Finał letniej wyprzedaży
tel. 753 753 300
Solarny zegarek do nurkowania - Seiko Prospex Solar Diver

Solarny zegarek do nurkowania - Seiko Prospex Solar Diver

2023-05-22
Seiko Prospex to linia zawsze gotowych do akcji i przygód zegarków, przygotowanych zgodnie z wymaganiami profesjonalistów. Wiele modeli z tej rodziny to zegarki do nurkowania spełniające rygorystyczne kryteria normy ISO 6425. Dokładnie tak samo jest z nowymi modelami - to prawdziwe Seiko Divery, które teraz dostępne będą w nowym, bardzo praktycznym wariancie GMT - pozwalającym jednocześnie obserwować dwa czasy, gdy przebywa się w podróży.

Seiko Prospex Sumo Solar Diver GMT SFK001J1 i SFK003J1 - charakter oryginału

Dwie premierowe referencje to ciekawe kolorystycznie reinterpretacje jednego z kultowych modeli Divers 200 M od Seiko, czyli modelu popularnie określanego jako Sumo.

Ten charakterystyczny diver przez długi czas był zegarkiem dostępnym jedynie na rynku japońskim. Każdy kto chciał taki posiadać, musiał importować go na własną rękę. Wraz z rozszerzeniem kolekcji Prospex na wszystkie światowe rynki, Seiko Sumo stało się powszechnie dostępne.

Zegarek Seiko Prospex Seascape
Srebrna koperta w zegarku Seiko gmt
Ten model był ceniony za dużą kopertę, niski profil koperty i wygodę noszenia, którą zapewnia koronka przesunięta na godzinę 4. Nowe, solarne warianty zachowały kształty i design oryginalnego modelu. Jest w nim pierścień do nurkowania częściowo ukryty w wysokich bokach koperty, opisany prostą skalą minutową dla nurków. W tym wariancie projektanci zrezygnowali z wyróżnienia pierwszych dwudziestu minut skali. Duży rozmiar - zegarek ma średnicę 45, wysokość 51,8 i grubość 13,2 milimetra - w połączeniu z ergonomicznym ścięciem boków koperty tworzą wygodną całość, która niemal przykleja się do nadgarstka.
Jak wszystkie modele Seiko Prospex Divers, zasilane solarnie Sumo spełniają normę ISO 6425. Oznacza to, że zegarek opisany na tarczy jako wodoszczelny do 200 metrów, musiał pomyślnie przejść testy ciśnieniowe, odpowiadające warunkom na głębokości 250 metrów. W przypadku wszystkich profesjonalnych zegarków do nurkowania, norma wymaga 25% marginesu bezpieczeństwa, który ma zapewnić nurkowi to, że zegarek nie zawiedzie go w kryzysowej sytuacji.
Seiko Prospex Seascape SUMO Solar GMT Diver męski wodoszczelny
Seiko Prospex Aqua SUMO Solar GMT Diver męski ze szkłem szafirowym
Szkła w Sumo SFK001J1 i SFK003J1 są oczywiście szafirowe. Syntetyczny szafir jest obecnie najtrwalszym materiałem do produkcji zegarkowych szkieł. To materiał niezwykle trudny do zarysowania i niemal doskonale przejrzysty. Odczytywanie godziny w słońcu jest ułatwione dzięki temu, że na spodnią stronę szkła naniesiono powłokę antyrefleksyjną.
Klasyczna sportowa bransoleta otrzymała dwa wąskie, polerowane rzędy, delikatnie przełamujące jej surowy charakter. Do zapinania służy sportowe zapięcie z przyciskami i zabezpieczeniem przed przypadkowym otwarciem. Po jednej stronie zapięcia znalazła się 4 stopniowa mikro regulacja długości bransoletki, która wymaga użycia prostego narzędzia do teleskopów i zmiany pasków. Z drugiej strony zastosowano rozpinane przedłużenie, które przyda się, by zapiąć zegarek na wierzchu rękawa nurkowej pianki. Do produkcji zegarka wykorzystano stal szlachetną. To ważna informacja dla osób, które mierzą się z alergiami. W tym stopie mogą wystąpić jedynie śladowe ilości niklu, które nie powinny stanowić dla uczulonych problemem.
Bransoleta srebrna seiko

Seiko Prospex Sea SFK001J1 - w odcieniach niebieskiego

Zegarek Seiko Prospex Aqua SUMO Solar GMT Diver męski z niebieską tarczą

Nową serię zegarków rozpoczyna referencja Seiko SFK001J1. Pod tym kodem kryje się niebieska odmiana kolorystyczna. Tarcza zegarka została ozdobiona delikatnym szlifem słonecznym, dzięki któremu jej powierzchnia jest żywa i zmienia się wraz ze zmieniającym się oświetleniem. U góry znalazło się logo producenta, a u dołu logo serii Prospex, pomarańczowe oznaczenie GMT oraz napis Divers 200M.

Indeksami zaznaczono wszystkie godziny. Indeks godziny 12 ma formę dużego, przeciętego trapezu. Godziny 3, 6 i 9 również zaznaczono trapezowymi indeksami. Ten po prawej stronie został zmniejszony, co zostało spowodowane umieszczeniem tam okienka datownika. Pozostałe godziny zostały oznaczone dużymi, okrągłymi znacznikami. Po zmroku wszystkie oznaczenia godzin rozjarzają się delikatnym światłem, ponieważ wykorzystano w nich substancję Lumibrite.
Zegarek Seiko z datownikiem
Podzielona na dwie części flansza w zegarku seiko SFK001J1
Flansza wokół niej została podzielona na dwie połowy - między godziną 3 a 9 oraz 9 a 3. Dolną połowę wykończono kolorem błękitnym, górną ciemniejszym niebieskim. Symbolizują one godziny dzienne i nocne, które zapisano drobną czcionką między indeksami godzinowymi.
Zegarek ma cztery wskazówki - trzy srebrne z aplikacjami ze stworzonej przez Seiko substancji Lumibrite oraz czwartą, pomarańczową odpowiedzialną za prezentację czasu w formacie dobowym. Także i ona świeci w ciemności, dzięki luminescencyjnej aplikacji. Niebieska wkładka bezela ze świecącym punktem 0 jest kolorystycznym przedłużeniem tarczy. Sprawia to, że Sumo SFK001J1 wygląda na nadgarstku bardzo okazale.
Zegarek Seiko SFK001J1 dla nurków

Seiko Prospex Sea SFK003J1 - Green Solar Sumo

Zegarek Seiko Prospex Seascape SUMO Solar GMT Diver na srebrnej bransolecie
Druga z nowości, czyli referencja Seiko SFK003J1 to zegarek w zielonej kolorystyce. Zieleń była obecna w automatycznych Sumo. Klienci chętnie wybierali taki wariant kolorystyczny, dlatego nie dziwi, że japoński koncern zdecydował się wprowadzić go wraz z modelem solarnym.
Centrum tarczy ma ciemny odcień, mogący kojarzyć się z drzewami iglastymi. Flansza dookoła tarczy ponownie podzielona jest na dwie części w wyraźnie różniących się kolorach zieleni. Zielona wkładka bezela także i w SFK003 jest kontynuacją tarczy. Poza różnicami w kolorach i ich odcieniach, pozostałe elementy tarczy nie zmieniły się.
Zegarek Seiko SFK003J1 z zieloną tarczą

Seiko Sumo Solar GMT - prawdziwe GMT

Zegarek Seiko Prospex z niebieską tarczą
W ostatnich trzech sezonach, w ofercie japońskiej firmy pojawiło się wiele zegarków zkomplikacją GMT. Dzięki niej na tarczy zegarka wskazywane są jednocześnie godziny w dwóch formatach - standardowym, dwunastogodzinnym oraz dobowym. Taki zestaw pozwala wygodnie obserwować czas w miejscu, w którym aktualnie się przebywa oraz drugi, w interesującej strefie czasowej.
Są dwa modele tej komplikacji, nazywane Prawdziwym i Biurowym. Prawdziwe - po angielsku funkcjonują też inne nazwy, np. flyer i traveller - jest przydatne dla osób, które dużo podróżują. Biurowe lepiej sprawdza się dla osób, które nie podróżują, a często kontaktują się z osobami żyjącymi po drugiej stronie świata.
Zegarek Seiko Prospex Seascape
Zegarek Seiko Prospex Seascape z datownikiem
Najnowszy mechanizm - 5K65 - oferuje prawdziwe GMT. Oznacza to, że po odciągnięciu koronki do pierwszej pozycji nie reguluje się datownika i czwartej wskazówki, a wskazówkę godzinową. Jej ruch odbywa się w jednogodzinnych skokach w przód lub tył, co pozwala szybko zmienić wskazówki, by prezentowały czas w miejscu, do którego odbywa się podróż. Podstawą jest to, by odpowiednio nastawić zegarek będąc w domu.
Początkowo, zegarek musi być ustawiony tak, że zarówno wskazówki godzinowa i minutowa, jak i wskazówka GMT prezentują ten sam czas. W ten sposób, po zakończonym locie z Warszawy i wylądowaniu w Nuuk, stolicy Grenlandii, wystarczy odciągnąć koronkę do pierwszej pozycji i cofnąć wskazówkę o 4 godziny. Główne wskazówki będą wskazywały czas lokalny w Nuuk, a czwarta czas domowy w Polsce. Jest to operacja szybka i łatwa do wykonania na przykład podczas oczekiwania na bagaż.
Zegarek Seiko Prospex Aqua z GMT
SFK003J1 zegarek z koronką przy godzinie 4
Po powrocie do Warszawy należy postąpić odwrotnie - przesunąć wskazówkę o cztery skoki w przód. Mechanizmy działające w ten sposób nie oferują szybkiej zmiany daty. W zamian tego można regulować datę w przód i w tył, nie tylko wtedy, gdy zyska się lub straci dzień podczas lotu przekraczającego linię zmiany daty.

Seiko Solar GMT 5K65

Nowy mechanizm Solar GMT 5K65 sprawia, że modele SFK001J1/003J1 są doskonałymi zegarkami dla podróżujących. Nie tylko oferują łatwe regulowanie wskazań po przybyciu do innej strefy czasowej, ale są także niezwykle praktyczne i dokładne. W pełni naładowany akumulator 5K65 pozwala na około 9 miesięcy precyzyjnego wskazywania czasu. Miesięczna dokładność określona została na +/- 15 sekund, więc korekty dokładności będą prawdziwą rzadkością.
Mechanizm Solar GMT 5K65 w zegarkach seiko
Zegarek do nurkowania
W mechanizmie zastosowano 3 kamienie łożyskujące i rozwiązania zapobiegające nadmiernemu naładowaniu akumulatora, które mogłoby źle wpływać na żywotność tego elementu. Mechanizmy Seiko wyposażone w zasilanie solarne ładują się pod wpływem światła naturalnego i sztucznego. Dzięki temu, że w ich wnętrzu zastosowano akumulator nie ma potrzeby wymiany baterii, co czyni je przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Tak zasilany zegarek, jeśli nie jest przechowywany w absolutnej ciemności, jest zawsze gotowy do działania. Tę zaletę docenią szczególnie Klienci, którzy często podróżują, jednak w domu korzystają z innych, niż ten z komplikacją GMT, zegarków.

Seiko GMT Divers 200M - praktyczne w każdych warunkach

W przeszłości w kolekcji oferowane były zegarki GMT - czyli pozwalające wygodnie odczytywać czas lokalny i domowy w czasie podróży. Jednak wcześniejsze zegarki korzystały z mechanizmów automatycznych lub Kinetic, które nie odpowiadały niektórym klientom. Takie kalibry wymagają, by zegarki były noszone, bo tylko wtedy działają rozwiązania automatycznie gromadzące energię do pracy. Mogło być to niewygodne dla osób, które podróżują, jednak przebywając w domu korzystają z innych zegarków - na przykład eleganckich, dopasowanych do garniturów.
Seiko Zegarki do nurkowania z GMT
Dekiel zegarka Seiko
Premiera nowych, zasilanych za pomocą światła zegarków, może całkowicie rozwiązać problem mechanizmu pozbawionego energii do działania! Około 9 miesięcy rezerwy chodu w tym modelu sprawia, że bardzo trudno zobaczyć ten model nie gotowy do kolejnej podróży. Podczas odwiedzania nowych miejsc z pewnością dużą zaletą nowych Seiko Prospex okaże się wygodna i wzmocniona konstrukcja z szafirowym szkłem. Można być pewnym, że wróci z każdego zakątka świata bez zadrapania

Dla kogo nowe Seiko Prospex Sea GMT SFK001J1 i SFK003J1?

Seiko, które produkuje zegarki naręczne już od 110 lat, nieustannie doskonali swoje wyroby. Celem zegarmistrzów, inżynierów i projektantów zatrudnionych w japońskiej firmie jest dostarczanie wyrobów, które są zawsze o krok przed konkurencją. Najnowsze modele są tego doskonałym dowodem. Rozwijają koncepcję zegarka do nurkowania, umożliwiającego śledzenie czasu w dwóch miejscach jednocześnie o niewyczerpane źródło energii!
Seiko GMT  z zieloną tarczą
Zegarki GMT
Są dodatkowo bardziej przyjazne dla naszej planety - nie wymagają wymiany baterii, które po zużyciu muszą zostać poddane specjalnemu procesowi utylizacji. Seiko Prospex Divers 200M Solar GMT spodobają się pasjonatom zegarków do nurkowania i tym, którzy poszukują sprawdzonych rozwiązań w podróży. Wygodna regulacja wskazań między strefami czasowymi pozwala być zawsze na czasie, nawet w najdłuższej podróży.