Przezenty na Dzień Dziecka 2024
tel. 753 753 300

Zegarki Seiko Sumo

7wyniki
Zegarki Seiko SumoZegarki Seiko Prospex są niezwykle popularne, gdyż oferują cechy profesjonalnych zegarków sportowych. Modele nazywane Seiko Sumo są doskonałym tego przykładem.
FILTRY0

Seiko Prospex Sumo - geneza nazwy

Japońskie zegarki Seiko Sumo Black produkowane są od 2007 roku. Pierwotnie były oferowane wyłącznie na rynku japońskim, jednak z wraz ze światową premierą rodziny Prospex, stały się dostępne we wszystkich krajach. Funkcjonuje kilka wyjaśnień na temat tego, skąd wziął się przydomek. Jedno wskazuje na to, że charakterystyczny indeks godziny dwunastej przypomina “oicho” czyli kształt koka noszony przez zawodników z dwóch najlepszych dywizji sumo zawodowego. Inna wskazuje na to, że szeroki bezel dla nurków przypomina dohyo, czyli ring w którym odbywa się walka sumo. Ostatnia - najpopularniejsza - odnosi się do rozmiarów zegarka, którego średnica to 45, a wysokość 52,6 milimetra. Ten model może budzić respekt niczym ważący 180 kg zawodnik sumo. W momencie premiery był jednym z największych modeli w gamie, stąd skojarzenie z japońskimi zapaśnikami.
Zegarek Seiko Prospex Aqua SUMO Solar GMT Diver z koronką przy godzinie 4
Zegarek Seiko Prospex Seascape SUMO Solar GMT Diver na srebrnej bransolecie

Czym wyróżnia się Seiko Prospex Sumo?

Nie tylko rozmiar koperty, ale też jej masywny beczułkowaty kształt i koronka przesunięta na godzinę czwartą sprawiają, że Sumo jest doskonale rozpoznawalne. Jak przystało na zegarek sportowy certyfikowany normą ISO 6425 - dotycząca zegarków dla nurków - Seiko Prospex Sumo ma zakręcaną koronkę i dekiel oraz obrotowy pierścień ze skalą przydatną podczas nurkowania. Dzięki temu modele Sumo są wodoszczelne do 200 metrów! Zależnie od wersji, kolorowa wkładka bezela może być wykonana z trudnych do zarysowania spieków ceramicznych lub anodyzowanego aluminium, które może mieć dowolny kolor.

Koperta zegarków Seiko Sumo zbudowana jest w taki sposób, że ze jej boki częściowo zasłaniają chwyt bezela. Dzięki temu zegarek nosi się jak znacznie cieńszy model - ubrania nie zahaczają o bezel i swobodnie ześlizgują się z zegarka.

Jedyna w swoim rodzaju tarcza Seiko Sumo

Tarcza, niezależnie czy w klasycznym Seiko Sumo Blue czy bardziej odważnym Seiko Sumo Hulk, łączy klasyczne indeksy w formie dużych kropek z trapezami, które zaznaczają godziny 12, 6 i 9. Duże wskazówki pomagają bezbłędnie odczytywać czas, a sekundnik ma kształt “świateł drogowych”, który w Seiko pojawia się od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Wszystkie elementy układu wskazań - indeksy i wskazówki - pokryte są autorską substancją luminescencyjną Lumibrite. Powstała ona wewnątrz firmy Seiko i charakteryzuje się tym, że świeci dłużej i jaśniej niż substancje innych producentów. Jest także całkowicie bezpieczna dla organizmu ludzkiego.

Wszystkie modele Seiko Prospex Sumo - automatyczne i solarne, mają datowniki. Mogą być one umieszczone przy godzinie 3 lub 4:30.

Zegarek Seiko Prospex Aqua SUMO Solar GMT Diver z niebieską tarczą
Zegarek Seiko Prospex Seascape SUMO Solar GMT Diver z zieloną tarczą

Mechanizmy w Seiko Sumo

W ofercie japońskiego producenta funkcjonują trzy odmiany modelu Sumo, różniące się rodzajami mechanizmów i ich funkcjami. Modele z mechanicznymi werkami korzystają z manufakturowych mechanizmów Seiko 6R35, które oferują aż 70 godzin rezerwy naciągu. Zapas energii jest błyskawicznie uzupełniany dzięki dwukierunkowemu automatycznemu naciągowi Magic Lever, stworzonemu przez Seiko w 1959 roku. Sprężyna balansu - jeden z najważniejszych i najdelikatniejszych elementów mechanizmu, powstała z odpornego na pola magnetyczne stopu SPRON, który również opracowano wewnątrz Seiko.

Seiko Sumo GMT i Seiko Sumo Chronograph wykorzystują mechanizmy kwarcowe, które są zasilane solarnie - ładują się z pomocą światła słonecznego i sztucznego. To zegarki zawsze gotowe do działania - pełny zapas energii w akumulatorze starcza na minimum 100 dni pracy mechanizmu

Edycja Specjalna Seiko Sumo Padi

Seiko jest partnerem PADI czy Profesjonalnego Stowarzyszenia Instruktorów Nurkowania. To działająca na całym świecie organizacja, zrzeszająca instruktorów i szkoły nurkowania, które wykorzystują program szkoleń i egzaminów dla amatorów i profesjonalistów nurkowania, przygotowany przez PADI. Specjalny wariant Seiko Sumo SPB325J1 został zaakceptowany jako jeden z oficjalnych modeli tej organizacji!
Zegarek Seiko Prospex PADI King Sumo na niebieskim pasku
Powłoka luminescencyjna w zegarku Seiko Prospex Sumo Black Series Limited Edition

Seiko Prospex Sumo - dla kogo?

Zegarki Seiko Sumo to świetny wybór dla wszystkich klientów, którzy poszukują zegarka sportowego o doskonałych parametrach. Modele te oferują potwierdzoną normą ISO wodoszczelność i czytelność w ciemnościach, a także fantastyczną prezencję na nadgarstku! Miłośnicy nurkowania, którzy odbyli szkolenia i zdobyli certyfikaty w systemie PADI z pewnością docenią specjalny zegarek dla nurka Seiko Sumo PADI.

Seiko Sumo to także ciekawa propozycja dla kolekcjonerów, którzy chcieliby powiększyć swoje zbiory o kultowy zegarek diver, który przez ponad piętnaście lat produkcji użytkownicy sprawdzili w każdych, nawet najcięższych warunkach.