Finał letniej wyprzedaży
tel. 753 753 300
Nowości Seiko Presage Sharp Edged na horyzoncie

Nowości Seiko Presage Sharp Edged na horyzoncie

2023-05-25
Zegarki Seiko Presage Sharp Edged to nowoczesna odsłona klasycznych, męskich zegarków z mechanicznymi kalibrami. Seiko prezentuje w nich charakterystyczne dla Japończyków przywiązanie do tradycji.
Logo Seiko

Seiko - piękno kraju Kwitnącej Wiśni

Japońska firma Seiko może poszczycić się bogatą tradycją, wieloma przełomowymi rozwiązaniami i niezwykłymi osiągnięciami. Dzięki temu, że jej twórca miał ambitną wizję tego czym powinno być Seiko, dziś jest to jeden z największych i najważniejszych producentów na świecie. Wszystko to jest widoczne w każdym produkowanym współcześnie zegarku, który nie tylko wskazuje czas, lecz jest też wyrazem doświadczeń ludzi tworzących markę.
Najnowsze warianty Seiko Sharp Edged przypadną do gustu osobom ceniącym zegarkowe komplikacje oraz wysublimowaną stylistykę. Więcej o dziejach tej ponad stu czterdziestoletniej marki można przeczytać w naszym artykule: Historia japońskich zegarków Seiko - od Japonii po cały świat.

Zegarki Seiko Presage Sharp Edged

Po raz pierwszy zegarki Seiko Presage z serii Sharp Edged zostały zaprezentowane w 2020 roku, od razu wzbudzając niemałą sensację wśród miłośników wysokiej jakości zegarmistrzostwa. Seiko zaoferowało swoim Klientom zegarek czerpiący inspirację z bardzo drogich wyrobów spod szyldu Grand Seiko. Tarcze tych czasomierzy wyróżniały się spośród konkurencji ciekawym, prawdziwie japońskim wzorem. Premierowe modele zaoferowały produkt premium w przystępnej cenie, a to zaważyło na popularności jaką Sharp Edged zdobyło w krótkim czasie.
Zegarek Seiko SPB219J1
Zegarek Seiko z GMT
W następnych latach zaprezentowano kolejne warianty oraz nowe mechanizmy, na przykład Presage Sharp Edged SPB219J1 z komplikacją GMT. Przez trzy lata Sharp Edged ewoluowało w kolekcję pełną przemyślanych, funkcjonalnych, a przede wszystkim pięknych zegarków. Cieszy także to, że są oferowane za kwoty, które nie rujnują portfela.

Nowości Seiko Sharp Edged 2023

Wśród nowości w linii Presage Sharp Edged są nowe kalibry, oferujące pełne trzy dni rezerwy naciągu. Do tej pory, niektóre z modeli tej linii oferowały rezerwę naciągu wydłużoną do 70 godzin. Od tego roku, pierwsze referencje otrzymają premierowe mechanizmy z linii 6R, które dzięki usprawnieniom konstrukcji i zmniejszeniu strat energii, działają przez 72 godziny.
Seiko Presage Automatic nowość 2023
Zegarek Seiko z Open Heart
Wśród zegarków wyposażonych w nową odsłonę mechanizmów 6R są dwa nieszablonowe zegarki z komplikacją Open Heart. Od czerwca do butików dostarczane będą zegarki o numerach katalogowych SPB415J1 oraz SPB417J1. Pierwszy ma tarczę wykończoną na biało, drugi zaś otrzymał wykończenie w kolorze niebieskim. Oczywiście, kolory nie są przypadkowe i odnoszą się do japońskiej kultury, w której mają swoje specjalne znaczenia. Świadome wykorzystanie kolorów jest jedną z cech charakterystycznych modeli Sharp Edged.
Warto zauważyć, że tego typu modele - z widocznym od strony tarczy kołem balansu - były dostępne już wcześniej, czego przykładem są wciąż dostępne referencje SPB309J1 i SPB311J1. Projektanci zadbali, by nowości już na pierwszy rzut oka odróżniały się od dwóch wspomnianych zegarków, jakie są już w sprzedaży.
Zegarek Seiko
Zegarek Seiko Presage Automatic Open-Heart Sharp-Edged z białą tarczą

Seiko Presage Sharp Edged SPB415J1 - biel jedwabiu

Jasna tarcza ma kolor złamanej bieli, który nazywa się shironeri. Został on zainspirowany odcieniem, jaki ma jedwab, który nie został jeszcze wybielony. W kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni biel - Shiro - jest kolorem świętym, symbolizującym cielesną i duchową czystość. Biel jest kolorem strojów kapłanów i panien młodych. Niesłusznie oskarżeni samuraje, popełniający seppuku, przywdziewali biel, by dowieść swojej niewinności.
Pole przy godzinie szóstej, na którym prezentowany jest czas w formacie 24 godzin, ma gładki biały środek i wyraźnie wyróżnioną skalę w formie czarnych cyfr i kreseczek. Kompozycja jest czysta i elegancka, sprawiając, że Seiko Presage Open-Heart Sharp Edged SPB415J1 będzie doskonałym uzupełnieniem nawet bardzo eleganckich strojów. Jasna tarcza świetnie komponuje się z koszulami w różnych odcieniach, dopasowując się do nich przez to, że powierzchnia zmienia się i częściowo przyjmuje kolor mankietu koszuli.
Szafirowe szkło w zegarku Seiko SPB415J1
Zegarek Seiko Presage Automatic Open-Heart Sharp-Edged

Seiko Presage Sharp Edged SPB417J1 - niebieskie żelazo

Drugiemu z nowych modeli przypisano kod SPB417J1. W tym zegarku tarcza jest niebieska. Ten specjalny odcień nazwano Aitetsu. Przygotowano go, by uchwycić piękno niebieskiego żelaza, z którego powstają między innymi japońskie czajniki używane podczas ceremonii parzenia herbaty. W kulturze Japonii kolor niebieski łączy się ze skromnością. Przez długi czas był najpopularniejszym i najłatwiejszym do otrzymania barwnikiem, co sprawiało, że Yukata - codzienne, domowe ubrania ludzi prostych barwiono na ten kolor. Dziś, Yukata nadal są w użyciu, noszone nie tylko w domu ale też podczas korzystania z gorących źródeł, i nadal mają niebieski kolor.
Tarcza nowego Seiko Sharp Edged SPB417J1 jest niezwykle uniwersalna - może fantastycznie uzupełniać strój do pracy, na który składa się doskonale skrojony garnitur, a także stanowić element codziennego, swobodnego outfitu, wykorzystującego jeansy i kolorową koszulę lub t-shirt. Dodatkowo, producent zastosował tu gradient - kolor w centrum jest najjaśniejszy i najżywszy. Im dalej od centrum tarczy, tym ciemniejszy się staje, by przejść w czerń przy samej krawędzi tarczy.
Elegancki zegarek Seiko na srebrnej bransolecie SPB417J1
Niebieska tarcza zegarka Seiko SPB417J1

Seiko Sharp Edged - konopna tarcza

Wzór, który zdobi tarcze zegarków Sharp Edged, także tych najnowszych, nazywa się asanoha. Jest jednym z motywów funkcjonujących w japońskiej kulturze od ponad tysiąca lat. Odnosi się on do kwiatów konopi, która była w Japonii powszechnie wykorzystywana do produkcji odzieży. Konopie rosną szybko i nie wymagają specjalnej troski, dlatego wzór symbolizuje wzrost. Nic dziwnego, że wzór asanoha stał się motywem zdobiącym najróżniejsze przedmioty codziennego użytku, także te przeznaczone dla dzieci. Po lewej stronie tarczy znalazło się otwarcie, które ujawnia nieustannie pracujące pod spodem koło balansowe i wychwyt.
Olbrzymią nowością, a jednocześnie intrygującym zabiegiem stylistycznym, jest to, że otwarcie przesłonięte jest ażurowym elementem. Projektując ten element, designerzy sięgnęli po wzór asanoha i zredukowali go do postaci kilku prostych linii. Jednocześnie, w miejscach bezpośrednio nad kluczowymi elementami, linie zastąpiły okrągłe przeźrocza. U dołu tarcz obu zegarków znalazły się subtarcze, na których prezentowany jest czas w formacie dobowym.
Subtarcza w zegarku Seiko
Czytelny zegarek Seiko
Z daleka może wydawać się, że to pole małego sekundnika, jednak skala do 24 zdradza charakter tego wskazania. W związku z pojawieniem się na tarczy dodatkowego pola, niektóre indeksy godzinowe zostały zmniejszone tak, by nie nachodziły na to pole lub otwarcie tarczy. Mimo to, czytelność modeli Seiko SPB415J1 i SPB417J1 jest wzorowa. Wskazówki godzinowa i minutowa, oraz indeksy godzinowe otrzymały delikatne, nie rzucające się w oczy aplikacje z substancji Lumibrite, która świeci w ciemnościach.
Autorska, stworzona przez Seiko, receptura sprawia, że Lumibrite świeci światłem lepiej widzialnym dla ludzkiego oka, niż konkurencyjne substancje. Dzięki temu, czas z tarczy nowych Seiko Sharp Edged można będzie łatwo odczytać również po zmroku.
Lumibrite w zegarku Seiko

Co zmieniło się na tarczach Seiko Sharp Edged?

Wraz z premierowymi modelami, Japończycy zaprezentowali odświeżony design tarcz. Oczywiście, najbardziej widoczną różnicą względem wcześniej oferowanych zegarków jest ażurowy element częściowo przesłaniający pracujące pod tarczą części mechanizmu. Zmieniło się jednak więcej komponentów.
Elegancki zegarek Seiko Presage Sharp Edged
Odświeżono fason nakładanych indeksów godzinowych, które mają teraz spiczaste zakończenia, celujące do centrum tarczy. Aktualnie wyglądają jak klin. We wspomnianych modelach SPB309J1 i SPB311J1 miały one kształt prostokątów. Ponadto zrezygnowano z okręgu łączącego indeksy godzinowe, które dzieliły tarczę na dwie strefy. W tegorocznych modelach powierzchnia tarczy nie jest w ten sposób podzielona, w efekcie czego wydaje się ona większa, a cała kompozycja zyskała lekkość i elegancję.
Nowy kształt nadano także strzałce sekundnika. Jej grot jest delikatnie zagięty w kierunku tarczy, a nowy fason przeciwwagi ma spiczasty koniec, lepiej dopasowany do nowych indeksów.
Zegarek Seiko sekundnik
seiko presage sharp edged stalowa koperta

Seiko Presage Sharp Edged - koperta

Zegarki zachowały swój charakterystyczny kształt o ostrych krawędziach, od którego wywodzi się nazwa kolekcji. Obudowa została pokryta chemiczną powłoką Diashield, określaną jako “super hard coating”. Sprawia ona, że powierzchnia stali jest bardziej odporna na zarysowania. W przypadku tego projektu jest to bardzo ważne, ponieważ na kopercie wykorzystano naprzemiennie szczotkowanie i polerowanie, rozdzielone od siebie idealnie równymi krawędziami.
Dzięki wykorzystaniu Diashield, Presage Sharp Edged dłużej wyglądają jak nowe. Stal szlachetna oraz powłoka Diashield są materiałami hipoalergicznymi, ponieważ w swoim składzie mogą zawierać jedynie niewielką ilość niklu. Dzięki temu, są przyjazne dla osób borykających się z problemem alergii.
Wytrzymała na zarysowania koperta w zegarku seiko SPB417J1
Szafirowe szkło w zegarkach Seiko Presage Sharp Edged
Duże, wierzchnie szkło powstało z szafiru. Dla zapewnienia czytelności, nawet w słoneczny dzień, zostało pokryte warstwą powłoki antyrefleksyjnej. Dekiel koperty także został przeszklony szkłem szafirowym. W wielu, nawet dużo droższych zegarkach szwajcarskich, szkło w deklu jest wykonane ze szkła mineralnego. Kolekcjonerzy wskazują na to, że szafirowe szkło w deklu jest dowodem na to, że producent dba o każdy aspekt i detal, oferując coś, co pozornie nie wpływa w żaden sposób na właściwości zegarka.
Szkło szafirowe jest niesamowicie wręcz odporne na zarysowania - jego twardość w skali Mohsa to 9. Oznacza to, że twardością ustępuje niewielu występującym w naturze materiałom. Jednym z tej niewielkiej puli jest diament, który przez setki lat był najtwardszym znanym ludzkości materiałem.
Szafirowe szkło
Seiko wygodna koperta
Ujawnione modele mają średnicę wynoszącą dokładnie 40,2 milimetra oraz wysokość 47,4 milimetra. Ich grubość to 13,5 milimetra. Wszystkie te wymiary składają się na wygodny zegarek, który doskonale prezentuje się na każdym nadgarstku, niezależnie od jego obwodu. Jak przystało na nowoczesny zegarek, Sharp Edged Open Heart są wodoszczelne do 100 metrów. To pozwala nie zdejmować zegarka nawet podczas uprawiania sportów wodnych.

Bransoleta w Seiko Sharp Edged

Obie referencje - Seiko SPB417J1 oraz SPB415J1 - sprzedawane będą z wygodnymi bransoletami. Przygotowano je w takiej samej technologii jak koperty - to znaczy, że do ich produkcji wykorzystano stal szlachetną 316L, która została pokryta warstwą utwardzającą. Trzyczęściowe ogniwa bransolety mają w centrum dwa polerowane rzędy, co powoduje, że wyglądają dyskretnie i elegancko. Do zapinania służy sygnowane logo marki zapięcie bransoletowe, które rozpina się po naciśnięciu dwóch przycisków ukrytych pod jego spodem.
Srebrna bransoleta w zegarku Seiko SPB415J1
Mechanizm zegarka

Nowy mechanizm - Seiko 6R5J

Duszą w jaką wyposażono zegarki Presage Sharp Edged Series Open Heart SPB415J1 i SPB417J1 są nowe mechanizmy o oznaczeniu 6R5J. Powstały one na bazie manufakturowych kalibrów z linii 6R, które w ofercie Seiko znajdują się od niemal 20 lat. Produkowane początkowo trójwskazówkowe werki 6R15 oferowały 55 godzinny zapas energii.
Od 2019 roku, oferujący 70 godzinny zapas energii kaliber 6R35 zaczął wypierać starszego brata. Najnowsze, ujawnione w tym roku mechanizmy, w tym 6R5J oferują trzy pełne dni rezerwy naciągu. Informacja o tym fakcie została zapisana na tarczach wszystkich nowych modeli. Mechanizm 6R5J, tak jak większość Szóstek pracuje z częstotliwością 3 Hz, posiada dwukierunkowy automatyczny naciąg z systemem Magic-Lever i wykorzystuje 24 kamienie łożyskujące. Sprężyna włosowa powstała ze stopu Spron, który inżynierowie Seiko opracowali we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Tokijskiego.
Mechanizm Seiko Presage
Męski elegancki zegarek Seiko Presage
Stop jest bardziej odporny na działanie pól magnetycznych, dzięki czemu zegarki wyposażone w sprężyny Spron trudniej ulegają namagnesowaniu, które prowadzi do utraty dokładności. Producent podaje, że kaliber 6R5J jest odporny na pola magnetyczne o sile do 4800 A/m i 60 Gausów. Taka wartość, zgodnie z normą ISO, pozwala określać zegarki jako antymagnetyczne. Mechanizm został wykończony prosto, lecz elegancko. Wahnik jest pozłacany i ozdobiony Pasami Genewskimi, co nadaje mu charakteru i jest odzwierciedleniem zegarmistrzowskich tradycji.

Seiko Presage Sharp Edged Series Open Heart SPB415J1 i SPB417J1 - dla kogo?

Odpowiedź na pytanie brzmiące komu dedykowane są te zegarki? jest zaskakująco prosta - wszystkim mężczyznom, którzy chcieliby posiadać zegarek premium, stworzony przez jednego z najważniejszych producentów na świecie! Nowe warianty Sharp Edged Open Heart sprawdzą się jako zegarek zakładany każdego dnia. Ich eleganckie, a jednocześnie swobodne tarcze sprawiają, że fantastycznie komponują się z mankietami koszuli, a założone do t-shirtów nie wydają się być przesadnie strojne.
Zegarek Seiko z niebieską tarczą męski
Biała tarcza w zegarku Seiko Presage Sharp Edged
Fakt, że zegarki są wodoszczelne aż do stu metrów oraz to, że wyposażono je w bransolety, czyni je dodatkowo modelami, które z powodzeniem można zabrać na weekend poza miastem. Docenią to Panowie, którzy wolą mieć jeden użyteczny i odporny przedmiot, zamiast dwóch przeznaczonych na różne okazje.
Sharp Edged Open Heart to także prawdziwa gratka dla tych, którzy chcieliby stać się posiadaczami pierwszego zegarka z mechanizmem manufakturowym o intrygującej komplikacji. Kalibry Seiko 6R to trwałe wyroby, a także doskonały punkt wejścia w świat manufakturowych konstrukcji, ponieważ ich okresowe serwisy można przeprowadzić w pracowniach zegarmistrzowskich w Polsce. Możliwość podziwiania pracy serca mechanizmu przez tarczę potrafi dać wiele radości i umilić firmowe briefingi.
Zegarek Seiko z niebieską tarczą na srebrnej bransolecie

Seiko Sharp Edged w Zegarek.net

Pierwsze dostawy nowości, czyli referencji SPB415J1 oraz SPB417J1, zostały zapowiedziane przez Seiko na czerwiec bieżącego roku. Gdy tylko staną się dostępne, pojawią się w naszym sklepie internetowym.
Zegarek.net jest autoryzowanym parnerem Seiko, dlatego wybierając nasz sklep macie Państwo pewność, że kupowane produkty są nowe, oryginalne i pozbawione wad. Dodatkowo, zegarki zostaną państwu dostarczone w oryginalnych pudełkach, z obowiązującą na terenie kraju gwarancją oraz instrukcją w języku polskim.