, centralną wskazówką sekundową stopera, skala pozwalała odczytać przybliżoną prędkość z jaką obserwator poruszał się na dystansie jednego kilometra.


Dwie główne strzałki - godzinowa i minutowa, były srebrne o prostym fasonie. Ich uzupełnieniem na tarczy były prostokątne indeksy godzinowe. Dodatkowo, zegarki wyposażone były w datowniki i licznik minut stopera w formie czerwonej wskazówki, położony nad godziną 6. Na fali popularności Seiko 5 Sports Speed-Timer, w niedługim czasie powstała cała kolekcja modeli ze stoperem, w różnych wariantach kopert i kolorów. Jednak to właśnie modele ze skalą tachometru są najbardziej pożądanymi na rynku wtórnym.

Czarno czerwony Seiko 5 Sports Speed-TimerŹródło: https://morningtonwatches.com/products/1972-seiko-5-sports-speed-timer-coke-6139-6032-automatic-chronograph

Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph

Seiko logo serii Prospex

Dziś modem będącym spadkobiercą zegarków z mechanizmem 6139, jest Prospex Speedtimer Solar Chronograph. Lada dzień do oficjalnej sprzedaży trafią trzy nowe warianty kolorystyczne tego modelu, korzystające z klasycznej stylistyki Seiko sprzed ponad pół wieku. Oferują one nieosiągalną w latach sześćdziesiątych precyzję pomiaru, a do ich napędzania służy niewyczerpane z ludzkiej perspektywy źródło energii, czyli światło słoneczne.


Trzy nowe warianty Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph

Przygotowane przez Japończyków nowości dostępne będą w trzech czytelnych zestawieniach kolorystycznych, mogących bez najmniejszego problemu trafić w najbardziej wybredne gusta.

Trzy nowe modele zegarków Seiko


Zegarek Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph SSC911P1

Zegarek Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph SSC911P1

Numerem referencyjnym SSC911P1 opisano zegarek o tarczy typu Panda. Ta pieszczotliwa nazwa odnosi się do zegarków, których tarcza jest jasna - w tym przypadku biała, a subtarcze stopera mają czarne tło. Zestawienie uzupełniono jednolicie czarnym pierścieniem ze skalą tachometru. Czerwone wskazówki sekund i minut stopera są doskonale widoczne ponad powierzchnią tarczy i totalizatorów stopera, co pozwala na natychmiastowy odczyt prezentowanych wskazań. To najbardziej stonowany i dyskretny z premierowych modeli.


Zegarek Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph SSC915P1

Model z czarną tarczą oznaczono numerem referencyjny SSC915P1. Jego pierścień lunety wykończono dwoma kolorami - czerwonym i czarnym, zupełnie jak w oryginalnych modelach z przeszłości. Takie ponadczasowe zestawienie barw ma wielu miłośników, ponieważ natychmiast przynosi skojarzenia ze sportem motorowym. Gwałtowny rozwój wszelkiego rodzaju wyścigów samochodowych był jedną z inspiracji do tworzenia zegarków takich jak 5 Sports Speed-Timer.

Zegarek Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph SSC915P1


Zegarek Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph SSC913P1

Zegarek Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph SSC913P1

Ostatni z zaprezentowanych opcji kolorystycznych to zegarek o niebieskiej tarczy z niebiesko-czerwonym bezelem. Referencja tej wersji to SSC913P1. Atrakcyjne połączenie kolorystyczne może spodobać się nie tylko fanom motorsportu, ale także Klientom szukającym nietuzinkowego zestawienia uzupełniającego casualowe stylizacje. Tarcza wykończona delikatnym szlifem słonecznym prezentuje wiele odcieni od jasnego niebieskiego, aż do czerni, zależnie od tego jak pada na nią światło.


Historyczne detale w Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph

Ujawnione czasomierze nawiązują do swoich przodków w kilku różnych stylistycznych detalach. Korzystają z niemal identycznych pierścieni, ułatwiających odczyt przybliżonej prędkości, a także powielają sportową stylistykę czerwonych strzałek stopera. Kolejnym elementem spójnym z oryginałami są wskazówki godzinowa i minutowa. Zarówno w Seiko 5 Sports Speed-Timer jak i we współczesnym modelu skorzystano z bardzo prostych kształtów, z drobnymi aplikacjami substancji świecącej. W jednym i drugim wypadku ich uzupełnieniem są powiększone, prostokątne indeksy, pokryte częściowo farbą luminescencyjną. Szczegółem łączącym przeszły i dzisiejszy model jest z pewnością cylindryczny kształt przycisków, służących do obsługi komplikacji stopera.

Substancja świecąca w zegarkach Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph

Kaliber V192 - niewyczerpany zapas energii

Mechanizm Seiko V192

Wewnątrz kopert Prospex Speedtimer Solar Chronograph pracuje mechanizm Seiko V192. To oferowana od wielu lat, bardzo udana konstrukcja, która zasilana jest każdym rodzajem światła - naturalnego i sztucznego. Wskazuje ona godziny, minut i sekundy - prezentowane na subtarczy przy godzinie 9 oraz aktualny dzień miesiąca i czas w formacie dobowym na tarczce przy godzinie 3. Do pomiaru czasu na żądanie służą dwie strzałki - centralna odlicza sekundy, zaś ta nad godziną 6 odlicza minuty do 60.


By ułatwić precyzyjne sprawdzenie zliczonych sekund, wskazówka została maksymalnie wydłużona - niemal dotyka podziałki rozrysowanej na flanszy. Wskazówka nad totalizatorem w dolnej części tarczy pełni też funkcję wskaźnika rezerwy energii. U dołu i po lewej stronie podziałki minut stopera zaznaczono drugą skalę, podobną do tej informującej o stanie paliwa w baku samochodu. Gdy właściciel przełączy mechanizm z trybu stopera na tryb prezentacji zapasu energii, strzałka będzie nieprzerwanie informowała o stopniu naładowania.

Tarcza zegarka Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph SSC913P1


Dokładność czasu w zegarkach Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph

W przypadku mechanizmu V192 pełny zapas energii pozwala na około 180 dni pracy. Gdy zapas osiągnie poziom wystarczający na pracę przez jedynie 2 dni, wtedy wskazówka sekundnika zaczyna poruszać się w dwusekundowych skokach. Ponowne naładowanie na przynajmniej jeden dodatkowy dzień pracy zajmie około 2,5 godziny w warunkach oświetlania w typowym biurze i zaledwie 9 minut na słońcu w pochmurny dzień. Kaliber został zaprojektowany w taki sposób, by jego dokładność wahała się w przedziale +/- 15 sekund w skali miesiąca, co jest wynikiem wielokrotnie lepszym niż było to osiągalne w mechanicznych modelach z przeszłości.


Koperta Seiko Prospex do profesjonalnego użytku

Koperty Prospex Speedtimer Solar Chronograph mają typowo sportowe wymiary, jednak nie są zbyt duże, by przeszkadzać w noszeniu. Średnica to 41,4, zaś wysokość wynosi dokładnie 45,9 milimetra. Grubość prezentowanych modeli ma 13 milimetrów. Zastosowano tu dwa rodzaje wykończeń powierzchni - polerowanie po bokach oraz szczotkowanie na wierzchu. Zróżnicowane techniki obróbki koperty rozpraszają światło, co tworzy intrygujący efekt. Wypukłe szafirowe szkło, zostało pokryte powłoką antyrefleksyjną. Naniesiono ją na spodnią stronę szkła, dzięki czemu zegarek pozostanie czytelny w pełnym słońcu, a powłoka nie zarysuje się podczas użytkowania. Ostatnim elementem jest solidna, trójrzędowa bransoleta. Podobnie jak kopertę, tak i bransoletę zmatowiono od wierzchu i wypolerowano po bokach. Ogniwa łączące ją z kopertą są pełne, dzięki czemu będą trwałe. Do zapinania służy sportowe zapięcie z mikroregulacją.

Koperta Prospex Speedtimer Solar Chronograph


Wodoszczelność 100 metrów w zegarkach Prospex Speedtimer Solar Chronograph

Tak jak wszystkie modele z rodziny Prospex, tak i nowe Speedtimer Solar Chronograph to zegarki wodoszczelne. Producent określił wartość ich wodoszczelności na 100 metrów, co pozwala na swobodne pływanie w basenie lub otwartym akwenie.


Dla kodo nowe modele Seiko Speedtimer Solar Chronograph?

Modele rozszerzające ofertę rodziny Prospex Speedtimer to wyroby, które znakomicie sprawdzą się w codziennym użytku oraz podczas uprawiania sportu. Rozmiar kopert pozwala na bezproblemowe noszenie ich pod mankietem kurtki, bluzy czy mniej formalnej koszuli. Trzy opcje kolorystyczne ułatwiają dopasowanie zegarka do najczęściej wybieranych stylizacji. Wysoka wartość wodoszczelności sprawi, że zegarek poradzi sobie podczas wakacji nad wodą. Szafirowe szkło zapewni wiele lat niezakłóconego zarysowaniami odczytywania wskazywanego czasu. Mechanizm o zapasie energii wystarczającym nawet na pół roku nie będzie wymagał ustawiania po dłuższej przerwie w użytkowaniu. Powyższe cechy sprawiają, że Speedtimer będzie zawsze gotowy do towarzyszenia właścicielowi w akcji, niezależnie od jej rodzaju.

Zegarki Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph sprawdzą się w każdych warunkach


Prospex logo

Zegarki solarne Seiko oferują perfekcyjną dokładność i trwałość. Są bardziej ekologiczne niż klasyczne modele na baterię, a dodatkowo nie generują kosztów związanych z okresową jej wymianą. Nowości mają też wymiar historyczny - odnoszą się do jednego z pierwszych w historii mechanicznych zegarków z funkcją stopera, który był kamieniem milowym w historii japońskiej marki. Szczególnie zadowoleni z Prospex Speedtimer Solar Chronograph będą Klienci lubiący rzeczy uniwersalne. Można ich używać w tygodniu w pracy, a później bez obaw zabrać na weekendowy wypad na tor wyścigowy lub camping.