Zegarki na Dzień Mamy 2024
tel. 753 753 300
2 limitowane zegarki Junghans z okazji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym

2 limitowane zegarki Junghans z okazji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym

2023-03-10
Związki Junghans ze światem sportu pozostają bardzo bliskie. W tym roku po raz trzeci z rzędu niemiecki brand pełni funkcję Oficjalnego Partnera Pomiaru Czasu Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Z tej okazji zaproponował dwie limitowane edycje zegarków - 1972 Competition FIS Edition Lemon i 1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon.

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym z marką Junghans

Od 21.02 - 05.03.2023 w słoweńskiej Planicy odbywała się 54. edycja Mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Oficjalny Partner Pomiaru Czasu po raz trzeci z rzędu został Junghans. Zapierające dech w piersiach rozbiegi i prędkości w skokach narciarskich, porywające sprinty końcowe w biegach narciarskich oraz ekscytująca wszechstronność w kombinacji norweskiej zgromadziły przed telewizorami ponad 500 milionów fanów sportów zimowych. W końcowej klasyfikacji medalowej na podium stanęli Norwedzy (12 złotych medali), za nimi Szwedzcy (4 złotych modela) i Niemcy (3 złote medale).

Skoczkowie biorący udział w tegorocznych zawodach oprócz medali mogli zdobyć także specjalną nagrodę — Junghans Award.

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym z marką Junghans
Żółte zegarki Junghans edycja limitowana

2 limitowane zegarki Junghans - z pasji do narciarstwa

Z okazji tegorocznych Mistrzostw Świata marka Junghans wydała dwa specjalne modele - 1972 Competition FIS Edition Lemon i 1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon. Limitowane do 150 sztuk zegarki, pokazują bliski związek marki ze Schramberg ze sportami zimowymi. Jak mówi Thomas Fiedler, szef marketingu:

„Czy to w biegach, skokach narciarskich czy kombinacji norweskiej: walka o medale w spor- tach zimowych łączy dwie rzeczy, które są integralną częścią DNA Junghans. Z jednej strony czas odgrywa decydującą rolę, z drugiej — sporty zimowe są silnie zakorzenione w tradycji naszego rodzinnego regionu, Schwarzwaldu”

Tradycyjna stylistyka w kolorze cytryny

Obie edycje limitowanych zegarków Junghans pokazują wieloletni entuzjazm marki wobec sportu. Począwszy od produkcji stoperów ręcznych w latach 20. XX, poprzez opracowanie kilku innowacji technicznych w latach 80, firma cały czas towarzyszy wielu ważnym wydarzeniom tej dziedziny. Warto bowiem wiedzieć, że to właśnie ona wyznaczyła standardy w sportowym pomiarze czasu — w tym w alpejskich dyscyplinach narciarstwa zjazdowego i slalomu.
1972 Competition FIS EDITION Lemon
1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon
Co zaś tyczy się nowych, limitowanych zegarków; wygląd i specyfika Junghans 1972 Competition FIS Edition Lemon oraz Junghans 1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon nawiązuje do lat 70., kiedy to Junghans stworzył elektroniczny system kontroli startu. Kolorystyka obu modeli utrzymana jest w odcieniach cytryny i czerni, co przywołuje stylistykę poprzednich dekad. Totalizatory mają czarny kolor, a wskaźniki godzin dla lepszego odczytu przyjmują srebrną barwę. Tarczę obu zegarków przykrywa antyrefleksyjne szkło szafirowe, zapewniające doskonałą ochronę przed najdrobniejszymi zarysowaniami. Wraz z wodoodpornością do 10 ATM, oba chronografy są odpowiednie do użytku sportowego.

Zegarek Junghans 1972 Competition FIS Edition Lemon z mechanizmem automatycznym

Pomimo, iż na pierwszy rzut oka zegarki wydają się niemal identyczne, to jednak różnią się od siebie wieloma elementami. Wierny historycznemu wzorcowi zegarek 1972 Competition FIS Edition Lemon posiada koronkę i przyciski sterujące na górze owalnej koperty (szer.koperty to 45,5 mm). Te nietypowe we współczesnych modelach rozwiązanie, stanowi nawiązanie do wyglądu naręcznego stopera. Jednocześnie świetnie sprawdza się ono podczas sportowych warunków. Podczas zjazdów — dzięki umieszczonemu wokół tarczy skali tachymetru — można określić czas potrzebny na pokonanie danego odcinka trasy oraz prędkość, z jaką został on przebyty. Całości projektu wieńczy perforowany pasek z zakrzywioną podstawą i motylkowym zapięciem. Taka budowa gwarantuje wygodne użytkowanie zegarka podczas szybkich i krętych zjazdów. Bezpieczne szusowanie zapewnia także 4-krotne zakręcany dekiel ze stali szlachetnej z wygrawerowanym logo.
 Zegarek 1972 Competition FIS Edition Lemon posiada koronkę i przyciski sterujące na górze owalnej koperty
Mechanizm automatyczny J880.5 w żółtym zegarku Junghans
Wewnątrz obudowy 1972 Competition FIS Edition Lemon znajduje się natomiast mechanizm automatyczny J880.5 z rezerwą chodu do 48 godzin. W praktyce oznacza to, że nieużytkowany przez weekend zegarek po ponownym założeniu na nadgarstek, nadal będzie wskazywać dokładnie czas. Tego typu mechanizm sprawdzi się zwłaszcza u osób szukających codziennego gadżetu opartego na tradycyjnym zegarmistrzostwie.

Zegarek Junghans 1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon z mechanizmem kwarcowym

Drugi limitowany model to Junghans 1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon. Zegarek o szerokości koperty 43,3 mm umożliwia stałą kontrolę czasu biegu za pomocą ramki, którą można obracać po obu stronach oraz funkcji stop z dokładności do 1/5 sekundy. Do egzemplarza dołączone są dwa paski: jeden skórzany z trzema okrągłymi wycięciami i czarną skórą pod spodem, a drugi pasek w kolorze czarnym z trzema okrągłymi wycięciami i żółtą skórą pod spodem. Oba z nich zaopatrzone zostały w mechanizm typu quick release, umożliwiającą szybką i wygodny zamianę jednego paska na drugi. Wewnątrz tego modelu zaimplementowano mechanizm kwarcowy J645.83. Zasilany baterią model będzie dobrym wyborem dla osób ceniących sobie nowoczesne i wygodne w użytkowaniu technologie.
Zegarek Junghans z żółtą tarczą 1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon z dwoma paskami
Wygrawerowany skoczek na deklu edycji limitowanej zegarka Junghans

Kolekcjonerskie zegarki Junghans w ilości 150 sztuk

Zarówno nowy Junghans 1972 Competition FIS Edition Lemon, jak i Junghans 1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon to nie lada gratka dla fanów sportowych szaleństw. Wydane z okazji tegorocznych Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym modele, dostępne są w limitowanej edycji zaledwie 150 sztuk na cały świat. Wygrawerowany na deklu wizerunek skoczka z napisem Planica 2023 oraz widniejący na zapięciu taki sam napis, dodatkowo podkreśla ich kolekcjonerską wartość. Nawiązujące do stylistyki lat 70 zegarki, pobudzają swoją energetyczną barwą i stanowią fantastyczną pamiątkę tegorocznych zawodów narciarskich. Bo w Junghans — każdy może poczuć się jak mistrz świata

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.