Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Zastanawiasz się co łączy zegarki Diesel z myśliwcami F-15? Sprawdź!

07-08-2020

Militarne akcenty i detale dość często stają się źródłem inspiracji dla projektantów zegarków Diesel. Natchnieniem do powstania oryginalnego designu zegarków z kolekcji Chief  był legendarny myśliwiec armii USA. 


Zegarki Diesel — od punk rocka do stylu militarnego


Zegarki Diesel — od punk rocka do stylu militarnego

Co przychodzi nam na myśl w kontekście zegarków Diesel? Oczywiście masywne, ponadwymiarowe koperty, wizerunek punk rockowego Mohikanina na deklu oraz wiele mówiące hasło ONLY THE BRAVE. To marka, która oferuje zegarki dla pewnych siebie indywidualistów, a projektanci Diesla dokładają wszelkich starań, aby każdy model zegarka niósł ze sobą bardzo wyrazisty i mocny przekaz. Stąd też w designie zegarków Diesel wiele jest nawiązań do elementów, które kojarzą się z twardym i odważnym facetem i typowo męskimi akcesoriami. Zaskakują nas zatem charakterystyczne śruby, pręty i kawałki metalu pojawiające się w stylistyce koperty czy samej tarczy. Uderzają w oczy grube, solidne paski i chropowate faktury przypominające strukturę pilnika czy piły. 

Zegarek Diesel DZ4318 MEGA CHIEF
Projektanci w poszukiwaniu inspiracji bardzo często sięgają po elementy muzyki i popkultury (punk rock), stylu industrialnego i retro, a także pełnymi garściami czerpią ze świata wojskowości. Militarne nawiązania widać wyraźnie w wielu modelach zegarków Diesel. I nie chodzi tylko o masywną budowę, charakterystyczną kolorystykę, ale również o detale stylistyczne. Jednym z tych najbardziej rozpoznawanych elementów jest oryginalne wzmocnienie koronki, które pojawia się w designie zegarków z serii Chief. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że inspiracją do zaprojektowania tego efektownie prezentującego się detalu jest — myśliwiec F-15.Myśliwiec F-15 - ikona lotnictwa armii USA inspiracją kolekcji Diesel Chief

F-15, zwany także Eagle, to dwusilnikowy myśliwiec odrzutowy produkowany przez amerykańską firmę McDonnell Douglas Corporation. F-15 powstał w latach 60. XX w. na zlecenie rządu USA w ramach programu F-X (Fighter Experimental). Był jednym z pierwszych na świecie myśliwców czwartej generacji. Przy maksymalnej prędkości przekraczającej 2,5 Macha (ponad 1600 mil na godzinę lub 2575 km / h) był pierwszym amerykańskim myśliwcem z wystarczającym ciągiem, aby przyspieszyć w pionie.I od razu rozwiewamy wątpliwości — to nie jest odrzutowiec z filmu Top Gun. Tom Cruise, czyli filmowy Maverick, zasiadał za sterami Grumman F-14 Tomcat używanego w marynarce wojennej. Wrócimy jednak do samego F-15. Czym się wyróżnia?
Myśliwiec F-15 - ikona lotnictwa armii USA inspiracją kolekcji Diesel Chief


Lotnictwo inspiracją dla kolekcji Diesel Chief
Z pozoru niczym szczególnym. F-15 posiada większość elementów, które znajdziesz w zwykłym odrzutowcu, ale jak to zwykle bywa „diabeł tkwi w szczegółach". Główna różnica między F-15 a zwykłym odrzutowcem polega na wyważeniu tych elementów. F-15 w porównaniu do innych samolotów jest lekki, wiele komponentów ma wykonanych z tytanu i aluminium. W efekcie jego ciąg jest większy niż jego waga, co pozwala mu na szybkie przyspieszanie, nawet na dużej wysokości. F-15 ma również większą powierzchnię skrzydła, co w efekcie daje mu większą siłę nośną. A to sprawia, że samolot jest bardziej zwrotny. Może startować, wznosić się i obracać znacznie szybciej niż zwykły samolot. F-15 w różnych wersjach znajduje się na wyposażeniu armii. Stanów Zjednoczonych już od ponad 40 lat. Z myśliwców F-15 korzystają również armie Japonii czy Izraela.


Zegarek Diesel Chief ze skrzydłami odrzutowca

Nie wiadomo czy w szeregach projektantów zegarków Diesel Chief był wielbiciel samolotów wojskowych i samych F-15. Faktem jest, że ten kultowy samolot, a konkretnie jego skrzydła zainspirowały twórców linii Diesel Chief do stworzenia zaskakującego elementu wzbogacającego design zegarków. Kształt nietypowego wzmocnienia/obudowy koronki, zaczerpnięty został wprost z kształtu skrzydeł F-15. W rezultacie otrzymaliśmy dość intrygujący element designu, który przyciąga wzrok, wprowadza do stylistyki czasomierza wiele dynamiki i nadaje mu efektownego wyglądu. Element nie tylko ochrania koronkę, ale również stanowi oryginalną oprawę datownika. W miejscu, gdzie potencjalnie znajdowałby się korpus myśliwca, pozostawiono pustą przestrzeń na prezentację bieżącej daty. "Skrzydlate" wzmocnienie koronki to właśnie powód niezwykłej popularności linii Chief. 


Kształt skrzydeł F-15 tak spodobał się projektantom z Fossil Group, że w różnych wariantach wykorzystują go również w każdej nowej odsłonie linii Chief oraz innych seriach zegarków Diesel. W linii MS9 Chrono na przykład zbliżoną formę  ma charakterystyczna soczewka na szkiełku zegarka. Nietypowa oprawa koronki w serii Chief to nie jedyny nietuzinkowy detal zdobniczy, którym wyróżniają się zegarki Diesel. Projektanci tej marki z każdą nową kolekcją zaskakują nas innowacyjnymi pomysłami i rozwiązaniami, które w rezultacie dają pożądany przez wszystkich efekt “wow” na nadgarstku.

Zegarek Diesel Chief ze skrzydłami odrzutowca
FILTRY0