Jesienna Wyprzedaż 2024
tel. 753 753 300
Współczesna reinterpretacja najnowszego zegarka Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Sec Solar Chronograph

Współczesna reinterpretacja najnowszego zegarka Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Sec Solar Chronograph

2023-07-24
Japońskie Seiko od początku swojego istnienia jest marką tworzącą nietuzinkowe, a jednocześnie prawdziwie innowacyjne zegarki. Już niedługo, w sprzedaży pojawi się nowy model z linii Prospex, zwracający uwagę niebanalną tarczą. Zachęcamy do przyjrzenia mu się z bliska.
Zegarek Seiko Astron w złotej kopercie z 1969 roku

Zegarki Seiko - zawsze o krok przed innymi

Twórca marki Seiko - pan Kintaro Hattori - kierował się zasadą, mówiącą, że Seiko zawsze ma być o krok przed innymi. Dzięki temu, stworzył wraz z podobnie myślącymi pracownikami, innowacyjną firmę o globalnym zasięgu, zdolną do kreowania trendów i przygotowywania nowych zegarmistrzowskich technologii.

Seiko jako pierwsze wprowadziło na rynek zegarek z mechanizmem kwarcowym. W 1969 roku debiutował Astron w złotej kopercie, który kosztował więcej niż kompaktowy samochód osobowy Toyota Corolla i był dwukrotnie droższy niż złote Grand Seiko z tego czasu.

W 1983 roku Seiko wprowadziło na rynek pierwszy analogowy zegarek kwarcowy, wyposażony w komplikację stopera o dokładności określanej na 1/20 sekundy, we wnętrzu którego pracował mechanizm 7A28. Wcześniej, wszystkie naręczne kwarcowe stopery były zegarkami cyfrowymi. Zegarki z początku lat osiemdziesiątych wyróżniały się umieszczeniem koronki i 3 przycisków funkcyjnych na wysokości godzin 2, 4, 8 i 10, co tworzyło charakterystyczny X. Kaliber 7A28 został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z tradycyjnym zegarmistrzowskim podejściem w taki sposób, by możliwa była jego naprawa. Mechanizm wykonany był w całości z metalu i łożyskowany aż 15 syntetycznymi rubinami. Był nawet wyposażony w możliwość regulacji, dzięki której zegarmistrz mógł poprawić dokładność jego chodu, by ta mieściła się w miesięcznych widełkach +/- 5 sekund! Współcześnie, wiele szwajcarskich firm reklamuje taką dokładność swoich kwarcowych zegarków jako bardzo dużą. W Seiko była ona standardem w wielu mechanizmach sprzed czterdziestu lat.
Pierwszy na świecie analogowy zegarek kwarcowy z chronografem
Zegarek Seiko KINETIC z mechanizmem kwarcowym
Kolejną z przełomowych technologii były zegarki Seiko Kinetic - zegarki z mechanizmami kwarcowymi, które podobnie jak klasyczne modele automatyczne, generowały energię potrzebną do pracy zawsze, gdy właściciel nosił zegarek. Tak samo, jak zegarki mechaniczne, modele Kinetic posiadały wahnik, który obracał się tworząc energię magazynowaną następnie w akumulatorze na później. Flagową linią wykorzystującą mechanizmy kinetyczne była Sportura. Na przełomie XX i XXI wieku zegarki te były jednymi z najdoskonalszych sportowych zegarków kwarcowych. Wśród nich, od około roku 1999, oferowane były wyjątkowe modele wyposażone w prawdziwie rewolucyjny mechanizm ze stoperem umożliwiającym pomiar z dokładnością do 1/10 sekundy!

Seiko Sportura Chronograph 9T82 z serii SLQ

Seiko Sportura w wersji z chronografem, wyposażone w skomplikowany kaliber 9T82 oferowane były pod numerami referencyjnymi SLQ. Powstało zaledwie trzynaście różnych modeli wykorzystujących ten luksusowy kaliber. Wiele z tych referencji było zegarkami limitowanymi, produkowanymi w seriach 500, 1000 i 2500 egzemplarzy, co sprawia, że Sportura SLQ jest dziś przedmiotem trudno dostępnym, drogim i poszukiwanym przez wyspecjalizowanych kolekcjonerów.
Mechanizm kwarcowy w zegarku Seiko KINETIC
Wprowadzenie Ultimate Kinetic Chronograph cal. 9T82

Stało się tak ponieważ mechanizm 9T82, jako jedyny mechanizm kinetyczny, był składany i dekorowany ręcznie przez zegarmistrzów zatrudnionych w zakładzie Grand Seiko. Ten hybrydowy mechanizm wykorzystywał aż 38 kamieni łożyskujących i był niezwykle charakterystyczny z uwagi na rzadko spotykane rozmieszczenie wskazówek.

Zależnie od modelu zegarki Sportura Kinetic Chronograph 9T82 miały cztery niezależne tarcze lub jedną, na której nie centralnie rozmieszczono wskazania czasu i stopera. W dolnej połowie przodu zegarka, który zazwyczaj zajmuje tarcza, znajdowała się największa tarczka, ponad którą poruszały się 3 wskazówki czasu bieżącego. Powyżej, przy 12, 2 i 10 pracowały niezależne wskazówki prezentujące czas zmierzony przez stoper. Największe pole, przy indeksie godziny dwunastej, zajmowała wskazówka sekundowa. Po jej lewej stronie błyskawicznie kręciła się wskazówka 1/10 sekundy. Zaś po prawej, dwie wskazówki zliczały minuty i godziny.

Osiągnięcie dokładności do 1/10 sekundy było w tamtym czasie możliwe, dzięki doskonałej precyzji wykonania mechanizmu i wiązało się z ogromnym zużyciem energii - gdy w zegarku był uruchomiony chronograf, pobór energii z akumulatora wzrastał 10 krotnie! Automatyczny system generowania energii (AGS) ładował akumulator, który pozwalał na 1 pełny miesiąc pracy, o ile stoper nie był używany dłużej niż 3 godziny dziennie. Ten jedyny w swoim rodzaju mechanizm można serwisować wyłącznie w Japonii, w zakładach Grand Seiko, w których powstawał przed kilkunastoma laty.

Dziś, egzemplarze których akumulator nadal jest sprawny, osiągają na aukcjach ceny sięgające 15 tysięcy złotych.

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Sec Solar Chronograph - współczesna reinterpretacja

Z początkiem czerwca bieżącego roku ogłoszona została kolejna nowość Seiko, należąca do linii Seiko Prospex Speedtimer. Pod nazwą Speedtimer kryją się zegarki Seiko, wyposażone w mechanizmy z komplikacją stopera, które stylistycznie nawiązywały do historycznych modeli marki, takich jak Seiko 5 Sports Speed-Timer, o numerach referencyjnych zaczynających się od 6139.

Nowością na sezon letni 2023 jest Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Sec Solar Chronograph, wykorzystujący nowy mechanizm o nietypowym układzie wskazań, nawiązujący do kolekcjonerskich modeli Sportura SLQ z mechanizmem 9T82. Prospex Speedtimer 1/100 sec, podobnie jak Sportura, ma wskazówki umieszczone na czterech niezależnych tarczkach.

Seiko 1/100 sec Solar Chronograph
Zegarek Seiko 1/100 sec Solar Chronograph
Jeszcze w lipcu, do autoryzowanych dystrybutorów Seiko, takich jak ZEGAREK.NET, dostarczone zostaną pierwsze egzemplarze tych premierowych wyrobów. Na początek dostępne będą 4 warianty kolorystyczne. Trzy z nich to zegarki przeznaczone do stałej produkcji, a czwarty jest wersją limitowaną, upamiętniającą rolę Seiko jako oficjalnego chronometrażysty w czasie 19 Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. Wcześniejsze modele Solar Chronograph opisywaliśmy w artykule, który można znaleźć tutaj.

Układ tarcz w Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Sec Solar Chronograph

Speedtimer ma jedno szkło, pod którym rozmieszczono wszystkie wskazania. Dolną połowę przestrzeni pod szafirowym szkłem zajmuje tarczka, na której prezentowane są godziny i minuty czasu bieżącego. Po przełączeniu zegarka w tryb stopera, te dwie wskazówki ustawiają się jedna nad drugą, celując w górę, a po uruchomieniu pomiaru czasu na żądanie, działają jak jedna wskazówka poruszając się jednocześnie. Przy godzinie 12 znalazła się wskazówka sekundowa stopera. Po jej lewej prezentowane są dziesiąte części sekundy, a strzałka z prawej wskazuje setne części sekundy. W zegarku zrezygnowano z datownika, dzięki czemu żaden zbędny element nie utrudnia szybkiego odczytu dokładnie odmierzonego czasu.
Układ tarcz w seiko prospex speedtimer 1/100 sec solar chronograph
Zegarek Seiko Prospex Speedtimer na bransolecie
Dużą zmianą, a jednocześnie uproszczeniem tego jak prezentowane są odmierzone wartości, jest skrócenie długości możliwego pomiaru. W Sporturach można było odmierzyć maksymalnie 12 godzin, jednak odczytywanie wyniku było skomplikowane, przez co funkcja była niepraktyczna. Na małej tarczy po prawej stronie wskazówka godzinowa pracowała w trybie jednego obrotu na 12 godzin, zaś minutowa wykonywała dwa obroty w ciągu jednej godziny, co mogło powodować trudności ze sprawdzeniem wyniku. W nowych Prospex Speedtimer pomiar może trwać maksymalnie 60 minut, a jego wynik prezentowany jest na większej tarczy, dzięki czemu jest całkowicie czytelny.

Koperta modelu Speedtimer 1/100 Sec Solar Chronograph

Debiutujące modele Prospex Speedtimer są nie tylko wygodniejsze w kwestii odczytywania godziny, ale też znacznie wygodniejsze w noszeniu na nadgarstku. Sportury SLQ były typowymi przedstawicielami swojej epoki - sportowymi zegarkami, o bardzo dużych i masywnych koperta. Ich średnice wahały się od 44, do nawet 48 milimetrów!

Tegoroczne premiery to nadal okazałe zegarki sportowe, jednak odrobinę mniejsze i lepiej dopasowane do aktualnych trendów, przez co o wiele wygodniejsze w codziennym noszeniu. Stalowe koperty ujawnionych wyrobów mają 42 milimetry średnicy, zaś ich wysokość to zaledwie 48,3 milimetra. Grubość koperty to 12,9 milimetra, co w przypadku skomplikowanego zegarka ze stoperem, jest doskonałym wynikiem. Czyni on z nowego wariantu Prospex wygodny zegarek, który z powodzeniem można nosić nawet pod mankietem koszuli.

Koperta w zegarku Seiko Prospex
zegarek seiko SFJ001P1
Podobnie jak zegarki wyposażone w pierwszy w historii kwarcowy, analogowy mechanizm ze stoperem, tak nowe modele mają trzy przyciski i koronkę rozmieszczoną przy godzinach 2, 4, 8 i 10. Koronka umieszczona została przy godzinie czwartej. Kształt litery X, w który układają się te elementy oraz nietypowy rozkład wskaźników pod szkłem sprawiają, że nowy Speedtimer ma swój indywidualny styl i dzięki temu można go rozpoznać błyskawicznie. Koperta powstała ze stali szlachetnej, która jest przyjazna dla osób z alergiami. Stopy stali wykorzystywane do produkcji zegarków, to gatunki wykorzystywane w medycynie, więc nie powodują alergii.

Dekle zamykające kopertę od dołu są pełne i zakręcane. Znalazły się na nich standardowe dla marki oznaczenia dotyczące wodoszczelności, antymagnetyczności, materiału z którego wykonana jest koperta oraz zastosowanego mechanizmu. W wariantach limitowanych dekiel wykończono dodatkowo okazjonalnym grawerowaniem.

Jak przystało na zegarek z linii Prospex, nowy Speedtimer jest wodoszczelny do 100 metrów, co pozwala nosić go w każdych warunkach pogodowych i używać podczas pływania. Zegarek nie jest polecany do nurkowania, ponieważ ma dodatkowe przyciski funkcyjne. W kolekcji Prospex oferowanych jest jednak wiele certyfikowanych normą ISO zegarków do nurkowania.

Zegarek Seiko Prospex Speedtimer 1/100 sec Solar Chronograph
Bransoleta w zegarkach Seiko Prospex Speedtimer
Wszystkie cztery debiutujące referencje to zegarki wyposażone w stalowe bransolety. Mają one ponadczasowy, sportowy wzór ogniw o trzech szerokich rzędach. Wykończone zostały matowo, a zależnie od wariantu zegarka mogą mieć naturalny srebrny kolor stali lub czarny, osiągnięty dzięki powłoce PVD. Do ich zapinania służy sportowy zatrzask z zabezpieczeniem przed przypadkowym otwarciem i mikroregulacją wymagającą użycia prostego narzędzia do teleskopów.

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Sec Solar Chronograph SFJ001P1 - Panda

Pierwszą referencją w nowej linii jest SFJ001P1, w którym wykorzystano popularną wśród klientów i kolekcjonerów, kolorystykę nazywaną Panda. Pandą określa się zegarki ze stoperem, których tarcze są białe lub srebrne, a totalizatory stopera czarne - zupełnie jak niedźwiedź bambusowy, którego głowa w większości ma białe futro, a w okołu oczu czarne.

Nowy kwarcowy chronograf Seiko ma srebrną, zmatowioną tarczą, ponad którą delikatnie wystają otoki czterech czarnych subtarcz. Czarna jest również flansza na krawędzi tarczy, która łączy ze sobą wszystkie subtarczki. Czcionki i skale są białe. Każda z subtarcz jest opisana, by pomóc użytkownikowi przyzwyczaić się do tego, w jaki sposób należy odczytywać odmierzony czas. Koperta i bransoleta są jednolicie srebrne.

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Sec Solar Chronograph SJF001P1 - Panda
Limitowany zegarek Seiko Prospex
Przygotowany z tej okazji zegarek to model full black - ma całą czarną kopertę i bransoletę. Także tarcza jest czarna, wykończona białymi napisami i czcionkami oraz złotymi akcentami. W kolorze złotym są wskazówki stopera, wskazówka minutowa oraz otoki poszczególnych subtarcz. Na odwrocie wygrawerowane zostało logo i nazwa imprezy, informacja o tym, że Seiko pełni na niej funkcję chronometrażysty, a także informacja o numerze egzemplarza z numerowanej puli 4000 sztuk. Zegarek zostanie dostarczony do Klientów w okazjonalnym pudełku z napisem Limited Edition.
Archiwalny model zegarka Seiko z początku lat dziewięćdziesiątych
Speedtimer SFJ005P1 jest hołdem dla zegarków z początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, dlatego jego kolorystyka jest nowoczesną interpretacją tej z przeszłości. Tarcza ma brązowy kolor, subtarcze są czarne, wskazówki stopera czerwone, a liternictwo białe. Ta niebywale ciekawa i odważna kompozycja zamknięta została w kopercie z czarnym bezelem i czarnym rzędem ogniw w bransolecie. Powstanie 4000 numerowanych egzemplarzy, które zostaną dostarczone Klientom w specjalnych pudełkach Prospex Limited Edition. Szczególnie ten wariant może mieć dużą wartość kolekcjonerską, ponieważ odwołuje się do aż trzech wcześniejszych, kultowych już modeli.

Najnowszy mechanizm solarny Seiko 8A50

Sercem Speedtimerów 1/100 sec Solar Chronograph jest zupełnie nowy, zasilany solarnie mechanizm o oznaczeniu 8A50. W nomenklaturze Seiko, mechanizmy, których nazwa zaczyna się od 8, to zazwyczaj bardzo zaawansowane konstrukcje, przynoszące przełomowe rozwiązania. Tak samo jest w przypadku najnowszego wariantu. W standardowym trybie - czyli prezentacji czasu, wskazówki na dolnej subtarczy pokazują godzinę i minuty, a pozostałe są zatrzymane celując do góry.

Naciśnięcie dolnego lewego przycisku, opisanego Mode powoduje przejście do trybu stopera. Wszystkie wskazówki ustawiają się w pozycji do góry. Po uruchomieniu pomiaru - przycisk po prawej stronie obudowy, opisany jako Start/Stop, wskazówki godzinowa i minutowa pracują w tandemie. Ponieważ obie są tej samej szerokości, a minutowa jest dłuższa, to wygląda to jakby nad dolną tarczą była tylko jedna strzałka. Stoper może odmierzyć maksymalnie 60 minut. Szczególne wrażenie robi umiejscowiona przy godzinie 2:30 wskazówka 1/100 sekundy, która pędzi na tyle szybko, że rozmywa się dla ludzkiego oka. Guzik u góry po lewej stronie służy do uchwycenia międzyczasów i resetowania stopera po zakończeniu pomiarów.

mechanizm kwarcowy w zegarku seiko prospex
Koronka w zegarku Seiko Prospex
Po ponownym użyciu przycisku Mode zegarek wraca do trybu prezentowania czasu i ustawia się na aktualną godzinę. Zapas energii, jaki może zostać zgromadzony w akumulatorze, wystarcza na około 6 miesięcy, przy założeniu, że dziennie wykonywany jest jeden 60 minutowy pomiar na żądanie. Używając zegarków zasilanych solarnie, warto pamiętać o tym, że czas ładowania od zera do maksimum, w silnym sztucznym świetle to około 260 godzin, więc jesienią i zimą lepiej nie chować zegarka do pudełka. Dokładność zegarka określono na +/- 15 sekund w skali miesiąca. Ponieważ zegarek ma nietypowy układ wskazówek, to we wnętrzu mechanizmu pracuje aż pięć silników, po jednym dla każdej z nich.
Mechanizmy stale uzupełniające zapas energii ze światła są bardzo ekologiczne - nie wymagają wymiany baterii. Każdego roku w zegarkach wymienianych jest tak dużo baterii, że mogłyby one utworzyć stos znacznie większy niż wszystkie ośmiotysięczniki świata. Niestety wiele z nich nie zostaje poddana profesjonalnemu recyklingowi, przez co zatruwa środowisko naturalne. Wybierając zegarek Seiko Solar pomaga się zachować naturę w lepszym stanie.
Zegarek Seiko Prospex
Zegarek Seiko Propsex Speedtimer 1/100 sec Chronograph ze stoperem

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 sec Solar Chronograph - wierny tradycji i nowoczesny

Opisane nowości z linii Prospex Speedtimer to wyroby, które ludzie tworzący Seiko przygotowali z najwyższym szacunkiem dla ogromnych osiągnięć i zasług, jakie ma firma w kwestii rozwoju zegarmistrzostwa, a zwłaszcza tego kwarcowego. Japoński producent, który jako pierwszy skomercjalizował kwarcowe zegarki, ma prawdopodobnie największe na świecie zaplecze, pozwalające mu dziś przygotować każdy, nawet najbardziej wymyślny i skomplikowany mechanizm, wykorzystujący drgający kryształ kwarcu. Ponadto jest firmą, która stara się ograniczać wpływ swoich wyrobów na środowisko naturalne, by zachować je dla następnych pokoleń.

Nowy Speedtimer 1/100 sec Solar Chronograph z mechanizmem solarnym jest najlepszym dowodem powyższych twierdzeń. Zegarek nie potrzebuje wymiany baterii, a dzięki energii słonecznej może działać nieprzerwanie przez kilkanaście lat. Jego zaawansowany stoper pozwala mierzyć czas z rzadko spotykaną dokładnością, a później łatwo odczytywać wyniki zaprezentowane w bardzo przejrzysty sposób.

Modele Seiko Prospex Speedtimer 1/100 sec kontynuują stylistykę kopert zakorzenioną w historii zegarków kwarcowym ze stoperem. Nietypowa prezentacja wskazań to wynik próby odmiany standardowego sposobu prezentowania wskazań stopera w układzie 12-6-9 i 3-6-9. Pierwsze modele Sportura Kinetic Chronograph SLQ odwoływały się do pierwszego w historii stopera, stworzonego przez Szwajcara Louisa Moineta na początku XIX w., w którym każda wskazówka była osadzona na oddzielnej osi.

Subtarcze w zegarku Seiko Prospex Speedtimer 1/100 sec Solar Chronograf
Zegarek Seiko Prospex Speedtimer 1/100 sec Chronograph pudełko

Dla kogo nowy Seiko Prospex Speedtimer?

Nietuzinkowy Seiko Prospex Speedtimer 1/100 sec Solar Chronograph to propozycja, na którą w pierwszej kolejności zwrócą uwagę kolekcjonerzy. Dwa limitowane zegarki, a w szczególności SFJ005P1, który upamiętnia pionierskie modele sprzed kilkudziesięciu lat, mają szansę zyskać status legendarnych i być poszukiwane na rynku wtórnym. Kolekcjonerzy zbierający przełomowe kwarcowe modele z pewnością chętnie dołączą je do kolekcji.
Miłośnicy nowości docenią skomplikowany mechanizm z zasilaniem solarnym, który korzysta z niewyczerpanego źródła energii. Nowe referencje są też ciekawą propozycją dla Klientów poszukujących sportowego zegarka o eleganckiej formie i unikatowej prezencji. Ta ostatnia została osiągnięta nie przez fantazyjne wykończenia i krzykliwe kolory, a przez konstrukcję mechanizmu wpływającą na to, jak wskazówki są rozlokowane na tarczy. Pięknem tego zegarka jest fakt, że jego forma wynika z funkcji, a nie na odwrót.
zegarek seiko SFJ001P1 panda

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 sec Solar Chronograph w ZEGAREK.NET

Spodziewamy się, że pierwsze egzemplarze nowych Seiko Prospex Speedtimer 1/100 sec Solar Chronograph dotrą do naszego sklepu już na koniec lipca bieżącego roku.

Sklep ZEGAREK.NET jest oficjalnym dystrybutorem wyrobów marki Seiko na terenie Polski, dlatego każdy sprzedany przez nas zegarek objęty jest dwuletnią gwarancją producenta, dostarczany w oryginalnym pudełku z kompletem dokumentów i instrukcją.

Sprawdź pełną ofertę zegarków Seiko Prospex:

Autor artykułu

Jakub Wronowicz- autor artykułu
Jakub WronowiczPasjonat zegarków męskich z głębokim zrozumieniem psychologii marketingu. Kiedy nie analizuje najnowszych trendów w zegarmistrzostwie, oddaje się rytmom tańca. Posiadacz kilku wyjątkowych modeli, wie dokładnie, jaki zegarek spełni Twoje oczekiwania.