Błyskawiczny rozwój firmy
Oficjalny znak firmowy został po raz pierwszy zarejestrowany w 1888 roku. Najpierw była to pięcioramienna gwiazda z literą “J”. jednak już dwa lata później symbol został uaktualniony. Od tego momentu gwiazdka była ośmioramienna, z inicjałem oraz pełną nazwą przedsiębiorstwa. Z biznesowego punktu widzenia, przygotowanie i zastrzeżenie charakterystycznego logotypu okazało się niezwykle istotne.
Również w 1890 roku zadebiutował Calibre 10 - mechanizm, który był produkowany w niezmienionej formie przez pół wieku.
Kolejną nowością w ofercie marki były zegary i zegarki czytelne po zmroku, które do produkcji weszły w 1912 roku.
W 1916 rozpoczęto rozbudowę oryginalnej fabryki. Nowoczesny budynek został zaprojektowany przez Philippa Jakoba Manza i wybudowany w dwa lata. To bardzo charakterystyczny obiekt - położony na zboczu ma dziewięć kondygnacji ułożonych tarasowo. Każda z nich została przeszklona, dzięki czemu praca mogła odbywać się w świetle dziennym, które w tamtym czasie pozwalało pracownikom osiągnąć najlepszą precyzję przy wykonywaniu swoich zadań.
Przełom lat trzydziestych XX wieku
Lata pięćdziesiąte XX wieku - chronometry, lotnictwo i Bauhaus
W drugiej połowie dekady, dokładniej w 1956 roku, marka z rąk rodziny Junghans trafiła do działającej na całym świecie grupy Diehl, aktywnej w wielu gałęziach zaawansowanego przemysłu.
W następnym roku zaczęła się produkcja mechanizmu o oznaczeniu J83 - automatycznego werku o klasie chronometru. Mechanizm był kolejnym bardzo udanym wyrobem ze Schramberga.
Junghans i Max Bill
Idee jakie propagowane były przez Bauhaus, stały się niezwykle istotne dla współpracy Maxa Billa i marki Junghans. W stworzonych w tej współpracy przedmiotach widać zasady, mówiące o tym, że:
- przedmioty powinny być funkcjonalne;
- wykorzystywanie powtarzalnych form, czyli elementów standardowych wspólnych dla wielu przedmiotów/obiektów;
- dostosowane do człowieka zarówno w aspekcie cielesnym jak i psychicznym;
- projektowanie jest nauką korzystającą z dorobku socjologii i określa cele przedmiotu;
- jednocześnie projektowanie jest też sztuką, czyli do projektu wprowadzany jest pomysł formalny - trudny do opisania przy pomocy słów element określający kształt, kolor, konstrukcję lub zapis dzieła;
Junghans wkracza w erę kwarcową
Igrzyska Olimpijskie w Monachium, lata siedemdziesiąte
Lata osiemdziesiąte - super dokładność w domu
Pierwszy na świecie stołowy zegar typu Radio Control wszedł do oferty marki w 1985 roku. Ponieważ działał na terenie całej Europy, te stołowe, super dokładne zegary stały się nowym hitem Junghansa.
Rok później ofertę rozszerzono o zegar stołowy, który zasilany był za pomocą światła. Był dokładny i nie wymagał od właściciela żadnych interwencji, ponieważ stale zbierał energię do pracy.
Inżynierowie zatrudnieni w Junghansie chcieli dać klientom kolejne praktyczne przedmioty, co doprowadziło do prezentacji pierwszego cyfrowego zegara z budzikiem. Był on sprzedawany od 1988 roku.
Junghans w latach 1990-2000
Junghans Mega 1, zegarek z 1990 roku, był futurystycznie wyglądającym przedmiotem. Został zaprojektowany przez Hartmuta Esslingera, kierującego zegarem studia frog design. Ten sam zespół był odpowiedzialny za projekt komputera Apple MacIntosh. Asymetryczną kopertę Junghans Mega 1 wypełniał mechanizm z wyświetlaczem LCD i dużą anteną, która była niezbędna do jego działania. Na wyświetlaczu był prezentowany czas w formacie godziny - minuty - sekundy oraz data uwzględniająca dzień miesiąca i miesiąc.
Zegarek produkowany był przez niemal dekadę. W tym czasie wyprodukowano około 800 000 sztuk, dlatego jest ciekawą propozycją dla kolekcjonerów, chcących posiadać zegarki będące w jakiś sposób przełomowymi wyrobami. Mega 1 zdecydowanie zasługuje na takie miano.
Już w następnym roku do katalogu marki Junghans dołączył pierwszy na świecie sterowany radiowo zegarek prezentujący czas za pomocą wskazówek. Dodatkowo, powyżej tarczy miał niewielki wyświetlacz LCD prezentujący datę w formacie dzień miesiąca, miesiąc, rok, a w drugiej linii dzień tygodnia.
Mega 1 oraz pierwszy Mega ze wskazówkami były zegarkami dla mężczyzn. W 1992 roku do oferty włączony został model damski. Biżuteryjny zegarek na pasku na pierwszy rzut oka nie zdradzał zaawansowanej technologii, która pracowała w jego wnętrzu.
Następny “pierwszy na świecie” wyrób to oferowany od 1993 roku Mega Solar - czyli pierwszy na świecie zegarek sterowany radiowo, zasilany słonecznie i prezentujący czas z pomocą wskazówek.
Lata 2000 - 2008 zmiana właściciela
2009 - nowi właściciele
160 lat marki Junghans
Junghans - marka gotowa na przyszłość
Junghans to firma:
- której udziałowcy pochodzą ze Schramberga, czyli miasta-ojczyzny marki;
- jest niezależna od wielkich grup zegarkowych;
- ma długoterminową strategię;
- jest zorientowana na przyszłość;
- rozrasta się na miejscu, nie z pomocą oddziałów rozrzuconych po kraju lub kontynencie;
- stale dba o poziom kwalifikacji zatrudnianych pracowników;
- prowadzi program szkoleniowy dla przyszłych zegarmistrzów;
Osiem wartości marki, tak jak osiem ramion jej logotypu, to: wiarygodność, zaufanie, ciągłość, tradycja, widoczność marki, technologia, wzornictwo i niemieckie pochodzenie.