Finał letniej wyprzedaży
tel. 753 753 300

Zegarki Orient Mako

Zegarki Orient Mako

Japońska firma Orient posiada bogatą ofertę zegarków sportowych, przystosowanych do wykorzystywania podczasu uprawiania sportów wodnych. Orient Mako oraz Orient Kamasu to propozycja dla wszystkich amatorów nurkowania i zabaw w wodzie.

czytaj więcej

Skąd wzięły się nazwy Orient Mako i Orient Kamasu?

Szukając sprawdzonego zegarka dla nurków łatwo natknąć się na liczne polecenia zegarków Orient Mako i Kamasu. Jednak na stronie internetowej producenta nie da się wyszukać modeli o takich nazwach. Dzieje się tak, ponieważ Mako i Kamasu to przydomki, nadane zegarkom przez internautów.
Zegarek Orient Mako Kamasu z czarnym paskiem z delfinami
Orient Mako swój przydomek zawdzięcza wizerunkowi delfinów na pasku, które jeden z internautów pomylił z rekinami mako. Z kolei modele określane jako Kamasu nazwę wzięły od kształtu wskazówek i indeksu godziny dwunastej, które przypominają kształtem zęby ryb kamasu, czyli drapieżnej barrakudy. Często obie nazwy - Mako i Kamasu - używane są zamiennie, ponieważ na pierwszy rzut oka oba modele są do siebie bardzo podobne.

Różnice między zegarkami Orient Mako i Kamasu

Oba sportowe modele Orient mają liczne cechy wspólne - wodoszczelność, obrotowy bezel, luminescencyjne cyfry i wskazówki i koperty. Różnic jest mniej, lecz wpływają one na wygląd i działanie zegarków. Pierwsze Mako korzysta z mechanizmu Orient Caliber 46943 bez funkcji stop-sekundy i nakręcania koronką. Jego datownik dni tygodnia reguluje się przyciskiem z boku koperty. Tarcza łączy indeksy w postaci cyfr arabskich oraz kreseczek. Wskazówki mają fason mieczy.
Zegarek Orient Mako Kamasu wodoodporny
Orient Mako II
Następca - Mako II ma tę samą tarczę, szafirowe szkło, ulepszony 120 klikowy bezel i nowy mechanizm F6922, ze stop-sekundą, dokręcaniem i datownikiem regulowanym koronką. Dlatego z pozycji obok godziny 2 zniknął przycisk. Z kolei Kamasu oferuje więcej wariantów kolorystycznych, ma trójkątny indeks godziny 12 i trapezy w miejscu pozostałych. Wskazówka godzinowa ma kształt rybiego zęba.

Rozwój kolekcji Orient Mako

Japońskie zegarki Orient Mako były produkowane przez ponad dekadę, gdy producent postanowił zaproponować nową ich wersję. Jednak zamiast przygotować zegarek zgodnie z tym, co pracownicy firmy uważali na temat oczekiwań kupujących, zasięgnięto rady samych klientów. Japończycy zapytali entuzjastów co powinien oferować nowy model.

W efekcie Mako 2 zadebiutował z licznymi ulepszeniami, jak na przykład bezel obracający się ze 120 klikami. Powstał też wariant specjalny, dedykowany na rynek amerykański, nazywany Mako USA.

Orient Mako USA
Źródło: https://wornandwound.com/introducing-orient-mako-usa-ii/
Bordowa tarcza w zegarku Orient Mako
Zgodnie z życzeniami klientów pojawiły się także powiększone warianty, zbliżone do linii M-Force. Przygotowano Orient Mako XL o średnicy 44,5 i Kano o średnicy 43,6 milimetra i zwężanej bransolecie. Przy tworzeniu Kamasu także słuchano klientów, czego efektem jest Orient Kamasu Green, z piękną tarczą w odcieniu morskiej zieleni.

Orient Mako - budowa

Orient Mako i Kamasu to ponadczasowe zegarki sportowe, które zawsze wyglądają doskonale. Ich popularność wynika z tego, że koperty oferują doskonały komfort noszenia.

Średnica stalowych kopert to wygodne 41,5 mm. W połączeniu z grubością wynoszącą dokładnie 13 i wysokością 47 mm daje to zgrabny, sportowy model, który nie przeszkadza na nadgarstku. Wysoką wodoszczelność osiągnięto dzięki doskonałemu uszczelnieniu szkła oraz zakręcanym koronkom i deklom.

Srebrna koperta w zegarku Orient Mako
Bransoleta i zapięcie w zegarku Orient Mako
Klasyczny dla zegarków do nurkowania obrotowy pierścień obraca się ze 120 kliknięciami, a jego precyzyjna konstrukcja niemal całkowicie niweluje luz mogący zaburzyć dokładny odczyt odmierzanego przez nurka czasu. Sportowa bransoleta wyposażona została w zapięcie z zabezpieczeniem przeciw przypadkowemu rozpięciu oraz wygodną mikroregulację, obsługiwaną prostym narzędziem do pasków i bransolet.

Nurkowanie z zegarkiem Orient Kamasu

Japończycy zadbali, by każdy z oferowanych przez nich sportowym modeli doskonale nadawał się do nurkowania. Nie ważne czy pod wodę zabierze się Orient Mako 3 czy też Orient Kamasu Red, pozwalają one łatwo sprawdzić czas zanurzenia. Osiągnięto to dzięki obfitemu wykorzystaniu substancji luminescencyjnej na wskazówkach, indeksach oraz w punkcie 0 na obrotowych bezelach.
Czytelny w ciemności Orient Kamasu
Orient Kamasu
Wyraźna różnica w rozmiarze i kształcie wskazówek godzinowych pozwala rozróżnić je błyskawicznie i uniemożliwia złe odczytanie aktualnej godziny. W ciemności świeci także grot sekundnika, dzięki czemu, w razie wątpliwości, nurek może błyskawicznie sprawdzić czy zegarek działa i czy może polegać na wskazywanym na tarczy czasie.

Orient Automatic Diver - manufakturowe mechanizmy

Orient jest jednym z niewielu producentów zegarków, którzy projektują, produkują i kompletują własne mechanizmy, a cały ten proces odbywa się w obrębie przedsiębiorstwa, bez udziału firm zewnętrznych i podwykonawców. W zegarkach Orient Mako 2 i Orient Kamasu pracują mechaniczne nowoczesne kalibry z automatycznym naciągiem.
Zaprezentowane w 2016 roku mechanizmy F6922 prezentujągodziny, minuty, sekundy i wyposażone są w datownik day-date. Dni tygodnia prezentowane są w języku angielskim lub niemieckim. Częstotliwość pracy tych kalibrów to 3 Hz. Maksymalna rezerwa chodu wynosi około 40 godzin. Zabezpieczenie Diashock gwarantuje, że zegarek będzie właściwie wskazywał czas, nawet podczas uprawiania sportów.
Zegarek Orient Kamasu