Gwarancja dostawy przed Mikołajkami 2023
tel. 753 753 300
POWRÓT03-03-2021

Test wytrzymałości pod lodem zegarka Davosa Argonautic BG

Jeśli decydujesz się narażać się na niebezpieczeństwo, musisz być pewny swoich umiejętności i sprzętu, którego zamierzasz używać. To czy zegarek Davosa Argonautic BG zasługuje na zaufanie mógł sprawdzić tylko jeden człowiek - Nik Linder.Ekstremalne nurkowanie w wykonaniu ambasadora marki Davosa

Gdyby spróbować ułożyć ranking sportów wodnych z podziałem dokonanym na podstawie ryzyka jakie za sobą niosą, to nurkowanie pod lodem byłoby w czołówce dyscyplin niebezpiecznych. Nie mówiąc już o freedivingu pod lodem. Ice diving łączy się z trudnymi warunkami - poza niską temperaturą, która może powodować odmrożenia i wychłodzenie, wiąże się z ryzykiem awarii sprzętu, utratą orientacji lub uwięzieniem pod ruchomymi krami. Najczęściej nurkowanie odbywa się w akwenie o jednym punkcie wejścia-wyjścia, więc brak umiejętności odnalezienia wyjścia może skończyć się tragicznie. Jeśli odjąć od tego akwalung, to sprawa staje się naprawdę niebezpieczna.

Ekstremalne nurkowanie w wykonaniu ambasadora marki Davosa


Ekstremalne nurkowanie i zegarek Davosa

Przez lata wypracowano wiele procedur poprawiających bezpieczeństwo śmiałków zanurzających się pod lód. W nurkowaniu bierze udział cały zespół - nurek, drugi nurek pozostający w pogotowiu na powierzchni oraz osoba komunikująca się z nurkiem za pomocą liny. Gdy jest się profesjonalnym freediverem, a w dodatku mistrzem świata w tej dyscyplinie, jak Nik Linder, to nurkowanie wygląda zupełnie inaczej.Nik Linder - profesjonalny freediver i ambasador marki Davosa

Profesjonalny freediver, Nik Linder, to człowiek, który zrezygnował z "normalnej" pracy w biurze firmy ubezpieczeniowej, by poświęcić się nurkowaniu i szkoleniu innych. Dziś to morza są jego biurem: pracuje we wszystkich stronach świata ucząc innych jak się zanurzać, oddychać i trwać na bezdechu. Nik Linder jest pięciokrotnym rekordzistą świata we freedivingu pod lodem, dwukrotnym mistrzem Niemiec w dynamicznym bezdechu - czyli pływaniu pod wodą na jednym wdechu. Jesienią 2020 roku, ze znudzenia spowodowanego pandemią i brakiem lepszych zajęć, pobił rekord świata we wstrzymaniu oddechu w pozycji do góry nogami. Jego wyczyn można obejrzeć w niemieckim programie telewizyjnym.

Nik Linder - profesjonalny freediver i ambasador marki Davosa


Davosa i ambasador Nik

W wolnym czasie od pracy w wodzie napisał dwie książki i opracował metodę relaksacyjną Ralaqua. Opiera się ona o miks yogi, medytacji, zdrowego stylu życia i przebywania w wodzie. Do tego wszystkiego jest ambasadorem szwajcarskiej marki Davosa - produkującej całą gamę zegarków dedykowanych do wykorzystywania podczas uprawiania sportów wodnych. Czy można wybrać lepszego ambasadora?Zegarek Davosa Argonautic BG - profesjonalny diver do zadań specjalnych

Podczas pracy i bicia rekordów, Nikowi towarzyszy zegarek Argonautic BG z kolekcji Davosa Diving w kolorze niebieskim - dokładnie model Davosa ARGONAUTIC BG 161.522.49. To wyrób stworzony od początku do końca z myślą o wykorzystaniu w wodzie. Duże wskazówki i indeksy z wyraźnie zaznaczoną godziną dwunastą, a także skala nurkowa na bezelu, zostały obficie wypełnione substancją luminescencyjną SuperLumiNova. Nie ma tu miejsca na niepotrzebne elementy lub zdobienia. Dzięki temu, tarcza zegarka pozostaje bezbłędnie czytelna zarówno na lądzie, jak i w wodzie, a przecież czytelność to jeden z kluczowych aspektów profesjonalnych diverów. Obrotowy w jedną stronę bezel działa bardzo płynnie, a jego boczna krawędź otrzymała pewny chwyt utworzony z sekcji mocno wystających poprzecznych karbów. Da się go precyzyjnie obsłużyć nawet w rękawiczkach.

 Zegarek Davosa Argonautic BG


Davosa Argonautic BG dla diverów

Kolorowa wkładka ze skalą ułatwiającą nurkowanie powstała ze spieków ceramicznych, a to sprawi, że będzie zawsze cieszyła właściciela swoim intensywnym kolorem. Kolejnym typowym dla diverów elementem jest zawór helowy - w tym modelu został ukryty w dodatkowej koronce na lewym boku koperty. Całości dopełnia gumowy pasek. Jest on gruby i daje poczucie elementu trwałego. By uatrakcyjnić jego wygląd, producent zdecydował się zastosować dyskretne przetłoczenia sprawiające, że zyskał atrakcyjniejszą prezencję.Mityczne korzenie zegarków Davosa Argonautic BG

Doskonałe parametry na papierze nie zawsze przekładają się na naprawdę użyteczny w trudnych warunkach wyrób. Jak sprawa ma się z zegarkiem, o nazwie zaczerpniętej z mitologii greckiej, w której oznaczał śmiałków wędrujących statkiem Argo? Towarzyszyli oni królowi Jazonowi w wyprawie po złote runo - insygnia władzy i autorytetu. Podczas wędrówki napotkali niebezpieczeństwa i zjawiska wprost niepojęte. Niemiecki nurek polega na swoim zegarku, zupełnie tak jak mityczni herosi na swym statku. Davosa Argonautic BG został wielokrotnie przetestowany przez Nika, jednak to wyprawa nad Austriackie jezioro Weissensee, zdaje się być najbardziej reprezentatywną próbą. Polodowcowy zbiornik Weissensee położony jest w Południowych Alpach Wapiennych, na wysokości 930 m. n.p.m.. Rok w rok wizytują tu turyści z wielu europejskich krajów. Latem jego krystalicznie czysta woda może mieć temperaturę około 24°C, zaś zimą skuwa je lód tak gruby, że śmiało można po nim jeździć na łyżwach. 

Mityczne korzenie zegarków Davosa Argonautic BGDavosa Argonautic BG i ekstremalny test wytrzymałości pod lodem

Davosa Argonautic BG i ekstremalny test wytrzymałości pod lodem

Widoczność w wodzie o temperaturze bliskiej 0°C potrafi sięgać aż 50 metrów, co jest ewenementem na skalę światową i czyni Weissensee jednym z najlepszych miejsc do pływania pod lodową pokrywą. Na samym początku zespół musi wyciąć w lodowej powierzchni otwór, który stanie się jedynym wejściem i wyjściem z podwodnego królestwa. Do tego zadania zatrudniają “Eismeister” - mistrza lodu - który dba o bezpieczeństwo nurków i łyżwiarzy, zna lodową taflę i potrafi wykonać w niej otwór tak, by można było bezpiecznie z niego korzystać. Nurek przygotowuje się - zakłada specjalny kombinezon i gogle. Później medytuje i przeprowadza serię ćwiczeń oddechowych - nie tylko doskonała kondycja, ale też stan umysłu jest istotny w tak wymagającej dyscyplinie.


Gdy zakończy już przygotowania, zanurza się powoli i w ułamku sekundy znajduje się w innym świecie. Z powierzchnią łączy go tylko cienka linka. Nurek opisuje tę krainę jako zaskakująco jasną - lód pozwala światłu przenikać w głębiny, dzięki czemu widoczność w wodzie jest zaskakująco dobra. Nawet gdyby nie była, to Davosa Argonautic BG pozwalałaby mu łatwo kontrolować czas - za sprawą luminescencyjnych wskazówek. Nik musi zwracać na to uwagę, nie ma ze sobą butli z tlenem, dysponuje tylko jednym wdechem.

zegarka Davosa Argonautic BG


Nik Linder

W zamarzniętym akwenie panuje cisza i spokój, wszystko zdaje się być uwięzione w wodzie i poza czasem. Otaczają go zatopione pnie, skały, światło i spokój. Gdy czas wizyty pod lodem dobiega końca, Niemiec kieruje się do czarnej dziury ziejącej w białej tafli - to wyjście. Wynurza się i na zegarku kontroluje na jak długo dziś starczyło mu oddechu.Davosa Argonautic BG przetestowany przez Nika Lindera

Ponowna wizyta nad Weissensee była dla Nika Lindera powrotem do nurkowania pod lodem po sześcioletniej przerwie. Przygodę zaczął w 2008 roku, a zakończył ją w 2013 bijąc kolejny rekord w pływaniu w “zamkniętym akwenie” - przepłynął pod lodem dystans 84 metrów. Celem było sprawdzenie, jak model Davosa Argonautic BG sprawdzi się w naprawdę trudnych warunkachZegarek Davosa poradził sobie doskonale, po raz kolejny będąc dla ambasadora marki dodatkowym urządzeniem poprawiającym bezpieczeństwo.

Davosa Argonautic BG przetestowany przez Nika Lindera


Specyfikacje zegarka DAVOSA Argonautic BG Automatic, której Nika Lindera zaufał w 100%:

Specyfikacje zegarka DAVOSA Argonautic BG Automatic, której Nika Lindera zaufał w 100%:
  • Stal nierdzewna 316L

  • Wodoszczelność 30 ATM

  • Obrotowa, zaawansowana technologicznie ceramiczna luneta z świecącymi cyframi

  • Zakręcana koronka i dekiel

  • Helowy zawór bezpieczeństwa

  • Tarcza i wskazówki z nałożoną substancją luminescencyjną SuperLumiNova

  • Zintegrowany gumowy pasek z zapięciem motylkowymDla kogo zegarek Davosa Argonautic BG?

Rodzina zegarków Davosa Argonautic BG jest bardzo duża. Z pewnością wielu klientów znajdzie tu swoje ulubione kolory i warianty. Modele oferowane są z paskami gumowymi lub bransoletami. Tarcze mogą być czarne, niebieskie i szare, a bezele odpowiadać im kolorystycznie. Oferowane są także modele o powierzchni koperty i bransolety wykończonej kolorem określanym jako gun metal. Dla indywidualistów lubiących, by ich przedmioty były najbardziej osobiste jak to tylko możliwe, przygotowano wersję z pierścieniem wykonanym z brązu. Decydując się na zakup modeli z linii Davosa Argonautic BG, można stać się posiadaczem przetestowanego w ekstremalnych warunkach wyrobu, który będzie doskonałym kompanem na wiele aktywnych lat.