Salon Harf x Zegarek.net we Wrocławiu
tel. 753 753 300

Pełna historia marki Traser

21-09-2022

W 1990 roku do armii amerykańskiej przyszła pierwsza dostawa zegarków, zaprojektowanych przez firmę mb-microtec: P6500 Type 6 (The Original). Zegarki, które wyprodukowano ściśle z restrykcyjnymi normami wojskowymi, miały wkrótce przejść chrzest bojowy w Zatoce Perskiej, podczas operacji "Pustynna Burza". Kulisy projektowania pierwszych zegarków taktycznych z samowystarczalnym źródłem światła są jednocześnie historią powstania marki traser.


Zegarek taktyczny na zlecenie armii USA

Pod koniec lat 80. XX wieku armia amerykańska rozpoczęła poszukiwania firmy do realizacji nietypowego zlecenia. Chodziło o zaprojektowanie i produkcję zegarka, który miał znaleźć się na nadgarstkach żołnierzy wysyłanych na misje bojowe. Z uwagi na specyficzne warunki użytkowania, zegarek ten musiał spełniać ścisłe wymagania określone w normie wojskowej MIL-W-46374F. Wytyczne związane były z różnymi aspektami konstrukcji i działania zegarka: od parametrów wytrzymałościowych, wodoszczelności i odporności na pole magnetyczne po takie detale jak kolorystyka koperty, tarczy i wskazówek. Niestety praktycznie żadna z ówczesnych zegarkowych (szwajcarskich) manufaktur nie mogła podjąć się zlecenia. Barierą okazała się jedna pozycja z listy wymagań zamawiającego, która dotyczyła czytelności wskazań. Amerykanie chcieli, aby zegarki były czytelne również w warunkach pełnego zaciemnienia przez minimum 8 godzin, a w latach 80. tego typu warunek był trudny do spełnienia. Dlaczego?

Zegarek Taktyczny Marki Traser

Krótka historia luminescencji w zegarkach

Luminescencja w zegarkach Traser

W tym czasie szwajcarscy producenci mieli dość poważny problem ze stworzeniem bezpiecznego luminescencyjnego materiału do pokrywania indeksów i wskazówek. Super-Luminova, popularny materiał fluorescencyjny stosowany obecnie w zegarkach, opracowany został przez Japończyków dopiero w 1993 roku. Nawet gdyby wynaleziono go wcześniej, też nie spełniałby rygorystycznych wymagań armii USA

Jeszcze do początku lat 60. XX wieku najpopularniejszym materiałem luminescencyjnym wykorzystywanym w branży zegarkowej był promieniotwórczy rad (Ra). Z uwagi na jego wysoką szkodliwość dla zdrowia (sprawdź historię “radowych dziewczyn”), zrezygnowano z tego rozwiązania. Zegarmistrzowie zwrócili się do innego, chociaż znacznie słabszego, radioaktywnego pierwiastka zwanego trytem. Używany był w formie substancji do pokrywania wskazówek. Ten nietrwały izotop wodoru był mniej niebezpieczny, ale nadal z jego użytkowaniem wiązało się pewne zagrożenie (np. w przypadku połknięcia). Znacznie mniej popularny, ale również stosowany w branży zegarkowej był promet (Pm), pierwiastek grupy lantanowców, który również emitował słabe światło.

Oscar Thuler
Sposób umieszczenia luminescencji w zegarkach Traser

Zegarki, które miało być wyprodukowane dla żołnierzy amerykańskich, musiały być nie tylko czytelne, ale również bezpieczne. Z tego względu zastosowanie trytu w formie substancji pokrywającej cyfry i wskazówki nie było brane pod uwagę. Trzeba było wynaleźć zupełnie inny sposób.


Technologia trigalight i mb-microtec

Widząc, że kwestia czytelności wskazań wśród producentów zegarków stanowi dość duży problem, amerykańska armia zwróciła się o pomoc do firmy, z którą współpracowała już od dłuższego czasu — szwajcarskiego mb-microtec. Dlaczego właśnie do nich?

Szwajcarzy już w 1969 roku opracowali technologię GTLS (ang. Gas Tritium Light Sources). Technologia ta wykorzystywała tryt do stworzenia samowystarczalnego źródła światła, ale pierwiastek ten nie miał formy substancji radiofosforyzującej. Założyciel mb-microtec, Oskar Thüler razem z zespołem badaczy, opracował zupełnie inną metodę. Tryt w formie gazowej zamknięty był w specjalnej kapilarze ze szkła borokrzemianowego, której wnętrze pokryte było proszkiem luminescencyjnym (siarczkiem cynku). We wnętrzu szklanej rurki pierwiastek ulegał rozpadowi beta, uwalniając elektrony, które oddziaływały na proszek i tworzyły długotrwałą luminescencję. W ten sposób zaprojektowane rurki z trytem oferowały samowystarczalne źródło światła o wysokiej intensywności przez ponad 12 lat (dokładnie 12,32 lat) czyli do momentu połowicznego rozpadu trytu.

Technologia trigalight w zegarkach Traser


Rurki szklane mb-microtec

Tego typu miniaturowe rurki szklane mb-microtec wykorzystywane były m.in. w przemyśle zbrojeniowym do produkcji celowników w broni. Amerykanie, znając wcześniejsze projekty Szwajcarów, zgłosili się do nich z pytaniem, czy byliby w stanie zaadoptować technologię GTLS do zegarków tak, aby można było zagwarantować wymaganą ośmiogodzinną czytelność zegarków. Szwajcarska firma jako producent mikro komponentów, nie miała wówczas żadnego doświadczenia w produkcji zegarków. Jej siedziba zlokalizowana była jednak w kraju, który był światową kolebką zegarmistrzostwa. Czy można chcieć czegoś więcej?


Pierwszy “samoświecący” zegarek i powstanie marki traser

Spółka mb-microtec zdecydowała się przyjąć zlecenie od Pentagonu. W 1989 roku do realizacji tego celu powołano do życia spółkę zależną traser swiss H3. Przez kolejne miesiące intensywnie pracowano nad modyfikacją technologii GTLS do zastosowania w zegarkach. Aby zapewnić wymaganą czytelność, miniaturowe rurki trytu musiały znaleźć się zarówno na wskazówkach, jak i podziałkach oznaczających poszczególne godziny. W końcu po tygodniach intensywnych prac badawczo-rozwojowych mb-microtec zaprojektował prototyp zegarka, który w 100% spełniał wszystkie wymagania narzucone przez Amerykanów.

Pierwszy zegarek marki Traser


Zegarek Traser P6500 Type 6

W 1990 roku do armii Stanów Zjednoczonych dostarczono pierwsze 60 000 sztuk modelu P6500 Type 6 zwanego potocznie The Original, który miał przejść do historii jako pierwszy zegarek taktyczny.Wprowadzenie nowego zegarka zbiegło się w czasie z wybuchem wojny w Zatoce Perskiej i operacją Pustynna Burza. Zegarki pojechały wraz z żołnierzami do Iraku i doskonale zdały egzamin w warunkach bojowych. Zachowały precyzję chodu i czytelność wskazań pomimo wysokich temperatur, piasku, pyłu, potu i narażenia na drgania i wstrząsy. Kolejne zamówienia z Pentagonu zawierało już 240 000 sztuk zegarków. Zlecenie dla amerykańskiej armii stało się początkiem rozwoju marki traser.


Regularna produkcja na zamówienie sił zbrojnych

Zlecenie dla amerykańskiego wojska było pierwszym, ale nie ostatnim, jakie zrealizował mb-microtec. Firma pod marką traser rozpoczęła regularną produkcję zegarków z samowystarczalnym źródłem światła. Zegarki trafiały do żołnierzy wojsk zawodowych na całym świecie, a także do członków organizacji paramilitarnych czy weteranów wojennych. Traser realizował specjalne edycje limitowane i projekty rocznicowe dla formacji takich jak: Zielone Berety, Navy SEAL-s, Rangersi, czy Szwajcarskie Siły Powietrzne. Wiele z nich spełniało rygorystyczne normy wojskowe sojuszu NATO - MIL-PRF-46374G. Zamówienie na zegarki taktyczne do mb-microtec złożyło też polskie Ministerstwo Obrony.

Traser produkcja wojskowych zegarków

Kiedy Traser “idzie do cywila”

Wojskowy zegarek Traser

Jeszcze do końca XX wieku praktycznie większość produkcji trasera realizowana była na zlecenie wojska. Zegarków nie można było kupić w normalnym salonie - trafiały zazwyczaj do żołnierzy lub byłych żołnierzy. Renoma zegarków traser zaczęła wykraczać poza środowisko wojskowe i coraz więcej osób cywilnych chciało mieć na swoim nadgarstku profesjonalny zegarek taktyczny traser.

Na początku XXI wieku marka zdecydowała się wejść na rynek komercyjny i rozpoczęła rozwijać kanały dystrybucyjne umożliwiające sprzedaż zegarków cywilom. Marka nie chciała być jednak postrzegana tylko i wyłącznie jako producent zegarków wojskowych. Traser zaczął angażować się w wiele projektów związanych aktywnością i ekstremalnymi sportami. Od 2015 do 2017 roku był oficjalnym chronometrażystą zawodów kolarskich Tour de Suisse. W portfolio zaczęły pojawiać się zegarki sportowe i outdoorowe. Marka zaczęła eksperymentować też z nowymi technologiami i materiałami.

Elegancki zegarek Traser



Traser P68 Pathfinder Automatic

W 2017 roku traser wprowadził na rynek jeden ze swoich flagowych modeli P68 Pathfinder Automatic - taktyczny zegarek ze zintegrowanym pierścieniem kompasu.

Przy tworzeniu modelu P67 Officer Pro Chronograph marka podjęła współpracę z Marcusem Luttrellem, bohaterem wojennym z Afganistanu, członkiem SEAL Team 10 i uczestnikiem operacji Red Wings. Na podstawie wspomnień Lutrella powstała książka Lone Survivor i film pod tym samym tytułem (z Markiem Wahlbergiem w roli głównej).

Lone Survivor film na podstawie wspomnień Marcusa Luttrella


 P67 Officer Pro Automatic Bronze.

Rok później w linii Active Lifestyle pojawia się pierwszy w historii marki zegarek z kopertą wykonaną z brązu P67 Officer Pro Automatic Bronze.

W 2020 roku oferta szwajcarskiej marki rozszerzyła się o nową kolekcję dedykowaną amatorom nurkowania. Jak przystało na markę produkującą zegarki taktyczne, traser wszedł z prawdziwym przytupem, wprowadzając zegarki z zaworem helowym i klasą wodoszczelności na poziomie 50 barów.

Wodoszczelny zegarek Traser

Najjaśniejszy zegarek na świecie

Traser 1000 – The brightest

Marka nie zapomina też o swoich początkach i najważniejszym atucie - samoświecących rurkach trytu. Cały czas udoskonala technologię i czytelność przy współpracy ze siostrzaną spółką trigalight. W 2019 roku na targach zegarkowych w Bazylei zaprezentowała najjaśniej świecący zegarek na świecie- 1000 – The brightest. Zegarek koncepcyjny zaprojektowany został z okazji 50-lecia firmy mb-microtec i 30-lecia marki traser. Model wyposażony w 318 lamp trigalight świeci z mocą ponad 1000 mikrolumenów, czyli 50 razy jaśniej niż jakikolwiek zegarek z technologią H3. Strumień świetlny zastosowany w zegarku został przetestowany i certyfikowany przez Szwajcarski Federalny Instytut Metrologii (METAS).


Ambasador traser w Polsce

Pomimo dużej dywersyfikacji modeli marka nadal utożsamiana jest przede wszystkim z zegarkami wojskowymi, czyli tym od czego wszystko się zaczęło. Nic dziwnego, że najlepszymi ambasadorami i przyjacielami marki są obecni lub byli wojskowi. W Polsce ambasadorem zegarków traser jest Paweł Mateńczuk ps. Naval. - wielokrotnie odznaczany były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM, który brał udział m.in. w działaniach wojskowych w obrębie Iraku i Afganistanie. NAVAL na co dzień nosi na nadgarstku zegarek traser P68 Pathfinder Automatic.

Polski ambasador marki Traser ,,Naval''


Różne modele zegarków Traser

Zegarki traser znane są w ponad 50 krajach na świecie. W portfolio marki znajduje się ponad 100 referencji, w tym wśród nich modele zegarki taktyczne, wojskowe, sportowe, a także nurkowe. Marka cały czas jest wierna swojej filozofii oferując wytrzymałe zegarki, które sprawdzają się w ekstremalnych warunkach. Wszystkie modele traser łączy jedna unikalna cecha: rurki trytu zapewniające czytelność czasu, nawet w całkowitej ciemności lub w warunkach słabej widoczności.

FILTRY0