Wakacyjna Wyprzedaż 2024 na Zegarki
tel. 753 753 300
Wyprawa do serca Vostok Europe - niezapomniane doświadczenie w Wilnie

Wyprawa do serca Vostok Europe - niezapomniane doświadczenie w Wilnie

2023-05-12

W dniach 20-22 kwietnia nasz przedstawiciel miał okazję uczestniczyć w wyjątkowej wyprawie do siedziby marki Vostok Europe w Wilnie. Wyjazd został zorganizowany przez polskiego dystrybutora marki - firmę Poljot Euro - dla najlepszych punktów sprzedaży Vostok Europe, gdzie sklep ZEGAREK.NET zajmuje pozycję lidera. Podczas tych kilku intensywnych dni uczestnicy wyprawy mieli możliwość poznania tajników tworzenia zegarków, które od lat cieszą się dużym uznaniem wśród Klientów, a także spotkania z czołowymi przedstawicielami marki oraz jej ambasadorami.

Zapraszamy na relację naszego przedstawiciela, z której dowiesz się o niezwykłych doświadczeniach, jakie czekały na wszystkich uczestników wyprawy, oraz o tajemnicach produkcji zegarków, które sprawiają, że Vostok Europe jest tak cenioną marką na rynku zegarków.

Uroczysta kolacja z ambasadorami marki Vostok Europe

Podczas pierwszego dnia wyjazdu mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej kolacji z ambasadorami marki Vostok Europe. W miłej atmosferze rozmawialiśmy z Jurgisem Kairysem, Benediktasem Vanagasem i Karolisem Mieliauskasem, którzy opowiadali o swoich niezwykłych doświadczeniach, w których towarzyszyły im zegarki Vostok Europe.

Uroczysta kolacja z ambasadorami marki Vostok Europe
Jurgis Kairys relacja ze spotkania

Jedną z perełek wieczoru była historia opowiedziana przez Pana Jurgisa Kairysa, słynnego litewskiego pilota akrobacyjnego. Pan Jurgis opowiedział mrożącą krew w żyłach historię, która miała miejsce w 2014 roku podczas podróży na pokazy lotnicze w Grecji. Podczas lotu nad Morzem Egejskim doszło do awarii, w wyniku której eksplodował jeden z silników jego samolotu. W tej sytuacji Pan Jurgis zmuszony był do katapultowania się, co ostatecznie uratowało mu życie. Przez chwilę otarł się o śmierć, ale na szczęście udało mu się bezpiecznie opuścić samolot, wylądować w wodzie i dopłynąć na fragment skrzydła na którym oczekiwał przylotu śmigłowca ratunkowego.

Na zakończenie historii, Pan Jurgis z uśmiechem na twarzy dodał, że wszystkie przyrządy pokładowe w samolocie niestety zawiodły, ale zegarek Vostok Europe, który miał na nadgarstku, niezawodnie pracował i wskazywał aktualną godzinę. Dzięki temu wiedział, że ratownikom dotarcie do niego zajęło dokładnie 2 godziny i 40 minut. Ta opowieść była tylko jednym z wielu przykładów tego, jak zegarki Vostok Europe towarzyszą swoim ambasadorom w niezwykłych i ekstremalnych sytuacjach.

Prezentacja marki Vostok Europe i planów na 2023 rok

Drugi dzień wyjazdu rozpoczęliśmy od wizyty w hotelowej sali konferencyjnej w której odbyła się prezentacja marki Vostok Europe prowadzonej przez właściciela Igora Zubovskiego. Podczas tej prezentacji Pan Igor podkreślał, że zegarki VE zostały stworzone z myślą o pokonywaniu wszelkich skrajności (co, jak pokazuje historia Jurgisa Karisa, jest oczywiście prawdą). Pan Igor zwracał również uwagę na pochodzenie marki Vostok Europe, która jest w 100% litewskim brandem. Marka w swoich zegarkach wykorzystuje sprawdzone japońskie mechanizmy oraz korzysta z najlepszych szwajcarskich metod podświetleń. Warto również zauważyć, że Vostok Europe używa tylko komponentów zaprojektowanych przez swój własny team i co istotne, całość tych komponentów jest produkowanych specjalnie dla marki Vostok Europe. Ciekawostką jest również fakt, że VE jako jedyna marka na świecie (spoza Seiko Group) wykorzystuje mechanizmy Seiko Epson.
Prezentacja marki Vostok Europe i planów na 2023 rok
Przentacja projketanta Vostok Europe Ivana Krauchenia
Następnie projektant Ivan Krauchenia opowiedział o planach marki na 2023 rok. Zaprezentował nową linię zegarków Vostok Europe Atomic Age (o której więcej można przeczytać w artykule: Atomic Age nową kolekcją litewskiej marki Vostok Europe) nowe warianty bestsellerowych modeli z kolekcji Vostok Europe Energia oraz N1 Rocket, a także przybliżył projekt specjalnego zegarka na 20-lecie marki VE. Wspomniał również o nowych modelach, które przewidziane są na jesień 2023 i będą to zegarki z mechanizmem solarnym oraz nowy model z tarczą nawiązującą do ciał niebieskich. Dodatkowo, zaprezentował całkowicie nowy projekt planowany na grudzień 2023 roku - kolekcja Vostok Europe System Periodicum poświęcona pierwiastkom znajdującym się na tablicy Mendelejewa.

Niespodzianka - zwiedzanie garażu Benediktasa Vanagasa

Kolejnym punktem programu drugiego dnia wyprawy była niespodzianka - zwiedzanie garażu kierowcy rajdowego Benediktasa Vanagasa. W garażu mogliśmy z bliska obejrzeć samochód, którym litewski kierowca zajął trzecie miejsce w rajdzie Baja Extremadura 2023 z którego to kilka dni wcześniej wrócił. Pojazd ten robił ogromne wrażenie, szczególnie w momencie kiedy Benediktas odpalił jego silnik i zaprezentował kilka serwisowych możliwości jakie daje (np. hydrauliczny podnośnik zamontowany w podwoziu pozwalający na szybką wymianę koła).

zwiedzanie garażu Benediktasa Vanagasa
Benediktas o Krzysztofie Hołowczycu

Benediktas Vanagas wspominał również fakt, że w wyścigu Baja Extremadura 2023 startował nasz polski kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, z którym to w początkowych etapach szli łeb w łeb. Niestety, z powodu awarii technicznej pojazdu, Krzysztof Hołowczyc nie ukończył wyścigu, co zmusiło go do wycofania się z rywalizacji. Miło było jednak słyszeć jak Benediktas wypowiadał się o polskim kierowcy w samych superlatywach, podkreślając jego umiejętności i profesjonalizm.

Wizyta w tak wyjątkowym miejscu z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci, gdyż mieliśmy okazję bliżej poznać fascynujący świat sportów motorowych oraz historię życia i kariery rajdowego kierowcy, Benediktasa Vanagasa.

Wizyta w siedzibie Vostok Europe

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie siedziby Vostok Europe, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak powstają te wyjątkowe zegarki. Firma mieści się w zabytkowym budynku położonym w centralnej części miasta, co dodatkowo podkreśla jej wyjątkowy charakter i wartość historyczną. Wizyta w siedzibie Vostok Europe zaczęła się od wejścia do przestronnego holu, gdzie zostaliśmy przywitani przez zespół marki. Następnie zwiedzaliśmy kolejne pomieszczenia, które odpowiadały za poszczególne etapy produkcji zegarków. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy dział projektowy, gdzie zespół projektantów pracował nad nowymi modelami zegarków oraz udoskonalaniem istniejących linii produktów. To właśnie tu powstają pierwsze prototypy drukowane na drukarce 3D, które są testowane pod kątem jakości i wytrzymałości. Ciekawostką pomieszczenia był regał, na którym znajdowały się egzemplarze wszystkich zegarków VE jakie powstały na przestrzeni lat. Trzeba przyznać, że kolekcja ta jest już naprawdę imponująca.
Wizyta w siedzibie Vostok Europe dział projektowy zegarków Vostok Europe w Wilnie
Dział produkcji zegarków Vostok Europe

W kolejnym pomieszczeniu znajdował się dział produkcji, gdzie zegarki były ręcznie składane przez 6 doświadczonych zegarmistrzów, dbających o każdy szczegół i precyzję wykonania (aktualnie pracowali oni nad zegarkami z najnowszej linii Atomic Age). Co ciekawe, nawet taki detal jak ramka okienka datownika jest nakładana na tarczę ręcznie przez jednego z zegarmistrzów. Warto podkreślić również fakt, że mechanizmy automatyczne zegarków Vostok Europe są kompletowane dopiero w momencie składania finalnego zegarka. Wahnik, który jest jednym z kluczowych elementów mechanizmu, jest laserowo sygnowany logo marki Vostok Europe w siedzibie firmy.

Ciekawostką jest również to, że rocznie w siedzibie Vostok Europe składanych jest około 30 tysięcy zegarków, które trafiają na cały świat. Każdy zegarek jest starannie zaprojektowany i wykonany, aby spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów. Dlatego też Vostok Europe zyskał uznanie na całym świecie jako producent zegarków o wysokiej jakości, niezawodności i oryginalnym designie.

Za kolejnymi drzwiami znajdował się dział kontroli jakości, gdzie każdy zegarek przechodził szczegółowe testy, takie jak badanie wodoszczelności oraz wytrzymałości na wstrząsy. Dodatkowo, każdy z zegarków jest precyzyjnie oglądany przez fachowca na specjalnie przygotowanym do tego stanowisku. Wszystkie te czynności są po to, aby upewnić się, że konkretny egzemplarz spełnia najwyższe standardy marki.

Dział kontroli jakości Vostok Europe
Rotomat w siedzibie Vostok Europe, maszyna służąca do testowania poprawności działania zmontowanych zegarków automatycznych. W jednym cyklu maszyna jest w stanie przetestować aż 800 sztuk zegarków.
Kolejne pomieszczenie, do którego mieliśmy okazję zajrzeć, to zaplecze techniczno-magazynowe. Na pierwszy rzut oka dominujące tam półki i kartony nie wskazywały na nic szczególnego, jednak to, dlaczego zostaliśmy zaproszeni właśnie tutaj, ukryte było na samym końcu pomieszczenia. To właśnie tam znajdował się potężny rotomat - maszyna służąca do testowania poprawności działania zmontowanych zegarków automatycznych podczas zmiany ich położenia. Gotowe zegarki umieszczane są w kartonach w czterech bębnach i poddawane są testom. Sprawdzane są wszystkie produkowane egzemplarze. W jednym cyklu maszyna jest w stanie przetestować aż 800 sztuk zegarków, co pozwala na znaczne skrócenie czasu kontroli jakości. Ciekawostką tego rotamatu jest fakt, że został zakupiony z likwidowanego zakładu Poljot w Moskwie, założonego jako Pierwsza Moskiewska Fabryka Zegarów i noszącej przez pewien czas imię Kirowa. Maszyna uniknęła zezłomowania i jest teraz wykorzystywana w siedzibie Vostok Europe, a na jej korpusie nadal znajduje się oryginalna tabliczka znamionowa.
Ostatnim, ale jakże kluczowym miejscem zwiedzanej siedziby było zapoznanie się z działem kompletowania zamówień i wysyłek do dystrybutorów z całego świata. To tutaj pakowane są zamówienia na cały świat, w tym również do Polski. W tym miejscu po raz kolejny mogliśmy zobaczyć zaangażowanie i precyzję pracowników Vostok Europe, którzy starali się, aby każde zamówienie zostało zrealizowane zgodnie z wysokimi standardami marki.
Dział kompletowania zamówień Vostok Europe
Prezentacja zegarka Vostok Europe Jurgis Kairys
Na zakończenie zwiedzania siedziby, uczestnicy zostali zaproszeni na przepyszny lunch w towarzystwie pracowników Vostok Europe. Podczas lunchu, właściciel VE Igor Zubowski wraz z projektantem Ivanem Kraucheniem zaprezentowali “na żywo” najnowsze zegarki, w tym pierwsze gotowe modele z kolekcji Atomic Age. Kolekcji, która zrobiła ogromne wrażenie na nas wszystkich. Zaprezentowane zostały także końcowe sample zegarków Vostok Europe Mazury, które wyglądają niesamowicie i już na przełomie maja i czerwca powinny trafić do punktów sprzedaży w Polsce. W trakcie prezentacji pojawiła się również informacja o specjalnej edycji zegarka Vostok Europe we współpracy z ambasadorem Jurgisem Kairysem. Zegarek ten dostępny będzie tylko w 3 krajach, w których to Jurgis Kairys odbędzie pokazy akrobatyczne (w tym również w Polsce).

Jednak prawdziwą niespodzianką było odkrycie rąbka tajemnicy dotyczącej zegarka z okazji 20-lecia marki Vostok Europe, którego projekt jest ściśle tajny i ma zostać zaprezentowany dokładnie 25 sierpnia 2023 roku. Naszym oczom zaprezentowano przepiękne, drewniane pudełko, w którym znajdzie się ściśle limitowany, rocznicowy zegarek Vostok Europe. Trzeba przyznać, że pudełko to naprawdę robi wrażenie!

Odwiedziny siedziby marki Vostok Europe to była świetna okazja na to, by zobaczyć na własne oczy jak wiele pasji i pracy cały zespół VE wkłada w tworzenie tych wyjątkowych zegarków.

Zegarek Vostok Europe  z okazji 20-lecia
Wileńskie Muzeum Motoryzacji

Wileńskie Muzeum Motoryzacji - krok w przeszłość

Kolejną atrakcją na naszej trasie było jeszcze nie otwarte dla szerszej publiczności Wileńskie Muzeum Motoryzacji, mieszczące się w zabytkowym obiekcie, który niegdyś służył jako wileński parking dla taksówek. Wchodząc do wnętrza, przenieśliśmy się w czasie, by podziwiać niezwykłe eksponaty motoryzacji - począwszy od dawnych powozów, przez pojazdy z okresu międzywojennego, aż po najnowsze osiągnięcia branży motoryzacyjnej. Wystawa zrobiła na nas ogromne wrażenie, a mnogość zgromadzonych tam pojazdów sprawiła, że trudno było uwierzyć, jak bardzo motoryzacja ewoluowała na przestrzeni lat. Wizyta w muzeum była niezapomnianą podróżą w przeszłość i doskonałą okazją do zgłębienia tajników historii motoryzacji.

Wyścig o Puchar Benediktasa Vanagasa - adrenalina i rywalizacja

Tuż obok muzeum, na torze gokartowym, odbył się ekscytujący wyścig o Puchar Benediktasa Vanagasa. Wydarzenie to stanowiło doskonałe podsumowanie aktywnego dnia, w wielu aspektach nawiązującego do motoryzacji. Wyścig na gokartach dostarczył nam wszystkim nie tylko świetnej zabawy, ale również nutki adrenaliny, która towarzyszyła podczas zaciętej rywalizacji.
Wyścig o Puchar Benediktasa Vanagasa
Odkrywanie Wilna i jego uroków

Odkrywanie Wilna i jego uroków

Trzeci dzień naszego wyjazdu do Wilna był poświęcony głównie Litwie i jej tradycjom. Po pysznym śniadaniu, w towarzystwie Właściciela Vostok Europe, wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta oraz jego najbardziej charakterystycznych miejsc. Spacerując po malowniczych uliczkach, podziwialiśmy piękne zabytki, takie jak Kościół św. Anny czy Katedra Wileńska. Ponadto, mieliśmy okazję poznać tajemnice i historię Wilna, dzięki opowieściom naszego przewodnika.

Nasz spacer po Wilnie obejmował także wizytę na historycznym cmentarzu na Rossie, gdzie można znaleźć liczne polskie akcenty, świadczące o wielokulturowości tego miejsca. Następnie udaliśmy się do Ostrej Bramy - jednej z najbardziej znanych bram miejskich, będącej symbolem Wilna. Przechodząc przez Ostrą Bramę, dotarliśmy na Plac Katedralny, gdzie zobaczyliśmy pomnik Giedymina, który stanowi nawiązanie do legendy o założeniu miasta. Każdy z tych zabytków był wyjątkowy i pozwolił nam lepiej zrozumieć historię oraz kulturę stolicy Litwy.

Przypominamy, iż właśnie w tym roku miasto Wilno obchodzi 700-lecie i z tej właśnie okazji powstał wyjątkowy zegarek Vostok Europe o którym więcej w artykule: Wyjątkowa limitacja Vostok Europe Żelazny Wilk na 700-lecie miasta Wilno!

Wilno Ostra Brama
Zamek w Trokach

Troki - smak kuchni karaimskiej i urok zamku

Następnie udaliśmy się w krótką podróż do Trok, gdzie mieliśmy okazję zasmakować wyjątkowej kuchni karaimskiej, słynącej z oryginalnych potraw i smaków. Po uczcie kulinarnej przyszedł czas na zwiedzanie słynnego Zamku w Trokach, który pięknie wznosi się na wyspie, otoczonej malowniczym jeziorem. Zamek zaskoczył nas swoją historią oraz zachwycającymi widokami na okolicę.

Kolacja pełna litewskich tradycji idealnym zwieńczeniem dnia

Zwieńczeniem dnia była oficjalna kolacja w litewskiej restauracji, która wprowadziła nas w niezwykły świat lokalnej kultury i kulinariów. W tle rozbrzmiewała muzyka na żywo, dodając wyjątkowego klimatu całemu wydarzeniu. Dodatkowo, mieliśmy okazję wziąć udział w warsztacie kulinarnym, podczas którego nauczyliśmy się, jak robić tradycyjne litewskie cepeliny. To doświadczenie sprawiło, że jeszcze bardziej zżyliśmy się z Litwą i jej kulturą, a wspomnienia z tego dnia pozostaną z nami na zawsze.
alt=Uczestnicy warsztatu kulinarnego w litewskiej restauracji, podczas którego nauczyli się jak robić tradycyjne litewskie cepeliny. Muzyka na żywo dodawała wyjątkowego klimatu całemu wydarzeniu.
Wyjazd do Wilna z marki Vostok Europe zdjęcie grupowe

Niezapomniana wyprawa do serca Vostok Europe - podsumowanie

Podczas niezwykłej wyprawy do serca Vostok Europe mieliśmy okazję zgłębić tajniki tej wyjątkowej litewskiej marki zegarkowej oraz nawiązać bliższe relacje z jej założycielami, ambasadorami i członkami całego zespołu. Wizyta w siedzibie Vostok Europe pozwoliła nam jeszcze lepiej poznać historię marki, obejrzeć prezentację najnowszych modeli zegarków jeszcze przed ich oficjalną premierą i zrozumieć ducha, którym kieruje się firma. Spotkanie z członkami rodziny Vostok Europe było nie tylko okazją do wymiany doświadczeń, ale również doskonałą integracją. W trakcie tej wyprawy odkryliśmy także uroki Litwy, zwiedzając zabytki, uczestnicząc w wydarzeniach motoryzacyjnych oraz delektując się lokalną kuchnią i kulturą. Całość stanowi niezapomniane doświadczenie, które na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Autor artykułu

Jakub Wronowicz- autor artykułu
Jakub WronowiczPasjonat zegarków męskich z głębokim zrozumieniem psychologii marketingu. Kiedy nie analizuje najnowszych trendów w zegarmistrzostwie, oddaje się rytmom tańca. Posiadacz kilku wyjątkowych modeli, wie dokładnie, jaki zegarek spełni Twoje oczekiwania.