Zegarki na Dzień Mamy 2024
tel. 753 753 300

Nowa odsłona Seiko Prospex The Black Series 2022

19-03-2022

Seiko już po raz kolejny zaprasza fanów nurkowania do spróbowania głębinowej wędrówki nocą. Tegoroczna kolekcja Prospex The Black Series to cztery wyjątkowe modele, odzwierciedlające podwodną przygodę. Zobacz jak się prezentują!


Nocne nurkowanie inspiracją dla nowych diverów Seiko

Nurkowanie to popularna forma aktywnego spędzania czasu. Dla niektórych to atrakcja corocznego wyjazdu wakacyjnego do jednego z popularnych kurortów, dla innych sposób spędzania każdej wolnej chwili - na przykład w specjalnych basenach. Jednym z wielu “wariantów” nurkowania, jest to odbywające się nocą. Potrafi ono dostarczyć zupełnie innych wrażeń - dostarcza dreszczyku emocji, ponieważ poza tym co widoczne w świetle latarki, reszta akwenu pozostaje tajemnicza oraz pozwala poznać znacznie bardziej różnorodną niż za dnia faunę. Nurkowie, którzy próbowali nocnego zanurzenia podkreślają, że w snopie światła lepiej widać szczegóły, co niejednokrotnie stanowi dla nich zaskoczenie. Często nie zwracali uwagi na jakieś detale, gdy przebywali pod wodą za dnia. Do zegarkowego portfolio Seiko Prospex wprowadzone zostały cztery nowości, kontynuujące stylistykę polubioną przez Klientów.


Seiko The Black Series


Japońskie zegarki do nurkowania dziedzictwem marki Seiko

Japońska marka Seiko, oferuje zegarki dla nurków już od 1965 roku. Przez niemal sześćdziesiąt lat dostarczała swoim Klientom produkty spełniające wszystkie kryteria jakie stawiane są przed tego typu sprzętem. Co więcej, Japończycy produkują zarówno modele do amatorskiego nurkowania, jak i takie, których możliwości wykorzysta jedynie wąskie grono zawodowców. Kolejne generacje zegarków od Seiko przynosiły często przełomowe rozwiązania, efekt zupełnie innego podejścia do projektowania, niż to przyjmowane przez Szwajcarów. Tym, co dodatkowo wpłynęło na międzynarodową popularność Seiko Diver's, była rewelacyjna cena, jak za produkty spełniające restrykcyjne normy.

 Divery Seiko


Zegarki Seiko Diver

Na przełomie 2017 i 2018 roku po raz pierwszy zaprezentowano zainspirowaną nocnym nurkowaniem serię. Wprowadzono wtedy do sprzedaży trzy limitowane referencje - specjalną wersję popularnego “Żółwia” SRPC49K1 oraz dwa zegarki z mechanizmami solarnymi, w tym jeden ze stoperem (SNE493P1 i SSC673P1). Każdy był wodoszczelny do 200 metrów, miał czarną kopertę i tarczę, lekko “postarzaną” substancję luminescencyjną na indeksach oraz pomarańczową, kontrastującą z tłem wskazówkę minutową.


Seria okazała się hitem, co sprawiło, że powstały jej następne generacje. Specjalnych edycji doczekały się: Marinemaster - wykorzystujący luksusowy mechanizm 8L35, duże i popularne Sumo (SPB125J1), a także Samurai i Monster (SRPH11K1 i SRPH13K1) będące często pierwszymi mechanicznymi zegarkami w kolekcjach. Był też Solar Tuna (SNE577P1) czyli najbardziej dostępny z charakterystycznej rodziny "Tuńczyków".

Seiko zegarki do nurkowania

Seiko Prospex The Black Series 2022

Początek roku przyniósł informacje o kolejnych diverach inspirowanych nurkowaniem po zmroku. Tym razem można wybrać spośród czterech wersji. Trzy z nich są limitowane do 5500, a jedna do zaledwie 1000 sztukWszyscy miłośnicy historycznych wzorów marki staną przed trudnym wyborem, którą ze współczesnych reinterpretacji kupić. W puli są koperty o kształtach wprowadzonych na rynek w 1965, 1968 i 1970 roku. Będzie to na tyle trudne zadanie, że z pewnością wielu Klientów zdecyduje się na więcej niż jeden egzemplarz z serii.


62MAS - 1965 Mechanical Diver's Modern Re-interpretation SPB253J1

Seiko  SPB253J1

Tegoroczną kolekcję otwiera zegarek o numerze referencyjnym SPB253J1, będący nowoczesnym spojrzeniem na pierwszy japoński zegarek do nurkowania, nazywany przez miłośników 62MAS

Mimo powiększenia rozmiaru koperty, jej kształt pozostał wierny oryginałowi. To zegarek o czystych liniach, krótkich uszach i nieosłoniętej koronce przy godzinie trzeciej. Tarcza zachowała proste wskazówki i prostokątne indeksy godzin. Godzinę dwunastą wyróżniono nakładając dwa prostokąty, bardzo blisko siebie. Jedynym elementem wprowadzającym trzeci kolor pod szkło, jest wskazówka minutowa. Na obrotowym bezelu, pomarańczowym kolorem wyróżniono pierwsze piętnaście minut. Rozmiar koperty jest uniwersalny - 40,5 średnicy, 13,2 grubości i 47,6 milimetra wysokości. Koronka jest oczywiście wkręcana, a na deklu wygrawerowany został kolejny numer z puli limitacji.


Baby Marinemaster - 1968 Mechanical Diver's Modern Re-interpretation SPB255J1

Drugi, w porządku wprowadzenia pierwowzoru do sprzedaży, to SPB255J1. Odtwarza on kształt zegarka z 1968 roku, który wyróżniał się kopertą typu monoblok, koronką przesunięta na godzinę czwartą - co szybko stało się znakiem rozpoznawczym japońskich "nurków", oraz mechanizm hi-beat - pracujący z częstotliwością 5 Hz. Kolekcjonerzy doceniają także zaprezentowaną ówcześnie wskazówkę sekundnika przypominającą uliczną sygnalizację świetlną. Oczywiście we współczesnej wersji tego akcentu nie mogło zabraknąć. Zachowany został także kształt strzałek wskazówki minutowej i godzinowej oraz indeksów. Na pierścieniu wyróżniono pierwsze dwadzieścia minut. Koperta ma średnicę 42, grubość 12,5 i wysokość 48,8 milimetra. 

Seiko SPB255J1

Kapitan Willard - 1970 Mechanical Diver's Modern Re-interpretation SPB257J1

Seiko SPB257J1

Koperta nurkowych Seiko z 1970 roku przeszła do historii nie tylko jako przemyślany, asymetryczny fason z wyrazistą osłoną koronki lecz także jako wyrób do zadań specjalnych - zarówno w rzeczywistości jak i filmie.  W latach 1974-1976 japoński podróżnik - Naomi Uemura - korzystał z tego modelu podczas podróży z Grenlandii na Alaskę. Przebył około dwunastu i pół tysiąca kilometrów korzystając z psiego zaprzęgu.  Z kolei Martin Sheen, amerykański aktor, nosił Seiko na planie filmu Czas Apokalipsy. Obraz zyskał ogromną popularność i rozgłos, zdobył Oscara i Złotą Palmę, a współcześnie jest uznawany za jeden z najwybitniejszych filmów jakie powstały. Obecna inkarnacja zyskała dodatkową wodoszczelność - do 200 metrów.


Seiko The Black Series - więcej niż kultowe modele

Seiko przygotuje po 5500 zestawów z tymi trzema modelami. W każdym pudełku znajduje się zegarek, gumowy pasek idealny do nurkowania oraz pasek NATO w brązowym kolorze z metalowymi elementami wykończonymi na czarno. Materiały, z których zrobione są paski, powstają w procesie plecenia nazywanym Seichu, są odporne na zmianę koloru od słońca i intensywnego używania. Czytelność po zmroku i pod wodą zapewnia substancja świecąca Lumibrite. Wykorzystano trzy barwy emisji, by ułatwić odczyt w trudnych warunkach. Wskazówki minutowe świecą na pomarańczowo, kropki na bezelach na zielono, a wskazówki godzinowe i indeksy na niebiesko.

Seiko The Black Series pudełko

Seiko Kaliber 6R35 - sprawdzony towarzysz

Seiko mechanizm 6R35

We wnętrzach tych trzech modeli pracuje mechanizm 6R35. To sprawdzony towarzysz na wyprawy i do codziennego noszenia. Mechanizm ten wyposażono w automatyczny naciąg sprężyny i prezentację dnia miesiąca. Całkowita rezerwa naciągu to około 70 godzin. Pozwala ona odłożyć zegarek na prawie trzy dni, na przykład w piątek wieczorem, a w poniedziałek rano nie będzie on wymagał ponownego ustawienia godziny i daty.


1970 Mechanical Diver's Modern Re-interpretation SLA061J1 - luksusowy model na bransolecie

Czwartym przedstawicielem tegorocznej odsłony Seiko The Black Series jest współczesne spojrzenie na zegarek z 1970 rok. Tym razem jednak różnic względem seryjnie produkowanych modeli jest znacznie więcej. Na pierwszy rzut oka widać całkowicie czarną, pięciorzędową bransoletkę - do tej pory wszystkie modele Czarnej Serii oferowane były wyłącznie z paskami. Kolejne detale jakie można dostrzec to wierny protoplaście, obrotowy pierścień ze skalą w jednym kolorze. Następne smaczki to w całości pomarańczowy sekundnik, okienko datownika przesunięte między godziny 4 i 5 oraz faktura tarczy. Ta ostatnia to artystyczna próba uchwycenia falistych linii jakie tworzy piasek na morskim dnie.

Seiko SLA061J1


Mechanizm 8L35 Seiko

Tym czego nie widać, jest pracujący we wnętrzu mechanizm 8L35. Powstał on w Shizukuishi Watch Studio - warsztacie ulokowanym w prefekturze Iwate, na północy Japonii. Zakłady w Shizukuishi są miejscem, gdzie powstają wszystkie mechanizmy Grand Seiko - od kwarcowych, przez Spring Drive, aż po koncepcyjne werki z Wielkimi Komplikacjami. To nowoczesna manufaktura, której celem jest dostarczenie Klientom wyłącznie najlepszych produktów. 

Mechanizm 8L korzysta z 26 kamieni łożyskujących. To kaliber, który nie jest produkowany w równie dużych liściach jak seria 6R. Werk 8L35 pracuje z częstotliwością 4 Hz czego efektem jest wysoka dokładność odmierzania czasu. Przez miłośników Seiko chwalony jest za dokładność znacznie lepszą niż deklarowana przez japoński koncern. 


W pudełku oprócz zegarka znajdzie się klasyczny gumowy pasek dla nurków. Specjalne "fałdy" po obu jego stronach mają za zadanie pewnie mocować instrument do nadgarstka, nawet gdy ten zmienia się pod wpływem ciśnienia wody. Jedynie 1000 osób będzie mogło dołączyć SLA061J1 do swojej kolekcji. Indywidualne numery z serii będzie można odczytać z dekla.

Seiko  SLA061J1 opakowanie

Nocne nurkowanie - tylko dla zapaleńców?

edycja Seiko The Black Series

Kolejna, bardzo udana, edycja Seiko The Black Series powstała nie tylko z myślą o ludziach aktywnie i często nurkujących. Uderzająca i odważna kolorystyka to łakomy kąsek także dla Klientów, którzy nie planują podwodnych przygód, za to mają indywidualny styl, a strój i dodatki są dla nich sposobem wyrażenia swojego charakteru.


Każdy, kto chciałby stać się posiadaczem współczesnych reinterpretacji zegarków z 1965, 1968 lub 1970 roku, powinien się spieszyć - 1000, ale także 5500 egzemplarzy to wcale nie tak dużo jak może się wydawać. Miłośników Seiko Diver's są na świecie miliony, a wielu z nich na pewno będzie chciało dołączyć którąś z nowości do swojej kolekcji.

Zegarki Seiko
FILTRY0