Wakacyjna Wyprzedaż 2024 na Zegarki
tel. 753 753 300
Recenzja Tissot PRX Powermatic 80 “Ice-Blue” - to nie kolejny Tiffany Blue

Recenzja Tissot PRX Powermatic 80 “Ice-Blue” - to nie kolejny Tiffany Blue

2023-07-04
Powrót modelu PRX to jedno z najważniejszych wydarzeń 2021 roku, które zelektryzowało dziesiątki tysięcy fanów zegarków z całego świata. Dziś, ta gorąca kolekcja została wzbogacona o błękitną tarczę, w odcieniu równie gorącym i wyrazistym jak Tiffany Blue.
Powrót modelu PRX to jedno z najważniejszych wydarzeń 2021 roku, które zelektryzowało dziesiątki tysięcy fanów zegarków z całego świata. Dziś, ta gorąca kolekcja została wzbogacona o błękitną tarczę, w odcieniu równie gorącym i wyrazistym jak Tiffany Blue.

Fenomen PRX Powermatic 80

Recenzję Tissot PRX 40 Ice Blue o referencji T137.407.11.351.00 warto zacząć od tego, co sprawiło, że PRX Powermatic 80 stał się zegarkowym objawieniem. Popularność luksusowych zegarków sportowych ze zintegrowaną bransoletką rosła przez kilka ostatnich sezonów. Na pewno pomogły w tym zdjęcia topowych sportowców - między innymi Roberta Lewandowskiego, noszących takie modele od najbardziej luksusowych producentów szwajcarskich.
Zegarek Tissot PRX POWERMATIC 80 z niebieską tarczą na srebrnej bransolecie
Zegarek Tissot PRX Powermatic 80 inspirowany zegarkiem z 1978 roku
Jak to bywa z każdą modą, tak i w tym przypadku pierwsze nowości od znanych i lubianych producentów, wpisujące się w ten styl, były bardzo drogie. Popyt był ogromny, jednak na rynku brakowało wyrobu skierowanego do szerszego grona odbiorców. I właśnie w tym momencie zadebiutował PRX Powermatic 80! Zegarek zainspirowany oryginalnym wzorem marki, który do katalogu dołączył w 1978 roku. Zegarek Tissot oferował wspaniałą jakość za przystępną cenę i wyróźniał się fantastycznie wykonaną tarczą. To w połączeniu z kompaktową kopertą i wygodną bransoletką było gwarancją sukcesu.

Tissot PRX POWERMATIC 80 - charakterystyka

Nowy model - Tissot PRX Powermatic 80 Ice Blue T137.407.11.351.00 podąża tą samą ścieżką, którą wytyczyły wcześniejsze wersje kolorystyczne. Oznacza to, że jego koperta ma średnicę 40 milimetrów. Dzięki bransoletce zintegrowanej z kopertą, wysokość PRX jest jedynie nieznacznie większa niż średnica - lug-to-lug to 44 milimetry. Sprawia to, że wygodnie może go nosić nawet osoba o naprawdę smukłym nadgarstku. Tak zwarta koperta wygląda świetnie nawet na nadgarstkach o średnicy 16-16,5 milimetra.
Wygodny zegarek Tissot PRX na ręce
Wygodny zegarek Tissot PRX
Kolejną zaletą koperty PRX Powermatic 80 jest jej grubość - ten zegarek z szafirowym szkłem, automatycznym mechanizmem i przeszklonym deklem ma tylko 10,8 milimetra grubości. Założony na nadgarstek nie będzie przeszkadzał właścicielowi w wykonywaniu żadnych czynności, jakie wykonuje się każdego dnia. Zapięcie pasów dziecięcego fotelika w trzecim rzędzie siedzeń nie będzie już nigdy wyzwaniem.
Szeroka przy kopercie bransoleta, zwęża się stopniowo przy zapięciu, co z jednej strony nadaje całości doskonałej prezencji na nadgarstku, a z drugiej gwarantuje wysoki komfort noszenia. Ogniwa są matowe z wierzchu, a krawędzie między nimi są polerowane. Gdy zegarek jest na ręku, polerowane krawędzie są odsłonięte i odbijają światło, tworząc wrażenie, że bransoleta zegarka świeci własnym światłem. Podobnie jest z wykończonym na wysoki połysk bezelem wokół szafirowego szkła. Ten sprytnie zaplanowany miks wykończeń sprawia, że sportowy zegarek doskonale wygląda, gdy założy się go do oficjalnych outfitów, na przykład tych do pracy.
Bransoleta srebrna w zegarku Tissot PRX Powermatic 80
Swiss Made w zegarku Tissot PRX T137.407.11.351.00

Tissot PRX - najważniejsze cechy

 • inspirowany modelem z 1978 roku;
 • Swiss Made - najwyższa jakość;
 • wygodna koperta o średnicy 40 mm;
 • sportowa wodoszczelność WR 100 M;
 • stal szlachetna przyjazna alergikom - jedynie śladowe ilości niklu;
 • trudne do zarysowania szafirowe szkło;
 • czytelny po zmroku - luminescencyjne wskazówki i indeksy;
 • przejrzysty dekiel odsłaniający mechanizm;
 • system błyskawicznej wymiany w paskach i bransolecie;
 • nowoczesny mechanizm z automatycznym naciągiem;
 • rezerwa chodu do 80 godzin - gwarancja wygody;
 • odporna na pole magnetyczne sprężyna balansu z materiału Nivachron;
 • pakowany ekologicznie - pudełko można oddać do recyklingu.
Luminescencyjne wskazówki i indeksy w zegarku Tissot Prx
Zegarek Tissot PRX błękitna tarcza

Jedyna w swoim rodzaju tarcza PRX Powermatic

Większość zegarków z tego samego segmentu cenowego, co Tissot PRX Powermatic 80, są gładkie lub zdobione szlifem słonecznym tarcze. W PRXie Tissot pokazał klasę i całe know-how, jakim dysponuje. Korzystając z dekad doświadczeń zaoferował tarczę, z której wystają dziesiątki kwadracików, tworzących naprawdę rzadko spotykany i hipnotyzujący wzór. Tak powstała powierzchnia została dodatkowo ozdobiona szlifem słonecznym, który sprawia, że gdy na tarczę pada światło, to jedne kwadraty wyglądają na jaśniejsze niż pozostałe. Efekt jest fantastyczny szczególnie w dostępnym dotychczas ciemnoniebieskim Tissot PRX Blue.
Jak przystało na zegarek sportowy, PRX ma spore wskazówki, w których zastosowano substancję świecącą Super-LumiNova, która czyni zegarek czytelnym po zmroku. Projektantom odpowiedzialnym za współczesnego PRXa należy się szacunek za to, że nie pozbawili zegarka datownika - jak często ma to miejsce w przypadku zegarków inspirowanych modelami z przeszłości. Datownik znalazł się po prawej stronie tarczy i otoczony jest stylową ramką, nawiązującą kształtem i wykończeniem do wskazówek i indeksów.
Datownik w zegarku Tissot PRX Powermatic 80 po prawej stronie
Oznaczenie PRX na błękitnej tarczy zegarka Tissot PRX Powermatic 80 Ice-Blue

DNA Tissot PRX Ice Blue

Oznaczenie modelu - PRX to skrót powstały od angielskich słów Precise, czyli dokładny oraz Robust czyli trwały. Ostatnia litera - X - to w systemie cyfr rzymskich symbol 10, co odnosi się do podwyższonej wodooporności tego modelu. Dzięki stalowej konstrukcji, szafirowemu szkiełku i wysokiej wodoopdorności, Tissot PRX może być używany podczas uprawiania sportów, w tym tych w wodzie - na przykład pływania.

Różnice widoczne gołym okiem

Kolekcja Tissot PRX dostępna jest w trzech wariantach - kwarcowym Tissot PRX 40 205, automatycznym Tissot PRX Powermatic 80 oraz wyposażonym w stoper. Ta ostatnia jest nie do pomylenia z pozostałymi, ponieważ na jej tarczy znajdują się dodatkowe wskazania. By uniknąć sytuacji, w której Klienci lub ich rozmówcy, nie są w stanie stwierdzić czy zegarek który widzą jest tańszym kwarcowym modelem, czy bardziej luksusowym mechanicznym, wprowadzono proste rozróżnienie. Tarcze modeli kwarcowych pozbawione są kwadratowego wzoru, a jedynie ozdobione delikatnym szlifem słonecznym.
Szlif słoneczny w zegarku Tissot
Zegarek Tissot PRX Ice Blue

Tissot PRX Tiffany Ice Blue - recenzja

Na sezon 2023 Tissot przygotował nowy wariant modelu PRX Powermatic 80, z tarczą w kolorze Ice Blue. Podobnie jak modny za sprawą Jaya-Z i zegarka Patek Philippe, kolor Tiffany Blue, tak Ice Blue należy do grona odcieni niebieskiego nazywanych cyjanami. Oba zaczerpnięto z natury. Kolor wykorzystywany przez Dom Biżuterii powstał dzięki skorupkom jaj niewielkiego ptaka - rudzika, zaś ten zaproponowany przez Tissot to jeden z kilkudziesięciu kolorów, jaki może przybierać lód.
Kolor w Tissot PRX Ice Blue jest fantastyczny - raz błękitny, czasem niemal biały, a przy kolejnym spojrzeniu srebrny. Ma w sobie dużo świeżości i delikatności, która tworzy ciekawy kontrast z mocną, kanciastą, dość techniczną w swoich kształtach obudową. Jednocześnie, kolor nie jest krzykliwy, co sprawia, że Tissot PRX Powermatic 80 nie stracił swojego formalnego oblicza. Wręcz odwrotnie - wiele zyskał. Ten niebieski cyferblat wygląda zaskakująco dobrze pod mankietem białej lub niebieskiej koszuli! Stalowe wskazówki i indeksy z substancją luminescencyjną zostały zachowane, dzięki czemu zegarek nadal jest czytelny po zmroku.
Tarcza zegarka Tissot PRX Ice blue
Wyjątkowy zegarek Tissot PRX Powermatic 80 Ice Blue
Gdyby po prostu powstał Tissot PRX Tiffany to marka naraziłaby się na nieprzychylne spojrzenia i komentarze ze strony Klientów, o czym ludzie zatrudnieni w Tissot doskonale wiedzieli. Dlatego zaproponowali swój własny błękitny kolor tarczy, który budzi oczywiście skojarzenia z Niebieską Księgą Tiffany i zegarkami noszonymi przez celebrytów, jednak ma unikalny charakter. Wszystko wskazuje na to, że PRX kolejny rok z rzędu będzie na topie, a nowy Tissot PRX Powermatic 80 Ice Blue będzie najgorętszym zegarkiem sezonu.

Tissot PRX na każdy dzień roku

Zarówno nowy Tissot PRX Powermatic 80 Ice Blue, jak oferowane wcześniej warianty kolorystyczne, wyposażone są w system szybkiej wymiany bransolety. Do tej pory zegarki były oferowane ze stalowymi bransoletkami oraz skórzanymi paskami. Nowością na sezon 2023 są gumowe paski! Na nadchodzące wakacje można wyposażyć PRXa w czarny lub biały gumowy pasek, który zapewni doskonały komfort noszenia zegarka w upalne dni i pozwoli korzystać z niego w wodzie.

Model z błękitną tarczą Tissot PRX wygląda oszałamiająco z białym gumowym paskiem!

Gumowy biały pasek do zegarka Tissot PRX
Mechanizm w zegarku Tissot Powermatic 80

Tissot Powermatic - ogromny zapas energii w Tissot PRX Tiffany Blue

Sercem modeli Tissot PRX Powermatic 80 jest automatyczny mechanizm Powermatic 80.111. Jego najważniejszą zaletą jest długa rezerwa naciągu, która wynosi do 80 godzin. Tak duży zapas energii pozwala odłożyć zegarek w piątek po południu, a w poniedziałek rano założyć go, bez konieczności ponownego ustawiania godziny i daty.
Tak duża rezerwa naciągu była możliwa, dzięki licznym zmianom w produkowanych przez dekady mechanizmach ETA. Wśród nich są między innymi nowa częstotliwość pracy mechanizmu - 3 Hz, wykorzystanie nowoczesnych materiałów, które charakteryzują się zmniejszonym tarciem, a także zastosowanie opatentowanej sprężyny balansu Nivachron. Nivachron to specjalny stop, do produkcji którego wykorzystywany jest między innymi tytan, który jest odporny na działanie pól magnetycznych. Ten nowoczesny materiał to prawdziwa rewolucja w zegarmistrzostwie. Do niedawna tylko bardzo drogie sprężyny z krzemu zapewniały całkowitą antymagnetyczność, jednak wyraźnie wpłynęły na cenę końcową zegarków. Nivachron zapewnia analogiczną ochronę mechanizmu, a jest znacznie tańszy. Dzięki takiej sprężynie, żadna elektronika nie jest straszna Tissotowi PRX.
Mechanizm Powermatic 80
Błękitna tarcza w zegarku Tissot Prx

Tissot PRX Powermatic 80 Ice Blue - murowany hit?

Czy Tissot PRX Powermatic 80 Ice Blue to hit sezonu? Wszystko wskazuje na to, że tak! Ten premierowy szwajcarski zegarek ma wszystko, co czyni zegarek pożądanym przez Klientów - charakter sportowego zegarka ze zintegrowaną bransoletą, najmodniejszy kolor tarczy i doskonały mechanizm to cechy gwarantujące sukces tego modelu.
Zegarek ma swój własny charakter, ponieważ jest potomkiem Tissota z 1978 roku. Także kolor tarczy to dzieło projektantów szwajcarskiej marki. Tworząc go doskonale wiedzieli, że nowy model będzie znany jako Tissot PRX Tiffany, co sprawi, że zegarek będzie viralem, który z pewnością dotrze do Klientów. Dodatkowo, marce udało się zaproponować fascynujące zestawienie, które przypadnie do gustu Klientom, niezależnie od ich płci.
Męski zegarek Tissot Ice Blue na srebrnej bransolecie
Zegarek Tissot PRX na srebrnej bransolecie
Dodatkowym, obecnie bardzo ważnym dla Klientów, argumentem jest doskonała jakość jaką oferuje Tissot PRX Ice Blue T137.407.11.351.00 w niewygórowanej cenie! Za niewiele ponad 3500 złotych można stać się posiadaczem zegarka o interesującym kolorze, który będzie można doskonale dopasować do garderoby oraz najlepszych w klasie parametrach - wodoszczelności, rezerwy naciągu i odporności na towarzyszące nam na każdym kroku pola magnetyczne.

Zobacz inne warianty zegarków Tissot z kolekcji PRX Powermatic 80:

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.