Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Niemieckie zegarki Junghans – tradycyjne rzemiosło w nowoczesnym wydaniu

24-03-2021

Nie tylko Szwajcaria słynie z produkcji precyzyjnych zegarków. Jednym z nielicznych krajów, którym udało wznieść się sztukę zegarmistrzowską na wyżyny są Niemcy. To w Schrambergu, leżącym w południowo-zachodniej części Niemiec, powstała w pierwszej połowie XIX wieku firma, której projekty były kamieniami milowymi, jeśli chodzi o rozwój technologii zegarmistrzowskiej. Junghans jest synonimem tradycji i nowoczesnej technologii. Obie te cechy łączy wysoka jakość wykonania, którą firma szczyci się od ponad 150 lat. W ofercie marki Junghans znajdziemy zegarki mechaniczne, a także modele, których czas synchronizowany jest radiowo. Niemiecka firma Junghans została w tym roku oficjalnym sponsorem MŚ w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie, a za zdobycie mistrzostwa świata polski skoczek Piotr Żyła otrzymał z rąk prezesa firmy limitowany zegarek Junghans 1972 FIS Edition. Junghans – historia marki 

Firma Junghans została założona pod nazwą „Junghans and Tobler” w miejscowości Schramberg w Niemczech w 1861 roku. Erhard Junghans rozpoczął współpracę ze swoim szwagrem Jakobem Zeller-Tobler i otworzył fabrykę elementów zegarów w Dolinie Lauterbachtal. Wykorzystali najnowocześniejsze techniki, aby produkować komponenty zegarków w opłacalny sposób. Początkowo były to komponenty do zegarów ściennych, takie jak drewniane skrzynie, wskazówki i wahadła. 

Pierwsze zegarki Junghans pojawiły się w 1866 roku, na krótko przed śmiercią Erharda Junghansa, kiedy to jego żona przejęła kontrolę nad firmą. Po osiągnięciu wieku dojrzałości firmą zaczęli zarządzać dwaj synowie Erharda - Erhard Jr i Arthur Junghans. Arthur Junghans czerpał wiele inspiracji od zegarmistrzów ze Stanów Zjednoczonych, gdzie spędzał dużo czasu. Junghans był w stanie wyprodukować dużą liczbę wysokiej jakości zegarków, wykorzystując innowacyjne techniki produkcji, które podpatrzył w Stanach Zjednoczonych Arthur. Zegarki te zostały bardzo dobrze przyjęte przez klientów, na co wpływ miała w dużej mierze konkurencyjna cena czasomierzy. Kolejnym krokiem było zaprojektowanie logotypu marki. W ten sposób w 1888 roku powstało logo przedstawiające gwiazdę. Początkowo była to 5-ramienna gwiazda, która z czasem zmieniła się w 8-ramienną. Logotyp ten przetrwał w prawie niezmienionej formie do dziś. W tym samym roku firma Junghans stworzyła również legendarny Kaliber 10, który przez ponad 50 lat był montowany w zegarkach manufaktury. Do 1903 roku Junghans był największą na świecie fabryką zegarków, produkującą ponad 3 miliony zegarków każdego roku. 

Junghans i bogata historia marki


Maks Bill

Inżynierowie w zakładzie w Schrambergu od zawsze byli innowatorami w świecie zegarmistrzostwa. W 1912 roku, jako jeden z pierwszych producentów, stworzyli zegary i zegarki, z których czas można było odczytać w całkowitej ciemności. Innowacyjny duch utrzymywał się przez lata produkcji zegarków Junghans. Znakomitym przykładem dobrej passy marki jest wyprodukowanie pierwszego mechanizmu chronografu z mechanizmem manufakturowym J88 w 1946 roku - kilkanaście miesięcy po zniszczeniu przez aliantów fabryki. Pierwsze zegarki na rękę produkowane przez firmę Junghans pojawiły się w 1928 roku - początkowo wykorzystując mechanizmy zakupione od Ruhla. Do 1930 roku Junghans produkowało własne mechanizmy, w tym serię J, która w latach 50. była powszechnie uważana za jedną z najlepszych dostępnych na rynku. W latach 50. Junghans rozpoczął współpracę ze słynnym szwajcarskim rzeźbiarzem i malarzem, a także jednym z głównych reprezentantów stylu Bauhaus – Maksem Billem. Pierwszym wspólnym projektem był zegar ścienny, którego styl nawiązywał bezpośrednio tego do reprezentowanego przez Bauhaus. Tak rozpoczęła się historia najbardziej znanego projektu firmy - zegarka Junghans Bauhaus. 


Junghans rozpoczął pracę z nowo odkrytą technologią kwarcowączego efektem było wypuszczenie pierwszego zegara kwarcowego. Jej zastosowanie przyniosło firmie międzynarodowe uznanie.  W niedługim czasie marka Junghans zostałwybrana na oficjalnego chronometrażys olimpiady w Niemczech Zachodnich w 1972 roku. Firma Junghans dostarczyła szeroką gamę przyrządów pomiarowych, w tym kolorowe zdjęcia na mecie, które zostały przekazane prasie. Junghans stał się potem oficjalnym chronometrażystą wielu zawodów sportowych. W 1985 roku Junghans wyprodukował pierwszy w historii zegar stołowy sterowany radiowo, który zsynchronizował się z zegarem atomowym Physikalisch -Technische Bundesanstalt w Brunszwiku. Rok 1990 roku był przełomowy dla firmy, ponieważ w jej ofercie pojawił się pierwszy w historii zegarek solarny sterowany radiowo - MEGA 1. Po wielu zawieruchach związanych ze zmianami właścicieli Junghans trafił w ręce lokalnego przedsiębiorcy Hansa-Jochema Steima i jego syna Hannesa Steima. Obaj postawili sobie za cel odbudowę marki, łącząc tradycję z innowacją. 

Junghans i niezwykłe tarczeDoskonałe, ponadczasowe kolekcje zegarków Junghans

Zegarki Junghans w stylu Bauhaus

Styl Bauhaus był niezwykle popularny od początku jego powstania. Apogeum świetności, zwłaszcza w Europie Zachodniej, przypadało na lata 50. XX w. Wtedy też właściciele Junghans zdecydowali się na współpracę z jednym z najważniejszych przedstawicieli stylu – Maksem Billem. Jego projekt zegarka wprawia w zachwyt do dziś, stąd niezwykła popularność modeli Junghans Max Bill. Tym, co nadaje charakteru kolekcji Max Bill, to surowa, niezwykle czytelna tarcza, proste wskazówki i mocno obły kształt koperty. Te cechy sprawiają, że zegarki Junghans Max Bill są jednymi z najlepiej rozpoznawalnych modeli zegarków na świecie.  Dużym powodzeniem cieszą się również zegarki z kolekcji Force Mega Solar Radio, które łączą w sobie ultranowoczesny wygląd, nie kryjąc jednak przy tym inspiracji stylem Bauhaus 

  


Junghans – zegarki damskie i męskie łączące piękno z funkcjonalnością 

W ofercie marki Junghans zegarki damskie i męskie są ze sobą ściśle powiązane wyglądem, a jedyną różnicą jest dobór kolorów i rozmiar koperty. Zegarki damskie Junghans to kilkadziesiąt różnych modeli, których główną cechą jest minimalizm i czytelność. 

Świetnym przykładem damskiego zegarka Junghans jest model Junghans Form, który jest wyjątkowym zegarkiem na każdą okazję. Łączy w sobie klasyczne zegarmistrzostwo z nowoczesnym językiem formy. Oprócz trójwymiarowej tarczy, uwagę zwraca jego smukła, okrągła koperta. Dobry styl nie zna czasu, a minimalistyczny i nowoczesny wygląd Junghans Form jest po mistrzowsku zaprojektowany jako czasomierz z silnym charakterem na każdą chwilę. Zegarek napędza manufakturowy mechanizm kwarcowy J645.37, charakteryzujący się dokładnością i wytrzymałością godną produktów Made In Germany. 

Zegarek Junghans w nowoczesnym wydaniu


kolekcje Junghans z funkcją chronografu

Wyraziste wzornictwo, inteligentny manufakturowy mechanizm radiowy i ponad 150 lat doświadczenia w budowie zegarków. Te trzy elementy stanowią fundament flagowej kolekcji zegarków Junghans Mega, która swoją premierę miała w 2018 roku. Nowy mechanizm radiowy J101 Meister Mega, który został zastosowany w zegarku męskim Junghans Mega, gwarantuje absolutną precyzję. Jego podstawę stanowią cztery lata prac rozwojowych i ponad 30-letnie doświadczenie w technologii radiowej. Cały mechanizm składa się w sumie ze 146 komponentów, które zostały przetestowane pod kątem najsurowszych kryteriów dotyczących trwałości i precyzji. Cała nowoczesna technologia została szczelnie zamknięta w projekcie, który liczy już sobie ponad 70 lat.  


Nowe kolekcje Junghans są najlepszym przykładem na to, że nowoczesna technologia może idealnie komponować się z tradycją.


Sprawdź kolekcję niemieckich zegarków Junghans znajdujących się w naszej ofercie! 

FILTRY0