Już we wtorek 23 lutego w Bawarii, kraju związkowym leżącym na terenie południowej części Niemiec, odbędzie się najważniejsza impreza sezonu sportów zimowych - Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021. Rywalizacja będzie miała miejsce na terenie malowniczej gminy i miasteczka Oberstdorf. Fani zimowych sportów doskonale znają tę okolicę - właśnie tu odbywają się między innymi konkursy skoków narciarskich. Oberstdorf już po raz trzeci został wybrany przez Międzynarodową Federację Narciarską (czyli FIS, od franc.: Fédération Internationale de Ski) na organizatora imprezy. W jej trakcie rozegrane zostaną konkursy we wszystkich dyscyplinach, które w czasie uprawiania wymagają użycia "desek".
Junghans oficjalnym chronometrażystą Mistrzostw Świata FIS w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie
Rolę oficjalnego chronometrażysty na nadchodzących Mistrzostwach zajmie niemiecka marka Junghans. Producent ten słynie z minimalistycznych modeli stworzonych przez Maxa Billa - szwajcarskiego rzeźbiarza, projektanta i architekta, który uczył się w słynnej szkole Bauhausu. To wyroby klasyczne i eleganckie w każdym tego słowa znaczeniu. Lepiej pasują do biznesowych spotkań niż aktywności na świeżym powietrzu. Wydawać się może, że w otoczeniu zdeterminowanych by dać z siebie wszystko sportowców, mrozu i śniegu, przydałby się czasomierz sportowy - wodoszczelny i odporny na wstrząsy. Na szczęście niemiecka firma ma doświadczenie w przygotowywaniu zegarków trwałych, a jej związki ze sportem, mimo że troszeczkę mniej znane, są silne. W latach siedemdziesiątych XX wieku Junghans był chronometrażystą licznych turniejów. Najważniejszym z nich były Letnie Igrzyska Olimpijskie w Monachium. Na tę okazję Niemcy przygotowali zaawansowane rozwiązania, pozwalające dokładnie odmierzać czasy jakie uzyskali zawodnicy. Osiągnięta wtedy dokładność do jednej setnej sekundy wyznaczyła standardy na następne dekady pomiarów sportowych.
Sportowe zegarki Junghans
Producent ze Schramberg - leżącego w południowo zachodniej części Niemiec, w niewielkiej odległości od granicy ze Szwajcarią - w swojej ofercie ma także zegarki sportowe, mogące śmiało poradzić sobie w trudnych zimowych warunkach. Jednym z nich jest Meister S - model wprowadzony do sprzedaży w 2020 roku. Na pierwszy rzut oka widać, że wyewoluował on z klasycznych już dla marki modeli Meister ze stoperem lecz jednocześnie mocno się od nich różni. Jedną z tych różnic jest zwiększona do 20 barów wodoszczelność. Z oferty wybrać można też model inspirowany lotnictwem - Meister Pilot. Fabryka Junghans produkowała zegary pokładowe do samolotów konstruowanych w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a w latach pięćdziesiątych była dostawcą Bundeswehry. Dzisiejszy Pilot to zegarek ze stoperem i wodoszczelnością do 10 barów. Wybór jest większy niż mogło się na początku wydawać, a to nadal nie wszystko.
Limitowany Junghans 1972 FIS Edition 2021
Najnowszy w portfolio Junghans 1972 FIS Edition 027/4160.44 to edycja limitowana poświęcona Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i zapowiadająca sportowe nowości w katalogach niemieckich zegarków. Należy on do rodziny 1972, której nazwa nawiązuje do wielkiego wydarzenia w historii marki, jakim była funkcja timekeepera podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Stalowa koperta o średnicy 46,9 i wysokości 14,5 milimetra kształtem nawiązuje do projektów ze wczesnych lat siedemdziesiątych XX wieku. Ma modny w tamtym czasie kształt “poduszki”, wąską lunetę i dwie koronki. Na zdjęciach prezentowany jest na trójrzędowej bransoletce z zapięciem motylkowym. Po bliższej inspekcji, pozorna prostota wzoru znika, a uwidaczniają się detale takie jak małe ogniwa pozwalające dokładniej wyregulować obwód bransolety lub perfekcyjne polerowanie niewielkich powierzchni. Dekiel tego limitowanego zegarka ozdobiono grawerowanym medalionem z okolicznościowymi napisami - “Oberstdorf Allgäu FIS Nordic World Ski Championship” oraz stylizowanymi postaciami narciarzy - skoczka oraz biegacza. Dodatkowo z otoku dekla można dowiedzieć się także o wartości wodoszczelności - do 30 barów, czyli zegarek jest przystosowany do pływania i nurkowania. Tu znajduje się także informacja o kolejnym numerze z puli pięciuset wyprodukowanych sztuk.
Sportowy charakter Junghans 1972 FIS Edition
Sercem zegarka Junghans 1972 FIS Edition jest ekskluzywny kaliber J830. Dostępny tylko w modelach Junghans, werk oferuje trzypunktowy system tłumienia drgań. Wzorowano go na rozwiązaniu, które marka oferowała już w przeszłości w modelu Trilastic. Mechanizm oferuje około 48 godzin rezerwy naciągu, która w czasie noszenia zegarka jest nieprzerwanie uzupełniana przez system automatycznego naciągu sprężyny. Prezentuje on godziny, minuty, sekundy i dni miesiąca. Czas i datę reguluje się z pomocą koronki przy godzinie czwartej, opatrzonej logotypem marki.
Zimowe akcenty Junghans 027/4160.44
Śnieżnobiała tarcza otoczona jest granatową skalą minutową, którą przecinają srebrne indeksy godzinowe z zaaplikowaną przyjazną środowisku naturalnemu substancją luminescencyjną. Tuż obok indeksu godziny trzeciej znalazło się okienko datownika. Projektanci zachowali umiar, dzięki czemu tarcza nie jest zatłoczona nadmiarem napisów. W górnej połowie tarczy widnieje nazwa producenta, symetrycznie w dolnej znalazł się napis "Automatic". W sposób dyskretny, między indeksami godzin siódmej i piątej ulokowano "Made in Germany".
Junghans 027/4160.44 Automatic FIS Edition - mistrzowska kolorystyka i dwie strefy czasowe
Tarczę, ze wszystkimi jej elementami, otacza dwukolorowy i obracający się w obu kierunkach pierścień. Naniesiono na niego dwie skale. Zewnętrzną rozpisano do dwunastu i podzielono na część niebieską od 12 do 6 i czerwoną od 6 do 12. Wewnętrzna zaczyna się od 13, a kończy na 24, jednak jej kolory są wykorzystane w odwrotnej kolejności. Taki podział pierścienia na cztery sekcje pozwala bezbłędnie odczytać czas w wybranym przez siebie miejscu na świecie. Kolory umożliwiają szybko zorientować się czy trwają tam godziny dzienne czy nocne. Do regulacji pozycji pierścienia służy koronka przy godzinie drugiej, oznaczona grawerunkiem w kształcie śnieżynki.
Junghans FIS Edition w zestawie prezentowym
Producent poza pięknymi detalami - grawerunkiem na deklu i koronce, czy atrakcyjną prezentacją drugiego czasu - zadbał również o oprawę. Nabywca w pudełku znajdzie nie tylko komplet dokumentów, ale też aż dwa dodatkowe paski. Oba zostały uszyte z naturalnych skór i mają fason określany jako "rally". Pod tym terminem kryje się pasek z okrągłymi otworami. Inspiracją dla takiego rozwiązania płynie z samochodów wyścigowych, w których nawiercane są takie okrągłe otwory, by maksymalnie zmniejszyć masę pojazdu. Pasek granatowy wykończono lodowoszarymi akcentami, z kolei biały ma na jednej części niebieskie, na drugiej czerwone detale.