Zegarki na Dzień Mamy 2024
tel. 753 753 300
Nowy mechaniczny Orient Star z fazami księżyca o prostym i stylowym wyglądzie

Nowy mechaniczny Orient Star z fazami księżyca o prostym i stylowym wyglądzie

2023-02-09
Zegarki Orient Star kojarzone są ze wskazaniem rezerwy naciągu lub otwarciem tarczy typu Open Heart. Japońska marka specjalizuje się także w jednej z astronimocznych komplikacji - wskazaniu faz księżyca.
W sprzedaży jest już najnowszy model marki Orient Star, wyposażony w tę niezwykłą komplikację. Prezentacja aktualnego wieku księżyca, jest najpopularniejszą komplikacją astronomiczną, jaką można spotkać w zegarkach naręcznych z całego świata. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego - księżyc przykuwa uwagę ludzkości od początku jej istnienia, a jego ruch dookoła Ziemi i wpływ na to co dzieje się na powierzchni bywa zaskakujący i fascynujący.
Zegarek Orient Star z fazami księżyca
Zegarek Orient Star Open Heart srebrny
Orient Star to marka, która powstała w 1951 roku. Przez ponad siedem dekad istnienia, wprowadziła do oferty wiele zegarków pozwalających śledzić wiek księżyca. To wskazanie oferowane jest przez Japończyków w eleganckiej formie, niejednokrotnie w zestawie z innymi komplikacji, na przykład rezerwą naciągu lub kalendarzem miesięcznym. W wielu modelach dodatkowo pojawia się otwarcie Open Heart - otwór w tarczy umożliwiający obserwowanie bijącego serca zegarka.

Orient Star Classic Mechanical Moon Phase RE-AY0116A00B - nowy zegarek astronomiczny

Nowością, która właśnie zadebiutowała na polskim i światowym rynku jest zegarek z kolekcji Orient Star Classic. Model Mechanical Moon Phase RE-AY0116A00B oferuje eleganckie linie koperty, unikatową tarczę, praktyczny zestaw wskazań dodatkowych i ekskluzywność. Szczególnie ta ostatnia cecha może być dla kupującego elektryzująca i przeważyć szalę zakupu. Tym wyrobem marka kontynuuje linię klasycznych czasomierzy. W 2021 roku, z okazji 70 rocznicy powstania marki, przygotowano model Classic Mechanical Moon Phase z tarczą w odcieniu kości słoniowej, którego koło balansowe widoczne było przez tarczę. Jego spadkobiercą jest Orient Star RE-AY0116A00B, którego tarczę pozbawiono wycięcia, jednak projektanci zadbali o to, by była naprawdę wyjątkowa.
Zegarek Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition
Tarcza zegarka Orient Star RE-AY0116A00B zrobiona z masy perłowej

Orient Star RE-AY0116A00B - urok czarnej perły

Oglądając najnowszy zegarek Orient Star RE-AY0116A00B w oczy natychmiast rzuca się przepiękna tarcza w antracytowym kolorze, mieniąca się wieloma barwami od fioletowej do zielonej. Artyści marki Orient Star przy produkcji tarcz wykorzystali naturalną macicę perłową w szarym odcieniu. Dzięki precyzyjnemu procesowi nakładania warstw masy perłowej, udało im się uzyskać zapierający dech w piersiach efekt. Tarcza błyszczy i mieni się kolorowym orientem jak wnętrze skorupy prawdziwego małża. Tym terminem określa się zjawisko rozszczepiania światła padającego na masę perłową, czego efektem jest pojawienie się na niej kolorów. Część światła odbija się od powierzchni masy perłowej, a część wnika w nią głębiej, odbijając się od kolejnych poziomów.
Jeśli artyści nałożą zbyt mało masy perłowej na tarczę zegarka, to wystąpienie zjawiska orientu staje się niemożliwe lub na powierzchni ludzkie oko zobaczy wyłącznie jeden lub dwa kolory. Proces przygotowywania tarcz z masy perłowej wymaga cierpliwości i perfekcji, a to wiąże się z wyższymi kosztami produkcji. Jednak efekt końcowy wart jest każdych pieniędzy! Dzięki temu, że artyści korzystają z naturalnego “surowca”, każda tarcza jest unikalna i ma swój indywidualny charakter, na który składa się gładkość jej powierzchni, połysk i wspomniany orient.
Unikalna tarcza w zegarku Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition
Męski Zegarek Orient Star z edycji limitowanej

Klasyczna tarcza zegarka Mechanical Moon Phase RE-AY0116A00B

Piękna gra światła na powierzchni ciemnoszarej masy perłowej to zaledwie jedna ze składowych, które tworzą ponadczasową tarczę. Duża powierzchnia pod szkłem została zapełniona różnymi elementami, których rozmieszczenie doskonale zaplanowano. Mimo wielu różnych komponentów, całość jest czytelna i pełna harmonii. Na zewnętrznej krawędzi pojawiła się podziałka minutowa w postaci “torów kolejowych”. Taka skala, składająca się z dwóch okręgów połączonych prostopadłymi kreseczkami w miejscu odpowiadającym kolejnym minutom, jest obecna w eleganckich zegarkach męskich od kilkudziesięciu lat. Fakt, że znalazła się przy samej krawędzi tarczy, sprawia że jest ona granicą, która zamyka w sobie pozostałe cząstki, potrzebne do właściwego odczytania czasu.
Kolejny fragment zajęły duże, stylizowane na dziewiętnastowieczne, indeksy utworzone z cyfr rzymskich. Godzina czwarta została oznaczona jako IIII, zamiast IV, dzięki czemu udało się uzyskać równy podział tarczy na trzy sekcje indeksów stworzonych przy użyciu tych cyfr. Tak opisana tarcza jest pełna równowagi i przyjemniejsza dla oka. Następnie umieszczono czarny okrąg, który oddziela część tarczy poświęconą wskazywaniu czasu od tej, która poświęcona jest komplikacjom. Na styku tych dwóch sfer jest datownik, który prezentuje numer dnia miesiąca za pomocą wskazówki nad godziną szóstą. Odpowiadająca mu skala została zapisana na mniejszym okręgu, który umieszczony został w obu sferach tarczy.
Tarcza Zegarka Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition ze zmienioną cyfrą cztery
Wskazanie rezerwy naciągu w Zegarku Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition
Poniżej indeksu godziny dwunastej znalazło się wskazanie rezerwy naciągu. Jego wskazówka porusza się ponad łukiem wyznaczonym między indeksami godzin 11 i 1, pozwalając ze skali odczytać przez ile godzin zegarek będzie nadal pracował, jeśli nie zostanie nakręcony. Symetrycznie do niego, nad godziną szóstą, umieszczone zostało wycięcie tarczy przez które wędruje księżyc. Okienko w kształcie parasola pozwala odczytać aktualny wiek księżyca. Wędruje on z lewej do prawej strony, a gdy chowa się za horyzontem, jego miejsce zajmują drobne gwiazdki. Złote logo, nazwa Orient Star oraz informacja o tym jaki zastosowano mechanizm znalazła się po prawej stronie tarczy. Ponad powierzchnią obracają się trzy wskazówki - godzinowa i minutowa o kształcie liści i smukła sekundowa. Producent zadbał o to, by były one odpowiednio długie i sięgały do zewnętrznej sfery, poświęconej aktualnej godzinie.

Wytworna koperta nowego modelu z kolekcji Orient Star Classic

Linia Classic od Orient Star to doskonałe zegarki męskie nadające się do założenia jako dodatki, nawet do stroju wieczorowego. Jest to możliwe, ponieważ ich koperty mają prosty kształt, który po prostu się nie starzeje. Obudowa zegarka RE-AY0116A00B powstała z najwyższej jakości stali szlachetnej 316L. Na tle wielu konkurencyjnych modeli wyróżnia się smukłym pierścieniem lunety wokół szkła oraz prostymi i delikatnymi uszami. Sprawiają one, że mimo rozmiaru 41 milimetrów średnicy i 49 milimetrów wysokości, zegarek optycznie wygląda na mniejszy niż jest w rzeczywistości. Grubość tego modelu to 13,8 milimetra. Powiększona koronka o radełkowanym boku pomaga uzupełnić energię w sprężynie napędowej.
Srebrny Zegarek z tarczą z masy perłowej Orient Star RE-AY0116A00B pasuje do stroju wieczorowego
Zapięcie motylkowe w zegarku Orient Star RE-AY0116A00B
Zegarek oferowany jest z prostą lecz nie pozbawioną szyku bransoletą, która zapinana jest zapięciem motylkowym. Ten rodzaj zapięcia pozwala wygodnie nosić zegarek pod mankietem koszuli, ponieważ jest smuklejszy niż tak zwane zapięcia sportowe, zapinane w jedną stronę. Dwa wąskie, polerowane pasy bransoletki nadają jej luksusowego charakteru. Obudowa tego zegarka jest wodoszczelna do 50 metrów. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że jest to męski zegarek klasyczny, a jego mechanizm reguluje się nie tylko koronką, ale także przy pomocy ukrytego z boku obudowy przycisku.

Orient Star SAR - doskonała powłoka antyrefleksyjna

Zegarek wyposażono w dwa szafirowe szkła, co nadal nie jest standardem wśród producentów zegarków. Pokazuje to, że producent stara się dostarczyć swoim Klientom wyrób trwały, który przez wiele lat będzie wyglądał tak samo jak w dniu zakupu. Na dzień dzisiejszy nie ma lepszego materiału do tworzenia szkieł do zegarków. Szafir w skali Mohsa ma twardość określoną na 9 punktów, a najtwardszy minerał - diament, ma 10 punktów. Oznacza to, że szafir można zarysować tylko przedmiotami twardszymi, na przykład diamentem. Wierzchnie, podwójnie wypukłe szkło pokryto powłoką antyrefleksyjną Super Anti-Reflective. Została ona opracowana przez firmę Orient Star i jest jednym z najlepiej niwelujących odbicia na szkle rozwiązań stosowanych w zegarkach z całego świata. Naniesiona na obie strony szafirowego szkła pochłania 99% refleksów. Tak przygotowane szkło jest gwarancją, że zegarek będzie czytelny w pełnym słońcu, nawet wiele lat po zakupie.
Męski zegarek Orient Star RE-AY0116A00B srebrny na bransolecie
Manufakturowy mechanizm F7M65 w srebrnym zegarku na bransolecie Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition

Orient Star F7M65 - kaliber in-house

Orient Star to jeden z niewielu na świecie producentów, których proces produkcji jest zintegrowany pionowo. Oznacza to, że firma jest w stanie przygotować kompletny zegarek - od projektu, aż do finalnego produktu, po który Klient może zgłosić się do autoryzowanego sprzedawcy, nie korzystając przy tym z usług podwykonawców. Sercem modelu Classic Mechanical Moon Phase RE-AY0116A00B jest manufakturowy mechanizm o oznaczeniu F7M65, powstający w japońskich zakładach marki. Kaliber odmierza godziny, minuty, sekundy. Dodatkowo prezentuje jak duży zapas energii znajduje się w bębnie sprężyny, a także prezentuje informację o wieku księżyca i aktualnym dniu miesiąca.
Za pomocą koronki można ustawić główne wskazówki i datę, a także nakręcić sprężynę napędową. Fazę księżyca reguluje się przyciskiem ukrytym na boku koperty. W pudełku producent dostarcza stylowe narzędzie do obsługi tego ukrytego guziczka. Mechanizm posiada system automatycznego naciągu, dlatego zbiera energię przez cały czas, gdy zegarek jest noszony na ręku. Pełny zapas energii pozwala na około 50 godzin pracy mechanizmu. Ażurowy wahnik, wykończony Pasami Genewskimi oraz niebieskim logotypem Orient Star można oglądać przez przejrzysty dekiel. Także płyty mechanizmu zostały ozdobione, by cieszyły oczy właściciela.
Koronka w zegarku Zegarek Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition
Wskaźnik rezerwy w zegarku Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition
Kaliber pracuje z częstotliwością 3Hz i jest łożyskowany przy pomocy aż 22 syntetycznych rubinów. Po odciągnięciu koronki sekundnik zatrzymuje się, co pozwala dokładniej ustawić wskazywaną przez zegarek godzinę. Producent określił dopuszczalne, dobowe odchylenia pracy mechanizmu w zakresie -5/+15 sekund na dobę, co jest przedziałem mniejszym niż w wielu konkurencyjnych zegarkach w podobnych cenach.

Orient Star Mechanical Moon Phase - ściśle limitowana edycja

Wyjątkowy Orient Star RE-AY0116A00B to zegarek ściśle limitowany. Powstało zaledwie dwieście egzemplarzy, które zostaną dostarczone do sprzedawców na całym świecie. Każdy egzemplarz serii ma na deklu wygrawerowany numer kolejny z puli 200 sztuk. Tak krótka seria sprawia, że decydując się na zakup tego wyjątkowego zegarka Orient Star zyskuje się pewność posiadania przedmiotu unikatowego, który może być prawdziwą ozdobą zegarkowej kolekcji. Zakup tak ściśle limitowanego zegarka może być dobrą lokatą kapitału. Limitowane zegarki Orient Star cieszą się dużym powodzeniem na zegarkowym rynku wtórnym. W specjalnym pudełku poza zegarkiem znajdzie się także karta gwarancyjna połączona z instrukcją oraz niewielki przyrząd, mający ułatwiać regulowanie wskazań kalendarza księżycowego.
Stalowy srebrny zegarek Zegarek Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition
Rzymskie indeksy na tarczy z masy perłowej w zegarku Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition

Dla kogo limitowany Orient Star RE-AY0116A00B?

Elegancki, wspaniale wykonany i rzadki - to najważniejsze cechy nowego modelu Orient Star. Sprawiają one, że jest to zegarek dla prawdziwego konesera, który nie tylko dysponuje środkami potrzebnymi, by zrealizować zakup drogiego zegarka, ale także ma gust i potrafi docenić prawdziwie manufakturową produkcję. Taki zegarek będzie z pewnością dobrą propozycją dla Klienta, który klasyczną elegancję lubi przełamywać niebanalnymi dodatkami. Takich, którzy w miejsce zachowawczego zegarka z prostą tarczą chętnie wybiorą model na uniwersalnej stalowej bransolecie z piękną i niepowtarzalną tarczą z masy perłowej. To też propozycja dla panów, którzy nie boją się przełamywać stereotypów i chętnie sięgających po męską biżuterię. Orient Star z delikatnie biżuteryjną tarczą może okazać się dla nich strzałem w dziesiątkę.

Orient Star - japońska precyzja w pięknym wydaniu

Wszystkie zegarki Orient Star są wspaniale wykonanymi czasomierzami, a najnowsza limitowana edycja Classic Mechanical Moon Phase o numerze referencyjnym RE-AY0116A00B jest najlepszym tego dowodem. Zegarek powstał przy użyciu najlepszych materiałów - stali szlachetnej, szafirowego szkła z najnowocześniejszą powłoką antyrefleksyjną i naturalnej masy perłowej. Japońscy artyści zadbali o to, by każda z dwustu tarcz była wyjątkowa i miała swój niepowtarzalny charakter. Doskonały mechanizm z automatycznym naciągiem to efekt ponad siedemdziesięciu lat istnienia marki, w czasie których zbierano doświadczenia i projektowano coraz lepsze kalibry. Efektem połączenia wysokiej klasy materiałów i technologicznego know-how jest zaawansowany technicznie zegarek o doskonałej prezencji. Japoński producent jest absolutnie pewny najwyższej jakości swoich wyrobów, dlatego zegarki Orient Star objęte są trzyletnią gwarancją
Seria limitowana zegarków Orient Zegarek Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition srebrny

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.