Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

NAVAL - były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM - ambasadorem taktycznych zegarków TRASER

16-05-2022

Naval — były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM został oficjalnym ambasadorem marki Traser! Jego 14-letnie doświadczenie służby w elitarnej grupie sprawia, że jak nikt inny wie, jak poradzić sobie w najcięższych warunkach. A na takie właśnie okoliczności tworzone są militarne zegarki Traser. Poznaj sylwetkę Navala i zobacz, co jeszcze łączy go ze szwajcarską marką.


Z pasji do wojska i zegarków Traser

Do rodziny marki Traser dołączył nowy ambasador! Paweł Mateńczuk znany jako Naval, to były żołnierz elitarnej jednostki wojskowej GROM. Jego doświadczenie mogłoby stać się kanwą scenariusza dla niejednego filmu akcji. Aktywny na wielu polach mężczyzna, doskonale wpisuje się w ducha szwajcarskiej marki. Nowy ambasador ucieleśnia wartości firmy związane z dążeniem do wyznaczonego celu, a także zamiłowaniem do militariów. Bo zarówno podczas wojskowej operacji, jak i surwiwalowej wędrówki trzeba wykazać się ogromną wytrwałością i gotowością do przekraczania własnych granic. 

Paweł Jan Mateńczuk  ambasadorem Traser


Naval - sylwetka ambasadora marki Traser

Naval rozpoczął swoją karierę od służby w 1 Pułku Specjalnym w Lublińcu jako komandos, gdzie brał udział w pokojowej misji ONZ w Libanie. Należał tam do inżynieryjno-saperskiej kompani, zajmującej się budowaniem dróg i rozminowywaniem terenów na granicy. Gdy jednak w 1994 roku na hali lotniska zobaczył czekających na odlot na Haiti żołnierzy GROM, zapragnął zostać jednym z nich. Dlatego zaraz po przejściu zasadniczej służby, zdobył wymagane przez jednostkę wykształcenie średnie i wysyłał dokumenty do centrali. Po pozytywnym przejściu selekcji, przez następnych kilka lat uczestniczył w różnego rodzaju kursach doszkalających. Wszystko po to, aby nabrać doświadczenia i uświadomić sobie własne ograniczenia, nad którymi powinien pracować.


Naval ambasadorem zegarków traser


W latach 1998-2012 pełnił funkcję operatora jednostki GROM, kończąc służbę w stopniu starszego chorążego sztabowego na stanowisku dowódcy sekcji. W jej trakcie dziewięciokrotnie brał udział w bardzo niebezpiecznych misjach w Iraku i Afganistanie, działając na rzecz walki z terroryzmem. Za swoją służbę w GROM-ie był wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, w tym: Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego przyznawanego za męstwo połączone z narażeniem życia, Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za wybitne zasługi w bojach, czy Złotą Odznakę GROM-u będącą najważniejszym zaszczytem dla żołnierzy tej jednostki.


 Jednostka Wojskowa GROM i Naval

Czym jest Jednostka Wojskowa GROM?


Kontynuująca tradycję Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej grupa GROM, stanowi najbardziej elitarną jednostkę wojskową w Polsce, oraz jest jedną z najbardziej cenionych jednostek specjalnych na świecie. Powstała ona 20 marca 1990 roku w reakcji na postrzelenie dwóch Polaków w Bejrucie, w ramach odwetu za pomoc Żydom w emigracji z ZSRR. To właśnie ten incydent pokazał władzom potrzebę powołania organizacji, która poradzi sobie w trudniejszych sytuacjach i będzie bardziej skuteczna od “zwykłych żołnierzy”. Jej członkowie przygotowywani są do operacji antyterrorystycznych, odbijania zakładników, niszczenia specjalnych obiektów, wykonywania sabotażowych działań, czy działań antydewersyjnych

Do jednych z charakterystycznych cech jednostki, należy posługiwanie się jej członków ksywami. W ten właśnie sposób Paweł Mateńczuk stał się Navalem. Co ciekawe, tradycja ta sięga jeszcze czasów Cichociemnych Spadochroniarzy, którzy w ten sposób dbali o własne bezpieczeństwo i tajność organizacji. Mimo wszystko także dziś zdarzają się przypadki, gdzie żołnierze GROM-u nie znają swoich prawdziwych imion. 


Naval - książki o służbie w GROM   


O doświadczeniach Navala w GROM-ie można przeczytać w autorskiej serii książek. Były żołnierz opisuje w nich treningi, jakie przechodzą członkowie tej jednostki, aby być przygotowanymi na najtrudniejsze momenty. W konkretnych słowach zdaje relację z misji, w których brał udział oraz opisuje sytuacje, z jakimi przyszło mu się mierzyć. Książki Navala to również niesamowite opowieści o wartościach przyświecających GROM-owi, przekazywanie wiedzy o polskim orężu wojskowym oraz dzielenie się z czytelnikami osobistymi refleksjami.


Szkoleniowiec w Naval Polska

Po 14 intensywnych latach służby na stanowisku operatora GROM-u, Naval dzieli się wiedzą z zakresu obronności. W otworzonej przez siebie firmie Naval Polska zajmuje się doradztwem i szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa. Pokazuje, jak wiele wspólnego ma ze sobą menadżer firmy z dowódcą wojskowym. Podpowiada, w jaki sposób motywować siebie i innych. Były żołnierz zajmuje się również organizacją wypraw o podwyższonym poziomie ryzyka jak np. Południowa Azja, podczas której uczy radzenia sobie w ekstremalnych warunkach.

Naval Zatoka GROM na wodach Zatoki Perskiej


Wolontariusz

Były żołnierz GROM-u przekazuje zdobyte doświadczenie także w wolontariackiej działalności. Wspiera on instytucje charytatywne, pozarządowe (m.in. Polską Akcję Humanitarną, Fundację ”Akademia Sportu”) oraz służby mundurowe. Od lat pozostaje aktywnym wolontariuszem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ponadto pełni funkcję wiceprezesa fundacji „NIEZAPOMNIANI” wspierającą osoby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo i propagującą pozytywne trendy związane z ochroną społeczeństwa. Fundacja organizuje ekstremalny bieg pod nazwą „GROM Challenge”, wzorowany na pierwszych selekcjach do elitarnej jednostki wojskowej GROM.


Naval i biegowe osiągniecia

Ultramaratończyk i podróżnik

Naval to przykład człowieka, który nigdy nie rezygnuje i wciąż szuka nowych aktywności życiowych. Jako miłośnik biegania udowadnia, że nie ma przed nim żadnych granic. Przykładem tego jest jego udział w biegu terenowym w Patagonii o dystansie 163 km i 6500 m przewyższeń, który trzeba ukończyć w 48h. Żołnierz brał także udział w wyścigu drużynowym organizowanym w tym samym mieście o dystansie 700 km, składającym się z jazdy rowerem, marszobiegu oraz przeprawy kajakowej. 


Zegarki survivalowo-militarne Traser

Realizacja celu wymaga wcześniejszego przygotowania i posiadania odpowiednich narzędzi. Na każdą wędrówkę warto wybrać zegarek Traser, którego ultrwytrzymałe koperty gwarantują odporność na działanie wody, ognia, prądu oraz pól magnetycznych. Dzięki szerokiej funkcjonalności modele są w stanie przetrwać ekstremalne warunki. Dla survivalowców i żołnierzy idealnym towarzyszem okaże się zegarek wojskowy traser P68 Panthfinder. Model ze zintegrowanym pierścieniem kompasu nie tylko pokazuje godzinę w dwóch różnych miejscach, ale dzięki swojej szerokiej funkcjonalności staje się niezawodnym towarzyszem w trudnych warunkach. Doskonale sprawdzi się on w trakcie przygód po najodleglejszych zakątkach Ziemi, jak również w codziennych aktywnościach w betonowej dżungli.


Traser P68 Pathfinder Automatic wyborem Navala

Nowy ambasador marki Traser na swój nadgarstek założył zegarek P68 Pathfinder Automatic Green NATO Strap TS-110456. Maskująca kolorystyka modelu z antracytową kopertą o szerokości 46 mm, idealnie wpisuje się w żołnierską stylistykę. Do militarnych korzeni nawiązuje także wyrazista zielona tarcza. Nałożone na nią duże indeksy godzinowe w formie arabskich cyfr oraz czerwony detal na wskazówce godzinowej, gwarantuje wygodny odczyt parametrów w trudnych warunkach zewnętrznych. Ze względu na to, że w trakcie wędrówki łatwo o przypadkowe zarysowania, tarczę przykryto mocnym szafirowym szkłem.

 zegarek P68 Pathfinder Automatic Green NATO Strap TS-110456


Traser P68 Pathfinder Automatic i podświetlenie Trigalight

Militarna funkcjonalność - podświetlenie Trigalight


O tym, że Traser P68 Pathfinder Automatic jest świetnym narzędziem outdoorowym, pokazuje jego specyfikacja. Wyposażony w zintegrowaną skalę kompasu zegarek pomoże w mgnieniu oka określić dowolny kierunek świata, co w szczególności sprawdzi się podczas samotnych wypraw po lesie. Dzięki nowoczesnemu podświetleniu Trigalight, czyli wypełnionych gazem trytu mikro-rurek — możliwe jest odczytanie z cyferblatu wszystkich parametrów. Samoistnie działająca funkcja w szczególny sposób przyda się podczas eksplorowania jaskiń, w nocy lub we mgle. Z powodzeniem można z niej także korzystać pod wodą, ponieważ P68 Pathfinder Automatic TS-110456 posiada 10 ATM wodoszczelności.


Tekstylny pasek NATO


Warto wspomnieć, że zegarek Traser zawieszony jest na mocnym nylonowym pasku typu NATO. Pierwotnie stworzony został on na zamówienie Brytyjskiego Ministerstwa Obrony. W założeniu miał stanowić gwarant trzymania się zegarka na nadgarstku, nawet w warunkach bojowych. Odporny na działanie wody pasek osiągnął tak duży sukces, że zaczął być wykorzystywany także w modelach dla cywilów.

 

Automatyczny mechanizm szwajcarski

No i najważniejsza kwestia, czyli mechanizm. W przypadku zegarka wojskowego Traser nie trzeba obawiać się o zatrzymanie wskazówek lub niedokładną pracę werku. Szwajcarski mechanizm z automatycznym naciągiem Sellita SW200-1 Special daje pewność wysokiej precyzji chodu (od +/-7 s/dzień do +/- 20 s/dzień) oraz długiej rezerwy pracy wynoszącej ok. 38 godzin. Brak potrzeby wymiany baterii w zegarku sprawia, że urządzenie będzie zawsze gotowe do pracy. 


W krótkich żołnierskich słowach zegarek Traser P68 Pathfinder TS-110456 to:

Pochodzenie:

Szwajcaria

Rozmiar koperty:

Szer. 46 mm, grub. 13 mm

Tworzywo:

Stal szlachetna 316 L

Szkło:

Szafirowe z antyrefleksem

Pasek:

Tekstylny typu NATO

Wodoszczelność:

100 m (10 ATM)

Podświetlenie:

Trigalight

Mechanizm:

Automatyczny Sellita SW 200-1 Special

Gwarancja:

10 lat na Trigalight®, 4 lata na terenie Polski, 2 lata międzynarodowa

Cena:

4590 zł


Kim jest NAVAL w cywilu? Dlaczego wybrał markę traser?