Gwarancja dostawy przed Mikołajkami 2023
tel. 753 753 300
Tissot PRX Powermatic 80 35mm - recenzja modelu T137.207.11.041.00

Tissot PRX Powermatic 80 35mm - recenzja modelu T137.207.11.041.00

2023-11-13
Tissot PRX Powermatic 80 35mm to prawdziwy przebój. Specjalnie dla naszych Klientów przeprowadziliśmy własne, niezależne testy modelu w kopercie o zmniejszonym rozmiarze. Zapraszamy do przeczytania naszych spostrzeżeń.
Recenzja zegarka Tissot PRX

Wyczekiwany zegarek Tissot PRX 35 mm

Zegarek Tissot PRX stał się hitem w chwili, gdy tylko trafił do sklepów. W krótkim czasie szwajcarski producent zaprezentował kolejne wersje - z automatycznym chronografem i kwarcowy wariant o średnicy 35 milimetrów. Wielu Klientów zadawało sobie pytanie, czy do sklepów trafi również model automatyczny w mniejszej kopercie.

Nie dziwimy się wszystkim, którzy pytali nas na czacie o to, czy mamy jakieś przecieki na temat potencjalnej premiery takiego modelu. Świetny design w atrakcyjnie wycenionym zegarku mechanicznym od jednego z najważniejszych szwajcarskich producentów to naprawdę kusząca oferta, o ile oferowany na początku rozmiar 40 milimetrów jest dla kogoś wygodny w noszeniu każdego dnia.

I rzeczywiście, taki model zadebiutował i jest już dostępny w sprzedaży. Być może marka Tissot planowała go od początku, a może posłuchała Klientów, jednak nie ma to już większego znaczenia. Istotne jest, że Tissot PRX Powermatic 80 w rozmiarze 35 milimetrów jest dostępny!

Ponieważ jest to model, który od momentu swojej premiery wzbudza duże emocje, postanowiliśmy przeprowadzić mały test i sprawdzić jak ten model sprawdza się w codziennym użyciu. Do testów wybraliśmy model Tissot PRX 35 mm T137.207.11.041.00, czyli wariant z niebieską tarczą. Zapraszamy do przeczytania, jak przebiegła nasza próba.

zegarek tissot prx z ,granatową tarczą
Zegarek Tissot PRX Powermatic 80

Tissot PRX Powermatic - klasyczny, a jednocześnie nowoczesny

Tissot PRX 80, w każdym rozmiarze, zaskakuje niezwykle nowoczesną prezencją. Gdy do naszego sklepu trafiła pierwsza dostawa modeli w rozmiarze 40 milimetrów byliśmy zaskoczeni, jak to możliwe, że fason o ponad czterdziestoletniej tradycji może wyglądać dziś tak świeżo. Dokładnie takie samo wrażenie mieliśmy rozpakowując pierwsze egzemplarze modelu w kopercie o zmniejszonej średnicy.
Produkowany aktualnie zegarek Tissot PRX łączy w sobie styl klasyczny i sportowy. Klasyczne są tu proste tarcze ozdobione fakturą “gofrów”, nawiązujące do pomysłowych wykończeń tarcz jakie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku wymyślali designerzy. Sportowy charakter ujawnia się w bransolecie i wysokiej wodoszczelności. PRX jest na miejscu założony do eleganckiej koszuli/sukienki lub sportowego, zupełnie niezobowiązującego stroju. Ponieważ obudowa jest wodoszczelna do 100 metrów, to PRX świetnie sprawdzi się nawet podczas wakacji na plaży, noszony do stroju kąpielowego.
Koperta wodoszczelna do 100 m w zegarku Tisssot PRX
Zegarek Tissot PRX Powermatic 80

Tissot PRX recenzja - T137.207.11.041.00 z niebieską tarczą

Nasz egzemplarz testowy to model z niebieską tarczą. Popularność tarcz w tym kolorze nadal rośnie. Tissot PRX Blue (zarówno większy jak i mniejszy) dowodzi, że ten właśnie kolor jest dla zegarków “nową czernią”. Kolor ten świetnie wygląda podczas oficjalnych okazji, gdy mężczyźni zakładają garnitur, a panie elegancki komplet. Pasuje też do casualowych stylizacji, przy których może łączyć się z niebieskimi dodatkami.
W PRX Powermatic 80 35 mm tarcza ma wyraźną fakturę “gofra” - z jej powierzchni wystają drobne kwadraciki. Krawędź tarczy znaczy minimalistyczna skala minutowa, stworzona za pomocą białych kreseczek. Powiększone, prostokątne indeksy godzinowe mają dyskretne aplikacje z substancji świecącej Super-LumiNova. Na dole, przy indeksie godziny 6 pojawił się napis "Swiss Made", będący urzędowym potwierdzeniem pochodzenia i wysokiej jakości zegarka.
Podświetlenie Super-LumiNova w zegarku Tissot PRX
datownik w zegarku tissot prx
W związku ze zmniejszeniem tarczy, a pozostawieniem we wnętrzu tego samego mechanizmu jak w modelu o średnicy 40 milimetrów, okienko datownika znajduje się zdecydowanie bliżej brzegu cyferblatu. Ponieważ wewnętrzna krawędź okienka jest wyrównana do wierzchołków indeksów godzin 2 i 4, to zdaje się być powiększonym indeksem godziny 3. Ten element jest czytelny i wprowadził do projektu wiele harmonii. Powierzchnię tarczy zdobi delikatny szlif sprawiający, że niebieski kolor czasem jest żywszy, a innym razem ciemniejszy i bliżej mu do czerni. Całość wykonana została bardzo precyzyjnie, dokładnie tak, jak można oczekiwać od luksusowego szwajcarskiego zegarka.
Trzy proste wskazówki są srebrne, czym nawiązują do indeksów. W godzinowej i minutowej znalazły się paski z substancji świecącej po zmroku, zaś sekundnik w ciemnościach pozostaje niewidoczny, by nie utrudniać sprawdzania godziny.

W ofercie marki są też inne warianty kolorystyczne:

  • klasycznie czarny (ref. T137.207.11.051.00),
  • zielony (ref. T137.207.11.091.00),
  • błękitny Ice Blue (ref. T137.207.11.351.00),
  • biały wykończony delikatną masą perłową (ref. T137.207.11.111.00).
  • model z tarczą, kopertą i bransoletą w kolorze złotym (ref. T137.207.33.021.00).

W ofercie są również trzy opcje łączące stal szlachetną z osiemnasto-karatowym złotem. Model T931.207.41.031.01 ma srebrną tarczę i bezel z żółtego złota. Bezel z różowego złota i tarcza z masy perłowej znalazł się w modelu o oznaczeniu T931.207.41.111.00. Z kolei ostatni wariant - T931.207.41.336.00 - łączy bezel z różowego złota z tarczą o srebrzysto-różowym odcieniu i indeksach z diamentów.

Zegarki Tissot PRX Powermatic 80 35 mm - wierne oryginałom

Współczesny Tissot PRX odwołuje się do zegarków z późnych lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy do produkcji trafiły pierwsze modele oznaczone jako PRX. Ta nazwa była skrótem od Precise (dokładny), Robust (trwały) i 10 (X to w systemie cyfr rzymskich 10), co odnosiło się do wodoszczelności do 100 metrów.

Na zakończenie siódmej dekady ubiegłego wieku zadebiutował Seastar Quartz w rozmiarze 35 milimetrów, do którego bezpośrednio nawiązuje współczesny PRX.

Zegarek Tissot PRX Powetmatic 80 35 mm
mechanizm w zegarku tissot prx powermatic 80
Zachowane zostały kształt koperty - z okrągłym bezelem, szerokim mocowaniem zintegrowanej bransolety i dodającym szyku fazowaniem krawędzi obudowy, a także wzór bransolety. Tym, co obecnie produkowane zegarki różni od tych sprzed ponad czterdziestu lat jest dokładność wykończenia metalowych powierzchni, zapięcie bransolety, rodzaj szkła, fason tarczy i super-nowoczesny mechanizm z automatycznym naciągiem.

Tissot PRX jest bardzo czytelny, nawet przy słabym świetle. Wskazówki są jasne, dzięki czemu tworzy się odpowiedni kontrast między nimi a powierzchnią tarczy.

Trzeba pamiętać, że jest to zegarek sportowo-elegancki, dlatego jest w nim obecna substancja Super-LumiNova, jednak nie jest jej tak dużo jak w modelach typu diver czy pilot. W związku z tym, zegarek jest czytelny po zmroku, jednak nie świeci jakby zainstalowano w nim diody LED.

Czytelny w słabym świetle zegarek Tissot PRX
Zegarek Tissot PRX 35 POWERMATIC 80 Blue

Wymiary i sposób wykończenia PRX Tissot

Obudowa ma 35 milimetrów średnicy, 10,93 milimetra grubości i wysokość (lug-to-lug) 39 milimetrów. Jednak tu chcielibyśmy zwrócić uwagę, że pierwsze ogniwo bransolety od strony koperty jest właściwie jej przedłużeniem, więc tak naprawdę wysokość koperty bliższa jest 45 milimetrom. Okrągły bezel został wykończony na wysoki połysk. Sfazowane i wypolerowane zostały także lewa i prawa krawędź koperty. Wierzch obudowy, jej bok i mocowania bransolety wykończono precyzyjnym, pionowym szczotkowaniem. Patrząc na zegarek od frontu widzimy dużą, dość płaską powierzchnię.

Zintegrowana bransoleta ma na początku tą samą szerokość co mocowania w kopercie. To w połączeniu z wrażeniem płaskiej powierzchni jaką tworzy zegarek oglądany z przodu, sprawia, że nowy PRX 35 “nosi się” i na ręku sprawia wrażenie jakby był 1 lub 2 milimetry większy niż jest w rzeczywistości.

Prawdopodobnie, właśnie to wrażenie spowodowało, że Seastar Quartz był tak popularny na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Na spodzie zastosowano wciskany dekiel, w którym pojawiło się mineralne szkło pozwalające obejrzeć pracę automatycznego mechanizmu. Z uwagi na rozmiar jest to zdecydowanie model unisex, który polecamy kobietom, mężczyznom o drobniejszych nadgarstkach oraz tym, którzy nie lubią dużych zegarków.

Jeśli ktoś chciałby model większy, to marka oferuje też PRX’a w rozmiarze 40 milimetrów.

wygodny Zegarek Tissot PRX 35 POWERMATIC 80 Blue
zapięcie motylkowe bransolety w zegarku tissot prx powermatic 80

Wzorowa bransoleta w Tissot PRX - recenzja

Bransoleta nowego modelu, chociaż ma kształt wierny historycznym zegarkom, została odrobinę przeprojektowana. Zmieniło się zapięcie. W starych zegarkach zastosowano zapięcie sportowe - składające się z trzech elementów i zapinane w jedną stronę, na wcisk. Obecnie zegarki Tissot PRX sprzedawane są z zapięciami motylkowymi - zapinające się z obu stron przez “wciągnięcie” bransoletki do środka. Po zapięciu, klamry nie można odróżnić od ogniw. By zdjąć zegarek z ręki trzeba jednocześnie wcisnąć dwa przyciski umieszczone pod zapinką.

To, że należy wcisnąć oba guziki skutecznie zabezpiecza bransoletę przed przypadkowym rozpięciem. Kolejna zmiana to wprowadzenie dwóch małych ogniw przy samym zapięciu, co pozwala dokładniej wyregulować długość bransolety. Dzięki nim wprawny zegarmistrz może tak ustawić długość obu stron bransoletki, że zegarek będzie leżał perfekcyjnie na wierzchu nadgarstka, a zamek nie będzie uwierał w spód przegubu.

Współcześnie wykonana bransoleta ma też ciekawsze wykończenia - wierzch ogniw jest szczotkowany, a krawędzie wykończone na wysoki połysk. Zapięta na ręku ma mocny charakter - jest masywna, a silne refleksy światła dodają jej lekkości. Ostatni, trudny do pominięcia element, to możliwość łatwego zdjęcia bransoletki. Wyposażona jest w teleskopy z systemem szybkiej wymiany, który pozwala bez problemów zamienić ją na jeden z pasków, jaki marka Tissot przygotowała do zegarków PRX 35 mm.

Bransoleta jest wygodna, nie wyrywa włosów z ręki, nie przyszczypuje skóry i układa się świetnie. Jesteśmy zgodni, że to jedna z najlepszych bransolet jakie można otrzymać kupując zegarek za cenę około 3500 złotych. Poza wygodą i pięknym wykończeniem, bransoleta oferuje jeszcze jedno - daje poczucie pewności i solidności. Dzieje się tak, ponieważ jest świetnie spasowana, ogniwa nie blokują się w żadnej pozycji, a zamek działa bezbłędnie za każdym razem.

bransoleta w zegarku tissot prx

Mechanizm Powermatic 80 w zegarku Tissot PRX 35 mm

Sercem PRX'a w rozmiarze 35 milimetrów jest mechanizm Powermatic 80. Jest on stosowany w zdecydowanej większości nowoczesnych zegarków Tissot, co nie jest zaskoczeniem. To ten sam kaliber, który wykorzystany został w PRX w rozmiarze 40 mm.

Kaliber Powermatic 80 (czyli ETA C07.111) to nowoczesny kaliber, który powstał na bazie jednego z najbardziej cenionych mechanizmów z trzema wskazówkami i datownikiem - ETA 2824. Powermatic 80 został jednak ulepszony w praktycznie każdym aspekcie. Nowoczesne elementy z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, balans ze swobodnym włosem z materiału Nivachron i możliwością regulacji oraz częstotliwość pracy 3 Hz to tylko niektóre zalety tego kalibru. Kolejne to dokładność chodu i rezerwa naciągu trwająca 80 godzin. Ponad trzydniowy zapas energii pozwala wygodnie odłożyć zegarek na cały weekend lub nosić go na zmianę z innymi.

Nivachron to materiał powstały na bazie tytanu. Dzięki temu jest bardzo trwały, a przede wszystkim odporny na działanie pól magnetycznych, których w naszym życiu jest coraz więcej. Generują je komputery, radia, płyty indukcyjne, telewizory i wiele innych urządzeń i przedmiotów, jakimi jesteśmy otoczeni. Zegarek niezabezpieczony przed polami magnetycznymi może ulec namagnesowaniu, które powoduje utratę precyzji odmierzania czasu. Tissotowi PRX to nie grozi.

Nam najbardziej podoba się w mechanizmie PRX długi zapas energii i płynący sekundnik, który od razu zdradza, że noszona wersja to zegarek z duszą.

Jak nosić zegarek Tissot PRX Powermatic

Jak nosi się zegarki Tissot PRX Powermatic 80 35 mm?

Zegarek Tissot PRX w rozmiarze unisex to bardzo wygodny model, który dzięki niewielkiej grubości koperty, praktycznie w ogóle nie przeszkadza podczas noszenia. Nie zahacza o ubranie, nie utrudnia zapięcia pasów bezpieczeństwa w samochodzie, a jego koronka nie wbija się w wierzch dłoni.

Jednocześnie, mocny kształt koperty i szerokie mocowanie zintegrowanej bransolety sprawiają, że zegarek ma na nadgarstku odpowiednią prezencję. Testowany przez nas model wyglądał świetnie noszony - nie ważne czy nosiła go jedna z koleżanek czy wysoki model, który pozuje do naszych sesji z zegarkami.

Oczywiście, użytkowanie zegarka nie ogranicza się jedynie do tego jaki oferuje on komfort, ale ważne jest też jak znosi trudy codzienności. Jeśli chodzi o szkło to jest ono szafirowe, więc w naszych biurowo-magazynowych warunkach nie ma nawet możliwości go zarysować.

Mniejszy rozmiar koperty sprawia, że zegarkiem trudno o cokolwiek uderzyć i porysować jego obudowę. Jedyne zarysowania jakie zauważyliśmy to mikroryski, praktycznie dla oka niewidoczne, na zapięciu - typowe dla pracy przy komputerze. Każdy zegarek, jeśli jego zamek nie powstał ze spieków ceramicznych, wolframu lub kutego włókna węglowego, spoczywający na biurku bez miękkiej podkładki na blat lub bezpośrednio na obudowie laptopa zawsze będzie narażony na zarysowania w tym miejscu.

Szkło szafirowe w zegarku Tissot PRX
Czy warto kupić zegarek Tissot PRX 35mm

Cena i wartość Tissot PRX 35 mm

Chociaż podobno nie wypada rozmawiać o pieniądzach, to w przypadku tego zegarka trudno przemilczeć ten temat. Aktualne ceny detaliczne modeli PRX ze stalowymi bransoletami zaczynają się od 3500 złotych. Naszym zdaniem jest to rewelacyjna oferta i na ten moment trudna do pobicia.

Za mniejszą kwotę można kupić japońskiego Citizena Tsuyosa, jednak ten dostępny jest jedynie w kopertach o średnicy 40 milimetrów, które są dodatkowo znacznie grubsze i nie koniecznie będą pasowały kobietom i panom o szczupłych nadgarstkach. Podobnie sytuacja ma się z modelami DS-7 od marki Certina - na ten moment są one dostępne jedynie w rozmiarze 39 milimetrów, który dla niektórych może być zbyt duży.

Prawdopodobnie najbliższym konkurentem, przynajmniej w kontekście rozmiaru, jest polski Balticus Gwiezdny Pył w rozmiarze 37 milimetrów. Jest to jednak zegarek kwarcowy, więc w oczach niektórych może być pozbawiony duszy i przez to nie wart zachodu.

Tissot PRX oferuje doskonałe proporcje, dokładny i działający przez ponad trzy dni bez noszenia mechanizm i ciekawy design tarczy. Naszym zdaniem, trudno przebić tę ofertę i kupić “tak dużo zegarka” w tak atrakcyjnej cenie, zwłaszcza jeśli chce posiadać się wyrób zgodny z kryteriami nadawania oznaczenia Swiss Made.

Swiss made Tissot PRX Powermatic 80
Pudełko do zegarka Tissot PRX

Opakowanie, gwarancja i akcesoria do Tissot PRX 35mm

Aktualnie Tissot pracuje nad tym, by jego zegarki miały możliwie najmniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dlatego model PRX 35 mm Powermatic 80 dostarczany jest w niezbyt dużych pudełkach z papieru, które mogą być w całość poddane recyklingowi. Zmniejszenie opakowań pozwala, przy wykorzystaniu tych samych środków transportu, przewieźć więcej modeli jednocześnie, co zmniejsza ich ślad węglowy.

Pudełko jest niewielkie dlatego warto je zachować. Można je wykorzystywać do przechowywania zegarka, gdy się go nie używa, albo traktować jako etui podróżne (świetnie sprawdzi się w tej roli, bo nie obciąży dodatkowo bagażu ani nie zajmie w nim zbyt wiele miejsca).

Każdy zegarek posiada indywidualną kartę gwarancyjną, na której wpisane są data zakupu, numer modelu i indywidualny numer seryjny. Na podstawie tego dokumentu dokonywane są wszelkie czynności serwisowe.

Tissot przygotował gumowe paski w kilku kolorach, które mogą być świetnym dodatkiem do PRX’a na czas wakacji i wtedy, gdy wybiera się swobodniejszy outfit. System szybkiej zamiany bransolety i pasków pozwala dobierać wygląd zegarka do okazji i humoru.

Karta gwarancyjna i instrukcja w pudełku Tissot
Zegarek Tissot z niebieską tarczą

Tissot - zegarek godny polecenia

Wariant unisex modelu Tissot PRX Powermatic 80 to naszym zdaniem fantastyczna propozycja. Zachęcamy do przymierzenia jej zarówno panie, jak i panów. Dla wielu osób model 40 milimetrowy był zbyt duży, z uwagi na kształt koperty, który powoduje, że na ręku zegarek wydaje się większy niż jest w rzeczywistości.

Nam w PRX 35 z niebieską tarczą spodobała się bransoleta, którą dzięki małym ogniwom byliśmy w stanie dopasować do każdego nadgarstka i której zwężające się ogniwa nie uwierały w nadgarstek, nawet podczas wykonywania prostych prac jak przestawianie pudełek czy przenoszenie segregatorów z dokumentami.

Niebieska tarcza okazała się znacznie ciekawsza niż mogliśmy sobie wyobrazić. Przy białych koszulach i bluzkach jej kolor stawał się żywszy i lepiej widoczny, a połączona z ciemnymi kolorami zdawała się być czarna i doskonale łączyła się z pozostałymi elementami stroju.

Staraliśmy się uważnie obserwować to, czy mechanizm jest dokładny. Zaobserwowana przez nas dokładność egzemplarza testowego była zbliżona do maksymalnych wartości dziennych odchyleń, jakie mogą występować w mechanizmach z Certyfikatami Chronometru COSC. Wielokrotnie słyszeliśmy od powracających Klientów, że zegarki z mechanizmem Powermatic 80 są dokładne, jednak dopiero teraz przekonaliśmy się o tym na własnej skórze.

Zainteresowanych, ale niezupełnie przekonanych zachęcamy do zamówienia zegarka i przymierzenia w domu. ZEGAREK.NET daje Państwu możliwość wygodnego przymierzenia zegarka w domu i zwrócenia nieużywanego modelu.

Ciekawa niebieska tarcza w zegarku Tissot PRX Powermatic 80

ZEGAREK.NET x Tissot

Jesteśmy oficjalnym sprzedawcą Tissot. Kupując u nas otrzymujecie Państwo zegarek objęty oficjalną gwarancją producenta, dostarczony we właściwym opakowaniu i bezpiecznie zapakowany.

W razie pytań odnośnie zegarków Tissot PRX Powermatic 80 lub możliwości zamówienia modelu stalowo złotego serdecznie zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy do dyspozycji w dni robocze w godzinach od 08:00 do 16:00, pod numerem telefonu +48 753 753 300 lub adresem e-mail kontakt@zegarek.net.