POWRÓT08-05-2020

Seiko Diver's świętuje 55 urodziny!

Pięćdziesiąt pięć lat temu - w 1965 roku - japońska marka Seiko przedstawiła pierwszy japoński zegarek do nurkowania. Rozpoczęło to ponad półwieczną historię, pełną modeli solidnych i lubianych, które stały się klasykami docenianymi przez kolekcjonerów. Powstały modele zarówno dla profesjonalnych nurków, jak i dla amatorów.

55 lecie marki Seiko oraz reedycja nurkówHistoria zegarków nurkowych tworzonych przez markę Seiko


Pierwszy zegarek Seikoprzystosowany do nurkowania był wodoszczelny do 150 metrów i wyposażony w mechanizm z automatycznym naciągiem. Jego niezawodność została potwierdzona w czasie Ósmej Japońskiej Ekspedycji Badawczej (1966-1969), której członkowie korzystali właśnie z tych modeli. W 1968 roku, skomercjalizowano model wodoszczelny do 300 metrów i wyposażony w pierwszy japoński kaliber pracujący z wysoką częstotliwością. Jego koło balansowe pracowało szybciej niż w większości ówcześnie produkowanych werków, dzięki czemu był wyjątkowo dokładny.
Seiko Diver's świętuje 55 urodziny


W 1975 roku zaprezentowano przełomowy model, stworzony za sprawą listu od profesjonalnego nurka z okolic Hiroszimy. Zwrócił w nim uwagę na to, że w czasie korzystania z kapsuły nurkowej, po zejściu na głębokość 300 metrów, zegarki których używał ulegały zniszczeniu.


Seiko Diver's świętuje 55 urodziny! 1 zegarek z przydomkiem tuńczyka
Kilkuletnie prace inżynieryjne doprowadziły do prezentacji modelu wykorzystującego po raz pierwszy kopertę z tytanu, o wodoszczelności do 600 metrów. Producent zgłosił aż 20 patentów dotyczących obudowy. Przez swój charakterystyczny kształt zegarek zyskał przydomek “Tuna”, ponieważ koperta może kojarzyć się nieco z puszką tuńczyka.

W następnych dekadach dostępne były wyroby pełne innowacji. Warto wspomnieć między innymi pierwszy zegarek kwarcowy wodoszczelny do 600 metrów i zdolny do nurkowania saturowanego, czy “Scuba Master”, czyli zegarek-komputer mierzący czas oraz głębokość zanurzenia.Seiko Diver's Re-creation czyli nurek od nowa

3 najbardziej znaczące modele stworzone przez japońskich inżynierów, stały się bazą najnowszej serii Seiko Diver's Re-creation. Ich oryginały pochodzą z 1956, 1968 i 1975 roku. Nowości pozostały wierne ich stylistyce, jednak powstały z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii jaką dysponuje obecnie marka Seiko. Cała trójka będzie wyprodukowana w limitowanych seriach 1100 egzemplarzy i dostarczona w specjalnym pudełku z okazji 55-tych urodzin Seiko Diver's. Zegarki oferowane są w ramach kolekcji Seiko Prospex, która jest dzisiaj równoznaczna z najlepszym zegarkiem do zadań specjalnych w wymagającym otoczeniu. Zegarki doceniane są przez profesjonalnych nurków, sportowców i podróżników.

Seiko Diver's świętuje 55 urodziny! czyli zegarki nurki od nowa


55 leci marki Seiko i reedycja legendarnych modeliReedycja zegarków Seiko Diver's z 1965 i 1968 roku

Modele odtwarzające te z 1965 i 1968 roku mają numery referencyjne SLA037J1 i SLA039. Ich cechą wspólną jest kaliber. W obu pracują luksusowe, autorskie mechanizmy 8L55, działające z wysoką częstotliwością. W modelu z 1975, czyli SLA041 również zastosowano kaliber z serii 8L, dokładniej 8L35. Zegarek otrzymał tarczę z żelaza i jest dzięki temu odporny na działanie pól magnetycznych.Żółw, samuraj, czy sumo?

Seiko Diver's świętuje 55 urodziny! niezwykła divery dla prawdziwych nurków
Współcześnie, w ramach linii Prospex, Japończycy oferują szeroki wachlarz diverów o zróżnicowanych parametrach, mechanizmach i cenach. Sama nazwa serii jest skrótem od Professional Specification, co można przetłumaczyć jako Profesjonalna Specyfikacja. Do popularnych modeli należą “Żółwie” i “Samuraje”. To przydomki używane na całym świecie.


"Żółw” ma charakterystyczny, owalny kształt i koronkę przesuniętą na godzinę 4. W rocznicowym modelu SLA041J1 kształt zaczerpnięto z zegarka sprzedawanego od 1976 roku. Współczesny wariant, mimo dużej średnicy - 45 mm, jest wygodny i wygląda świetnie nawet na małym nadgarstku. Całość ma też retro-look. Dostępne są różne warianty kolorystyczne, które można kupić z paskiem i bransoletką. Zapięcia bransolet mają specjalne przedłużenie dla nurków.
Seiko Diver's świętuje 55 urodziny! - model ;żółw;


Seiko Diver's świętuje 55 urodziny! najnowsze modele - samuraje
Najnowsze “Samuraje” to z kolei dzisiejsza interpretacja modelu z 2004 roku. Oryginał zyskał sympatię klientów nowoczesnymi kształtami. Te przeniesiono do aktualnie produkowanych referencji. Nazwę zawdzięcza wskazówkom wyglądającym jak ostrza oraz oczywiście japońskiemu pochodzeniu. Docenią go miłośnicy nowoczesnych wzorów i ciekawych zestawień kolorów oraz zwracający uwagę na jakość.


Niektóre z modeli Seiko Diver’s są sygnowane logiem PADI czyli organizacji zrzeszającej profesjonalnych instruktorów nurkowania. To prawdziwie profesjonalna rekomendacja, dla wyrobów przeznaczonych do podmorskiej eksploracji. Przez pięćdziesiąt pięć lat produkcji, zegarki Seiko Diver’s, służyły niezliczonej rzeszy nurków, zarówno amatorów i profesjonalistów. Wyroby te towarzyszyły w czasie setek tysięcy zanurzeń, potwierdzających ich techniczną doskonałość.


Seiko Diver's świętuje 55 urodziny! specjalnie dla nurków
Seiko Diver's świętuje 55 urodziny! z niezwykłym oznaczeniem na deklu
Seiko Diver's świętuje 55 urodziny! dekiel zegarka przedstawiający nawę marki Seiko


Jako rarytas należy traktować model “Sumo” SPB149J1 na bransolecie, który przez długi czas nie był dostępny w Polsce. To model z wyższej półki - w jego wnętrzu pracuje nowy mechanizm 6R35 z 72 godzinną rezerwą chodu. Ma 45 milimetrów średnicy i jest wodoszczelny do 200 metrów. Z jego tarczy odczytać można godziny, minuty, sekundy i dzień miesiąca. Bransoletka ma 20 milimetrów szerokości, przez co może wydawać się zbyt wąska względem masywnej obudowy. Jednak taka szerokość zapewnia wysoki komfort noszenia.


Niezwykła kolekcja prosto od marki Seiko na 55 urodziny


Seiko Diver's świętuje 55 urodziny


Trzy kamienie milowe z serii Seiko Diver’s Watch zostały stworzone na nowo, by świętować w ten sposób tę wyjątkową rocznicę stworzenia zegarków dla nurków. Seria Prospex postrzegana przez wielu jako synonim doskonałego i trwałego wyrobu, mającego towarzyszyć właścicielowi w czasie uprawiania wszelkiego rodzaju sportów, zdaje się być dla nich idealnym miejscem w portfolio marki.


Poznaj całą serię zegarków Seiko Prospex: