Trzy filary zegarków Traser
Zegarki Traser podzielone są na trzy grupy o wiele mówiących nazwach - Tactical, Diver i Outdoor.
W pierwszej sprzedawane są zegarki taktyczne, które są najbliższe modelom dostarczanym do służb mundurowych. Główną różnicą jest to, że ich tarcze zostały opisane logo producenta, co jest niedopuszczalne w sprzęcie wojskowym. Zegarki Diver to, jak sama nazwa wskazuje, modele dla nurków.
Modele od trasera oferują wodoszczelność do 500 metrów i zawór helowy, pozwalający korzystać z nich przy nurkowaniach w warunkach atmosfery o zwiększonym procentowym udziale helu.
Kolekcja Outdoor to czasomierze stworzone dla wszystkich prowadzących aktywny tryb życia - wędrujących po górach lub spędzających wolny czas na survivalowych wycieczkach do lasu, a także obieżyświatów i ludzi szczegółowo planujących swoje outfity i to, jakimi podkreślą je akcesoriami.
Premierowy zegarek, czyli Traser P68 Pathfinder Automatic Grey T100 należy do rodziny Outdoor. Od lat jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli, które powstają w nowoczesnej, szwajcarskiej fabryce Traser.
Traser P68 Pathfinder - bestseller
Oferowane do tej pory modele z linii P68 Pathfinder, zarówno w wersji automatycznej, jak i kwarcowej, były zegarkami o stylistyce niedającej się pomylić.
Masywna koperta wyróżniała się olbrzymim szafirowym szkłem i dwiema koronkami - przy godzinie trzeciej i ósmej.
Koperty w serii P68 mają średnicę 46 milimetrów i wykończone są ciemnoszarą powłoką PVD. Tego typu powłoka jest trwała, odporna na zarysowania i wygląda świetnie przez długi czas. Wierzchnie, bardzo duże szkło szafirowe chroni nie tylko tarczę, ale także wewnętrzny obrotowy pierścień ze skalą kompasu. Właśnie do jego regulacji służy dodatkowa koronka. Pierścień kompasu to dodatek kojarzony głównie z zegarkami outdoorowymi, które mają być wykorzystywane podczas wędrówek ułatwiając używanie map. Mimo to, szwajcarska marka nie zapomniała o wodoszczelności - każdy P68 Pathfinder jest wodoszczelny do 100 metrów.
Wersja z automatycznym naciągiem, model na bazie którego przygotowano najnowszą edycję limitowaną, sprzedawany jest z tarczą na której znajduje się czternaście świecących rurek GTLS. Poza nimi, trzy kolejne rurki z trytem umieszczone są we wskazówkach, a wszystkie razem oferują trwałą radioluminescencję, która emituje radioaktywność mniejszą niż 25 mCi (czyli 925 MBq). Model z komplikacją GMT posiada o jedną rurkę więcej, która umieszczona jest we wskazówce GMT.
Mocna i utylitarna, dzięki czemu łatwa do zidentyfikowania stylistyka, duży rozmiar koperty i praktyczność przyczyniły się do sukcesu modeli P68 Pathfinder. Klienci chętnie kupowali je, by wykorzystywać je podczas spędzania czasu w dziczy lub noszenia każdego dnia, jako uzupełnienie casualowych stylizacji. Chętnie sięgali po niego też ci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z zegarków z trytem i chcieli przekonać się, czy to coś dla nich.
Czym wyróżnia się Traser P68 Pathfinder Automatic Grey T100?
Zaprezentowany właśnie limitowany model Pathfinder Automatic Grey T100 przynosi kilka istotnych nowości. Bez zmian pozostawiono najbardziej charakterystyczne elementy dotychczasowych modeli.
Zmieniony został design tarczy. We wcześniejszych wcieleniach dostępne były tarcze czarne, niebieskie, zielone i beżowe. Najnowsza odsłona wykorzystuje szarość, której użyto na samej tarczy oraz otaczającym ją pierścieniu ze skalą kompasu.
Zastosowanie znacznie większych pojemników trigalight sprawia, że w ciemnościach światło bijące z tarczy nowego zegarka jest dla ludzkiego oka aż 4 razy jaśniejsze niż to emitowane przez modele standardowe.
Oczywiście większe pojemniki i znacznie większa ilość substancji luminescencyjnej wymagała wykorzystania większych ilości radioaktywnego trytu. Dlatego na tarczy zegarka znalazł się zapis T100 informujący o promieniowaniu większym niż 25 mCi i mniejszym niż 100 mCi. To właśnie od aktywności promieniotwórczej wzięła się nazwa modelu.
Poza trigalight, zegarek wykorzystuje też klasyczną substancję świecącą Super-LumiNova, która znalazła się na skali kompasu.
Traser P68 Pathfinder Automatic Grey T100 - limitowana edycja w dwóch odsłonach
Producent przygotował dwa warianty limitowanego P68 Pathfinder Grey T100. Obie powstaną w krótkich seriach trzystu egzemplarzy. Pierwsza z nich to Traser TS-110593. Pod tym numerem referencyjnym kryje się zegarek sprzedawany z tekstylnym paskiem typu NATO w kolorze szarym, który ozdobiony został czerwonym pasem idealnie korespondującym z czerwienią wskazówki godzinowej i tą na pierścieniu kompasu. Druga wersja oznaczona jest numerem referencyjnym TS-110594. Ten wariant sprzedawany jest z czarnym gumowym paskiem. Na jego wierzchu wygrawerowano logo marki.
Nowe zegarki są edycją numerowaną, także każdy nabywca będzie dokładnie wiedział, który z serii zegarek posiada.
Trigalight - zegarek zawsze czytelny
Traser P68 Pathfinder Automatic Grey T100 wykorzystuje technologię trigalight, występującą również pod nazwą GTLS (ang. Gas Tritium Light Sources, czyli źródło światła z gazem trytem).
Tryt, czyli izotop wodoru H3, znany jest w zegarmistrzostwie od dekad. Świecące farby wykorzystujące radioaktywność znane były już ponad sto lat temu, a jedną z osób pracujących nad ich stworzeniem była Maria Skłodowska-Curie. Niestety, chociaż tego rodzaju podświetlenie w zegarkach było niezwykle praktyczne, to było też szkodliwe dla ludzi pracujących przy produkcji zegarków, a także noszących takie czasomierze.
Dlatego w sprzedawanych dziś zegarkach stosowane jest trigalight, wykorzystujące tryt w formie gazowej, a gotowe świecące rurki nie są zagrożeniem dla człowieka.
W zakładach mb-microtec przygotowywane są szklane pojemniki z gazem trytem i substancją luminescencyjną naniesioną na wewnętrzne ścianki. Niektóre z nich mają grubość podobną do ludzkiego włosa. Do precyzyjnego cięcia i zamykania pojemników wykorzystywane są nowoczesne lasery. Ścisła kontrola jakości gwarantuje, że do zegarków (i innych przedmiotów) mogą trafić jedynie całkowicie szczelne pojemniki.
Zasada działania trigalight jest prosta i genialna jednocześnie. Zamknięty w rurkach gaz emituje promieniowanie, które jest super-wydajnym źródłem zasilania dla substancji świecącej naniesionej na powierzchnię szkła.
Tak przygotowane rurki świecą nieprzerwanie, z pełną mocą: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez przynajmniej dziesięć lat. Po upływie dekady naczynia nadal emitują światło, jednak zaczyna ono stopniowo gasnąć.
Trigalight, dzięki zaawansowanemu procesowi produkcji i ścisłej kontroli jakości, jest całkowicie bezpieczną technologią, która nie stanowi zagrożenia dla posiadacza zegarka. Promieniowanie emitowane przez tryt nie jest w stanie przeniknąć do ludzkiego organizmu.
Pathfinder Automatic Grey T100 - parametry techniczne
Mechanizm Sellita SW-200 w Traser P68
Nowe zegarki Traser P68 - dla kogo?
Premierowymi modelami Traser zainteresowani będą z pewnością wszyscy Klienci szukający odpornego i świetnie wyglądającego zegarka sportowego. Duża koperta, wysoka wartość wodoszczelności i całkowita czytelność w ciemnościach pozwolą z powodzeniem korzystać z Pathfindera podczas samotnych wypraw do lasu.
Nowy model spodoba się też Klientom lubiącym świecące w ciemnościach zegarki. Dla dużego grona miłośników zegarków, to właśnie to jak jasne są one w nocy jest tym, co podoba się im najbardziej w luksusowych zegarkach. Traser P68 Pathfinder T100 jest w tej kategorii nie do pobicia.
Oba zegarki świetnie sprawdzą się w roli wysokiej klasy akcesoriów, uzupełniających modne, inspirowane militariami stylizacje mężczyzn dbających o każdy detal.