Przezenty na Dzień Dziecka 2024
tel. 753 753 300

Podświetlenia w zegarkach G-SHOCK

19-03-2021

Zegarek to z założenia niewielkiej wielkości przyrząd, którego zadaniem jest pomiar upływającego czasu. Tak było kiedyś. Obecnie pojęcie zegarek kojarzy się w wielu przypadkach z czymś więcej, aniżeli pomiarem czasu dobowego. Oczywiście jest to nadal główne i najważniejsze zadanie wszystkich czasomierzy, jednak pozostałe elementy wyposażenia, szczególnie w marcie G-SHOCK, mają obecnie bardzo duże znaczenie. Jeżeli ktoś decyduje się na zakup zegarka tej marki, kieruje się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim wytrzymałością i funkcjonalnością. W ofercie japońskiego producenta znajdziemy pełen wachlarz modeli, zróżnicowanych pod względem wyglądu, wielkości, rodzaju i funkcjonalności. Jak pokazują najnowsze modele Casio G-SHOCK, elementem, który na przestrzeni lat zdecydowanie nabrał znaczenia jest podświetlenie.Dlaczego podświetlenie jest tak istotnym elementem w zegarkach G-SHOCK

W zasadzie od samego początku istnienia marki, producent zaskakiwał swoich użytkowników. Na przestrzeni ponad 35 lat proponował coraz to nowsze rozwiązania nie tylko w kwestii funkcjonalności, lecz również budowy i zastosowania coraz to nowszych materiałów. W ostatnim czasie można zauważyć pewien trend, który zmierza do zastosowania możliwie najbardziej efektywnego rodzaju podświetlenia tarczy i wyświetlacza. Dlaczego tak się dzieje? Jeszcze kilka lat temu podświetlenie było dostępne głównie w zegarkach stricte cyfrowych. Pomimo zastosowania Neobrite - wybrane elementy tarczy i wskazówki pokrywa powłoka luminescencyjna, która pozwala na podświetlanie tych elementów w ciemności - zegarki stricte analogowe nie posiadały podświetlenia. Co więcej, w zależności od konkretnego modelu danej serii, Neobrite nie było wykorzystywane w takim samym stopniu. Oznaczało to, że często czytelność zegarków wskazówkowych w ciemnościach była ograniczona. Dlatego właśnie, w zasadzie każdy nowy zegarek G-SHOCK wyposażony jest obecnie w podświetlenie.Rodzaje podświetleń w zegarkach G-SHOCK

Electro luminescent backlight.

Najbardziej znanym i stosowanym w starszych cyfrowych zegarkach rodzajem podświetlenia jest tzw. podświetlenie elektroluminescencyjne - Electro luminescent backlight. Znajdziemy je w takich modelach jak chociażby G-SHOCK DW-5600, DW-6900, G-9300 czy GX-56. Elektroluminescencja określana jest jako zjawisko, które występuje w ciałach stałych i gazach, pod wpływem przepływu prądu, fali elektromagnetycznej, pola czy wyładowania elektrycznego. Użytkownicy i fani marki jednoznacznie stwierdzają, że jest to najbardziej efektywny i zarazem efektowny sposób podświetlenia. Charakteryzuje się tym, że użycie przycisku “Light” powoduje podświetlenie całego wyświetlacza zegarka. Podświetlenie panelu nadaje wrażenia trójwymiarowości i zapewnia odczyt wyświetlanych wartości na wyjątkowo wysokim poziomie. W takich zegarkach G-SHOCK wykorzystywane jest zjawisko poświaty - Afterglow.

Podświetlenie electro luminescent backlight.


Oznacza tylko tyle i aż tyle, że panel/wyświetlacz podświetlany będzie przez jakiś czas po zwolnieniu przycisku Light. W odniesieniu do zegarków z lat 90 był to swego rodzaju fenomen. Często stosowano podświetlenie, które było aktywne wyłącznie podczas przytrzymywania przycisku podświetlenia. Electro backlight bardzo często występuje ze znaną i lubianą funkcją Flash Alert. Polega na pulsacyjnym podświetlaniu wyświetlacza podczas rozbrzmiewania dźwięku alarmu, sygnalizacji pełnej godziny czy zakończenia pomiaru czasu. Należy zaznaczyć, iż ten rodzaj podświetlenia stosowany był jedynie w zegarkach stricte cyfrowych.


Podświetlenia LED

Podświetlenia LED w zegarkach

Modele jednej z najbardziej popularnych serii G-SHOCK, w których wyświetlacz połączono ze wskazówkami, wyposażono w podświetlenie LED. Wykorzystuje się tutaj diodę LED (Light-emitting diode), która zaliczana jest do półprzewodników przyrządów optoelektronicznych. Mówiąc ogólnie, emitują one promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.


Do zegarków, w których wykorzystano taki rodzaj podświetlenia zaliczamy przede wszystkim modele G-SHOCK GA-100, G-SHOCK GA-110 czy GA-120. Użytkownicy wielokrotnie zaznaczają, że użycie wyłącznie diody Led, która oświetla część tarczy, jest mało efektywnym rozwiązaniem. Nie zastosowano tutaj bowiem żadnego rodzaju podświetlenia wyświetlaczy, w które wskazane modele zostały również wyposażone. Jest to zatem najmniej pożądany rodzaj podświetlenia, które wykorzystuje się w zegarkach G-SHOCK, aczkolwiek oczywiście spełniający swoje zadanie i odczyt wskazań zegarka jest możliwy.


LED Super Illuminator

Ten rodzaj podświetlenia możemy podzielić na to, które stosowane jest w zegarkach cyfrowych - LED Backlight Super Illuminator, oraz analogowych - LED Light Super Illuminator. Zastosowano tutaj zdecydowanie mocniejszą diodę LED, która dużo bardziej efektownie podświetla wyświetlacz lub tarczę zegarka. W zegarkach analogowych Afterglow polega nie tylko na tym, że podświetlenie jest aktywne po zwolnieniu przycisku Light. Gdy upłynie czas podświetlenia, dioda LED nie gaśnie w sposób nagły - jej wygaśnięcie następuje płynnie. LED Backlight Super Illuminator znajdziemy w takich modelach jak GD-350 czy kultowym G-SHOCK Rangeman GW-9400. Dla podświetlania panelu/wyświetlacza wykorzystano dwie diody. Emitują one na tyle mocne światło, że użytkownik odnosi wrażenie podświetlenia całego wyświetlacza.

oświetlenie LED Super Illuminator w zegarkach


LED Super Illuminator w zegarkach analogowych

Podświetlenie LED Super Illuminator w zegarkach analogowych

W przypadku LED Light Super Illuminator dla zegarków analogowych stosuje się jedną diodę LED, która emitując mocne światło oświetla całą tarczę zegarka. Taki rodzaj podświetlenia możemy znaleźć w zegarkach G-SHOCK MTG-B1000, GWR-B1000 czy GM-110.


Podwójne podświetlenie LED.

Zegarki G-SHOCK, które posiadają zarówno wskazówki jak i wyświetlacze, wyposażone zostały w podwójne podświetlenie LED. Jest to połączenie przedstawionych powyżej LED Super Illuminator i LED Backlight Super Illuminator. Takie rozwiązanie zapewnia swobodę odczytów w dowolnych warunkach, zarówno danych wyświetlanych na wyświetlaczu oraz informacji wskazywanych przez wskazówki. Taki rodzaj podwójnego podświetlenia LED znajdziemy np. w GA-2100.

W takich modelach jak np. GST-B200 Casio zastosowało bardziej zaawansowane podświetlenie wyświetlacza, podświetlając go w całości. Takie rozwiązanie określono jako Full auto LED light Super Illuminator. I właśnie takie rozwiązanie, dostępne w nieco droższych cyfrowo-analogowych G-SHOCKach wydaje się być najbardziej pożądane przez użytkowników.

Podwójne podświetlenie LED w zegarkachNeon Illuminator

Podświetlenie Neon Illuminator w zegarkach

Przez dość krótką chwilę Casio zastosowało wyjątkowy rodzaj podświetlenia. Znajdziemy go w modelach GA-1000, które na rynku pierwotnym są obecnie już bardzo słabo osiągalne. Jest to podświetlenie typu Neon Illuminator (Black light LED), które w niespotykany dotąd sposób podświetlało tarczę. Po użyciu przycisku Light, wskazówki oraz indeksy tarczy niczym wielokolorowe neony ekstrawagancko rozświetlały ciemność. Niestety pominięto tutaj wyświetlacz, który w ciemności w zasadzie nie był czytelny.FILTRY0