Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Redesign marki Obaku Denmark

18-10-2021

Nowe logo, taka sama dbałość o szczegóły – tym hasłem marka Obaku ogłosiła wprowadzenie nowego znaku firmowego i typografii w swoich produktach. Zmiana została zaplanowana stopniowo. Stąd u jej początków na rynku spotkały się ze sobą zarówno „stare” zegarki Obaku, jak i te z wprowadzonymi już modyfikacjami. Celem brandu stało się jednak ujednolicenie wszystkich produktów według nowego projektu. To duża, ale ekscytująca przemiana!  


Początki Obaku Denmark  

By zrozumieć motywację twórców Obaku, trzeba cofnąć się do początków marki. Firma została powołana do życia w 2007 r. przez Johannesa Arvina i Catherine Chan. U podstaw tego przedsięwzięcia stanął ambitny i pozornie karkołomny pomysł połączenia dwóch kultur, które reprezentowali założyciele – duńskiej i azjatyckiej. Tak dwa bardzo różne, odległe od siebie światy przeniknęły się w unikalnej i urzekającej całości. 


Za ten efekt od początku istnienia odpowiadali utalentowani projektanci – Lau Liengård Ruge i Christian Mikkelsen. To oni wprowadzili do portfolio Obaku zegarki o skandynawskiej prostocie, zachowując jednocześnie szacunek dla azjatyckich inspiracji firmy. 

 Lau Liengård Ruge i Christian Mikkelsen projektanci Obaku


Zegarek damski Obaku Denmark z granatową tarczą

Kiedy Catherine i Johannes wpadli na pomysł stworzenia zegarmistrzowskiego brandu, w najśmielszych snach nie przypuszczali, czym stanie się on po ponad dekadzie. Dzisiaj Obaku Denmark to rozwinięta z sukcesem firma. Zatrudnia pracowników w biurach w Hong Kongu, Danii i Stanach Zjednoczonych. Dysponuje też rozbudowaną siecią dystrybutorów w ponad 70 krajach, którzy dostarczają zegarki Obaku do autoryzowanych sprzedawców w różnych zakątkach świata. 


Odmieniona typografia Obaku 

Charakterystyczne koło Enso - symbol buddyzmu Zen i typografia przez ponad dekadę budowały rozpoznawalność marki. Wiosna 2019r. przyniosła jednak zmiany wyznaczające duńskiemu brandowi kierunek działań na kolejną dekadę. Firma zdecydowała się odwołać do swoich korzeni projektowych. Przyjęła minimalizm oraz prostotę jako podstawową estetykę, która od początku wyróżnia każdy wychodzący spod ręki projektantów Obaku zegarek.  

Obaku Denmark i filozofia Zen 
Zmiana czcionki w marce Obaku

Pierwszym krokiem w transformacji była zmiana czcionki ScalaSans używanej od początku istnienia firmy. Lau Liengård Ruge przyznał, że coraz mniej pasowała ona do nowoczesnego wizerunku marki i jej intencji marketingowych. Po zbadaniu rynku marka zdecydowała się na zamiennik, który podsumowuje jej potrzeby w zakresie typografii zarówno pod względem wizerunkowym, jak i ideowym.  

Tak oto nową czcionką Obaku Denmark stał się Uniform. To nowoczesna rodzina krojów typograficznych o zróżnicowanej szerokości inspirowana sportem i przemysłem. Uniform zastąpił ScalaSans we wszystkich materiałach drukowanych i treściach internetowych. Zyskał go również każdy sygnowany przez Obaku zegarek. Zapisana na jego tarczy nowym stylem nazwa tworzy spójną całość z logo brandu.  

 Obaku Denmark zegarek na bransolecie

Nowe logo i silniejsza tożsamość Obaku  

Dobrze zaprojektowane logo daje się łatwo rozpoznać, a nawet skojarzyć z marką. Dlatego właśnie jego odświeżenie stało się tak ważne dla Obaku Denmark. Pierwszą propozycję w 2018 r. przedstawił Lau Liengård Ruge, kreatywny projektant, któremu zegarki Obaku zawdzięczają swój niepowtarzalny wygląd.  


Zegarek Obaku Denmark na srebrnej bransolecie mesh

Nowe i oryginalne logo reprezentuje nowoczesne spojrzenie na tożsamość firmy. Nadal zakorzenione zarówno w duńskim wzornictwie, jak i azjatyckich tradycjach Zen, ilustruje elastyczną i kompaktową wizję wcześniej zdominowanego przez Enso znaku firmowego. Zamiast wyraźnego okręgu na górze, Obaku zdecydowało się subtelnie zintegrować krzywe z logo opartym na typografii. To doskonały przykład przemyślanego projektu oraz świadectwo dbałości marki o szczegóły.  


Obaku ukierunkowane na przyszłość 

Dzięki temu skandynawski brand osiągnął rynkową przewagę. Wyraźniejszy i bardziej nowoczesny wygląd produktów wyznacza drogę, którą podąża marka. 

 

Zmiana sygnalizuje również gotowość Obaku Denmark do podjęcia odważnych ruchów biznesowych. Dał on zresztą temu wyraz już wcześniej, kiedy to zainwestował w kampanię influencerów, budowanie świadomości marki i tworzenie skutecznych treści wideo. Pokazał też, że nie boi się eksperymentować z tradycyjnymi reklamami telewizyjnymi, kolekcjami tematycznymi, a nawet marketingiem partyzanckim. Wszystko po to, aby wzbogacić doświadczenie marki i przybliżyć klientom Obaku zegarki, które łatwo dopasowują się do nowoczesnych stylów i trendów. Chcesz poznać je bliżej? Zegarki Obaku w kilkudziesięciu odsłonach znajdziesz w ofercie ZEGAREK.NET.  


Zaktualizowane logo, typografia oraz wzbogacony o nie Obaku zegarek po raz pierwszy ujrzały światło dzienne na targach zegarków Basel 2019 r. w Szwajcarii. Ta ekscytująca zmiana wyznacza motyw przewodni dla Obaku Denmark na najbliższe lata. 


Zapraszamy do zapoznania i zakochania się w tych jakże wyjątkowych zegarkach!

Blog

Tanie markowe zegarki męskie. 8 propozycji zegarków męskich, które kupisz za mniej niż 300 zł

Tanie markowe zegarki męskie. 8 propozycji zegarków męskich, które kupisz za mniej niż 300 zł

Nie musisz wydawać dużych pieniędzy na markowe zegarki męskie. Zobacz tanie zegarki męskie na każdą okazję. Sprawdź propozycje za mniej niż 300 zł!
Czytaj
Zapoznaj się z nowościami od marki Obaku Denmark

Zapoznaj się z nowościami od marki Obaku Denmark

Zobacz nowe modele marki Obaku z kolekcji TANG LILLE stworzone specjalnie z myślą o kobietach!
Czytaj
Prezent świąteczny Last Minute dla Niej – 12 modnych zegarków damskich

Prezent świąteczny Last Minute dla Niej – 12 modnych zegarków damskich

23 grudnia, a Ty wciąż nie masz prezentu na święta? Jeszcze nic straconego! Sprawdź nasze propozycje modnych zegarków damskich na prezent świąteczny i zamów Last Minute
Czytaj
Odpowiedzialność społeczna Obaku Denmark

Odpowiedzialność społeczna Obaku Denmark

Duńska marka Obaku Denmark nie tylko produkuje zegarki, ale także angażuje się w sprawy społeczne i klimatyczne, zmieniając tym samym życie potrzebujących. Dowiedz się więcej!
Czytaj
Minimalistyczne zegarki Obaku Denmark do 500 zł

Minimalistyczne zegarki Obaku Denmark do 500 zł

Szukasz minimalistycznego zegarka, który będzie pasował do niemalże każdej stylizacji? Znajdziesz go w portfolio duńskiej marki Obaku Denmark. Sprawdź nasze propozycje i wybierz model dla siebie!
Czytaj
Poznaj funkcjonalne zegarki Obaku Denmark z datownikiem!

Poznaj funkcjonalne zegarki Obaku Denmark z datownikiem!

Często zdarza Ci się zapomnieć jaki jest dzień tygodnia? Zegarek Obaku Denmark z datownikiem pozwoli Ci szybko, dyskretnie i w każdej sytuacji sprawdzić aktualną datę. Sprawdź nasze propozycje zegarków Obaku z datownikiem!
Czytaj