Zegarki na Dzień Mamy 2024
tel. 753 753 300
Premierowe modele Seiko 5 Sports SKX

Premierowe modele Seiko 5 Sports SKX

2023-06-28
W katalogach Seiko można znaleźć wiele nowoczesnych zegarków, stworzonych współcześnie i wyznaczających zegarkowe trendy. Są też oferowane modele odwołujące się do bogatej historii marki, które dopiero poznane bliżej mogą zostać w pełni zrozumiane i docenione. Przykładem jest przebojowa linia Seiko 5 Sports SKX Style, która odnosi się do jednego z najważniejszych modeli jakie powstały w japońskich zakładach.

Seiko 5 - automatyczne zegarki dla każdego

Seiko tworząc, na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku linię 5, chciało zaoferować atrakcyjny cenowo, przez co dostępny dla szerokiego grona odbiorców, zegarek automatyczny, który jednocześnie będzie produktem wysokiej jakości. W tamtym okresie zegarki z automatycznym naciągiem, chociaż oferowane już od ponad trzydziestu lat, nie były tak popularne jak dziś. Intensywne prace doprowadziły w 1963 roku do premiery zegarka Seiko Sportsmatic 5.
Seiko 5 Sportsmatic na bransolecie
Źródło: https://vintageseiko.nl/store/product/seiko-sportsmatic-6619-8140
Seiko 5 Sportsmatic z ubiegłego wieku
Źródło: https://vintageseiko.nl/store/product/seiko-sportsmatic-6619-8140

Stworzono go w taki sposób, by miał 5 cech, gwarantujących trwałość i praktyczność. Były to:

  • automatyczny naciąg sprężyny napędowej;
  • czytelny datownik day-date;
  • trwałe, stalowe koperty i bransolety;
  • wodoszczelność pozwalająca na uprawianie sportów;
  • koronka wygodnie przesunięta na godzinę czwartą;

Ten przepis okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Nowa linia szybko stała się popularna na rodzimym rynku, a z czasem także na innych rynkach- najpierw azjatyckich, później zdobywając uznanie klientów z całego świata.

Na potrzeby linii 5, zegarmistrzowie opracowali datownik day-date, który mógł być prezentowany w jednym okienku. Wcześniejsze rozwiązania wymagały dwóch oddzielnych okienek, co sprawiało, że produkcja tarczy była bardziej skomplikowana. W ramach linii 5 debiutował też zegarek Seiko 5 Sports Speed-Timer, którego mechanizm był jednym z pierwszych łączących stoper i automatyczny naciąg.

Więcej o jego historii znaleźć można w artykule : Przedstawiamy trzy nowe zegarki Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph.

Zegarek Seiko 5 Sports Speed-Timer
Zegarek Seiko 5 Sports Speed-Timer
W czasie sześciu dekad istnienia linii 5 powstała trudna do policzenia liczba modeli i ich wariantów. W większości były to zegarki trzy wskazówkowe, wyposażone jednak w pomysłowe dodatki, takie jak bezel ze skalą kompasu lub zamknięte w kopertach o nietypowych kształtach. Wiele z nich zyskało status kultowych i jest poszukiwana na rynku wtórnym.
24h
Seiko 5 Sports Automatic The Stealth SRPJ09K1
1.849,00 zł1.664,00 zł
Seiko 5 Sports Automatic The StealthSRPJ09K1
Bestseller
24h
Seiko 5 Sports Automatic Cement Special Edition SRPG63K1Seiko 5 Sports Automatic Cement Special Edition SRPG63K1 - hover
1.499,00 zł1.349,00 zł
Seiko 5 Sports Automatic Cement Special EditionSRPG63K1
(2)
Bestseller
24h
Seiko 5 Sports Automatic Yuto Horigome Limited Edition SRPJ37K1
1.549,00 zł1.394,00 zł
Seiko 5 Sports Automatic Yuto Horigome Limited EditionSRPJ37K1
Edycja specjalna

Seiko SKX007 - kultowy Seiko Diver

Zegarki Seiko Divers SKX007 to prawdziwe divery, które japońska firma produkowała od 1996 roku. Powstały miliony egzemplarzy, czyniąc ten model jednym z najpopularniejszych zegarków do nurkowania w historii, który w tym aspekcie zdeklasował takie legendy jak Rolex Submariner czy Omega Seamaster Professional. Podobnie jak wspomniane zegarki, kilkunastokrotnie droższe od SKXa, Seiko spełniał właściwości normy ISO 6425 dotyczącej zegarków dla nurków. To znaczy, że miał nie tylko bezel pozwalający pod wodą łatwo obserwować upływający czas, ale był też odporny na wpływ pól magnetycznych, czytelny w ciemnościach i odporny na wstrząsy.
Zegarek Seiko SKX007
Żródło: https://wornandwound.com/10-years-later-the-seiko-skx007-as-seen-by-the-ww-editors/
Zegarek Seiko na srebrnej bransolecie
Koperta zegarka przez wielu wskazywana jest jako jedna z najwygodniejszych, jakie były oferowane, nie tylko z modeli z oferty Seiko, ale ze wszystkich dostępnych zegarków. Przyczyniły się do tego koronka umieszczona przy godzinie 4 oraz świetne proporcje. Jej średnica - 42,5, połaczona z wysokością wynoszącą zaledwie 46 i grubością 13,25 milimetra sprawiała, że zegarek pewnie leżał nawet na drobnych nadgarstkach. Na potężniejszych też wyglądał okazale, ponieważ miał szeroką bransoletę i jak na zegarek typu diver dużą tarczę. Te zalety i niska cena sprawiły, że Seiko SKX007 był modelem bardzo popularnym.
W związku z tym, co odważniejsi Klienci zaczęli customizować swoje zegarki, wymieniając w nich tarcze, bezele, bransolety lub wskazówki. Ku wielkiemu niezadowoleniu miłośników, zegarek przestał być produkowany. Wynikało to z tego, że w sprzedaży znalazła się już kolejna generacja Diverów Seiko, wyposażonych w lepsze mechanizmy i zmienioną, dostosowaną do współczesności stylistykę.
Zegarek Seiko SKX007 na czarnym pasku
Źródło: https://monochrome-watches.com/seiko-skx007-family-seiko-beater-divers/
Zegarek Seiko SKX013

Seiko SKX013, czyli młodszy brat

Pod numerem referencyjnym SKX013 oferowany był mniejszy wariant kultowego SKXa. Oznacza to, że miał tę samą stylistykę i mechanizm, a zmieniona została obudowa. Jego kopertę zmniejszono do 38 milimetrów, jednak zachowała kształt i cechy znane z większego modelu. Model SKX013 ma grono wiernych fanów, tych doceniających odrobinę mniejsze zegarki, jednak nigdy nie był aż tak sławny jak zegarek z kopertą o średnicy 42,5 milimetra.

Seiko 5KX - najlepiej brzmią znane piosenki

Dużym zaskoczeniem okazał się powrót modelu SKX007 w nowej, odrobinę zmienionej wersji. W 2019 roku kultowe Seiko powróciło jako Seiko 5 Sports, które przygotowano w wielu ciekawych wariantach kolorystycznych. W ten sposób Japończykom udało się zadowolić fanów i dotrzeć do nowej generacji Klientów. Dla młodych, kluczową rolę w wyborze zegarka odgrywa design, który musi pasować do ich indywidualnych gustów i być dodatkiem perfekcyjnie dopasowanym do stylu.

Dokładnie takie okazały się nowe Seiko 5 Sport, nazywane też Seiko 5KX, kolorowe, bezkompromisowe i niejednokrotnie zaprojektowane we współpracy z markami, które doceniają ludzie młodzi. Przygotowano modeli w kolaboracji z popularnymi mangami - seriami japońskich komiksów oraz anime czyli serialami animowanymi, tworzonymi w oparciu o mangi, Naruto oraz One Piece.

Zegarki Seiko 5KX na bransolecie
Zegarek Seiko 5KX z niebieską tarczą

Pojawiły się modele dedykowane postaciom z konsolowych bijatyk Tekken, a także zaprojektowane przez japońskiego artystę Auto Moai. Produkowane obecnie modele różnią się nieznacznie od oryginałów, chociaż zachowany został rozmiar obudowy. Współczesne modele 5 Sports wykorzystują nowy, lepszy mechanizm z serii 4R, wyposażony w stop sekundę i możliwość nakręcania koronką.

Wodoszczelność obecnie jest określana jako do 100 metrów co pozwala spokojnie pływać z zegarkiem na ręku. Koronka w modelach Seiko 5 Sports nie jest już zakręcana. Odejście od klasycznych kolorów serii SKX0xx okazało się doskonałym pomysłem, a Seiko 5 Sport stało się przedmiotem must have dla młodych.

Miniaturyzacja w zegarkach Seiko 5

W lutym 2023 roku zaprezentowane zostały nowe, odrobinę mniejsze modele Seiko 5 Field. Zegarki o średnicy 36,4 milimetra spotkały się z ciepłym przyjęciem fanów zegarków. Te nowe modele dały też Klientom nadzieję na to, że Seiko dostrzega aktualne trendy - ponownie modne stają się małe zegarki męskie - co w niedalekiej przyszłości zaowocuje ciekawymi wzorami o zmniejszonych gabarytach. Nikt nie spodziewał się jednak powrotu jednej z ikon marki - modelu SKX.
Zegarek Seiko 5 Sports Automatic SKX
Zegarki Seiko SKX na bransolecie srebrnej
Lada moment Klienci będą mogli kupić jeden z czterech nowych modeli, wiernych zegarkom z przeszłości w wygodnym rozmiarze 38 milimetrów. Nowa średnica koperty sprawia też, że model ten jest zegarkiem typu unisex. Każda z premierowych referencji to zegarek ze stali szlachetnej połączonej z trójrzędową bransoletką o sportowym zapięciu. W ich wnętrzach wykorzystano jedne z najpopularniejszych na świecie mechanizmów automatycznych. Wersje kolorystyczne pozwolą każdemu znaleźć coś interesującego dla siebie.

Tarcze w nowych Seiko 5 Sports SKX style 38 mm

Premierowe modele zachowały tarcze, których układ oddaje ten z modeli SKX007 i SKX013. Obecne są tu trójkątny indeksów godziny 12, elipsy symbolizujące godziny 6 i 9 oraz kropki na pozostałych znacznikach. W miejscu godziny 3 znalazł się podwójny datownik, oczywiście w jednym okienku. Górną część tarczy zajęło logo marki i stylizowana 5 symbolizująca rodzinę Seiko 5. U dołu, zamiast informacji o wodoszczelności, liternictwem imitującym odręczne zapisano informację o pracującym we wnętrzu automatycznym mechanizmie.
Zegarek Seiko 5 SKX Automatic
Zegarek Seiko 5 Sports Automatic SKX Midi

Seiko 5 Sports SKX Sports Style 38 MM - SRKP29K1 i SRPK31K1

Modele o oznaczeniach SRPK29K1 i SRPK31K1 to zegarki przygotowane z myślą o Klientach doceniających klasyczne zestawienia kolorystyczne, które są zawsze na miejscu i pasują do większości stylizacji. Zegarek wykorzystujący czarny bezel z białymi oznaczeniami i czarną tarczę z białymi indeksami godzin oraz wskazówkami oznaczono numerem SRPK29K1. To absolutna i ponadczasowa klasyka, która zawsze wygląda świetnie.
Drugi stonowany model to SRPK31K1, którego tarcza ma kremowy kolor. Nałożono na nią indeksy o czarnych obwódkach. Także wskazówki mają wyraźne, ciemne kontury. Bezel w tym wariancie jest ciemnoszary. To ciekawa wariacja na temat bardzo modnych obecnie zegarków sportowych z białą tarczą i czarnym bezelem dla nurków, jakie można znaleźć w ofercie nie tylko Seiko, ale też wielu firm szwajcarskich.
Zegarek Seiko 5 Sports Automatic SKX Midi SRPK31K1
Zegarek Seiko 5 Sports Automatic SKX Midi z pomarańczową tarczą

Seiko 5 Sports SKX Sports Style 38 MM SRPK35K1 - mechaniczna pomarańcza

Trzecia z nowości, czyli model oznaczony jako SRPK35K1, to powrót do nurkowych korzeni. Jego tarcza jest pomarańczowa, ponieważ ten kolor jest jednym z najdłużej widocznych w wodzie, w miarę jak poruszamy się w głąb. To oczywiste nawiązanie do SKXa z pomarańczową tarczą.

Współczesne 5-tki z pomarańczowymi tarczami mają jednak bardzo delikatny szlif słoneczny, tworzący na powierzchni piękne świetlne refleksy. W ten sposób całość ma bardziej wyrafinowany, luksusowy charakter, niż w modelach typowo użytkowych, tworzonych w przeszłości.

Indeksy mają ciemne, kontrastowe kontury, a wskazówki godzinowa i minutowa wykończono kolorem złotym. Ten sam złoty odcień wykorzystano do opisania cyfr i zaznaczenia skali nurkowej na czarnym pierścieniu do nurkowania. Sekundnik jest czarny, co sprawia, że jego ruch w ciekawy sposób ożywia przestrzeń pod szkłem.

Zegarek Seiko z pomarańczową tarczą i szlifem słonecznym
Zegarek Seiko 5 Sports Automatic SKX Midi Tiffany Blue

Seiko 5 Sports SKX Sports Style 38 MM SRPK33K1 - czarny koń

Najodważniejszą i najciekawszą wersją wśród premierowych modeli jest bezsprzecznie SRPK33K1z tarczą w kolorze określonym jako mint green. To model, który odzwierciedla aktualną modę i ma szansę trafić do wielu odbiorców zachwyconych nietuzinkowymi zegarkami jak Patek Philippe Nautilus 5711/1A-018 Tiffany ; Co. noszonym przez rapera Jay-Z.
Gładka, zielona tarcza została oznaczona czarnymi skalami i indeksami o czarnych otokach. Wskazówki godzinowa i minutowa są złote, co ułatwia odczytywanie godziny. Czarny wkład pierścienia dla nurków mocno kontrastuje z tarczą, dodatkowo uwidaczniając ją. To Seiko 5 będzie w tym sezonie wymieniane w rankingach najgorętszych zegarków sezonu jednym tchem z modelami takimi jak Tissot PRX Ice Blue i Citizen Tsuyosa NJ0151-88M.
Zegarek Seiko 5 Sports Automatic SKX Midi Tiffany Blue na srebrnej bransolecie
Zegarek Seiko SRPK29K1 z czarną tarczą i datownikiem

Seiko 5 Sports SKX Sports Style 38 MM - stworzony zgodnie z zasadami

Oczywiście, nowości przygotowane zostały zgodnie z pięcioma regułami, sformułowanymi na samym początku prac, które dały światu zegarki Seiko 5. Są one wyposażone w manufakturowe mechanizmy Seiko 4R36 z automatycznym naciągiem i sprężyną Spron, która jest znacznie odporniejsza na zerwanie niż klasyczne. Dodatkowo mechanizm wyposażony jest w komplikację datownika day-date, prezentowaną w jednym, poziomym okienku.
Trzydziesto ośmio milimetrowe 5 Sports SKX Style są wykonane ze stali szlachetnej, która jest trwała i przyjazna osobom cierpiącym na alergię na nikiel. Ich bransolety, chociaż z pozoru proste, mają pełne ogniwa i zapięcia z mikroregulacją umożliwiającą idealnie dopasować obwód do nadgarstka. Koronki znajdują się przy godzinie czwartej. Podwyższona wodoszczelność i odporna sprężyna pozwalają wykorzystywać zegarek podczas uprawiania sportów, także tych związanych z wodą.
Koperta i bransoleta ze stali szlachetnej w zegarku Seiko
Zegarek Seiko SRPK31K1 z kremową tarczą na bransolecie srebrnej

Nowe Seiko 5 Sports SKX Style 38 MM - dla kogo?

Zaprezentowane zegarki Seiko 5 Sports to doskonała propozycja dla kobiet i mężczyzn. Panowie docenią rozpoznawalny styl sportowego Seiko Divers 200m, który przez dekady obecności na rynku stał się synonimem trwałego i dostępnego zegarka sportowego, zdolnego przetrwać każdą wyprawę, zamkniętego w bardzo wygodnej kopercie w rozmiarze 38 milimetrów.
Model ten może też przypaść do gustu Paniom, które chciałyby nosić, duży zegarek o rasowym, sportowym wyglądzie, a jednocześnie nie chcą modelu, który przeszkadza. Dla wielu kobiet noszenie zegarka w rozmiarze 42 milimetrów jest niewygodne i przeszkadza w codziennym życiu. Dlatego nowe modele Seiko 5 Sports w rozmiarze 38 milimetrów są czymś, na co powinny one zwrócić swoją uwagę. Jest to też zegarek, który dzięki swoim gabarytom może być wygodnie noszony na naprawdę drobnych nadgarstkach, co sprawia, że może stać się doskonałym prezentem dla nastolatek i nastolatków.
Zegarek Seiko Tiffany Blue

Nowości z linii 5 Sports już dostępne w Zegarek.net

Sklep Zegarek.net jest autoryzowanym dystryburorem zegarków japońskiej marki Seiko. Dlatego decydując się na zakup w naszej firmie zyskujecie państwo pewność legalnego pochodzenia zegarków oraz to, że objęte są dwuletnią gwarancją producenta!

Zegarki są już dostępne do zamówienia w naszym sklepie Zegarek.net!

Autor artykułu

Jakub Wronowicz- autor artykułu
Jakub WronowiczPasjonat zegarków męskich z głębokim zrozumieniem psychologii marketingu. Kiedy nie analizuje najnowszych trendów w zegarmistrzostwie, oddaje się rytmom tańca. Posiadacz kilku wyjątkowych modeli, wie dokładnie, jaki zegarek spełni Twoje oczekiwania.