Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300
Nowe zegarki Seiko Presage Sharp Edged „Kabuki” inspirowane japońskim teatrem

Nowe zegarki Seiko Presage Sharp Edged „Kabuki” inspirowane japońskim teatrem

2023-01-03
Bogata kulturowo Japonia dostarcza zegarmistrzom mnóstwa inspiracji. Seiko wykorzystując po raz kolejny ten ogromny potencjał, postanowił złożyć hołd tradycyjnemu teatrowi Kabuki. Limitowane modele zachwycają mistrzowskim wykonaniem oraz bogatą kolorystyką. Każdy najmniejszy element posiada tutaj swoją symbolikę i znaczenie. Zobacz, jaką historię opowiadają nowe zegarki Seiko Presage Sharp Edged!
Bogata kulturowo Japonia dostarcza zegarmistrzom mnóstwa inspiracji. Seiko wykorzystując po raz kolejny ten ogromny potencjał, postanowił złożyć hołd tradycyjnemu teatrowi Kabuki. Limitowane modele zachwycają mistrzowskim wykonaniem oraz bogatą kolorystyką. Każdy najmniejszy element posiada tutaj swoją symbolikę i znaczenie. Zobacz, jaką historię opowiadają nowe zegarki Seiko Presage Sharp Edged!
Limitacyjna kolekcja zegarków seiko kabuki

Japoński teatr Kabuki, czyli wielowiekowa tradycja sztuki

Kabuki należy do jednego z trzech głównych gatunków teatru japońskiego. Łącząc w sobie sztukę śpiewu i tańca, cechuje się niezwykle dużym wyrafinowaniem estetycznym. Wystylizowane pozy, bogate stroje oraz pomalowane na biało twarze aktorów, tworzą zupełnie unikalną aurę spektakli. Ta tradycyjna forma sztuki pozostaje nadal bardzo popularna w swojej ojczyźnie. Wpisano ją nawet na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Nie dziwi więc fakt, że marka Seiko postanowiła w swoich nowych zegarkach oddać hołd temu gatunkowi. Przy tworzeniu dwóch modeli Presage Sharp Edged, firma współpracowała nawet z Ebizo Ichikawą — najwybitniejszym aktorem Kabuki w Japonii. 44-letni artysta należy do Naritayi, jednej z najsłynniejszych linii kabuki, założonej przez Ichikawę Danjuro I w XVII wieku. Jako ambasador Seiko, pomógł on w opracowaniu wzoru oraz tradycyjnego koloru dla zegarków.

Ebizo Ichikawa aktor Kabuki
Nowa seria Seiko Presage Sharp Edged Kabuki łączy elementy z wcześniejszych projektów marki z klimatem Grand Seiko. Koperta, tarcza i wskazówki nawiązują do klasycznego zegarka z 2020 roku i edycji Seiko Presage Sharp Edged z kalendarzem i rezerwą chodu.

Znane elementy w zegarkach Seiko Presage Sharp Edged „Kabuki”

W nowej serii Seiko Presage Sharp Edged Kabuki jest wiele elementów znanych ze wcześniejszych projektów marki. Dwa modele bazują na istniejących zegarkach – dokładnie na klasycznym egzemplarzu z 2020 roku oraz zaprezentowanej na początku tego roku edycji Seiko Presage Sharp Edged Serie z kalendarzem i rezerwą chodu. W Kabuki panuje też pewien klimat Grand Seiko, co widać w ogólnym kształcie koperty, a także w szczegółach tarczy lub wskazówek.

Wyszukane tarcze zegarków prosto z japońskiego teatru

Zegarki Seiko Presage Sharp Edged „Kabuki” dostępne są w dwóch wersjach — typowo klasycznej (ref. SPB331J1) i bardziej rozbudowanej (ref. SPB329J1). W obu z nich mamy do czynienia z bogatą czerwono-brązową kolorystyką zwaną „kakiiro”. Gradient harmonijnie wypełnia tarczę, ciemniejąc na jej krawędziach. Przesuwającą się paletę barw podkreśla wzór motywu liści konopi z serii Sharp-Edged. Chociaż ornament Asanoha był już częścią serii zegarków Seiko, to warto wiedzieć, że używano go również od wieków w kostiumach Kabuki. Co ciekawe, sam wzór pochodzi jeszcze sprzed istnienia tego gatunku teatru, bo z okresu Heian, który jest ostatnim działem klasycznej historii Japonii, trwającym od 794 do 1185 roku.
Zegarki Seiko Presage Kabuki limitowane modele Seiko
Zegarek Seiko Presage SPB329J1 Kabuki

Zegarek Seiko Presage Automatic “Kabuki” Limited Edition SPB329J1 w miejskiej wersji

Pierwszy zegarek Kabuki to Seiko Presage SPB329J1. Model posiada kopertę o szerokości 40,2 mm i 12,2 mm grubości. Kształt obudowy jest dość kanciasty, co nadaje egzemplarzowi wyraźnie nowoczesnego charakteru. W samym centrum znajduje się brązowa tarcza ze złotymi indeksami godzin i ostrym,i złotymi wskazówkami. Dla swobodnego odczytu czasu w ciemności, pokryte je opatentowaną przez Seiko powłoką luminescencyjną Lumibrite. Znaczniki godzin pozostają teksturowane na górze i mają polerowane wykończenie na skosach, co nadaje projektowi dynamicznego charakteru. Z tła wybija się charakterystyczny wzór Asohona przerywany przez wskaźnik dnia na godzinie 3, daty na godzinie 6 oraz wskaźnika rezerwy chodu przy godzinie 9.
Zegarek Seiko Presage Automatic “Kabuki” Limited Edition SPB329J1 dostarczany jest na czarnym skórzanym pasku z potrójnym zapięciem z przyciskiem zwalniającym. Co ważne, jego tył pozostaje w tym samym kolorze co tarcza. Takie rozwiązanie stanowi ukłon w stronę kultury okresu Edo, kiedy obywatelom Japonii nie wolno było nosić jaskrawych kolorów w miejscach publicznych. W rezultacie wiele osób używało żywych kolorów na odwrocie swoich ubrań. Jeśli chodzi o samą specyfikację techniczną, to Seiko Presage SPB329J1 napędzany jest przez kaliber Seiko 6R21. Wyposażony w 29 kamieni łożyskujących, działa z częstotliwością 28 800 vwahnięć na godzinę i zapewnia 45 godzin rezerwy chodu. Precyzyjne działanie werku można obserwować przez przeszklony dekiel, co niewątpliwie stanowi jeszcze jedną atrakcję tego nowego zegarka.
kaliber Seiko 6R21 w zegarkach limitowanych Kabuki
zegarek japoński Seiko Kabuki SPB331J1

Klasyczna wersja zegarka Seiko Presage Automatic “Kabuki” Limited Edition SPB331J1

Drugim zegarkiem Kabuki jest Seiko Presage SPB331J1. Posiada on nieco mniejszą kopertę o szerokości 39,3 mm i grubości 11,1 mm. Model utrzymany został w bardziej klasycznej stylistyce. Na cyferblacie — podobnie jak w pierwszej wersji — umieszczone są złote indeksy godzinowe i szerokie wskazówki pokryte materiałem Lumibrite. Datownik ulokowano przy godzinie 3, a na obwodzie tarczy zaimplementowano złoty pierścień ze skalą minutową.

Seiko Presage Automatic “Kabuki” Limited Edition SPB331J1 jest wyposażony w czarny skórzany pasek z podszewką i potrójnym zapięciem z przyciskiem zwalniającym. Zapewnia ono bezpieczne zakładanie oraz zdejmowanie zegarka z nadgarstka, bez obawy o jego przypadkowe rozpięcie w trakcie użytkowania. Przez transparentny dekiel można obserwować znajdujący się wewnątrz urządzenia mechanizm Seiko Calibre 6R35, który znamy z szeregu innych modeli japońskiej marki. Wek działa z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę, ma 24 kamienie łożyskujące i zapewnia imponujące 70 godzin rezerwy chodu.

Zegarek Seiko Kabuki SPB331J1 i transparentny dekiel
Wyjątkowe pudełko do zegarków Kabuki Seiko

Mistrzowska sztuka zegarmistrzostwa zegarków Seiko Presage Sharp Edged Kabuki

Dwa nowe zegarki Seiko Presage Sharp Edged Kabuki dostępne są w limitowanej liczbie 2000 sztuk każdy. Inspirowane teatrem Kabuki modele, mogą poszczycić się unikalnym wzornictwem pełnym nawiązań do japońskiej kultury. Stanowią prawdziwy kolekcjonerski okaz dla wszystkich wielbicieli sztuki oraz limitowanych edycji zegarkowych. Poza swoim unikatowym wyglądem posiadają także bardzo dobrą specyfikację techniczną. Zegarki są odporne na pola magnetyczne do 4800 A/m lub 60 gausów. Ta liczba to standard ISO, zapewniający modelom bezpieczne użytkowanie we wszystkich codziennych warunkach. Dzięki transparentnym deklom można obserwować pracę znajdujących się wewnątrz mechanizmów. Ponadto każdy zegarek Seiko Presage Kabuki oferowany jest w specjalnym pudełku w kolorze złotym i czarnym. Ekskluzywne opakowanie, podkreśla estetyczny charakter zestawu oraz wyjątkowość oferowanych modeli.
24h
Seiko Presage Automatic “Kabuki” Limited Edition SPB331J1
4.939,00 zł4.445,00 zł
Seiko Presage Automatic “Kabuki” Limited EditionSPB331J1
Rotomat gratis Limited

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.