Dla wszystkich zegarków mechanicznych istotna jest tzw. rezerwa chodu. Najprościej można ją opisać jako czas działania zegarka od jednego nakręcenia do następnego. Zazwyczaj rezerwa chodu wynosi od 38 do 42 godzin. Wymaga to od użytkownika dosyć częstego nakręcania urządzenia. Dlatego optymalnym wyborem dla miłośników tradycji jest zegarek z długą rezerwą chodu. Rozwiązaniem problemu zbyt krótkiego czasu działania zegarka, jest linia modeli Powermatic 80 szwajcarskiej firmy Certina. Zegarki Certina Powermatic 80 są w stanie pracować bez nakręcenia, nieprzerwanie aż do 80 godzin. Stanowi to dwukrotne wydłużenie czasu pracy w stosunku do porównywanych modeli.

Rezerwa chodu - czas działania zegarka

Na czym polega tajemnica mechanizmu Powermatic 80? Dzięki wykorzystaniu tworzywa sztucznego do wykonania kotwicy i koła wychwytowego, zmniejszone zostały straty energii wynikające z sił tarcia, a w związku z tym możliwe stało się zastosowanie słabszej sprężyny napędowej wykonanej z taśmy stalowej. W porównaniu do tradycyjnych modeli, sprężyna zastosowana w zegarkach Powermatic 80 jest dużo cieńsza, co w konsekwencji pozwalana na zmieszczenie w mechanizmie zegarka jej dłuższego fragmentu. Im sprężyna jest dłuższa, tym zegarek dłużej pracuje.  Zegarek z długa rezerwą chodu pozwoli zapomnieć o konieczności jego nakręcenia przez kilka dni z rzędu.

Zegarek Certina DS Powermatic 80

Szyk i elegancja - tradycyjne wzornictwo zegarków Certina

Zegarki mechaniczne zostały wprost stworzone do korzystania z nich podczas pracy biurowej oraz oficjalnych spotkań. Świetnie sprawdzą się także jako uzupełnienie wieczorowego garnituru lub koktajlowej sukni. Marka Certina dostrzegła tę zależność, wzbogacając ofertę swoich zegarków o modele o tradycyjnym, eleganckim wyglądzie. Wśród urządzeń Powermatic 80 znaleźć można zarówno zegarki na skórzanym pasku, jak i metalowej bransolecie. Klasyczna kolorystyka zdominowana jest przez odcienie stali, uzupełnianie elementami złota.