Wakacyjna Wyprzedaż 2024 na Zegarki
tel. 753 753 300
W sercu szwajcarskiego zegarmistrzostwa - relacja z wizyty w siedzibie Aviator

W sercu szwajcarskiego zegarmistrzostwa - relacja z wizyty w siedzibie Aviator

2024-06-25
Na początku czerwca uczestniczyliśmy w interesującej wycieczce do siedziby producenta zegarków Aviator w Szwajcarii. Mieliśmy okazję zwiedzić fabrykę, zobaczyć proces produkcji zegarków oraz porozmawiać z projektantami i zegarmistrzami. Dodatkowo mogliśmy podziwiać uroki Szwajcarii, ciesząc się malowniczymi krajobrazami tego pięknego kraju. Prezentujemy Wam skróconą relację z tego wydarzenia

Aviator - szwajcarska marka inspirowana awiacją od 2000 roku

Wyjazd do siedziby Aviator został zorganizowany przez polskiego dystrybutora marki, firmę Poljot Euro, we współpracy z producentem.

Nasza trzydniowa przygoda rozpoczęła się w momencie, gdy wsiedliśmy na pokład samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT, idealnie nawiązując do lotniczego dziedzictwa marki Aviator. Po wylądowaniu w Zurychu, od razu poczuliśmy klimat kraju słynącego z precyzyjnych zegarków – każdy zegar w przestrzeni publicznej nosił logotyp znanej marki, a reklamy zegarków były pierwszymi, które zauważyliśmy na lotnisku.

Naszymi przewodnikami przez cały pobyt byli założyciel, właściciel i prezes marki Aviator, Valentinas Volodko, oraz wiceprezes i współwłaściciel, Edgar Volodko. Ich gościnność i pasja do zegarmistrzostwa uczyniły naszą wizytę niezapomnianą. Mieliśmy okazję nie tylko zwiedzić fabrykę i zobaczyć proces produkcji zegarków, ale także dowiedzieć się o rodzinnych tradycjach, które stoją za sukcesem marki.

Lotnisko w Zurych z widocznymi reklamamy zegarków
Szwajcarska fabryka Ronda AG

Zwiedzanie fabryki Ronda AG

Poza niewątpliwymi atrakcjami krajoznawczymi i kulinarnymi mieliśmy szansę zapoznać się z procesem produkcji zegarków Aviator, a także zobaczyć na żywo szwajcarski kanton Jura – kolebkę zegarmistrzostwa i siedzibę licznych znanych szwajcarskich brandów jak Maurice Lacroix, Longines, Tag Heuer czy Tissot .

Po śniadaniu z widokiem na jezioro Zuryskie i zachwycającą panoramę miasta Zurych, udaliśmy się do fabryki mechanizmów Ronda AG, mieszczącej się w Lausen. Ronda AG to nazwa, którą zna każdy miłośnik zegarków – jeden z najbardziej uznanych producentów szwajcarskich mechanizmów, dostarczający swoje produkty do wielu znanych marek, takich jak chociażby Aerowatch, Atlantic, Doxa, Delbana, Herbelin, Jaguar, Victorinox, Roamer, Traser, Luminox, Zeppelin i oczywiście Aviator.

Następnie, po multimedialnej prezentacji na temat historii, teraźniejszości i przyszłości marki, mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska, jak powstają precyzyjne mechanizmy, które są sercem tak wielu luksusowych zegarków. Ronda AG, założona w latach 40., zyskała sławę w czasie rewolucji kwarcowej lat 70., specjalizując się w produkcji mechanizmów kwarcowych (na baterię). Dziś, oprócz mechanizmów kwarcowych, firma oferuje także mechanizmy automatyczne oraz nowoczesne mechanizmy solarne.

Wprawdzie wykonywanie zdjęć w fabryce nie jest mile widziane, ze względu na tajemnicę przemysłową, ale możemy zdradzić, że proces produkcji robi wrażenie. Specjalnie hartowane specjalistyczne odmiany stali są wieloetapowo przetwarzane w podzespoły, których precyzja wykonania sięga tysięcznych części milimetra.

Warto zwrócić uwagę, że wiele spośród urządzeń i narzędzi wykorzystywanych w produkcji mechanizmów jest projektowana i tworzona również w fabryce Ronda (in-house) – wymuszona przez konieczność wysokiej specjalizacji i niezwykłej precyzji używanych narzędzi. W fabryce znajduje się cały dział poświęcony rozwojowi i konstrukcji niezbędnych urządzeń. Na każdym etapie jakość produkcji kontrolowana jest przez doświadczonych specjalistów, dzięki czemu fabrykę opuszczają jedynie mechanizmy spełniające najwyższe standardy producenta.

Widok na miasto Bazylea

W sercu Bazylei - odkrywanie uroków szwajcarskiego miasta nad Renem

Kolejnym przystankiem naszej podróży była Bazylea – jedno z większych miast w Szwajcarii, położone nad Renem, nieopodal miejsca gdzie stykają się granice Szwajcarii, Francji i Niemiec. Bazylea, znana z bogatej historii i pięknej architektury, przyciąga turystów z całego świata. Do niedawna Bazylea była stolicą corocznych międzynarodowych targów poświęconych zegarkom, znanych jako Baselworld. Natomiast obecnie stanowiła jedynie ciekawostkę na trasie naszej podróży – w trakcie spaceru po starówce miasta mogliśmy z oddali podziwiać budynek, w którym odbywały się targi. Od dwóch lat doroczne targi zegarkowe odbywają się w lutym w Monachium. Relacje z Inhorgenta Munich 2023 i 2024 znaleźć można w naszych aktualnościach: targi Inhorgenta Munich 2023 oraz targi Inhorgenta Munich 2024.

Podróż do siedziby Aviator

Kolejny dzień naszej podróży był w całości poświęcony marce Aviator. W pobliżu miejscowości Porrentruy znajduje się niewielkie lotnisko, gdzie w budynku wieży kontrolnej mieści się główne biuro i showroom marki – Aviator Lab. To tutaj swoje stanowisko pracy ma Ivan Castro, dyrektor kreatywny zegarków Aviator. Przepiękne widoki roztaczające się wokół wieży, ruchliwy pas startowy i codzienny kontakt z lotnictwem stanowią główne źródło inspiracji dla twórców marki.

Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na małe, trzyosobowe grupy, co pozwoliło na dogłębne zapoznanie się z atrakcjami przygotowanymi na czas wizyty w Aviator Lab. Podczas gdy jedna grupa podziwiała okolicę z pokładu niewielkiego samolotu, druga mogła z bliska obserwować pracę projektanta. Trzecia grupa miała okazję odbyć fascynującą rozmowę z czynnym zawodowo pilotem linii Lufthansa, na co dzień przewożącym pasażerów po całym świecie.

Grupa, do której należeliśmy my omawiała między innymi użyteczność systemu GMT w zegarkach. Informacja o godzinie w innej strefie czasowej jest przydatna dla wielu użytkowników, a dla pilotów często zmieniających strefy czasowe jest wręcz niezbędna. Nie dziwi więc fakt, że nasz rozmówca na co dzień używa zegarka z nowej linii marki Aviator – Airacobra GMT. Dowiedzieliśmy się również, że mimo wszechobecnych nowoczesnych technologii w lotnictwie, piloci nadal czasami korzystają z suwaków logarytmicznych dostępnych w niektórych zegarkach, choć są one już zapomniane na co dzień. W zegarkach marki Aviator taką funkcjonalność oferują modele z linii Mig-29.

Siedziba marki Aviator - Aviator Lab
Prezentacja o produkcji i tworzeniu zegarków Aviator

Ivan Castro szczegółowo omawiał, jak analizowane są poszczególne elementy zegarka – od profilu koperty, kształtu szkła, faktury i koloru tarczy, wielkości koronki, rozmiaru i kształtu indeksów i wskazówek, po rodzaj paska czy bransolety. Każdy z tych elementów jest starannie przemyślany, ponieważ ma znaczący wpływ na ostateczny wygląd i odbiór produktu.

Prace koncepcyjne nad nowymi zegarkami w istniejących liniach zajmują zazwyczaj kilka miesięcy. Natomiast w przypadku modeli unikatowych, wyróżniających się nietypowymi rozwiązaniami, jak choćby znana i ceniona Aviator Polska Edycja, czas od pomysłu do realizacji może być liczony nawet w latach.

Projektant chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami, a jego pasja i zaangażowanie utwierdziły nas w przekonaniu, że zegarki marki Aviator to nie tylko niezawodne i atrakcyjne czasomierze, ale także wynik pracy ludzi pełnych pomysłów, wiedzy i miłości do zegarków. Poznanie tajników procesu ich powstawania było dla nas – obserwatorów – prawdziwą przyjemnością i unikatowym przywilejem.

Niewątpliwą atrakcją dla gości Aviator Lab był przelot niewielkim, jednosilnikowym samolotem marki Piper. Doświadczony pilot i instruktor pilotażu pokazał każdej z grup malowniczą okolicę Porrentruy z lotu ptaka. Z tej perspektywy mogliśmy podziwiać wzgórza i lasy, wśród których rozsiane są niewielkie miejscowości, skupione wokół fabryk największych marek zegarkowych. Dolina Jury to siedziba najbardziej uznanych światowych marek, takich jak Omega, Longines, Rado, Maurice Lacroix, Tissot, Certina, część z nich mieliśmy okazję zobaczyć z powietrza.

Po obiedzie w restauracji znajdującej się w dolnej części wieży kontrolnej, wyruszyliśmy do Porrentruy, gdzie odwiedziliśmy zegarmistrzowskie atelier firmy Aviator. Tam, z bliska, mogliśmy przyjrzeć się produkcji gotowych zegarków. W stosunkowo niewielkim budynku, grupa wykwalifikowanych zegarmistrzów skrupulatnie łączy wszystkie podzespoły w działające czasomierze. W higienicznych warunkach i z wykorzystaniem wysokiej klasy sprzętu zegarki są składane, regulowane i dokładnie testowane, aby do sklepów i na nadgarstki użytkowników trafiały tylko produkty spełniające najwyższe standardy.

Intensywny dzień zakończyliśmy wizytą na wzgórzu zamkowym w Porrentruy, skąd mogliśmy ponownie podziwiać przepiękną panoramę tego zabytkowego miasta – nadal z góry, ale jednak bliżej niż z poziomu chmur.

Widok z lotu ptaka z jednosilnikowego samolotu Piper
Relacja z wyjazdu do Szwajcarii 2024

Wycieczka na szczyt Pilatus

Ostatni dzień naszej podróży spędziliśmy na fascynującej wycieczce w okolice Lucerny, malowniczego miasta położonego nad Jeziorem Czterech Kantonów. Nasza przygoda rozpoczęła się od wjazdu kolejką linową na szczyt góry Pilatus, wznoszącej się na ponad 2100 metrów nad poziomem morza. Z tego miejsca mieliśmy okazję podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę okolicy, obejmującą ośnieżone szczyty Alp Zachodnich. Wspólne zdjęcie wykonane na szczycie będzie wspaniałą pamiątką dla wszystkich uczestników wyprawy.

Szczyt opuściliśmy za pomocą kolejki zębatej Pilatusbahn o największym (przekraczającym miejscami 45 stopni) nachyleniu na świecie. W Alpnachstad przesiedliśmy się z kolejki bezpośrednio na prom, którym, niestety już w strugach deszczu, dopłynęliśmy z powrotem do Lucerny. Czasu było niewiele a pogoda niesprzyjająca, więc jedynie rzuciliśmy okiem na ulicę Grendelstrasse, znaną z tego że znajdują się wzdłuż niej sklepy prawie wszystkich znanych szwajcarskich marek zegarkowych.

Nasza intensywna podróż zakończyła się powrotem na lotnisko w Zurychu i wylotem do Warszawy. Była to niezapomniana wyprawa, pełna pięknych widoków i ciekawych doświadczeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Podziękowania dla Aviator i Poljot Euro

Szczególne podziękowania należą się firmie Aviator oraz jej oficjalnemu polskiemu dystrybutorowi, firmie Poljot Euro, za zorganizowanie tej pełnej wrażeń wycieczki. Gospodarze, mimo bogatego programu atrakcji, doskonale zarządzali czasem, utrzymując zaplanowane ramy czasowe każdego etapu podróży. To profesjonalne podejście jest kolejnym dowodem na ich biegłość w mierzeniu i zarządzaniu czasem. Dziękujemy za niesamowite doświadczenie i wspaniałą organizację. Było fantastycznie
Grupowe zdjęcie podczas wyjazdu do Szwajcarii na zaproszenie Aviator

Odkryj pełną ofertę zegarków szwajcarskich Aviator:

Pokaż więcej

Autor artykułu

Piotr Strzępski- autor artykułu
Piotr StrzępskiZegarmistrzostwo to dla niego nie tylko pasja, ale rodzinna tradycja. Jego fascynacja zegarkami narodziła się dzięki dziadkowi-kolekcjonerowi. Prywatnie zanurza się w świecie gier, a wieczory spędza przy dobrym filmie, obserwując ludzi i czerpiąc z tego inspirację.