Zegarki kwarcowe

Zegarki kwarcowe zawdzięczają swoją nazwę jednemu z najbardziej rozpowszechnionych mechanizmów. Wykorzystuje się w nim drgający kryształ kwarcu zasilany przez baterię. Przystępna cena oraz precyzja działania zegarków z mechanizmem kwarcowym przekonuje wiele osób do zakupu tego typu czasomierzy. Z zewnątrz cechuje je modne wzornictwo, które dopełni wielu stylizacji i pozwoli wyróżnić się z tłumu.

czytaj więcej
Kategoria:
SORTUJ FILTRY 0

Krótka historia zegarków kwarcowych

Początki zegarka kwarcowego sięgają lat 50. XX wieku. Wtedy też japońska firma Seiko podjęła pracę nad stworzeniem nowoczesnego mechanizmu zegarkowego. Takiego, który będzie odpowiadać na potrzeby współczesności. Idea nowego produktu była więc prosta: zegarek ma być dokładny i wygodny.

Mający premierę w 1969 roku Astron 35 SQ raz na zawsze zmienił świat zegarmistrzostwa. Zasilany na baterię czasomierz stanowił prawdziwą rewolucję pośród tradycyjnych mechanicznych modeli.Oferowane przez japońską firmę zegarki kwarcowe cechowały się większą dokładnością i korzystniejszą ceną od szwajcarskich modeli. Początkowo japoński zegarek sprzedawany był w limitowanej serii 100 egzemplarzy. Jego wysoka cena, plasowała go wśród jednych z najdroższych produktów. Zautomatyzowanie produkcji od lat 70. spowodowało jednak, że cena modeli zaczęła spadać. W ciągu kilku lat japońska firma zmonopolizowała zegarkowy rynek. 

Z roku na rok zegarki Seiko cechowały się coraz bardziej zaawansowaną technologią oraz nowymi funkcjami. Mechanizm kwarcowy stawał się coraz popularniejszy i chętnie zaczęły wykorzystywać go także inne firmy. Żadna jednak nie mogła się równać z nowym liderem. I tak w 1973 roku japońska marka wydała zegarek z wyświetlaczem LCD. Dwa lata później powstał model z cyfrowymi wskazówkami.

Dlaczego zegarek kwarcowy?

Podstawową cechą zegarka kwarcowego jest sposób jego napędu. Wytwarzana przez baterię energia wprowadza kryształ kwarcu w drgania. Następnie częstotliwość ruchów zostaje obliczona przez układ cyfrowy i zmieniona na sekundę.

To właśnie duża precyzja wyznaczania czasu ma wpływ na popularność systemów kwarcowych. Są one punktualniejsze niż zegarki mechaniczne, a ich wahania dobowe wynoszą tylko około 0,5 sekundy .

Do niewątpliwych zalet tego typu zegarków należy także zaliczyć atrakcyjną cenę połączoną z wysoką jakością wykonania. Zegarek kwarcowy cechuje się dużą wygodą w użytkowaniu, ponieważ jego właściciel nie musi pamiętać o nakręcaniu czasomierza.

Rodzaje mechanizmów kwarcowych

Przymierzając się do zakupu nowego zegarka, sprawdzamy poszczególne modele pod wieloma względami. Pośród światowych marek znajdziemy różnego rodzaju mechanizmy zasilające zegarki kwarcowe. I tak w wielu szwajcarskich modelach używa się Ronda, produkowanego już w latach 70.

Równie popularnym mechanizmem występującym w szwajcarskich zegarkach jest ETA. Według wielu zegarmistrzów to właśnie on posiada najdłuższą żywotność. Istniejący od 1932 roku system charakteryzuje się niezwykłą dokładnością, a także wydajnością pracy. Możemy go znaleźć nie tylko w zegarkach mechanicznych, ale także automatycznych. 

Nie można zapominać o mechanizmie Miyota. To właśnie on zdominował cały rynek japoński od lat 80. Funkcjonuje w różnego rodzaju modelach, cechując się jednocześnie dużą precyzją oraz solidnością.